Czy kto¶ ma jakie¶ informacje na temat tego jak wygl±da³ strój kucharza? Oczywi¶cie zdaje sobie sprawê ¿e wiele zale¿y od tego gdzie gotowa³, ale czy mo¿e by³y jakie¶ charakterystyczne elementy, dodatki? Mile widziane równie¿ wszelkie ryciny.
A jaka epoka by Cie interesowala? W poznosredniowiecznych oraz XVI-wiecznych zrodlach glowny kucharz oraz pomoce kuchenne nosza fartuchy-to ich stroj roboczy.
Interesuje mnie XV i XVII w. I genrealnie co bylo pod fartuchem. Bo chyba nie od razu bielizna? Chcia³bym wiedzieæ w jakich strojach (i na ile zdobnych) nosili siê kucharze (mezczyzni oczywiscie).
http://expositions.bnf.fr/gastro/
wynika z tego linku, ze doublet i nogawice to minimum-kucharze plci obojga sa raczej solidnie naubierani w szaty spodnie i wierzchnie+fartuch.
Rzeczywi¶cie. Dzieki. Jeszcze tylko jedna kwestia - jak to jest z wi±zaniem fartucha? Kto¶ mi mówi³ ¿e w XVw. fartuchy na rycinach sa raczej wiazane na szyji, a nie w pasie, a na rysunkach z linku raczej w pasie wlasnie. Nie wiem niestety jak je datowac, bo po francusku nie szprecham ani troche.
wrrrrrrrrrr... po kliknieciu na obrazek otrzymujesz pelna info. na temat owego obrazka:
http://expositions.bnf.fr/gastro/grands/087.htm
http://expositions.bnf.fr/gastro/grands/096.htm
A jak wyglada fartuch na obrazkach-jest wiazany na szyji? Jesli przyjzysz sie uwazniej to jest to najczesciej kwadratowa lub prostokatna sciera zatknieta za pasek lub obwiazana wokol talii
Mam pytanie jak powinien wygl±daæ XIII wieczny kucharz?Mile widziane ryciny, tylko wyrazne prosze bo troche przy¶lepawa jestem
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...m20rc&d.gifTu mamy gotuj±cego Samuela. W sumie to ju¿ przedstawienie kuchcika 13sto wiecznego wg. BM... typowy stroj cywilny z zawi±zan± w pasie ¶cierk±