Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Goci - wojsko
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie staro¿ytne > Inne uzbrojenie staro¿ytne
kruczyszpon
usmieszek_11.gif Wystawa. W soboty i niedziele wstêp wolny. Wystawa trwa do 31.10... By³em zwiedzi³em ca³o kszta³t na 5, minus za odtworzenie uzbrojenia i strojów. Pozdrawiam.
Wasek
CYTAT(kruczyszpon)
usmieszek_11.gif By³em zwiedzi³em ca³o kszta³t na 5, minus za odtworzenie uzbrojenia i strojów. Pozdrawiam.


Ta tylko dlaczego Goci identyfikowani z kultura wielbarska znani byli, ¿e chowali swoich bez broni oraz jakikolwiek czêsci uzbrojenia.
Mo¿e dlatego , ze nie ma ¿adnych danych co do ich uzbrojenia na wystawie mog³y byæ domys³y.
Wiec zanim daje sie minusa najlepiej troszeczke poczytaæ

pozdrawiam
Wasek
Wotawa
CYTAT
Mo¿e dlatego , ze nie ma ¿adnych danych co do ich uzbrojenia na wystawie mog³y byæ domys³y.
Wiec zanim daje sie minusa najlepiej troszeczke poczytaæ

Bardzo s³uszna uwaga. Na pocieszenie dodam, ¿e mamy jakie¶ przeb³yski w literaturze. Informacje o uzbrojeniu pochodz± od Tacyta. Pisze, ¿e Goci "nosz± okr±gle tarcze, krótkie miecze i s³uchaj± swoich królów". Trudno powiedzieæ na ile to dok³adna informacja i jak to zmienia³o siê z czasem, bo np. d³ugosæ mieczy u takich np. przeworszczaków zmienia³a siê dosyæ p³ynnie. Informacja dnosi siê mniej-wiêcej do prze³omu I i II w.n.e., do plemion Gotów, Rugiów i Lemowidów. Nie wymienia przy tej okazji nazwy Gepidów.

Przy okazji wymienienia tych plemion wspomnê o pewnej umowno¶ci uto¿samiania wielbarskiej z Gotami. To uwaga czysto porz±dkowa i uzupe³niaj±ca. Zazwyczaj operujemy tu uproszczeniami, które nie dla wszystkich musz± byæ jasne. Innymi s³owy - kultura wielbarska to nie tylko Goci, za¶ sami Goci tak¿e siê mieniali podczas swojej wêdrówki (oj, pó¼niejsza od zapisków tacytowych).
kruczyszpon
Wystawa ta jest dobra, ale mogli, choæ trochê lepiej przedstawiæ wygl±d Gotów...Proponuje zwiedziæ wystawê, a sami zrozumiecie, o co siê czepiam, a co do historii o Gotach wiem sporo i wiem, ¿e chowano ich bez uzbrojenia. Na wystawie wystawiono znaleziony w grobie miecz. Tak¿e wystawiono szkielet. Warto zwiedziæ. Pozdrawiam.
Rabiega
CYTAT
wspomnê o pewnej umowno¶ci uto¿samiania wielbarskiej z Gotami
- oczywi¶cie ,zw³aszcza ¿e identyfikowanie takie mo¿e byæ oparte tylko na domys³ach.Kulturê oksywsk± "zast±pi³a" wielbarska - uproszczeniem by³oby wszak twierdzenie ¿e jest to wynikiem gockiego podboju ( lub kolonizacji), zw³aszcza ¿e badacze identyfikuj± k.wielbarsk± tak¿e z Gepidami, Wenedami i Rugiami.
To, jak kultura archeologiczna ma siê do okre¶lonych grup etnicznych jest jednym z najtrudniejszych pytañ w archeologii - a odpowiedzi bodaj nigdy nie bêd± pewne.Czy¿ nie jest dlatego ta dziedzina nauki tak pociagaj±ca, intrygujaca i inspiruj±ca ?Trochê tak jak piêkna kobieta - nigdy nie bêdziemy mieæ pewno¶ci - kto j± posiad³ przed nami icon_wink.gif .
Pozdrawiam.
Rabiega
Jeszcze co¶ :
CYTAT(kruczyszpon)
Na wystawie wystawiono znaleziony w grobie miecz.

Skoro nie znamy ¿adnych znalezisk zabytków militarnych (poza ostrogami) identyfikowanych z Gotami - z ziem polskich, sk±d wiêc ten miecz crazy.gif ???
O¶wieæ mnie, je¶li mo¿esz, ja mam niestety daleko do Bydgoszczy.
skorupa
Tacyt w "Germanii" nie pisze o Gotach, lecz ogólnie o Germanach. Dzie³o to powsta³o w I w.n.e., kiedy z Gotami Rzymianie jeszcze siê fizycznie nie skonfrontowali. Dowodem s± tu wymieniane przez niego germañskie zwi±zki terytorialno-religijne.

Najwa¿niejszymi ¼ró³ami pisanymi dla problematyki gockiej s±:

1. "Biblia" w jêzyku gockim przet³umaczona przez biskupa gockiego Wulfilê, podstawa. Najbogatsze dzi¶ ¼ród³o pisane w jêzykach starogermañskich

2. "Gotica" Jordanesa, spis sag gockich

3. kronika Ammianusa Marcelinusa

Broni faktycznie nie sk³adali do grobów, co jest typowo germañskim elementem obrz±dku i typowe dla kultury wielbarskiej, podobnie zreszt± jak preferencja br±zu nad ¿elazem w wyposa¿aniu grobów. Polecam lekturê serii wydawniczej "Monumenta Archaeologica Barbarica", czyli tzw. zielonej serii, s± to publikacje najwa¿niejszych cmentarzysk z okresu rzymskiego w Polsce. W grobach wielbarskich broñ niet. Ponadto warto przeczytaæ tak¿e "Goci - rzeczywisto¶æ i legenda" J. Strzelczyka oraz "Problemy kultury wielbarskiej" - materia³y z konferencji w S³upsku z 1981 r. bodaj¿e.

Z Gotami kulturê wielbarsk± zacz±³ identyfikowaæ Ryszard Wo³±giewicz, jeden z najwybitniejszych polskich archeologów i zreszt± autor nazwy tej kultury. G³ównym argumentem jest tu zbie¿no¶c zasiêgu terytorialnego kultury oraz sekwencji jej przemian w czasie z tras± i etapamia wêdrówki Gotów od krainy "Gothiskandza" (Pomorze) do krainy "Oium" (rejon wybrze¿y M. Czarnego). Przy czym nazwê "Goci" nale¿y tu rozumieæ i tak siê j± rozumie w archeologii jako konglomerat "ludów gockich" a nie zwarte plemiê w rozumieniu wczesno¶redniowiecznym.
Puk z Górki
CYTAT(kruczyszpon)
 Na wystawie wystawiono znaleziony w grobie miecz. Tak¿e wystawiono szkielet. Warto zwiedziæ. Pozdrawiam.


Miecz ? W grobie? Powa¿nie? Wystawy nie widzia³em, ale nie s³ysza³em o ¿adnym mieczu z grobu kultury wielbarskiej/czerniachowskiej. Moze to by³ miecz wy³owiony z Bugu? Jest takie znalezisko...
Wotawa
CYTAT(skorupa)
Tacyt w "Germanii" nie pisze o Gotach, lecz ogólnie o Germanach. Dzie³o to powsta³o w I w.n.e., kiedy z Gotami Rzymianie jeszcze siê fizycznie nie skonfrontowali. Dowodem s± tu wymieniane przez niego germañskie zwi±zki terytorialno-religijne.

Pozwolê sobie nie zgodziæ siê. Tacyt pisze o wielu ludach Germanii. M.in. o Gotach i to dosyæ wyra¼nie. Oisze tez o jeszcze bardziej oddalonych od Rzymu Estiach, wspomina o Wenetach, jak pamiêtamy pisze tak¿e o zwi±zku Lugiów. Te¿ nie przeszkadza mu w tym brak bezpo¶redniej, militarnej konfrontacji. Generalnie nie powinni¶my nie doceniaæ rozpoznania rzymskiego w okolicach szlaku bursztynowego.

CYTAT
Miecz ? W grobie? Powa¿nie? Wystawy nie widzia³em, ale nie s³ysza³em o ¿adnym mieczu z grobu kultury wielbarskiej/czerniachowskiej. Moze to by³ miecz wy³owiony z Bugu? Jest takie znalezisko...
'
Pewnei chodzi³o o inny przypadek, ale takie rzeczy sie zdarza³y,choæ dotyczy³y prawie na pewno o pochówków asymilowanych przeworszczan. Takie pochówki s± wyj±tkowe, ale zdarzaja siê "gockim" kulturom - czerniachowskiej i Sintana de Mures. Wydaje siê, ¿e Goci umieli asymilowaæ tych których akurat nie przepêdzili albo nie pozabijali (s± tak¿e ¶lady sarmackie) To zresz± szerszy temat.
Ksi±¿e Wszebor
A pro pos Germanii Tacyta, niebawem uka¿e siê nowe t³umaczenie autorstwa Tomasz P³óciennika z Instytutu archeologii UW. Prze wspó³pracy innych archeologów m.in. dr B. Kontnego

pozdr
Konsul
To dosyæ niez³a rekonstrukcja wojownika wizygockiego z V wieku.
Konsul
I jeszcze to jako ciekawostke. McBride nie móg³ widaæ sobie darowac i narysowa³ ten tatuaz na ramieniu Wizygota.
Rabiega
Swastyka by³a i jest bardzo powszechnym symbolem, jak ¶wiat d³ugi i szeroki.Nie doszukiwa³bym siê tu jakichkolwiek podtekstów...
Konsul
Wiem ze to symbo solarny znany w ca³ej euroazji, ale od Hitlera kojarzy siê z czym innym i zawsze jak sie go widzi na jakims germanie to wywo³uje jakies skojarzenia. Oczywiscie Goci znak ten znali.
Wotawa
prof. M±czyñska bardzo barwnie w tym semestrze opowiada³a o badaniach nad ¶ladami Gotów i Alanów na Krymie. Pasjonuj±ce zajêcia. Je¶li kto¶ z Was bywa w £odzi - radzê siê jako¶ przemyciæ na ten wyk³ad monograficzny. Potê¿ny materia³ ikonograficzny. Tego siê nie znajdzie w ksi±¿kach. Mo¿na po prostu rozdziawiæ paszczê i s³uchaæ i patrzeæ i s³uchaæ...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.