Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: No¿e XIII w
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Naczynia, sprzêty kuchenne i zastawa sto³owa
M¶ciwoj (wilki)
Witam!
Jak sam tytu³ wskazuje poszukuje wzorów no¿y XIII wiecznych, nie sztyletów czy pugina³ów, tylko w³a¶nie no¿y podrêcznych hmmm nie wiem jak to dok³adnie nazwaæ. Bardziej u¿ywanych w normalnych czynno¶ciach codziennych ni¿ w boju. Jesli mo¿na to bez przyk³adów z BM smile.gif , no chyba ¿e jest co¶ co przeoczy³em.
Pozdrawiam!
Ukasz Spode £ba
Witam!

http://ancientcrafts.pl/sreWcze.php no¿e Roberta £aziñskiego, bardzo dobra robota.
Poza tym kilka tematów poni¿ej jest co nieco o tym. U¿ywaj opcji szukaj.. Ogólnie kszta³t takich no¿y specjalnie siê nie zmienia³.

Pozdrawiam
Ukasz.
M¶ciwoj (wilki)
Witam
Na stronie by³em ju¿ wcze¶niej, ale nie mam pojêcia który nó¿ jest z jakiego wieku. Wcze¶niejszy temat tak¿e czyta³em ale g³ównie chodzi tam o no¿e z wieku wcze¶niejszego, mnie chodzi strikte o XIII w.

Pozdrawiam
Ukasz Spode £ba
My¶lê, ¿e je¶li odpowiadaj± Ci wyroby pana £aziñskiego, powiniene¶ go o to zapytaæ, wysy³aj±c maila, czy prywatn± wiadomo¶æ. My¶lê, ¿e pomo¿e Ci no¿ odpowiedni dla XIIIw smile.gif
Morrigan
W klasztorze na Monte Casino s± freski z ok. XIII wieku, które przedstawiaj± panów jedz±cych sztuæcami. Mam to w ksi±¿ce jak j± odzyskam to zarzucê skanem czy innym takim smile.gif .
Piotr z Pragi
Witam
Na stronie Roberta £aziñskiego no¿e na XIII wiek s± umieszczone w " pó¿nym ¶redniowieczu".

pozdrawiam
Unkas
tu jest kilka wzorów no¿y

http://www.historiavivens1300.at/realien/index1.htm
Martin
Taka cudowna ksi±¿eczka jest, "knives and scabards", no¿e od XI chyba wieku, do XIV. Wszystkie w miarê precyzyjnie wydatowane. No i wzory pochewek do nich. Bo to g³ównie zdobienia pochewek decyduj± o datowaniu. Technicznie no¿e te ró¿ni± siê bardzo niewiele. Takie same techniki wytwarzania, podobne kszta³ty.
£ukasz Lewandowski
Moze to truizm ale, XIII wiek to okres rekojesci osadzanych na trzpieniu (tak jak pilniki lub trzpien przechodz±cy przez cala dlugosc rekojesci i zanitowany na koncu- na glowiczce z blaszki). Glownie nozy w wiekszo¶ci maj± ob³e kszta³ty choæ zdarzaj± siê juz tez smuk³e g³ownie. Rekojesci w materiale arch. glownie drewniane choc zdarzaj± siê nasadzane na trzpien elementy kosciane/cynowe/br±zowe - np. z Ko³obrzegu (te akurat datowane na I po³/po³ XIV w.).Ornamenty na pochewkach linearne lub wyt³aczane puncami. W I po³owie XIII w da sie zauwazyæ przewaga wzorów linearnych (geometrycznych, florystycznych) , natomiast w II po³ XIII dochodza do tego wzory heraldyczne (na zachod od nas..) i ornamenty wytlaczane puncami (lilie, krzyze, liscie) Pomiedzy II pol. XIII w, a I po³ XIV wieku jakis rewolucyjnych ro¿nic w wykonaniu pochewek i nozy nie ma, choæ trzeba zaznaczyc, ¿e od ok. po³owy XIV w. w konstrukcji no¿y "cywilno-sto³owych" zaczyna przewa¿aæ konstrukcja rekojesci oparta na nitowaniu ok³adzin do rekoje¶ci g³owni. Dla przyk³adu podsylam zdjêcia rekonstrukcji nozy i pochewek ko³obrzeskich: XIII w z ornamentem wyt³aczanym (wzór ornamentu znany z Ko³obrzegu a takze z terenów Niemiec) i I po³. XIV w.- ornament linearny.
Unik
By³y takie no¿e, chyba wczesnogotyckie, zakoñczone stylizowanymi postaciami zwierz±t, siedz±cymi na koñcu rêkoje¶ci.
Jeden z nich wi±zany jest, je¶li siê nie mylê, ze ¶w. King± i znajduje siê chyba w Starym S±czu w klasztorze.
Znany jest te¿ podobny wyrób, ale mniej luksusowy - ko¶ciana rêkoje¶æ ze Szczecina, z sylwetk± go³êbia na koñcu (nie znam datowania, ale przypuszczam, ¿e to XIII w.). Rysunek tej rêkoje¶ci mo¿na znale¼æ u ks. W³. £êgi "Kultura Pomorza we wczesnym ¶redniowieczu na podstawie wykopalisk", nak³adem Towarzystwa Narodowego w Toruniu, Toruñ 1930, tablica XXVII.
Lunna
A jak wygl±da sprawa no¿a w oprawie z rogu, wiem ¿e by³o kilka takich znalezisk, ale nie jestem pewna czy to historyczne jest na XIII wiek.
Szymek z K-g
¦mia³o mogê powiedzieæ ¿e jest historyczne, przynajmniej dla 1 æw. XIII wieku, ale trzeba zwróciæ od razu uwagê ¿e oprawy rogowe by³y kosztowne, a bo materia³ a bo obróbka a i zdobienia musz± byæ. Poro¿a zdecydowanie lepiej siê zachowuj± ni¿ drewniane rêkoje¶ci (czegokolwiek, nie tylko no¿y) dlatego wszelkie no¿e "kuchenne", które zosta³y znalezione bez oprawy najprawdopodobniej posiada³y rêkoje¶ci z drewna. Nie dotyczy to no¿y tzw. kab³±czkowatych.
Lunna
Czy takie kosztowne to ja nie s±dzê. W czasach kiedy zwierzyny by³o o wiele wiêcej bardzo czêsto mo¿na by³o trafiæ na zwyk³y zrzut.
Szymek z K-g
Pomimo tego o wiele wiêcej no¿y, które powinny mieæ rêkoje¶æ znajdowane jest bez niej, co sugeruje i¿ by³y zrobione z ³atwo rozk³adaj±cego siê materia³u (drewno).
Nawet je¿eli poro¿e nie by³o dro¿sze to na pewno trudniejsze w obróbce. Drewniane rêkoje¶ci by³y najzwyczajniej pospolitsze.
Dzisiaj kunsztem jest ³±czenie drewna i rogu. Nie mam jednak ¿adnych danych archeologicznych na ten temat. Mo¿liwe ¿e jest to dzisiejszy wymys³.
Boran
CYTAT
Pomimo tego o wiele wiêcej no¿y, które powinny mieæ rêkoje¶æ znajdowane jest bez niej, co sugeruje i¿ by³y zrobione z ³atwo rozk³adaj±cego siê materia³u (drewno).

Ogólnie rzecz bior±c, wnioskowanie wygl±da do¶æ prawdopodobnie, ale przy przeprowadzeniu dok³adnej statystyki nale¿a³oby jeszcze uwzglêdniæ, czy i jak s± na danym stanowisku zachowane inne zabytki z tych materia³ów (drewna, ko¶ci/poro¿a). Je¶li w ogóle siê nie zachowuj±, to trudno jednoznacznie wykluczyæ rogow± rêkoje¶æ.

CYTAT
Dzisiaj kunsztem jest ³±czenie drewna i rogu. Nie mam jednak ¿adnych danych archeologicznych na ten temat. Mo¿liwe ¿e jest to dzisiejszy wymys³.

Nie wiem, jak w XIII w., ale w czasach nieco wcze¶niejszych nie by³a to niespotykana praktyka - Tutaj mo¿na obejrzeæ zdjêcia "oprawek" z ko¶ci i poro¿a znalezionych podczas wykopalisk w Wolinie i rekonstrukcji no¿a z rogowo-drewnian± rêkoje¶ci±.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.