Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Chrzest
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo > Liturgia w dawnych wiekach
Snorri
Mam zapytanie do szanownych forumowiczów. Mam w planach odtworzenie obrz±dku chrztu z wczesngo ¶reniowiecza (X-IXw, POLSKA, RU¦, ew. Skandynawia). Zastanwiam siê jak to wtedy wygl±da³o. Czy po¶wiêcenie rzeki przez ksiêdza i zanurzenie chrzczonego w wodzie, czy by³ to jaki¶ specjalny rytua³?
By³bym wielce zobowi±zany za wszelkie informacje na ten temat.
Pozdro

ps Za jaki¶ czas bêdê szuka³ chêtnych do ochrzczenia siê ;]
Agata Witkowska
Nie jestem pewna na sto procent, ale w interesujacym Ciebie okresie praktykowano chyba jeszcze staro¿ytny zwyczaj stawiania osobnych baptysteriów z dwoma wej¶ciami - jednym cz³owiek wchodzi³, drugim wychodzi³ - juz jako chrze¶cijanin. Koniecznie pamiêtaj o bia³ych szatach - dla wielu to by³ podstawowy magnes do przyjêcia nowego wyznania. Niektórzy chrzcili sie i po kilka razy.
Pozdrawiam
Morrigan
I najczesciej robili to w obliczu zblizajacej sie smierci badz w wieku sedziwym.
Pawe³ Lipnicki
Za ¶w.Kolumbana(Szkocja) i ¶w.Olafa (Skandynawia) pojawi³ siê specyficzny szczegó³ chrztu. Otó¿ wojownicy wchodzili do rzeki z mieczem, ale przy zanurzaniu trzymali go nad wod±. W ten sposób rêka z mieczem by³a czêsto traktowana jako "nieochrzczona"... icon_rolleyes.gif
Ma³gorzata M
Witam,
w³a¶nie zosta³am postawiona przed konieczno¶ci± napisania scenariusza obchodów chrztu córki kniazia. Wpad³ mi do r±k tekst pana dr Janusza Góreckiego "Na marginesie odkryæ- kilka uwag w kwestii urz±dzeñ chrzcielnych z Ostrowa Lednickiego", Studia Lednickie, tom.4, 1996. s.103
jak zeskanujê umieszcze link, ale je¶li wolisz miec ca³e wydawnictwo wejd¼ na stronê Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy- maja sprzeda¿ wysy³kow±.
Niemniej, pan Górecki poprzedza czê¶æ g³ówn± cennym wstêpem teoretycznym (jak to mog³o byæ technicznie przeprowadzane, zanurzenie czy polewanie, w basenie chrzcielnym-btw który z idkrytych w Polsce jest a który nim nie jest, itp).S± teksty ¼ród³owe, sa plany urzadzeñ i ikonografia. cud miód.
Pawe³ z Krosna
mam opory w odtwarzaniu obrzedu udzielania sakramentu chrztu.... to po pierwsze,

po drugie mimo tej niechêci nale¿y muszê zaznaczyæ ewentualnym osobom, które mimo to bêd± próbowa³y zmierzyæ siê z tematem, ¿e nowy ryt tego sakramentu, od strony liturgicznej jest bardzo ubogi i skrócony w stosunku do rytu klasycznego.
Nie dysponujê co prawda tekstem formu³ liturgicznych wypowiadanych przy udzielaniu sakramentu w ¶redniowieczu, ale od pewnego czasu w sieci kr±¿y skan tego tekstu obowi±zuj±cy jeszcze w latach 60-tych ubieg³ego wieku. A wiêc z pewno¶ci± zachowuj±cy ci±g³o¶æ Tradycji Ko¶cio³a, w odró¿nieniu od nowoczesnego skrutynium, w którym wiêkszo¶æ z was ( w tym i pisz±cy te s³owa) otrzyma³ chrzest w okresie niemowlêcym.

http://tradycja.org/mr/1672.jpg
http://tradycja.org/mr/1673.jpg
http://tradycja.org/mr/1674.jpg
http://tradycja.org/mr/1675.jpg
http://tradycja.org/mr/1676.jpg
http://tradycja.org/mr/1677.jpg
http://tradycja.org/mr/1678.jpg
http://tradycja.org/mr/1679.jpg
http://tradycja.org/mr/1680.jpg
http://tradycja.org/mr/1681.jpg
http://tradycja.org/mr/1682.jpg
http://tradycja.org/mr/1683.jpg
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.