Prosze o pomoc w postaci jakiegos opisu, poniewaz moi znajomi potrzebuja wygiac swoja tarcze w ksztalt polkola. Deska na tarcze bedzie sklejka, ale nie mamy za bardzo pomyslu na to jak wygiac drewno. Jak ktos wie jak to zrobic bardzo bym prosil o pomoc w tej sprawie.
Z gory dziekuje.
COS SIE CHYBA NIE WYSLALO WCZESNIEJ NO COZ POWTORZE SIE
MOZNA NAD PARA WODNA LUB MOZNA MOCZYC I WYGINAC NA MOKROI ZNIOWU ALE TO CZYSTA TEORIA I NIE PROBOWALEM - JAK ZLE NAMOCZYSZ TO SKLEJKA SIE ROZEJDZIE I LIPA -( GOTOWY WYROB KOSZTUJE OK 70 ) RZEMIESLNIKA KTORY TO ROBI ZNAJDZIESZ NA STRONCE WOLNEJ NAJEMNEJ KOMPANI POZNAN
WYBACZCIE JESLI COS POPRZEKRECALEM
POZDRAWIAM LOKKI
Z tego co mi wiadomo, to ¿eby wykonac tarczê w pó³kole trzeba skleiæ kilka cienkich p³yt drewnianych i wsadziæ to na kilka godzin w specjaln± pó³okr±g³± prasê. Ale to ju¿ chyba jest specjalistyczny sprzêt. Tak± prasê widzia³em u jednego z p³atnerzy.
Tutaj zbajdziecie artykulik o giêciu tarcz
http://saszko.c2000.pl/
Jaros³aw
Dziekuje bardzo za pomoc.
P.s. Do adminow... nie dziala automatyczne logowanie.
U mnie siê loguje automatycznie
Witam.
Tarcze giete robi Jakub Sa³uda z Szczecina.
Mo¿na u niego kupiæ pó³produkt (czyli sam± wygiêt± sklejkê)
Robi to fachowo .
Lepiej u niego kupiæ za ma³e pieni±dze , ni¿ samemu eksperymentowaæ.
Szybciej , lepiej , bardziej fachowo , taniej.....
Pozdrawiam.
Witam
Nie ma ¿adnego problemu.Sklejka gr 4 mm /sk³ada siê z 3 warstw forniru, ob³ogu/ w ilo¶ci 2,3,4 arkusze , ale rysunek s³oja drewna na sklejce powinien byæ wzd³u¿, wzglêdem d³ugo¶ci tarczy.
znajdz ,zrób formê...du¿y bojler,rura o d³ugo¶ci tarczy lub z drewna
kup po¿ycz itp napinacze ta¶mowe do mocowania ³adunku w transportach samochodowych, mog± byæ w±skie/2-3 cm/ w ilo¶ci wystarczaj±cej/ co 15-20 cm wzglêdem d³ugo¶ci tarczy/
klej poluretanowy /olej wikole s± kruche/, mo¿e Epidian 5 + utwardzacz PF,PFC z bazy elastycznych
szpachelkê zêbat±/zêby2-4 mm/,pêdzel co chcesz
smaruj klejem sklejkê /jedn± stronê/ i nak³adaj na formê,po u³o¿eniu wszystkich warstw opasaj napinaczami na koñcach i w odstêpach, sklejkê wraz z form±/ forma wypuk³a/ i sci±gnij dok³adnie ogl±daj±c linie styku formatek sklejki
zostaw w spokoju/czas schniêcia kleju na opakowaniu/ i wypij piwo/ dowolne/
zwolnij napinacze zdejmij i masz
dobrze jest u³o¿yæ formatki/sklejki/ na pocz±tku na sucho i sprawdziæ czy nie ma szpar w lini klejenia /jak s± to pomy¶l/
i ¿adnego parowania, poprostu na sucho! :grin:
szyszkin
Jak zrobiæ tarczê trójk±tn±, za dok³adniej jak j± wygi±æ delikatnie, bo trzymanie prostej "dechy" nie jest zyt wygodne. Ma kto¶ moze na to jakis sposób lub pomys³ ?
Deseczki giête na parze:-)
Powodzenia ¿yczê :-)
Mogê siê myliæ , ale morze giêcie na mokro ??
Wydaje mi siê ¿e to morze byæ to, ale przyznam sieze nie sprawdza³em i nie jestem pewien.
Ja probowalem wyginac tarcze na mokro. Byla to sklejka 9mm, wymiary jakies 100x60cm. Polozylem tarcze na podporkach po bokach, a na srodku polozylem obciazenie. Uwaga bylo to cos ponad 120kg. Aha na sklejke pod obciazenie polozylem material tekstylny, ktory sukcesywnmie polewalem woda, aby tarcza byla cal;y czas morka. Po powiedzmy dwoch tygodniach zdjalem obciazenie, no okazalo sie ze tarcza zostala wygieta, nie za bardzo powiedzialbym nawet lekko, po jakims czasie jeszcze troche odpuscila. Byc moze wynika to z tego, ze sklejki sa produkowane tak, aby byly trudnosci z jej wyginaniem, i gdyby byla to zwykla deska nie byloby takiego problemu. Moze niech ktos jeszcze sie wypowie.
Pozdrawiam.
Fakt deski ³atwiej wygi±æ - w sklejce mamy doczynienia z warstwami forniru sklejonymi na krzy¿ (chodzi o uk³ad s³oji) - zapobiega to paczeniu sie, ale i tak proces technologiczny zaprezentowany powy¿ej jest baaaaaardzo nie efektywny.
Najczêsciej wygina siê na parze ( je¶li w domu nie ma miejsca zawsze mozna zrobic ognisko :-) ). Mo¿na te¿ zamiast pary polewaæ wrzatkiem te¿ dzia³a - pamêtaæ trzeba by sklejka najpierw nasi±k³a dopiero wyginaæ.
Mo¿na te¿ inaczej: niezbêdne jest ognisko (po¿ar :->). Stawiamy sklejke ( deske ) przy ogniu i zewnêtrzn± ( t± nie przy ogniu ) polewamy wod±. Po jakim¶ czasie (krutszym ni¿ 2 tygodznie) sklejka powinna siê wygi±æ strone ognia.
PS . Sklejka ¶mierdzi ! Dobra decha nie jest z³a :->
Czyli faktycznie , trzeba by spróbowaæ z deskami. Super ¿e odezwa³ siê kto¶ kto zna temat, a przynajmniej ma w tym jakie¶ do¶wiadczenie. Nawet teoretyczne.
Halo !! FREHOwicze !!
Morze ktos jeszcze wie co nieco. Temat jest warzny i fajnie by³o by go rozwin±æ
mozna giac rowniez w ten sposob:
kupujemy arkusz sklejki 3mm
wycinamy z niej trzy prostokaty w ktore wpisac mozna oczekiwany ksztalt tarczy
przygotowujemy kopyto, lub rame...
kopyto - rynna wycieta w klocku drewna, ktorej krzywizna ma odpowiadac krzywiznie tarczy - z gory stempel wyciety tak, by idealnie pasowal (cholernie ciezko cos takiego zrobic, ja mam na razie 1/3 rynny, ale przynajmniej daje to gwarancje ze klej zlapie na calej powierzchni)
rama - wyglada jak rama z okna dwuskrzydlowego trzy pionowe i dwie poziome deski (grube !!)
ukladamy sklejke slojami na krzyz, rozprowadzajac klej miedzy warstwami, po czym instalujemy calosc w kopytku lub na ramie (na ramie opieramy o srodkowy i boki sciagamy w dol tymi bocznymi - tam taki patencik trza wyciac w tych dechach - jak kto chce, to moge na priva rzucic. lapiemy wszystko zaciskami i czekamy.
pozniej wystarczy wyciac ksztalt i "you're ready to go"
ilm
jakis czas temu robilem tak jak Dracon mowil ale zamaist obciazenia dalem lewarek i belke drewna tak by o sufit sie opieralo to wszystko Odpadal motyw 120 kg
Temat ju¿ by³. Po co zak³adaæ nowy i za¶miecaæ forum? Potem moderatorzy maj± 2 razy wiêcej roboty i na forum nic znale¼æ nie mo¿na.
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=97...wyginanie+tarcz
Na górze forum jest opcja "szukaj" wpisujemy tam tarcze, albo wyginanie tarcz i nam wszystko ³adnie znajduje.
Wiêc robi³em niedawno tarczê zesklejki 12 mm.moczy³em j± w kompieli hartowniczej jaki¶ tydzieñ ,zrobi³em stela¿po³o¿y³em kowad³o.Sta³a jaki¶ tydzieñ i nic.Potem wzio³em po³o¿y³em na stela¿ pieñ spod kowad³a,i przywiaza³em sklejjkê linami (chyba czterema)miêdzy liny rura i zaczynam krêciæ.po odgiêciu jakie chcia³em sta³a nas³oñcu jaki¶ dzieñ.Potym wszystkim zdjo³em liny i wygieta piêknie sklejka posz³a nad palenisko alby wierzchniawarstwa siê zwêgli³a i chamowa³a dalszym warstw± odchodzenie.Tarcza jest dobta i mo¿nauzyskac dobre efekty t± metod± polecam ..Patryk
Scalony, dziêkujê Skarasiowi za wypunktowanie powtarzajacego siê tematu i poruszenie tematu ciezkiego ¿ycia moderatorów
.
Rzeczywi¶cie niekorzystanie z wyszukiwarki zakrawa na fobiê.
W ksiazce "Basic Armouring" znalazlem dwie metody giecia - jedna dobrze znana, czyli za pomoca liny, a druga, skonstruowanie szablonu (jednak o wiele prostszego od zaproponowanej wyzej "rynny"). Ilustracja w zalaczniku - probowal ktos kiedys metody nr. 2? Ma ona te niewatpliwa zalete, ze wedlug autora niepotrzebne jest moczenie, tylko solidny klej i dwa badz trzy arkusze sklejki. Autor sugeruje zeby grubosc byla 12mm, ale raczej nie powinno byc problemu np z 16 mm.
Pozdrawiam, Yakoub
Witam !
Mam ju¿ wyciet± ze sklejki 12 mm tarczê trók±tn± , i teraz siê zastanawiam nad wyginaniem , który z podanych sposobów polecacie mi jako amatorowi ^^ ? Czy gotowanie nad par± nie rozklei sklejki ?
Jaka skóra najbardziej nadaje siê na obicia ? Tylko na krawêdziach , bo ca³o¶æ bêdzie pokryta 2 warstwami p³ótna i jedn± warstw± lnu .
Z góry dziêkujê
Witam,
Strasznie to to stary temat, ale mam nadzieje ze go troszke odswieze.
No wiêc zeby zacz±c: rzeczywiscie sciskanie wielu warstw sklejki kopytem daje najlepsze rezultaty. kopyto, jak juz napisal Ilm, to takie ¿ebra wyciete na ksztalt krzywizny tarczy. cos takiego jak same boki od ramy urzadzenia w zalaczniku dwa posty wyzej, tyle ze zwielokrotnione. Opis jest mglisty, wiec jesli ni beda za duzego rozmiaru, to moze podesle zdjecia... co do szczegolow moje zeberka sa umieszczone 10 cm od siebie, ale nie moga byc dalej niz 20 cm. bo wtedy sklejka nie bedzie sie trzymac kupy. Osobiscie posiadam prase, wiec gorne czesci kobyta po prostu dociskam tym urzadzeniu, ale w innym przypadku obciazenie rzedu80 -100 kg powinno w zupelnosci wystarczyc. Tak sobie czytam i stwierdzam ze z mojego opisu niewiele wynika... ale moze ktos cos z tego zrozumie...
Od razu mowie, ze giecie jednej warstwy sklejki np. 10 czy 12 mm jest mozliwe, ale malo efektywne a i z pewnoscia malo efektowne. i tez nie kazda sklejka sie nadaje, niektore pod wplywem wody rozlaza sie jak stare papcie.Co do metody ze skrecaniem sznurkami, to musze przyznac ze nie probowalem i tu musialby sie wypowiedziec ktos z wiekszym doswiadczeniem w tej dziedzinie.wyginanie desek na, a nie sklejki na parze to w sumie chyba ideal, ale chyba czasochlonny ( tez nie probowalem).
przesy³am zdjêcia mojej maszynki, mam nadzieje ¿e to trochê rozja¶ni sprawê. Wiem, ¿e dla przeciêtnego kowalskiego soc w tym gu¶cie nie bêdzie mo¿e naj³atwiejsze, ale dla chc±cego nic trudnego... A jak nadal komu¶ siê nie op³aca zrobiæ w³asnej tarczy, zawsze mo¿e zamówiæ j± sam±, albo pó³produkt ( wcale siê nie reklamujê
)
To kopytko jest... super!
Na wiosnê sobie takie zrobiê
Od siebie moge dodaæ, ¿e nie spotka³em siê z NOW¡ sklejk±, która by siê rozchodzi³a pod wp³ywem nawet gor±cej wody (bo za wyci±gniête z komórki PRL-owskie wynalazki rêczyæ nie mo¿na). Bez wzglêdu na to czy wodoodporne czy suchotrwa³e.
Co do moczenia sklejki przed giêciem, to wydaje mi siê, ¿e efektywniejsze od polewania jest nape³nienie wanny gor±c± wod± i wsadzenie sklejki na kilka(kilkana¶cie? kilkadziesi±t?) godzin. Co jaki¶ czas nale¿y j± przekrêcaæ aby równo sie moczy³a. Idea³em by³oby co pó³ godziny, ale co parê godzin te¿ nie powinno sie nic staæ.
Nastêpna rzecz: giêcie sklejki poprzez obci±¿anie boków lub ¶rodka 120 kgniesie ryzyko pêkniêcia lub nierównego wygiêcia, o czym sam sie przekona³em.
quartus mam pytanie czy wystarcz Sklejke wsadzic do machiny (Kopyta) i ¶cisn±æ? Czy trzeba czego¶ wiêcej? np polewac wrz±tkiem. I jak rozumiem kupiæ kilka p³yt sklejki i je skleiæ razem a potem Wyginaæ na kopytku?
Wyginając sklejkę powyżej 4 mm bez wrzątku można ją połamać. Poza tym polewanie wrzątkiem i czekanie aż wyschnie sprawi, że sklejka pozostanie wygięta. Najlepiej wygiąć poszczególne warstwy oddzielnie, polewając wrzątkiem (można położyć kawałek płÃ³tna, żeby woda wsiąknęła, a nie spływała), a później włożyć wszystkie razem i skleić. Nie próbowałem najpierw sklejać, a potem wyginać, ale wrodzona intuicja :P podpowiada mi, że mogłoby się nie udać. Przy znacznym wygięciu pewnie rozkleiłoby się.
pozdrawiam
Kiedys sam robilem tarcze z skleiki 4mmx2warstvy. To wszysko prosto - jedno sklejke rozmacac klejem. nalozyc drugo sklejke. Wygnac. Czekac... wszysko.
Witam!
No wiêc drogi kilerze, nie moczê sklejek ani nic takiego, tylko samrujê klejem trzy prostok±ty sklejki po¿±danych wymiarów, wsadzam w moj± machinê ¶mierci i ¶ciskam. To wszystko. S± lekkie, wytrzyma³e i co najwa¿niejsze nie a¿ tak pracoch³onne (nie licz±c bawienia siê z wycinaniem kszta³tu, mocowaniem imaczy, oklejaniem itp...). ¿adnego moczenia ani dziwowania, tarcze które zrobi³em wytrzyma³y dwa sezony ostrej naparzanki, wiêc to chyba o czym¶ ¶wiadczy...
Witam
Giêcie sklejki na sucho polega na klejeniu kilku warstw cienkiego materia³u na kopycie mo¿e byæ takie jak na zdjêciach wy¿ej.
Ja robiê tylko jedno kopyto wypuk³e i wk³adam to do prasy membranowej (pró¿niowej)
Któr± mo¿e z powodzeniem zast±piæ sprê¿arka od lodówki i dobry szczelny worek do którego wejdzie klejona sklejka i kopyto. (mo¿e byæ forma wypuk³a i pasy , im gê¶ciej tym lepiej)
Dlaczego powstaje kszta³t wygiêcia kiedy klej wyschnie? Ano dlatego ¿e ka¿da kolejna warstwa jest wiêksza (d³u¿sza) od poprzedniej i w³a¶nie ta ró¿nica d³ugo¶ci utrzymuje kszta³t.
Zasada jest prosta im mniejszy promieñ tym cieñsza warstwa.
Do potrzeb robienia tarcz idealna jest sklejka li¶ciasta 3mm X 4szt. im wiêcej warstw tym wygiêcie bardziej sztywne i stabilne.
Nie ma sensu mêczyæ siê z moczeniem czy parowaniem.
Pozdrawiam i ¿yczê udanego giêcioklejenia
A to przyk³ad klejenia w worku pró¿niowym
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Profilowa³em sobie tarcze ze sklejki o grubo¶ci 1 cm. Le¿a³a ona pod naciskiem jakies dwa i pó³ tygodnia i wygiê³a siê ³ukiem o "g³eboko¶ci" 5 cm. Czy to nie jest za ma³o. Jak± "g³êboko¶æ" , szanowni frehowicze, maj± wasze tarcze??
Od¶wie¿ê. Pytanie jest nastêpuj±ce: Jakiego kleju u¿yæ do sklejenia warstw?
³atwo dostêpny i tani i co za tym idzie nieidealny jest wikol. powinien sie nadawac lecz wiem, ¿e lubi sie kruszyc. chêtnie us³ysze opinie innych.
s³awa!
S³ysza³em, ¿e u¿ywa siê do tego kleju kostnego lub skórnego, wikol chyba nie jest zbyt historyczny, ale dopiero chcê kleiæ tarczê i nie mam w³a¶ciwie bladego pojêcia, wiêc pytam.
Moim skromnym zdaniem (i z³o¶liwym ale trochê), nieu¿ywanie kleju wikol do klejenia tarcz ze sklejki ze wzglêdu na historyczno¶æ jest trochê komiczne. Wikol siê nadaje a z klejem skórnym to jest za du¿o zabawy! :D
Sklejka jest niekoszerna, wiêc wikol pasuje do niej wybornie
...lepiej stosowaæ deseczki, klej skórny, skórê z w³osiem itd.
Robert
Dlaczego skóra z w³osiem mia³aby byæ bardziej koszerna?
Mój b³±d; rzecz w tym , i¿ ekspertyza pawê¿y z mwp wykaza³a u¿ycie takiej skóry.
Podobno ¶wietnie amortyzuje si³ê uderzenia.
POzdrawiam.
w medievalfactory lepsze m siê zdaj±
ta u starkowa ma a¿ 12 mm grubo¶æi,a przewa¿nie siê u¿ywa 6-8 mm
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.