Nie bijemy (póki co, bo tak normalnie to bijemy
).
Odpowiadaj±c nieco bardziej szczegó³owo na pytanie Arbora: Klejnoty, wieñce, korony i labry wystêpuj± powszechnie na he³mach turniejowych prze³omu XIV i XV wieku. Sa to konstrukcje mocowane na specjalnym stela¿u o skórzanej podstawie, który z koleji jest troczony do dzwony he³mu. Same klejnoty to konstrukcje z papier-mache, skóry, materia³u, drewna i drutu - generalnie dosyc lekkie, choc czesto niemalych rozmiarów.
Z ciekawostek dodam ¿e s± równie¿ niewielkie klejnoty instalowane (zdejmowalnie) w celach paradnych na he³mach stricte bojowych w rodzaju psiego pyska - ale sa one stosunkowo nieduze i raczej proste (np. Lilia u Jana bez Trwogi).
Co do he³mów turniejowych we wspomnianym okresie to mamy do czynienia z form± przejsciow± pomiêdzy garnczkowym he³mem wielkim a ¿abim pyskiem. Helmy te posiadaja juz pewne dodatkowe wzmocnienia przednich czêsci i coraz bardziej "ze¶lizgowe" kszta³ty, w niektórych mo¿na dopatrzyc siê juz formy charakterystycznej dla "¿abiego pyska". O ile wielkie he³my XIV wieku, "siedz±ce" na ramionach walcz±cego z regu³y noszono wraz z he³mem sekretnym/bascinetem pod spodem - o tyle he³my turniejowe, jako mocowane na sztywno do korpusu prawdodpodbnie by³y coraz czêsciej wyposa¿ane w specjaln± wysció³kê sznurowan± do dzwonu.
poni¿ej parê w miarê udatnych rekonstrukcji klejnotów na he³mach turniejowych z XIV i XV wieku.
Uwaga! Mówimy dot±d o he³mach do walki na kopie! Nie s± to he³my ani klejnoty u¿ywane w walce wrêcz - tak konnej jak i pieszej.