Witam!!
Ludzie dawniej budowali domy w miejscach bezpiecznych, czyli np. na torfowiskach, terenach podmok³ych... warunkiem mo¿liwo¶ci zamieszkania takiego budynku, by³y odpowiednio wysokie fundamenty, czyli np. pale. Lecz pale maj± ograniczon± no¶no¶æ. budynek taki nie powinien wiêc posiadaæ ciê¿kiego klepiska oddzielaj±cego drewnian± pod³ogê od przestrzeni mieszkalnej. wszystko spoko, a¿ do momentu, gdy chcemy do takiego domku wstawiæ ogólnie pojête palenisko. Macie mo¿e jakie¶ tezy, jak izolowano drewnian± pod³ogê od paleniska??
Ubita glina i kamienie. W po³±czeniu dawa³y b. dobry efekt bez nadmiernego obci±¿enia.
Pale maja bardzo dobr± no¶no¶c , wspó³czesne wie¿owce stawia siê na palach
tak dla przyk³adu , a nie na pe³nych fundamentach.Kwestia jak geste s± pale i jak g³êboko zrobione.Przenoza one obci±¿enia od ¶cian i wie¼by dachowej ,obci±¿enia pod³ogi s± do¶c hmm "marginalne" , bo przy dobrym ubiciu pod³o¿a w³a¶nie grunt "niesie" "posadzkê".
Pozdrawiam
Witam
Jako alternatywne rozwi±zanie:
Trójnóg na którym zawieszony jest gar mo¿na zast±piæ prostym zaczepem zakotwionym w "suficie".
pozdrowienia
no tak faktycznie, inne roz³o¿enie ciê¿aru, ale czy spodkalicie siê kiedykolwiek z czyms takim, bo ja w ¿yciu nie czyta³em o takim sposobie gotowania. jesli znacie namiary na takie zapiski to by³bym bardzo wdziêczny za autora i tytó³
pozdrawiam!
Witam
Ciê¿ar paleniska praktycznie ¿aden. Sk±d pochodzi pomys³ szczerze mówi±c nie wiem. Mo¿e to takie "afrykañskie krzese³ko" - ró¿ne wynalazki mo¿na zobaczyæ u wczesnych. Z drugiej strony d³ugie podró¿e okrêtami te¿ wymaga³y sposobów na rozpalenie i utrzymanie ognia. Jak na razie nie trafi³em na ¿adne konkretniejsze informacje.
pozdrowienia