Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Czaszka i piszczele
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie > Ubiory - inne
Snaewar
Witajcie

W numerze Odkrywcy z XII 2005 roku (prosze bez komentarzy na temat tego w±tpliwej jako¶ci pisemka smile.gif ) znalaz³em taki oto fragment dot. symboliki tego co w temacie:
"Na naramiennikach tych batalionów (chodzi o oddzia³y carskie - przyp. moje smile.gif ) zamiast szyfrowki i emblematów specjalizacji, czarn± farb± nanoszono wyobra¿enie ludzkiej czaszki ze skrzy¿owanymi piszczelami - symbol gotowo¶ci by zgin±æ w boju "Za wiarê, cara i ojczyznê".

Ogólnie wiadomym jest i¿ takie emblematy nosi³o i SS, i oddzia³y w I wojnie ¶wiatowej,a nawet polskie (o motywie popularnym w¶ród wszelkiej ma¶ci filmowych piratów nie wspomnê).
Jak Wam siê wydaje: od kiedy ten symbol w takim znaczeniu istnieje w ¶wiadomo¶ci ludzkiej? Kto zapocz±tkowa³ jego stosowanie na szersz± skalê?

Pozdrawiam
Maciek
Aiuto
na sztandarach XVII wiecznych pojawia sie motyw czaszki (bodajze szwedzcy rajtarzy czy dragoni),kostuchy ,nie wiem jak wczesniej
Cormalek
Andrzej Zieliñski, w swojej ksi±¿ce "Tajemnice polskich Templariuszy" (brzmi jakos jak Tajemnice II Rzeszy, ale autor opisuje glownie dokonania gospodarcze i ekonomiczne zakonu na naszych ziemiach) przypisuje ten znak flocie zakonu (stacjonujacej glownie w La Rochelle i Bristolu).

CYTAT
(...)bandera z trupia czaszka i skrzyzowanymi piszczelami. Byla ona od dawna znana jako bandera Zakonu Swiatyni. Kilkaset lat pozniej jako "Weso³y Roger" (Jolly Roger, przyp moj) stala sie symbolem okretow pirackich.

35 strona, 3 akapit bum.gif

Swoja droga polecam ksiazke - ciekawa, przy gdybaniu autor zaznacza ze to nie musi byc prawda, sporo faktow (ceny, przeliczniki) a do tego bogata bibliografia yes.gif


Co do polskiego Batalionu ¦mierci - moze wypowie sie ktos blizej znajacy temat? Moze chociaz polecajac ksiazki gdzie moznaby dowiedziec sie o nim czegos wiecej?
Viator
Spróbuj poszperaæ w ikonografii w poszukiwaniu krucyfiksów - od pewnego momentu czaszka z piszczelami u stóp krzy¿a (jako symbol lokalizacji; Golgota = Miejsce Czaszki) wesz³a do kanonu symboliki ko¶cielnej wraz z narzêdziami mêki (gwo¼dzie, m³otek, obcêgi), czasem wyobra¿anymi na ramionach, tle wizerunku lub nawet na odwrocie krzy¿a.

Nie jestem pewien na 100%, bo w Web Gallery of Art reprodukcja jest zbyt kiepskiej jako¶ci, a innej w sieci nie znalaz³em, ale na temperze ze scen± Ukrzy¿owania Bonawentury Berlinghiero z 1260-70 roku (silny wp³yw ikon bizantyjskich) zdaje siê byæ taka czaszka (bez piszczeli) w miniaturowej grocie u podnó¿a symbolicznego wzgórka, w którym zatkniêty jest krzy¿ Chrystusa. Podajê link:

http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/b/be...h/mad_cruc.html

Po klikniêciu w obraz wy¶wietla siê powiêkszenie, które mo¿na dodatkowo przeskalowaæ do 200%.

Nie znam ¿adnego przyk³adu krucyfiksu sprzed po³owy XIII w z tak± czaszk±, ale w wolnej chwili jeszcze poszukam.
Pawe³ Lipnicki
Andrzej Zieliñski zapewne ma racjê, pisz±c o banderze templariuszy, choæ g³ównym sztandarem by³ "Baussant" lub
"Vaut Cent", ale mimo starañ nie natrafi³em na ¶lad ( inny ni¿ A.Z.) takiej bandery, mimo ¿e krzy¿ templariuszy nosi³y ¿agle Portugalczyków, ale na pewno nie towarzyszy³a im wy¿/wym bandera...
Jacobus Horn
Salve smile.gif
Zieliñski zapewne mia³ racjê? Z czego to wynika Pawle... za Cromalkiem rzec mogê, i¿ jedynie w jego pozycji pojawia siê takowa informacja o takim sztandarze, czy te¿ banderze dla okrêtów templariuszy dunno.gif mo¿e rozwiniesz swoj± wypowied¼?
Co do ko¶ci i piszczeli, a tak¿e szkieletów w heraldyce P.Dudziñski wskazuje i¿ s± to elementy spotykane sporadycznie i jakkolwiek pochodzenie nie jest do koñca wyja¶nione ma ono podstawy religijne (memento mori, fatum/przeznaczenie). Wskazuje on równie¿ na wystêpowanie takich elementów w nurtach protestanckich - co spowodowane by³o ich "przygnêbiaj±c±" devil.gif wizj± ¶wiata grzesznego.
We wspomnianej pozycji "Alfabet heraldyczny" (jest szereg przyk³adów wykorzystania ko¶æca smile.gif).
Nie do koñca wiem czy t± pozycjê mo¿na polecaæ, zalecam czerpanie ze ¼ród³a z lekk± nutk± oporu zdroworozs±dkowego. Symbolika symbolik± - wiadomo heraldyka z zasady trudna i z³o¿ona jest (i problemów z ni± nie ma³o co widaæ w nowo¿ytnych herbach gmin bigsmile2.gif ) jednak¿e niektóre znaczenia jak dla mnie przebaju¿one.

i to tyle wracam do manuskryptoow read.gif
AdamS
CYTAT(Snaewar)
Ogólnie wiadomym jest i¿ takie emblematy nosi³o i SS, i oddzia³y w I wojnie ¶wiatowej,a nawet polskie


z ciekawosci - jakie polskie ?
Robert_M
Co¶ obi³o mi siê o uszy, ¿e by³y takie oddzia³y "Huzarzy ¦mierci" w czasie wojny 1920 roku.

http://www.grawerapanasiuk.pl/II_RP_pliki/hs.jpg

Wiêcej tutaj:
M. Gajewski, Huzarzy ¶mierci wojny 1920 roku,

Pozdrowienia
Robert
Jacobus Horn
Salve smile.gif
Nie czekaj±c na odpowied¼ pogmyra³em trochê w sieci odno¶nie naszej nieszczêsnej bandery templariuszy... Wyduma³em sobie i¿ s³awetnym kapitanem "Soko³a" by³ Roger z Flor. Okrêt ten w s³u¿bie templariuszy para³ siê te¿ piractwem. 1+1 = 2 i proszê bandera "Jolly Roger" to flaga pierwotnie Rogera z Flor (weso³ego !??!) tongue.gif Tekstów ¼ród³owych - patrz kronik - mówi±cych o banderze Rogera nie posiadam, za¶ t± teoryjkê uwa¿am za naci±gan±. W necie kr±¿± inne bardziej prawdopodobne rodowody tej bandery pirackiej datowane na XVIw.

a jednak na http://wolnomularstwo.pl/index.php?option=...id=128&Itemid=1
pisz± "Jak wiêkszo¶æ zakonów wojskowych ¦redniowiecza, tak i oni zajmowali siê legalnym piractwem, które wtedy by³o czym¶ nieuchronnym. Nawet imiê s³ynnego rycerza Rogera de Flor by³o czêsto uwa¿ane za ¼ród³o inspiracji dla nazwy okre¶laj±cej pirack± flagê "Jolly Roger".

Proszê wszak¿e zwróciæ uwagê na na nazwê linku crazy.gif..... hehehehhe prawda?

S±dzê wiêc ¿e plotka puszczona wo³em wróci³a. W poszanowaniu do historii zakonu zatem od³ó¿my to miêdzy inne baje o templariuszach (masonach, ró¿okrzy¿ach.... eee... czarownikach voodoo w Jeruzalem bigsmile2.gif bigsmile2.gif itp)

Wracam do manuskryptoow. read.gif
Indar
CYTAT
Snaewar napisa³:


Ogólnie wiadomym jest i¿ takie emblematy nosi³o i SS, i oddzia³y w I wojnie ¶wiatowej,a nawet polskie


z ciekawosci - jakie polskie ?


Przegl±daj±c archiwa znalaz³em zdjêcie Batalionu Smierci:
http://forum.axishistory.com/files/wlkp-ha...t_badge_393.jpg
Niestety nic na ich temat nie mogê powiedzieæ.
TUTAJ link do forum Axishistory, sk±d pochodzi zdjêcie.
pozdrawiam
I.
Rabiega
"Batalion ¦mierci" by³ rodzajem karnej kompanii.
Po objêciu dowództwa nad powstañcami wielkopolskimi przez gen. Dowbora-Mu¶nickiego by³o wielu niepokornych powstañców, których oficerowie Dowbora nie chcieli widzieæ pod swoj± komend±. Nie nale¿y zapominaæ, ¿e powstanie wielkopolskie w pierwszej fazie by³o „pospolitym ruszeniem” i dryl wojskowy zaprowadzony przez tych oficerów nie móg³ odpowiadaæ „rogatym duszom”. W zwi±zku z tym utworzono z tych powstañców Poznañski Batalion ¦mierci. Sk³ada³ siê on z oko³o 400 „niepokornych” ¿o³nierzy. Byli w tym batalionie m.in. znany poeta i satyryk, porucznik Roman Wilkanowicz, porucznik Stanis³aw Nogaj i inni lewicuj±cy marynarze i powstañcy, wcieleni karnie do tej¿e formacji. Dowództwo nad ca³o¶ci± sprawowa³ weteran Powstania Styczniowego, podpu³kownik Feliks Józefowicz. Symbolem tego batalionu by³a blaszana trupia g³ówka noszona na otoku rogatywki, tu¿ poni¿ej wojskowego orze³ka. Swój chrzest bojowy formacja przesz³a 30 kwietnia 1919 roku w bitwie pod Zab³ociem. W trakcie walk nie uzupe³niano strat lud¼mi z Wielkopolski i z czasem batalion straci³ wielkopolski charakter. ¯o³nierze z tego batalionu brali pó¼niej równie¿ udzia³ w Powstaniu ¦l±skim w bitwie o górê ¦w. Anny.

K³aniam.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.