Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Strój procarza
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Mêskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Boldgrim
Witam wszystkich wojowników nowego tysi±clecia szczerba.gif Macie mo¿e jakie¶ informacje co do ubioru ¶redniowiecznego procarza(Obojêtnie jaki okres)? Przeszuka³em internetowe zasoby, jednak na nic takiego siê nie natkn±³em. Z góry wielkie dziêki.
pozdrawiam
Tomasz Nejman
Hmm...

Pro¶ba do Ciebie. Ko¿ystaj z funkcji SZUKAJ. devil.gif Po to on jest, aby nie powtarzac tematów.

Podobny temat by³. Bodaj¿e nazywa³ siê "Proca". Kto¶ da³ ³adne przedstawienie procarza, a chyba nawet kilka.

P.S. Ten link SZUKAJ jest na górze pod bannerem miêdzy FAQ, a U¿ytkownicy. devil.gif
P.S.2 ¯eby nie by³o, ¿e jestem z³y mad.gif i wogóle. Jak co¶ znajdê to podrzucê. Nie chce kopiowac za³±czników innych.

Pozdrawiam: Tomasz zwany Jezusem.
Viator
Je¶li obojêtne jaki okres, to dlaczego wybra³e¶ dzia³ pó¼ne ¶redniowiecze? W jakiej armii po okresie krucjatowym s³u¿yli procarze?

Poniewa¿ broñ ta ewidentnie nie jest broni± rycerstwa ani najemników, tylko pospólstwa, ani nie jest skorelowana z ¿adnym uzbrojeniem ochronnym itp., to po prostu powinien byæ to strój prostaka plus proca, ew. drzewce do niej plus torba kamieni i tyle.
Tomasz Nejman
Dobra. Och³on±³em. Prosze o to link do tematu o którym mówi³em.

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=31...der=asc&start=0

Pozdrawiam: Tomasz zwany Jezusem
Viator
Gdzie¶ mi siê "obi³o o oczy" jeszcze jedno podobne przedstawienie (robe, p³ytowe nogi, pó¼ny he³m i proca) ale to by³a jaka¶ scena egzotyczna widziana oczami wyobra¼ni ¶redniowiecznego iluminatora czy malarza, który wszak nie tylko ilustrowanej przez siebie, ale ¿adnej bitwy z niewiernymi zazwyczaj nigdy na oczy nie widzia³.

Chyba wszystkie przedstawienia procarzy w stroju europejskim z pó¼nego ¶redniowiecza to w³a¶nie ilustracje starszych albo wrêcz staro¿ytnych historii typu Dawid i Goliat albo inne alegoryczne "farmazony". Na ¼ród³ach tego typu w ogóle nie mo¿na siê opieraæ bezkrytycznie w zakresie ca³o¶ciowej rekonstrukcji przedstawionych scen, ale analizowaæ tylko poszczególne elementy ubioru czy broni, nawi±zuj±c do kontekstu. W scenach z ilustrowanych rêkopisów ró¿nych Biblii czy godzinek pe³no jest anachronizmów i zestawieñ symbolicznych, typu rycerz w zbroi p³ytowej ze spiczast± czapk± ¯yda (no bo jak sobie wyobraziæ ¿ydowskie wojsko w epoce, w której ¯ydzi ¿adnego wojska nie mieli a za to odró¿nia³o siê ich po spiczastym kapeluszu?) - i tak dalej. Rycerzy w p³ytach z procami zaliczy³bym do tego samego nurtu.

Dwa du¿e tematy "Proca" i "Proce" s± na Freha, ale zbyt du¿o ikonografii tam nie znajdziesz.
Fionn
CYTAT
Je¶li obojêtne jaki okres, to dlaczego wybra³e¶ dzia³ pó¼ne ¶redniowiecze? W jakiej armii po okresie krucjatowym s³u¿yli procarze?

W armi angielskiej w I po³owie XIV wieku znale¼æ mo¿na zaciê¿nych Irlandzkich procarzy.
Viator
Dziêkujê, Fionn - nie s±dzi³em, ¿e a¿ tak pó¼no. Pewnie w sytuacjach ró¿nych ch³opskich rebelii i po stronie plemion z pogranicza ówczesnego ¶wiata proce zachowa³y siê w u¿yciu d³u¿ej (w sumie do dzisiaj bardzo dobrze siê sprawdzaj± przy miotaniu koktajli Mo³otowa w ró¿nych zamieszkach ulicznych).

Ale tak czy inaczej, kto¶ kto chce odtwarzaæ procarza raczej powinien poszukaæ bractwa odtwarzaj±cego konkretny etnos (w tym wypadku celtycki) i nosiæ strój nie tyle charakterystyczny dla procarza, ile charakterystyczny dla swojej nacji.
Boldgrim
Dzieki Tomaszu ¿e¶ siê nad takim warcho³em jak ja zmi³owa³ i da³ link icon_wink.gif Wszystkim te¿ wielkie dziêki za informacje i spostrze¿enia.
pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.