Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Czy jest kto¶ kto plecie ka³kany????
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Rzeczpospolita Obojga Narodów (u)
perkun28
Witam,
Jestem nowy na tym forum. Mam pytanie do Was wszystkich, czy ktos w Polsce plecie kalkany?
Pozdrawiam wszystkich!
Piotr Czy¿
Podobno pan Sobucki.Bemowo warszawa.
Osobi¶cie nie widzia³em, wspomniane by³o o tym w temacie ka³kanu(chyba).
Jego wyroby wykluczaj± nisk± cenê.
Piotr Czy¿
Jan Gradoñ
Piotrek Rydzewski na freha "Rydz" robi.... i to prawid³owo smile.gif
Pawe³ Lipnicki
Jedna sprawa - co do u¿ycia ka³kanów w walce : to nie jest najlepszy pomys³...
Je¶li s± robione tradycyjnie i bez okuæ rantu oraz du¿ego umba, nietrwa³o¶æ ka³kanu mo¿e niemile rozczarowaæ u¿ytkownika. Jeszcze gorzej z wytrzyma³o¶ci± na przebicie (strza³y, dziryty, drzewcówka, rapier).
B³a¿ej - Kozacy Zaporoscy
Zdaje siê, ¿e w któryms numerze "Broni i Barwy" by³ materia³ o tym jak testowali replikê ka³kana ( istotny szczegó³. Prawid³owo ka³kan wykonuje siê tak, ¿e najpierw mamy uplecion± tarczê, a potem dopiero oplatamy figowe prêty nici±, ³±cz±c ze sob± kolejne prêty, a nie ¿e najpierw nawijamy niæ na prêty a potem nadajemy temu kszta³t tarczy ).
By³ zupe³nie odporny na przebicia przez strza³y z ³uków i groty broni drzewcowej.
pepson
opcja szukaj i bedzie link do tego opracowania
Ptack
ok, cenowo jak sie plasuja?
Pawe³ Lipnicki
CYTAT
By³ zupe³nie odporny na przebicia przez strza³y z ³uków i groty broni drzewcowej.


Z ca³ym szacunkiem, B³a¿eju, ale by³by to jedyny na ¶wiecie model tarczy "nie do przebicia".
Artyku³ z "Broni i Barwy" mnie nie przekona³ - z urodzenia i wieku jestem coraz wiêkszym niedowiarkiem tongue.gif
Gdyby chodzi³o o prêty z drzewa Qiebracho owiniête kevlarem, mo¿e przyj±³bym te rewelacje nieco mniej sceptycznie.
Prêty figowe i jedwab nie s± (mo¿e siê mylê) najwytrzymalszym na przebicie materia³em ¶wiata, a co¶ takiego w³a¶nie wywnioskowa³em (mo¿e nies³usznie) z opisywanego powy¿ej testu ka³kana. Mie³em przyjemno¶æ obserwowaæ ró¿ne testy na wytrzyma³o¶æ, przebijalno¶æ itp. - wiêkszo¶æ eksperymentów koñczy³a siê jednak zniszczeniem (przebiciem) powierzchni ochronnej. Oczywi¶cie mogê siê bardzo myliæ, ale z czystej ostro¿no¶ci nie zaleca³bym zas³aniania siê ka³kanem przed ciê¿kimi strza³ami, dzirytem czy lanc±... icon_rolleyes.gif
AndrzejM
Parafrazuj±c Ciebie, Pawle - rozumiem, ¿e nie zalecasz równie¿ u¿ywania kolczug, bo one tak¿e nie chroni± przed przebiciem strza³±, dzirytem lub lanc±?
Odpowiedz mi, je¶li ³aska - gdzie to by³e¶ ¶wiadkiem testów wytrzyma³o¶ci ka³kana?
Czy na podstawie Twojego, jak sam piszesz, "urodzenia i wieku", móg³by¶ podzieliæ siê na forum Twoimi w³asnymi do¶wiadczeniami w tej materii?
A je¶li nie ka³kanem - czym zaleca³by¶ siê zas³aniaæ przeciwko wspomnianymi wy¿ej niebezpieczeñstwami?
Robert £aziñski
W ikonografii (miniatury perskie i indyjskie) jest mnóstwo przedstawieñ ka³kanów ze stercz±cymi z nich strza³ami z ³uków, wbitymi tak mniej wiêcej do 1/3 - 1/2 d³ugo¶ci, z powietrza chyba tego nie wziêli, wiêc twierdzenie ¿e to by³a tarcza "zupe³nie odporna na przebicie" jest chyba troche na wyrost bigsmile2.gif
AndrzejM
Robercie - s³uszna racja. Ale ani ja (nie znajdziesz w moim po¶cie, ¿e ka³kan to "tarcza zupe³nie odporna na przebicie"), ani zapewne B³a¿ej nie mieli¶my na my¶li, ¿e ka³kan jest niezniszczalny. A on sam nie ma s³u¿yæ temu, ¿e bardziej mêsko siê z nim wygl±ga, tylko konkretnemu celowi - ma ochroniæ ¿ycie w³a¶ciciela. Chyba zgodzisz siê, ¿e wola³by¶ aby strza³y tkwi³y w Twojej tarczy zamiast w Twoim ciele. Faceci, którzy wystepuj± na wschodnich miniaturach z ka³kanami naje¿onymi od strza³ posiadaj± jedn± cechê : WCI¡¯ ¯YJ¡.

Z kolei sens wypowiedzi poprzedników jednoznacznie brzmi - "nie u¿ywaj ka³kana w walce, bo jeszcze, nie daj Bo¿e siê popsuje." A w domy¶le: "ojoj a to przecie¿ tyle z³otówków!"

Ponawiam pytania do Paw³a.
Robert £aziñski
Cholera nie mia³em zamiaru zaogniaæ sporu i wcale nie sugerowa³em, ¿e cos by³o nie tak w Twojej wypowiedzi Andrzeju. natomiast w po¶cie B³a¿eja stoi jak wó³ "by³ zupe³nie odporny na przebicie". Rzeczywi¶cie ikonografia pokazuje, ¿e zas³aniali sie tym ustrojstwem przed strza³ami trzymaj±c w rêku, a gdzie¶ (zabijcie nie pamietam gdzie) czyta³em ¿e w czasie odwrotu by³ zawieszany na plecach w³a¶nie w celu ochrony przed strza³ami - zawsze to dodatkowa warstwa i w po³±czeniu z kolczug± czy zbroja miêkk± pewnie w miarê dobrze spe³nia³o swoje zadanie. natomiast jako¶ nie jestem w stanie siê przekonaæ do ka³kana trzymanego w rêku jako ochrona w walce na szable (mimo, ¿e o ile pamiêtam miniatury te¿ to pokazuj±) - i od razu dodam, nie mam ¿adnych argumentów, ja bym sie chyba po prostu ba³ icon_redface.gif ¿e mi siê to drañstwo rozleci po drugim czy trzecim ciêciu, ale mo¿e to dlatego ¿e sam nie walczê ...
Ptack
hm...ja chce ka³kan ¿eby wygl±daæ bardziej nordycko jak to wygl±da z cenami?
Piotr Czy¿
Wykona³em fragment ka³kanu bojowego (prostok±t o wymiarach 20cm na 20cm wg wzorców historycznych) tak z ciekawo¶ci, nawoskowa³em go kilkukrotnie woskiem pszczelim i podda³em próbie wytrzyma³o¶ciowej uderzaj±c szabl± z ró¿n± si³±.
o dziwo nie pêk³ ¿aden oplot. Szabla by³a têpa przystosowana do wspó³czesnych turniejów.
Pawe³ Lipnicki
Ju¿ odpowiadam. Testowali¶my ka³kany uwite z wikliny (prêty grubsze ni¿ prêty figowe oryginalne) z oplotem bawe³nianym, oraz z oplotem ze sznurka konopnego. Mia³y wzi±æ udzia³ w pokazie "Dzikie Pola" . Chodzi³o konkretnie o wytrzyma³o¶c na przebicie strza³±, lanc± i dzirytem, bo tak mia³o byæ w uk³adzie. Wiedz±c, ¿e ka³kany s± bardzo odporne, pozwoli³em na trzymanie egzemplarza w rêce testuj±cego obie tarcze. Lekki dziryt przebi³ tarczê oraz ramiê kolegi. Rzucona (ju¿ do stoj±cej , opartej tarczy) lanca przesz³a bez wiêkszego oporu. Ciê¿sze strza³y równie¿.
Dopiero zastosowanie lekkich strza³ z têpym grotem da³o po¿±dany skutek - bezpieczeñstwo zas³aniaj±cego siê.
Tego dotyczy³o moje zdanie n/t ka³kanu z poprzednich postów. Nie polemizowa³em w nich w³a¶ciwie ani z B³a¿ejem,
ani z Andrzejem M., ale ze stwierdzeniem
CYTAT
By³ zupe³nie odporny na przebicia przez strza³y z ³uków i groty broni drzewcowej.
. Natomiast nie twierdzê ¿e ka³kan czy kolczuga s± NIEPOTRZEBNE. A ju¿ na pewno nie by³y niepotrzebne w warunkach realnej walki XVII wieku. My¶lê, ¿e ogromne znaczenie mia³a odleg³o¶æ strzelca czy miotacza od ka³kanu i jego w³a¶ciciela. Równie¿ wola³bym, ¿eby strza³y stercza³y z ka³kanu, ni¿ z moich pleców. bum.gif
Natomiast rzeczywi¶cie
CYTAT
czystej ostro¿no¶ci nie zaleca³bym zas³aniania siê ka³kanem przed ciê¿kimi strza³ami, dzirytem czy lanc±...
dzi¶, w warunkach pokazu XVII . Jako organizatorowi takich pokazów zale¿y mi przede wszystkim na bezpieczeñstwie uczestników pokazu i go¶ci. Uczestniczê w takich pokazach od roku 1980 . Do dzi¶ widzia³em wystarczaj±co wiele wypadków z broni± ( a w kilku sam bra³em udzia³) , ¿eby do sprawy bezpieczeñstwa walcz±cych i widzów podchodziæ ¶miertelnie powa¿nie. Jest to jednak wy³±cznie mój pogl±d - ka¿dy ma oczywi¶cie prawo do w³asnej oceny realizmu i bezpieczeñstwa pokazu , turnieju czy walki, oraz u¿ywanego uzbrojenia ochronnego itp.

pozdrawiam serdecznie
AndrzejM
Pawle, dziêki za odpowied¼; temat - jak s±dzê - wart podtrzymnania.
Interesuje mnie technika, jak± by³y przez Was wykonane ka³kany, które poddawali¶cie testom oraz czas, jaki po¶wiêcili¶cie na wykonanie pojedynczej sztuki (zw³aszcza typ oplotu jako zasadniczy warunek wytrzyma³o¶ci).

Z ciekawo¶ci - co do pokazu, do którego mia³y byæ u¿yte: czy dobrze zrozumia³em, ¿e jego tre¶ci± mia³o byæ strzelanie na ostro do os³aniaj±cego siê ka³kanem cz³owieka?

Je¶li który¶ z frehowiczów ma do¶wiadczenia w testach wytrzyma³o¶ci innych okr±g³ych tarcz o proweniencji orientalnej (sipar, darqe), bêdê wdziêczny za podzielenie siê takowymi na forum.
B³a¿ej - Kozacy Zaporoscy
Mo¿e w³a¶nie kwestia zastosowania wikliny zamiast prêtów figowych?

Mo¿e byæ tak jak z misiurkami. Wspó³czesnie wiêkszo¶æ reenactorów ma misiurki z denkiem najczê¶ciej wyklepanym z blachy 1,5 mm i nosz± je zazwyczaj na go³ej g³owie. W wypadku powa¿nego trafienia szabl± denko siê wegnie, a kó³ka zostawi± trwa³y odcisk na szarych komórkach.
W XVII wieku nie nosili ich tylko dla ozdoby tylko dla ochrony i mo¿e chodziæ tu o to, ¿e denko by³o wykute i pewnie zahartowane, czepiec z nitowanych kó³ek i noszono je na jakims podk³adzie ( pikowanym/skórzanym/filcowym, wzglêdnie kombionacje w.w. ).

Podobnie uwa¿am jest z ka³kanem. naprawdê nikomu nie chcia³oby siê ich nosiæ, a tym bardziej wyplataæ, gdyby nie zapewnia³y jakiej¶ ochrony ( piszê ca³y czas o ka³kanach bojowych, których s± zachowane w Polsce bodaj 2 sztuki na krzy¿ ). Wiêc do³±czam siê do pytania o technikê wykonania. Czy oplecione prêty ¶cisle przylega³y do siebie?
pepson
tu prawie ten sam temat tam jest tez instrukcja jak wypltac kalkan http://freha.pl/index.php?showtopic=2767&highlight=kau+kan
Piotr Czy¿
Pomimo zamieszczenia artyku³u o wyplataniu ka³kanu, sporo czasu zajê³o mi jego odszyfrowanie.
Dopiero obej¿enie pod powiêkszeniem uszkodzonych egzemplarzy i porównanie ich z artyku³ami, da³o mi niemal pewno¶æ co do sposobu ich wyplatania. Od jesieni ubieg³ego roku na warsztacie mam ka³kan paradny, lecz w miêdzyczasie wykona³em fragment bojowego. Moim skromnym zdaniem wytrzyma³o¶æ tego typu tarczy zale¿y od "gêsto¶ci" oplotu, oraz sposobu jego utwardzenia. Spotka³em opis ¿e spód ka³kanu zabezpieczony by³ w niektórych egzemlarzach smo³± drzewn±., choæ w egzemplarzach ogl±danych nie spotka³em tego rodzaju zabezpieczenia. Wydaje mi siê ¿e do utwardzenia stosowany by³ wosk pszczeli, co zreszt± potwierdzaj± opisy. Drug± spraw± jest rodzaj zastosowanych prêtów. Niestety ratan i wiklina s± materia³ami miêkkimi, nie mia³em okazji obejrzenia figi ( nie znalaz³em na naszym rynku), porówna³em z w/w prêtami fragment prêta z derenia. Jest on o wiele twardszy, oczywi¶cie po wyschniêciu a przy tym ¶wie¿y jest równie elastyczny jak wiklina i ratan.
tak wiêc jest kilka elementów sk³adaj±cych siê na odporno¶æ ka³kanu.
Proszê o komentarze czy moje spostrze¿enia s± trafne.
Piotr Czy¿
Pawe³ Lipnicki
No w³a¶nie ! Wiklina mo¿e siê zachowywaæ zupe³nie inaczej ni¿ prêt figowy. Nasze wiklinowe ka³kany by³y najpierw owiniête, potem wyplecione, potem pomalowane - dawa³o to wygl±d ¶cis³y i bojowy, ka³kan by³ lekki i bardzo porêczny.
Jednak w pokazie bojowym mia³ zatrzymywaæ groty i pchniêcia drzewcówk± i tu siê nie sprawdzi³, a ja nie mog³em zbyt oddaliæ strzelaj±cych i miotaczy, bo mogliby nie trafiæ w tarczê, tylko w trzymaj±cego...
Rzeczywi¶cie - strza³y i rzuty do ¿ywego 'wroga' by³y czê¶ci± tre¶ci pokazu - st±d powziête ¶rodki ostro¿no¶ci.
W koñcu - z jednej strony 'odchudzili¶my ' groty strza³ i zastosowali¶my najl¿ejsze strza³y, a w starciach bezpo¶rednich u¿yli¶my ka³kanów MROCZNYCH, w których baz± by³a tarcza- ka³kan z 1mm blachy, a na niej , przyczepiony, spoczywa³ ka³kan w³a¶ciwy, z prêtów wiklinowych itp. Sprawdzi³o siê to najlepiej, ale raczej nie by³o historyczne...
O testach tarczy adarga nie s³ysza³em, natomiast dobrze wypad³y testy tarcz ze skóry z grzbietu byka, tzw.: 'szczupak', skóra gruba na ponad centymetr i wyprawiona na drewno - strza³y z lekkim grotem odbija³y siê, a sztych szabli - ze¶lizgiwa³. Równie¿ metalowe tarcze na wzór perskich i renesansowych - OK; mankamentem jest ciê¿ar.
rydz
Poniewa¿ temat niedawno znów wyp³yn±³ wiec tak:
Po pierwsze zapraszam do czytania mojego artuku³u na stonie Towarzystwa:
http://www.pancerni.com/Szabla%20i%20kon/A...anie/kalkan.php

A skoro ju¿ o ka³kanie mowa to 2 s³owa.
Jestem zdania ¿e ka³kan mia³ spore znaczenie bojowe, a co za tym idzie i wytrzyma³o¶æ.
Wszystko zale¿y od wykonania ka³kanu!!
W dobrze zrobiony ka³kan trudno jest wbiæ grubsz± ig³ê (trzeba u¿ywaæ kombinerek) i to celuj±æ miêdzy prêty, a nie byle gdzie. Argumenty pod tytu³em "a ja zrobi³em ka³kan i wszystko go potrafi przebiæ" s± nic nie warte.
Je¶li podczas wi±zania oplotu potniecie sobie rêce do krwi od naci±gania nici, a sam oplot bêdzie tak gêsty jak z zachowanych egzemplarzach bojowych to mo¿emy pogadaæ o wytrzyma³o¶ci.
Co do walki na broñ bia³± to po pierwsze ka³kany bojowe mia³y zawsze do¶æ spore umbo wiêc ju¿ sam ten fakt pozwala traktowaæ go jako swoisty puklerz. Czê¶æ "drewniana" te¿ powinna nie¼le chroniæ.
Co do prucia i niszczenia siê to oczywi¶cie nie jest on niezniszczalny, ale po pierwsze oplot jest tak wykonany ¿eby przeciêcie nitki w jednym miejscu nie powodowa³o sprucia siê ca³ego jej odcinaka, a po drugie z 3 metrów nici otrzymujesz odcinek d³ugo¶ci 10 cm, który nawet jak siê spruje, to tragedii niema.
Planuje wykonaæ kilka testów na specjalnie przygotowanym próbnym odcinku
oplotu. cdn.

Rydz
jaro4945
CYTAT(Pawe³ Lipnicki @ 23:14 07.04.2006) *
Witam Waszmo¶ciów

Z pewnym opó¼nieniem przeczyta³em wasze wypowiedzi na temat KA£KANÓW .Je¿eli kto¶ noci siê z zamiarem wykonania go samodzielnie to niech siê liczy ¿e zajmie mu to oko³o 700 godzin.Czas ten oczywi¶cie szacunkowy w zale¿no¶ci od si³y i cierpliwo¶ci wykonuj±cego.Jak go zrobiæ przesy³am stronkê gdzie jest to pokazane i sam wed³ug tego zrobi³em: http://chomikuj.pl/action/SearchFiles?IsGa...True&Page=2 .

Boguslaw
CYTAT(jaro4945 @ 08:58 05.03.2014) *
CYTAT(Pawe³ Lipnicki @ 23:14 07.04.2006) *
Witam Waszmo¶ciów

Z pewnym opó¼nieniem przeczyta³em wasze wypowiedzi na temat KA£KANÓW .Je¿eli kto¶ noci siê z zamiarem wykonania go samodzielnie to niech siê liczy ¿e zajmie mu to oko³o 700 godzin.Czas ten oczywi¶cie szacunkowy w zale¿no¶ci od si³y i cierpliwo¶ci wykonuj±cego.Jak go zrobiæ przesy³am stronkê gdzie jest to pokazane i sam wed³ug tego zrobi³em: http://chomikuj.pl/action/SearchFiles?IsGa...True&Page=2 .



Moj Brat robi - a zrobionych juz na koncie 12
w zalaczniku moj - znaczy prezent od niego - info na priva tzn. jego namiary moge dac - ceny - nie mam pojecia - znaczy mam ale lepiej sie bezposrednio z nim dogadywac.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.