CYTAT(lupusrex)
Witam
Nie uwa¿am siê za jakiego¶ eksperta od indianistyki, lecz nie zgodze siê ¿e kleje opraowywane na kontynencie amerykañskim by³y s³absze
Nie napisa³em ¿e _by³y_ s³absze. Zasugerowa³em tylko, ¿e mog³y byæ. A skoro mog³y byæ, to mo¿na by sobie zawnioskowaæ, ¿e najprawdopodobniej by³y jednak s³absze. Po co siê bawiæ latami szukaj±c który gatunek ryby ma pêcherze p³awne nadaj±ce siê na klej o parametrach jakich dzisiejsze kompozyty nie zawsze s± w stanie spe³niæ, kiedy wystarczy wygotowaæ dowolny kawa³ek skóry i ma siê z g³owy?
CYTAT(lupusrex)
Co do klejenia. Indianie mieli wysoko rozwiniêt± kulturê materialn± - je¶li chodzi o zdolno¶æ przetwarzania tego co ich otacza.
Tego im nijak nie odbieram. Nawet bym siê spodziewa³, ¿e te kontrowersyjne historycznie strza³y mogli sobie kleiæ.
CYTAT(lupusrex)
Plemiona eskimoskie z powodu braku drewna eksperymentowa³y z rogiem w czystej postaci. By³o o tym w w±tku zatytu³owanym " ³uk z rogu" spodka³em siê tak¿e z wzmiankami o wyko¿ystaniu fiszbinu jako dodatku jednak niestety nie znane mi s± szczegu³y.
Fajne jest to wzmacnianie grzbietu sznurkami. Zaraz znajdê...
tutaj
CYTAT(lupusrex)
I ciekawostka co do klejenia.. Polscy polarnicy byli zaskoczeni jak eskimosi potrafili z kawa³ków drewna posklejaæ broñ do polowania na foki, z kawa³ków wyrzuconych przez mo¿e, i to sie trzyma³o kupy na tyle dobrze ¿e by³o funkcionalnym narzêdziem do polowania. Tak wiêc "sprawano¶æ" rzeczonych klejów jest dla mnie dyskusyjna. Co do klejenia to klejono tak¿e kajaki, na tyle skutecznie, ¿e woda morska nie by³y w stanie tego¿ klejenia rozwi±zaæ, ale to ju¿ ca³kiem inna sprawa
Nie bêdê siê upiera³. Niech im bêdzie na zdrowie.
To co s³usznie podkre¶lasz, to fakt ¿e kleje zwierzêce s± dobrymi klejami. Wcale nie jest ³atwo je zast±piæ kompozytami.
Pozdrawiam.