Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kama- broñ ludów Kaukazu
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie zaczepne - ogólnie
Armand
Wszyscy znaj± ten prosty, obosieczny sztylet- broñ u¿ywana od stuleci przez Gruzinów, Ormian, Czeczenów i innych górali z Kaukazu a tak¿e Kozaków etc. Czêsto na targowiskach le¿± jego tandetne wersje pami±tkowe. Pytanie- czy kto¶ ma wiarygodne ¼ród³a/dane jak stara jest ta broñ...? Czy od XVI/XVII wieku, czy mo¿e wcze¶niej? Bêdê wdziêczny za takie informacje.
Ksi±¿e Wszebor
Pewnym punktem odniesienia mog±tu byæ no¿e t.zw. typ meocki, wystepuj±ce miêdzy IV- VII po Chrystusie, na terenie kaukazu , miêdzy Dnieprem i Cis±.
Kszta³t ostrza jest bardzo podiobny, natomiast inaczej uksztal³towana jest rêkoje¶æ. Ptó¿ na trzpieñ nabijanoo drewnian± rêkoje¶æ, która oczywi¶cie rozszczepia³a. Mocowane to by³o w dolnej czê¶ciprzy pomocy g³êbokich wciêæ w górnej czê¶ci g³owni. Drewniana ok³adzina wystawa³a poza wyciêcia i by³a przmocowywana w ty miejscu najpr. sznurem ¿eby siê to kupy trzyma³o. Wystêpowa³y w dwóch odmianach 30 i 50 cm.
Rozprzestrzeniaj± siê do¶æ szroko ze wzglêdu na "koczownizacjê":-))) tamtejszych elit germañskich. Prawdopodobnie s³u¿y³y jako druga broñ.

Wiem ¿e bez rysunku nie jest to zbyt czytelne ale posiadam tylko notatki z wyk³adu


pozdr
Vislav
Witam, mo¿e to na poczatek: http://en.wikipedia.org/wiki/Kindjal

pozdrowienia
nieczar
oto przeglad sztyletow ludow stepowych ,w glownej mierze przedstawicieli Zlotej Ordy ,publikacja z Gorelika
...jak widac troche tego jest ,ale to oczywiscie nie wszystkie
Krzysztof
to co zamie¶ci³ Armand to jest kama rodzaj sztyletu z kaukazu, czasami nazywana kind¼a³em - to rosyjskie przerobienie arabskiego s³owa Hand¼ar albo chand¿ar oznaczajacego po prostu sztylet (du¿± gamê sztyletow).
o ile kind¼a³ to zawsze jest sztylet w d³ugo¶ci do oko³o 40 cm ostrza, które moze byæ proste obusieczne, zakrzywione bardziej lub mniej (dziêki temu rozró¿niamy ro¿ne rodzaje kind¿a³ów), to kama jest zawsze prosta i obusieczna z wyra¼nie zaznaczon± grani±, czasami ze strudzin± naprzemienn± - slu¿y to odebraniu ciê¿aru ostrza przy jednoczesnym nieoslabianiu go - mo¿na wybraæ wiêcej materialu na strudzinie a mimo to ostrze cachowuje swoje wla¶ciwo¶ci, ostrza s± przystosowana do uderzawnia o twarde drewno.
Kamy procz oczywi¶cie egzemplarzy ozdobnych jak podany w za³±czniku przez Armanda by³y najczê¶ciej sztyeltami prostymi z niewielk± liczb± ozdobieñ, dopiero dostanie sie kaukazu pod panowanie rosjan, ktorzy w 1801-1810 zaanektowali jej terytorium i rozpoczeli program intensywnej rusyfikacj - przyczyni³o siê to do coraz bogatszej ornamentyki i nadu¿ywania choæby niello.
Ostrza Kamy mieszcz± siê w granicach od 20 do nawet 90 cm, przy jednorecznej rekoje¶ci. Te najd³u¿sze podchodz± ju¿ pod miecze.

a teraz co do czasu powstania i pochodzenia to w muzeum historycznym w Tibilisi jest tablica i opracowania naukowe, wywodz±ce Kamê od mieczy legionów rzymskich - gladiusów, sprowadzonych na te tereny w 66 roku p.n.e. obszar ten zosta³ podbity przez Pompejusza i w³±czony od imperium Rzymskiego.

Sam posiadam ciê¿k± prost± kamê kaukask± i najczê¶ciej na jej widok 90% ludzi od ryceriady po archeologów i historyków rozlega siê okrzyk "jaki ³adny gladius"

Od tego czasu a¿ do Xi-XIII wieku gdy Gruzja osi±gne³a z³oty wiek, trwa³ rozwój broni znanej jako Kama a na innych terenach jako kind¼a³.

Pozdrawiam
Krzysztof
Armand
Dziêki wielkie ch³opaki, temat wyja¶niony b³yskawicznie i prawie wyczerpuj±co smile.gif Przez "prawie" rozumiem, ¿e nie ma gotowego egzemplarza/rysunku do rekonstrukcji ;D Heh, ale ¿e w wikipedii to by³o... bigsmile2.gif icon_redface.gif
Nieczar, thx za za³±cznik.

CYTAT
a teraz co do czasu powstania i pochodzenia to w muzeum historycznym w Tibilisi jest tablica i opracowania naukowe, wywodz±ce Kamê od mieczy legionów rzymskich - gladiusów, sprowadzonych na te tereny w 66 roku p.n.e.


Mam pytanie- by³e¶ w tym muzeum? Mo¿e masz jakie¶ fotki? Bardzo chêtnie bym obejrza³.Tak podejrzewa³em, ¿e gladius mo¿e mieæ co¶ wspólnego- nawet na moim zdjêciu z za³±cznika to pdobieñstwo jest wyra¼ne...Ale zmyli³ mnie fakt, ¿e nigdy nie widzia³em kamy- zabytku czy z ikonografii starszego ni¿ jako¶ 1700 + , przy dziesi±tkach ustalonych form kordów/pugina³ów/no¿y/no¿yczek smile.gif pochodz±cych ze wszystkich epok, wiêc nie kombinowa³em wokó³ ew. "roman connection".
Krzysztof
nie mam bo nei mia³em wtedy cyfrówki ani innego aparatu :P by³em na ¶lubie a do muzeum tylko przypadkiem poszed³em tongue.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.