Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Budowa chaty
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka
yoger
jestem zainteresowany budowa malej chaty calkowicie od podstaw majac do dospozycji tylko to co da las i proste narzedzia. wiem ze to troche skromny opis, jak cos pytajcie o szczegoly.
Prezes
bardzo Ciê proszê o okre¶lenie ram czasowych i "grupy docelowej" w temacie.
bo je¶li masz ochotê zrobiæ sobie zwyk³y sza³as (z tego,co las da...a jak le¶niczy nie pozwoli ? :P )
-to do robienia sza³asu czy a¿ trzeba osobnego tematu na freha?

je¶li jednak stwierdzisz,¿e Twój temat nie pokrywa siê z: http://freha.pl/index.php?showtopic=3854

to mozesz te¿ skorzystaæ z: http://freha.pl/index.php?showtopic=9024

i proszê doprecyzowaæ temat smile.gif
yoger
Z pozwoleniem problemu nie bedzie najmniejszego. Najbardziej by mnie interesowala chata wikiñska najlepiej z jak najwczesniejszego okresu. Interesowala mnie chata z drewnianych bali ale nie znalazlem zadnych planow konstrukcyjnych. Chodzi o mala chalupe na 1-2 osoby.
Zalaczam 2 zdjecia, ktore znalazlem (nie jestem pewien nawet z ktorego okresu to cudo jest icon_redface.gif
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
To jest model tzw. chaty gdañskiej .. z 11 wieku.
Rekonstrukcja tejze pieknej urody znajduje sie w Torgelow (w kompleksie: castrum turglowe) ..to jakies 50 km od Ko³baskowa w enerdowie.
Poleca odwiedzenie
yoger
ta informacja na pewno sie przyda, slyszalem takze ze cos podobnego (tylko przystosowanego do typowych dla XXI w luksusow) zbudowano w Borku, niedaleko Ko³obrzegu
a czy ktos posiada jakies informacje konstrukcyjne? sposoby laczenia bali (w tych najbardziej skomplikowanych miejscach) ocieplanie, materialy, z ktorych mozna zrobic dach. taki jakby instruktaz, bylbym wdzieczny
Prezes
¿e tak odpowiem na gor±co bo skany gdzie¶ mi wywia³o - w robótkach drzewnych tak wiele siê przez tysiaclecia nie zmieni³o.my¶lê ¿e ³aczenie "na zamek" by³oby prawdopodobne (wystarczy wstukaæ w google podobne has³a)
do uszczelniania - teoretyzowa³bym nad wiórami drewnianymi oraz dziegciem.
metoda uszczelniania (wylecia³o mi z g³owy jak to sie nazywa) odpowiednio wtykanymi wiórami jest do dzi¶ do¶æ ceniona (choæ ma³o znana) w terenach górzystych. dziêki temu chata te¿ lepiej "pracuje".

zastanów siê te¿ czy chcesz budowaæ chatê z okorowanych czy nie,oraz czy z ca³ych czy np. przepo³owionych bali - w ka¿dym wypadku s± inne zalecenia praktyczne,inna praca drewna,inaczej trzeba budowaæ.

generalnie - mogê co¶ doradziæ jak przedstawisz jakie¶ plany ..no chocia¿by ile masz tego drewna.od tego bym zacz±³.jak "hulaj dusza" - to mo¿na siê pokusiæ o co¶ wiêkszego.
no i czy drewno ¶wie¿e? lepsze by³oby ju¿ przezimowane. je¶li jeszcze sobie ro¶nie - to w zimie najlepiej ¶cinaæ.
Vislav
CYTAT(yoger)
ta informacja na pewno sie przyda, slyszalem takze ze cos podobnego (tylko przystosowanego do typowych dla XXI w luksusow) zbudowano w Borku, niedaleko Ko³obrzegu
a czy ktos posiada jakies informacje konstrukcyjne? sposoby laczenia bali (w tych najbardziej skomplikowanych miejscach) ocieplanie, materialy, z ktorych mozna zrobic dach. taki jakby instruktaz, bylbym wdzieczny


Witam
Najlepiej wybraæ siê osobi¶cie tam, gdzie takie chaty s± budowane. Miêdzy innymi skansen w Wolinie.

Centrum S³owian i Wikingów - Galerie zdjêæ

W tej chwili buduj± kolejny du¿y obiekt Chata multimedialna. Pomijaj±c przysz³± zawarto¶æ cha³upy (zreszt± to przyjdzie pó¼niej) - budowa jest w takiej fazie, ¿e mo¿na zobaczyæ tradycyjne/historyczne zasady konstruowania i budowania.

Tutaj zreszt± jest to podstawowe pytanie - co zamierzasz stworzyæ domek letniskowy czy rekonstrukcjê?

Podchodz±c powa¿nie do tematu nie wystarczy dysponowaæ zbiorem rysunków, opisów, wykazów materia³ów. Pozostaje jeszcze umiejêtno¶æ u¿ywania podstawowych narzêdzi ciesielskich; ³±czenia elementów bez u¿ycia gwo¼dzi czy ¶rub. Najlepiej jest przej¶æ "sta¿" pod okiem fachowców, czyli jako wolontariusz pomagaæ przy budowie.
Poza zupe³nymi "ortodoksami" wspó³cze¶nie przy wykonywaniu rekonstrukcji u¿ywa siê nowoczesnego sprzêtu. Jednak pozostaje wykoñczenie powierzchni z u¿yciem cios³a, topora i innych rêcznych narzêdzi aby "zgubiæ" ¶lady mechanicznej obróbki. Nic tak nie psuje wygl±du jak ³ebki ¶rub, kantówka czy deski spod traka.

Osobi¶cie sugerowa³bym budowê chaty plecionkowej ze ¶cianami pokrytymi glin±. Dach kryty trzcin± lub s³om± (kolejna umiejêtno¶æ do wyuczenia). Tañsze materia³y, prostsza technologia - w efekcie do¶æ komfortowe warunki wewn±trz zarówno latem jak i zim±.

pozdrowienia

p.s. poza budow± sza³asu w lesie na jeden sezon - drewno nale¿y okorowaæ.
yoger
to ma byc bardziej domek letniskowy niz rekonstrukcja, ale wlasnie nei chodzi mi o budowe czegos z pomoca gwozdzi wiertarek itp, tylko proste narzedzia (inaczej gdybym budowal to w celach zarobkowych, ale tu chodzi tylko o satysfakcje). pomysl z uszczelnianiem glina jest calkiem niezly, a dach mysle zeby zeby ewentualnie doszczelniac mieszanka trocin i gliny (bylaby zdecydowanie lzejsza). postaram sie wykonac prosty model 3d i zamiescic gdzies tutaj, potem ewentualnie dopytac itp.
na razie dziekuje wszystkim

a wlasnie. Vislavie, bardzo pomocny bedzie link dotyczacy budowy chaty, ktory podales, nie rozumiem tylko sposobu przytwierdzenia belki 2 i 3 nad wejsciem (http://www.jomsborg-vineta.com/img/zrebka/zreba17.jpg), czy wiadomo ci cos na ten temat?
Vislav
Witam
CYTAT(yoger)
nie rozumiem tylko sposobu przytwierdzenia belki 2 i 3 nad wejsciem

Nie by³em obecny przy budowie tej cha³upy.
Najprostsze co mo¿na zrobiæ to pionowo nawiercone otwory i drewniane ko³ki mocuj±ce tê nak³adkê do belki nr 1, nastêpnie ca³o¶æ stabilizowana wzd³u¿nymi belkami pokrycia dachowego. Równie¿ mocowane na ko³ki.

Je¿eli chodzi o cha³upê plecionkow± (uczestniczy³em przy budowie pierwszej - nie ma jej w galerii) to do pokrycia ¶cian u¿ywali¶my gliny wymieszanej z plewami. Trzeba to wyrobiæ dobrze np. w du¿ej beczce. Nastêpnie du¿a szpachelka z kawa³ka drewna i do dzie³a.


Dobrze po³o¿ony dach z trzciny lub s³omy nie wymaga dodatkowego uszczelnienia, a wytrzyma tyle samo czasu co ca³a cha³upa.

pozdrowienia
yoger
Bardzo dziekuje za te wszystkie informacje, na pewno bardzo sie przydadza, a kto wie, moze kiedys pomysle o jakims powazniejszym rekonstruowaniem icon_wink.gif
Szczere pozdrowienia i beczka po³toraka dla kazdego icon_wink.gif
Hasintus
Chata z bali drewnianych by³a budowana w ten sposób, ¿e bale o dlugo¶ci ¶cian domu by³y ³±czone na tzw jaskó³czy ogon w rogach i w pewnych odstêpach ko³kami z twardego drewna wpuszczonymi w bale. Dolna powierzchnia bala by³a wklês³a tak ¿e, nachodz±c na bal tu¿ pod ni± tworzy³a przestrzeñ, w której zamyka³o siê kawalki mchu dla uszczelnienia (o tym mchu to ju¿ pisa³ Ibn Jakub). Tego rodzaju chaty by³y budowane ze ¶wie¿ego drewna, by³o wykorzystywane ca³e drzewo. Grube bale na ¶ciany, chude ¿erdzie na konstrukcjê dachu.
Bardzo ciekawym zagadnieniem jest sposób rozcinania ca³ych pni na bale lub deski, podobno robione to by³o czym¶ co siê nazywa³o ¿elazo. Powierzchnie po rozciêciu by³y g³adkie i du¿o mniej nara¿one na warunki atmosferyczne. Mo¿e kto¶ na forum bêdzie potrafi³ to opisaæ
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.