Postêp w garnku Archeologia kuchenna
Na ogó³ nie zdajemy sobie sprawy, jakich zmian w naszej cywilizacji dokona³ wynalazek garnka. Kiedy ludzie nauczyli siê gotowaæ, mogli ju¿ zasiedlaæ obszary, na których przedtem nie by³o co je¶æ.
http://wiadomosci.onet.pl/1340435,242,1,1,...1,kioskart.html
Do tego postu dodam i to, ¿e w ¶redniowiecznej Polsce garncarstwem zajmowa³y siê równie¿ kobiety. W naszym Kraju od bardzo dawna u¿ywane by³o ko³o garncarskie, a to za spraw± Celtów. Robiono ju¿ w ¶redniowieczu mocno wypalane naczynia, tak zwane siwaki. Mia³y one tê zaletê nad zwyk³ymi naczyniami glinianymi, ¿e rzadziej pêka³y w czasie gotowania na ogniu. Obecnie siwaki mo¿na spotkaæ jako flakoniki na kwiatki np. w czasie Festiwalu Kapel i ¦piewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wis³±. Osobi¶cie najlepiej w takie "cymesy" zaopatrywaæ siê w podlubelskim Urzêdowie, gdzie tradycja garncarstwa przetrwa³a do dzisiaj.
Muzykusie, a jakie¶ namiary na pó³nocy Polski?
z góry dziêkujê
Siwaki na pn. Polski? W Muzeum Archeologicznym w Gdansku-podstawowy garnek do gotowania dat. na XIVw. tak dla przykladu.
W "Pomerania Antiqua", t. XIX, MIROS£AW MARCINKOWSKI, "¦redniowieczny warsztat garncarski ze Starego Miasta w Elbl±gu". Opis warsztatu i jego wytworczosci tak do pocz. XIVw. bodajze... Ksiazka do dostania w necie przez strone Muzeum:
www.archeologia.pl
Znalezc nalezy "Wydawnictwa i publikacje".
Dziêkujê bardzo
A mo¿liwo¶ci kupna? Jakie¶ skanseny, albo co?
pozdrawiam