Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kodeks Rycerski
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Literatura
Czarny Rycerz
Czy zna ktos strone na której jest pelny kodeks rycerski?? I czy kodeksy rycerskie byly ró¿ne w róznych okresach i krajach?? Jak cos to chodzi o XV wieczn± Angliê blinkie.gif
Robert Diabe³
Spotka³em siê tylko z jedym kodeksem rycerskim i mo¿na go znale¼æ na www.kapitula.prv.pl bigsmile2.gif
Czarny Rycerz
A dokladniej?? Duzo rzeczy na tej stronie a tego nie znalazlem:P
Robert Diabe³
Klikamy na zielone s³ówko "¼ród³a"
potem na "kodeks rycerski"

uprzedzam tylko to co tam znajdziesz datuje siê na koñcówkê XX wieku.
Czarny Rycerz
Dziêki ale mi chodzi o taki historyczny:P
Robert Diabe³
Nie s³ysza³em o ¯ADNYM takim historycznym crazy.gif
Gregor
Kodeks Rycerski to mo¿e nie jest, ale mam wersje ksi±¿eczkow± czego¶ takiego jak:

"Regu³a Zakonu Szpitala Naj¶wietszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie"

Jest tam pare ciekawych rzeczy... tak wiêc odwied¼ bibliotekê, mo¿e to maj± i przejrzyj... a nó¿ widelec co¶ tam znajdziesz dla siebie ;)
Czarny Rycerz
Jak znajdziecie cos Historycznego przypominaj±cego kodeks to dajcie znac devil.gif
Piotr Paruch
Maurice Keen - Chivalry
Powinno zaspokoiæ Twoj± ciekawo¶æ, a ksi±¿ka stosunkowo ³atwo dostêpna ;)
eRemita
Do ca³ego zestawu mniej lub bardziej powa¿nych "¼róde³" mozna dorzucic tak¿e - "Rycerze i Rycersko¶æ " Barbera -tytu³ wskazuje, ¿e na pewno co¶ dla siebie znajdziesz, Czarny Rycerzu. Polecam te¿ Regu³ê Zakonu Szpitala ¦w. Jana z Jerozolimy.
A prywatnie - sumienie. Wierz mi. Je¶li niewypaczone - zast±pi ka¿dy pisany kodeks rycerski.

Uk³ony
e.
Czarny Rycerz
Tak ale chce sie dowiedziec jak bylo z tym kodeksem. Co tak naprawde musieli robic rycerze. Poza tym lubie czytac takie rzeczy:-P
Czarny Rycerz
king.gif A czy to http://rycerzechzch.webpark.pl/kodeks.htm to kodeks czy jakas regula rycerska czy cos w tym stylu
Robert Diabe³
Tekst, który znajduje siê pod podanym przez Ciebie adresem to nic innego jak kodeks kapituly rycerstwa polskiego, który mia³e¶ okazjê znale¼æ na stronie kapitu³y.
M³ody cz³owieku, to mi³o, ¿e lubisz czytaæ TAKIE RZECZY, warto jednak zwracaæ uwagê na to co i który raz z koleji siê czyta.

Pytasz - co tak na prawdê musieli robiæ rycerze? Wype³niaæ spoczywaj±ce na nich zobowi±zania w ramach systemu feudalnego wynikaj±ce ze stosunku senior-wasal. Mowa tu o s³u¿bie wojskowej, wsparciu materialnym itp.

By³oby dobrze gdyby¶ sprecyzowa³ o co tak na prawdê Tobie chodzi. O kodeks postêpowania etycznego, który bardzo czêsto zapisany na kartach romansów znany by³ w wiêkszo¶ci tylko ich czytelnikom, czy te¿ o faktyczne powinnosci w ramach zobowi±zañ feudalnych.
Hako
witam.....
a mnie ze wszytkich zapisów Kapitu³y Generalnej najbardziej podoba siê artyku³, który cytujê w ca³o¶ci.....

Artyku³ 46.

Zakaz uczestnictwa w Turniejach wydany przez Kapitu³ê na wniosek Miecznika. dotyczy indywidualnych jaj i grupowych przewinieñ.

O jakie jaja tu chodzi...... dunno.gif
ZRP - Hako
Czarny Rycerz
Robercie mi nie chodzi o to co robili tylko o to co nakazywal im kodeks. A byli jakis Rycerze posluszni Kodeksowi?? dunno.gif
Finn
Jak lubisz czytaæ to polecam wcze¶niej wspomnian± ksi±¿kê "Rycerze i Rycersko¶æ" R. Barbera, w której to znajdziesz rozdza³ na temat ¶redniowiecznej literatury rycerskiej.

Nie pojawi³ siê nigdy utwór/dzie³o bêd±ce fromalnym, usystematyzowanym kodeksem rycerskim.
Na przestrzeni wieków ¶rednich pojawi³o siê jednak wiele dzie³ nawi±zujacych do etyki, obyczajów rycerskich, by³y to utwory pocz±wszy od traktatów filozoficznych po poprostu biografie znanych i szanowanych rycerzy, którzy slu¿yli jako wzór cnót, zasad, przymiotów, które powinien posiadaæ rycerz.
Jednym z bardziej znanych dzie³ dotycz±cych spo³ecznych i duchowych aspektów ¿ycia rycerza jest dzie³o Raimona Llulla "Libre del Orde de Cavalleria" z XIII wieku. Jako przyk³ad biografii rycerskiej mo¿na przywo³aæ biografie Williama Marshala i Boucicauta - rycerzy którzy byli w³a¶nie taki praktycznymi przyk³adami dla kandydatów na rycerzy.

Swoj± drog±, jak to kto¶ wcze¶niej napisa³, na pewno sumienie te¿ gra³o w±¿na rolê, jak nei najwa¿nieksz± w ¿yciu ka¿dego prawdziwego rycerza.

smile.gif
Martuszka
Kiedy pis±³am pracê na temat rycerza i rycerskiej walki na prze³omie epok (chodzi o typowe ksi±¿ki omawiane w szkole) równie¿ poszukiwa³am historycznego ¼ród³a kodeksu rycerskiego i bradzo siê zawioda³ bo takowego nie znalaz³am. Kodeks znany jako taki uzna³am za typow± fikcjê literack± ró¿nych autorów.
Finn
Nie mo¿na powiedzieæ, ¿e kodeks rycerski jest fikcj± literacka, co prawda nie by³ on w formie w jakiej du¿o ludzi sobie wyobra¿a, jednak istnia³ i by³y to ogólnie przyjête zasady moralne upowszechniane jeszcze w pewnych dzie³ach i to wszystko...
Shaer
Je¶li chcesz poczytaæ o rycerzach, ich powinno¶ciach etc. a przy tym poczuæ "ducha czasów" to przeczytaj w ca³o¶ci "Pie¶ñ o Rolandzie", jakby nie patrzeæ napisano to w XI wieku. Zreszt± Rolanda pewnie znasz ze szko³y, osobi¶cie wolê "Pie¶ñ o Cydzie" (te¿ anonim, druga po³owa XII wieku). Co prawda trochê pó¼niejsza, ale moim zdaniem ca³kiem fajna i trzymaj±ca klimat jest "Godfred albo Jerozolima Wyzwolona" Torquato Tasso wydana w 1581. Dla masochistów jest jeszcze "Orland Szalony" Ludovico Ariosto wydany w 1516. Znajdziesz w tych pozycjach literackie wyobra¿enia o idealnym rycerzu. Daje to jaki¶ obraz tego, do czego mogli kiedy¶ d±¿yæ...
Cormalek
No to odrobine czytelniej:

Rycerze, byla to ni mniej ni wiecej, ale warstwa bogata spoleczenstwa, odbywajaca sluzbe wojskowa. Wyznacznikiem byla tutaj zamoznosc (pozwalajaca na sluzbe konna, pozniej z wlasnym orszakiem) oraz posiadanie ziemi (bez niej nie musieliby sluzyc wojskowo).

Zdaje sobie sprawe ze to wiesz, ale chce zebys spojrzal na powyzszy tekst z mysla - ze to naprawde bylo takie prozaiczne bum.gif
Ziemia oddana w lenno od krola z czasem przechodzila dziedzicznie na syna dawnego lennika i juz mielismy brand new rycerzyka blinkie.gif

Byla to natomiast warstwa elitarna, o silnym poczuciu odrebnosci i wyzszosci. To, razem z potrzeba wyznaczenia powinnosci rycerza, zaowocowalo powstaniem specyficznej formy - romansu rycerskiego, wypelnionego specyficznym kodeksem rycerskim: kochaj pania swojego serca (nawet nominalna szczerba.gif ), badz wierny krolowi, badz mezny w walce itp itd. Jesli chcesz je poznac, przeczytaj doradzane przez przedmowcow pozycje (w szkole zreszta omawia sie Piesn o Rolandzie wraz z omowieniem poszcz. cnot?).
A juz czy naprawde rycrze stosowali sie do tych zasad? To juz zupelnie inna bajka :P

Inna za to sprawa, sa reguly zakonow rycerskich. Jest to na ogol polaczenie regol zakonow ( np templariusze czerpali z reguly cystersow) i zasad dotyczacych walki (znow jako przyklad regula templariuszy: nie wolno jesc nozem splamionym krwia, nie opuszczac pola bitwy bez trzykrotnego wezwania Wielkiego Mistrza (ew innego dowodcy?), nie wolno zgubic oreza, ale okreslano tez liczne posty, nakaz wspomagania ubogich itp itd).

A zaden specjalny kodeks, czytany do poduchy i uniwersalny dla wszystkich... nie istnial.

Mam nadzieje ze juz rozjasnilem Ci ta kwestie i bedziesz mogl wybrac sobie cos z zaproponowanych wczesniej pozycji =]

I wez sobie mocno do serca rade Roberta Diab³a "warto jednak zwracaæ uwagê na to co i który raz z koleji siê czyta "
Tutaj odsylam m.in. do reszty dzialu "literatura". Nie wszystko co wydane jest prawdziwe (niestety).

Pozdrawiam i zycze milej lektory!
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Pokrewna dyskusja:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=2168&start=0
Poza tym Ramon Lull, Goeffoi de Charny w kwestii ówczesnych idealistów. Pozdrawiam
Gwyn
Czarny Rycerz
A moze gdzie w internecie jest "Piesn o Rolandzie"?? Bo szukalem ale tylko fragmenty znalazlem dunno.gif
Martuszka
Najlepsza by³aby biblioteka i ksi±¿ka ale wpisz w googlach "Pie¶ñ o Rolandzie" tekst i powinno ci co¶ znale¼æ.
Czarny Rycerz
Tak ale mi znalazlo tylko fragmenty dunno.gif
Martuszka
Ca³o¶ci w necie nie znajdziesz. Niestety angsad.gif . Ten utrór jest zbyt d³ugi. Dlatego pozostaje ci biblioteka w której te¿ niekoniecznie musisz znale¼æ ca³o¶æ icon_sad.gif
Finn
w ka¿dej (prawie) bibliotece znajdziesz wydanie "Pie¶ni o Rolandzie" wydawnictwa Greg - max 4 z³ bedzie ciebie to kosztowaæ a przyda cie siê chocia¿by jako lektura przerabiana bodaj¿e w gimnazjum i pozniej w 1 lub 2 liceum...
smile.gif
pedro
A nie ma czasem takiej mo¿liwo¶ci, ¿e te pie¶ni i etos to bt³a propaganda ,zeby obcym i samym sobie wmówiæ jacy nasi rycerze s± cni. Bo takie bajerki i pobo¿na walka w krucjatach te¿ ³adnie swego czasu byla opisywana a za cnymi rycerzami pod±rza³o kilkna¶cie tysiêcy dziwek, które liczyly na och³apy jakie rzuc± im rycerze ob³adowani islamskim z³otem. Bo co¶ mi tak to pachnie nieszczero¶ci± ten ca³y etosik. Taki deczko nierealny jest.
(wra¿enie subiektywne niepoparte dowodami)
Shaer
Pedro... nie wywa¿aj drzwi otwartych na o¶cie¿.
Surculus
No to wtr±ce swoje 3 grosze - otó¿ kodeks rycerski jak wspomnia³ Finn nigdy nie zosta³ spisany, ale jego elementy mozna znale¼æ w wielu miejscach w ówczesnej, wcze¶niej wspominanej literaturze, dodam jeszcze Pie¶ni Arturiañsk no i Tristana i Izolde. Pozatym na przestrzeni wieków zmienia³y siê nieco g³ówne za³o¿enia Kodeksu, w czasach Rolanda rycerz po¶wiêca³ swe ¿ycie swemu Feuda³owi, za¶ pó¼niej owym "motorem" poczynañ sta³a siê kobieta i mi³o¶æ do niej.
To tak w wielkim skrócie - polecam poczytaæ wszystkie 3 sztandarowe tytu³y - Pie¶ñ o Rolandzie, Pie¶ni okr±g³ego Sto³u i Tristana i Izolde, to na pocz±tek aby zapoznaæ siê jakie by³y i jakie s± wyznaczniki rycerza, potem wspomniane biografie najznaminitszych rycerzy tamtych czasów

PS: to tak do Pedro, owszem gro spo¶ród rycerstwa nie sz³o idealnie z kodeksem, albo tez ca³kowicie wbrew jemu, ale zdarza³y siê (chocia¿by Wilhelm Marsza³ek) chlubne wyjatki i nie nalezy generalizowaæ - tak samo zreszt± tyczy siê obecnych czasów
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Kto, przepraszam, napisa³ Pie¶ni Okr±g³ego Sto³u? W ogóle by³ taki utwór? Mo¿e chodzi ci o cykl ró¿nych i chronologicznie i geograficznie romansów arturiañskich, tzw Materie de Bretagne, czy jak to tam po ¿abowemu (Matter of Britain po angielsku)? Pozdrawiam
Gwyn
Shaer
A mo¿e on ma na my¶li "Morte Darthur" Thomasa Malory'ego? A "Tristana i Izoldê" to bym zostawi³a w spokoju, bo tego nie lubiê strasznie. Jak dla mnie zbyt ckliwe. Poza tym mia³am styczno¶æ jedynie z przerabian± w szkole XIX-wieczn± wersj±, która jest hm... nie podoba mi siê.
Warto poczytaæ "Przemy¶lnego szlachcica Don Kichota z Manczy" - w tek¶cie s± wymienione "rycerskie ksiêgi", z których mo¿na siê dowiedzieæ jak ma wygl±daæ prawdziwy etos, patos i cne zachowanie icon_mrgreen.gif . Gdzie¶ na pocz±tku jest taka scena wyrzucania ksi±¿ek z biblioteki Don Kichota przez jego gosposiê oraz ksiêdza - wymieniane s± tytu³y oraz komentowana ich warto¶æ literacka.
Surculus
No jezli chodzi o te pie¶ni to chodzi³o mi o "Opowiesci Okr±g³ego Sto³u", oprac. J Boulenger, t³. Dolatowska, Komendant, Warszawa 87 - sorki za przejêzyczenie crazy.gif
Mam jeszcze dwa tytu³y warte przeczytania:
L. Zakrzewski, Ethos rycerski w dawnej i wspó³czesnej wojnie, Warszawa 2004
Maria Ossowska, Ethos rycerski i jego odmiany, Warszawa 2000
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.