A Chazarowie to (ogólnie) ¿ydzi z malej litery (czyli nawróceni). Co do ¯ydów (z du¿ej litery piszemy o ¯ydach wywodz±cych swe kozenie z Izraela) z terenów Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego (zwanego Bizantyñskim od czasów renesansu
) to mieli oni swoje getta (nazi¶ci nie byli nowatorscy).
Co do stroju to jedna z frehowiczek,
Essex jest wyspecjalizowana w tym temacie, warto j± spytaæ, kiedy¶ przys³a³a mi taki opis (te¿ siê tym interesowa³em- trzeba wiedzieæ kto mieszka w moim kraju):
Na podstawie ¼róde³ pisanych mo¿emy stwierdziæ, i¿ ¯ydzi posiadali ubiór, wykazuj±cy du¿o cech odrêbnych w stosunku do innych ludów wczesno¶redniowiecznych. Wymownym tego dowodem jest choæby przekaz Fredegara z oko³o 1020 roku, donosz±cy o po¶le króla Dagoberta, który dosta³ siê przed oblicze Samona dziêki przebraniu siê w strój ¯ydowskii. Podobnie mówi± pó¼niejsze ¼ród³a arabskie czy ¿ydowskie. Ibrahim ibn Jakub tak pisze o ¯ydach: "ubieraj± siê w szaty przestronne, tylko mankiety ich rêkawów s± obcis³e". Arab Gurdezi (po³owa XI wieku) podaje tak¿e w opisie obyczajów ¯ydów mieszkaj±cych na ziemiach s³owiañskich i¿... "Ubieraj± siê w koszule i nak³adaj± buty. Ich trzewik kszta³tem podobny jest do buta tabarystañskiego, którego u¿ywaj± kobiety z Tabarystanu (prowincji w pó³nocnej Persji) Mê¿owie przywdziewaj± nakrycia g³owy, kobiety okrywaj± g³owê i ramiona ciemn± przys³on±...".
Ponad sto lat pó¼niej, spisuj±cy ¿ywoty ¶w. Ottona z Bambergu, kronikarz Ebon, przekazuje, i¿ jeden z pomocników ¶wiêtego, chc±c przemkn±æ siê niepostrze¿enie do k±ciny musia³ na³o¿yæ strój ¿ydowskii, a mianowicie jaki¶ bli¿ej nieokre¶lony "kapelusz barbarzyñski i p³aszcz".
¯ydzi od staro¿ytno¶ci nosili zakryt± g³owê- doro¶li mê¿czy¼ni w okresie 800- 1200 zak³adali czarne b±d¼ inne, ciemne do¶æ d³ugie czapy najczê¶ciej we³niane, latem z l¿ejszego sukna. Kobiety nakrywa³y g³owy welonami. Panny bia³ym, panie ciemniejszym.
Stroje ich by³y bardzo podobne do krajów które daw±³y im go¶cinê, niemniej jednak odznacz±³y siê skromno¶ci± w ozdobach, kolorze lecz nie w jako¶ci materia³u. Materia³y przewa¿nie by³y dobre i do¶æ drogie.
Znane s± te¿ przypadki ¯ydów prowadz±cych na Po³udniu banki, których stój przypomina³ ubiór arabski- jednak¿e zachowali tradycjê zakrytej g³owy i w±skich mankietów o przepastnych rêkawach.
by Essex
Pozdr.