Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Regulamin Grunwaldu 2006
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2006
Cedric
Regulamin


W historycznej czê¶ci „Dni Grunwaldu” oraz inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem” mog± wzi±æ udzia³ grupy oraz osoby indywidualne, nale¿±ce do Kapitu³y Rycerstwa Polskiego, a i z poza niej. Dowódcy „Chor±gwi Grunwaldzkich” przyjmuj± i akceptuj± zg³oszenia do 15.05.2006, do 25.05.2006 listy bractw powinny trafiæ do organizatorów, a ci do 01.06.2006 dokonuj± ostatecznej akceptacji i weryfikacji. Grupy i osoby nie przyjête do „Chor±gwi Grunwaldzkich” nie bêd± mog³y uczestniczyæ w inscenizacji „Bitwy pod Grunwaldem” oraz mieszkaæ na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego” (ca³o¶æ terenu zarz±dzanego przez organizatorów).
Lista grup i osób przyjêtych do Chor±gwi Grunwaldzkich uka¿e siê na stronach: organizatorów „Bitwy pod Grunwaldem” www.grunwald1410.pl oraz Zamku w Gniewie www.zamek-gniew.pl/ . Osoby i grupy nie ujête na li¶cie nie bêd± mog³y uczestniczyæ w inscenizacji „Bitwy pod Grunwaldem” oraz obozowaæ na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego”.
WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH PROSIMY O ZAPOZNANIE SIÊ Z TABEL¡, KTÓRA WSKAZUJE KIERUNEK ROZWOJU GRUNWALDU. PRZYGOTOWUJ¡C UZBROJENIE, STRÓJ, NAMIOTY,- MIEJCIE NA UWADZE, ¯E NA GRUNWALDZIE 2008 WSZYSTKICH BÊDZIE OBOWI¡ZYWA£ PRZEDZIA£ CZASOWY 1350 – 1420.
GRUNWALD 2006 i 2007 TO TYLKO OKRES PRZEJ¦CIOWY DLA GRUNWALDÓW 2008 I NASTÊPNYCH, KTÓRY MA NAM U£ATWIÆ ZAMKNIÊCIE PRZEDZIA£U CZASU W LATACH 1350 – 1420,.


REGULAMIN UCZESTNICTWA
W trakcje pobytu obowi±zuje Regu³a i kodeks Rycerski!!!
Postanowienia tam zawarte dotycz± te¿ grup i osób niezrzeszonych w Kapitule.

A poza tym:
1. W inscenizacji Grunwaldzkiej mog± wzi±æ udzia³ tylko osoby pe³noletnie.
2. Uczestnicy Inscenizacji bior± w niej udzia³ na w³asna odpowiedzialno¶æ i z w³asnej woli.
3. W inscenizacji Grunwaldzkiej dziewczêta mog± wzi±æ udzia³ tylko w oddzia³ach ³uczników, „inscenizacyjnym” oddziale strzelców oraz jako markietanki dostarczaj±ce wodê. Poza tym uczestnictwo niewiast w inscenizacji jest zabronione.
4. Bezwzglêdny zakaz spo¿ywania alkoholu od godziny 0 w dzieñ inscenizacji, a¿ do jej zakoñczenia.
5. Bezwzglêdny zakaz u¿ywania ¶rodków odurzaj±cych w czasie „Dni Grunwaldzkich”
6. Bezwzglêdny zakaz u¿ywania broni czarnoprochowej poza inscenizacj±.
7. Bezwzglêdny zakaz u¿ywania rêcznej broni czarnoprochowej (hakownice, piszczele itp.) podczas inscenizacji jak i poza ni±. Wyj±tek stanowi „inscenizacyjne” grupy strzelców.
8. W trakcie inscenizacji zakaz ataku od ty³u, zakaz uderzeñ w nogi od kolana w dó³, zakaz ataku na krocze, zakaz zadawania sztychów, zakaz ataku tarcz± w g³owê
9. Zakaz poruszania siê z broni± d³ug± poza terenem obozu.
10. Jedynymi osobami upowa¿nionymi do oficjalnych wypowiedzi dotycz±cych organizacji Grunwaldu udzielanych mediom s± Organizatorzy i Rzecznik Prasowy .
11. Wszyscy mieszkañcy obozu oraz uczestnicy inscenizacji zobowi±zani s± do ubezpieczenia siê od NW i OC, organizatorzy stworz± mo¿liwo¶æ ubezpieczenia na miejscu.
12. Zakaz u¿ywania niebieskich wopenrocków - zarezerwowany kolor w bitwie dla justycjariuszy.
13. Do inscenizacji zostanie dopuszczona broñ:
a) Broñ sieczna – dopuszcza siê:
• Miecz 1 i 1,5 rêczny ( tzw. wielki miecz o, g³owni do 100 cm i dwurêcznej rêkoje¶ci. W sumie d³ugo¶æ tego miecza nie mo¿e przekroczyæ 130 cm.
• Tasaki, kordy, szable (maj±ce swój odpowiednik w historii).
UWAGA: Organizator udostêpni dowódcom chor±gwi i miecznikowi wzór okre¶laj±cy krzywiznê sztychu miecza, a tak¿e maksymaln±, dopuszczaln± wielko¶æ tasaka. Wzorzec zamieszczony bêdzie równie¿ w Internecie. Jelce i g³owice nie mog± byæ zakoñczone ostrym szpicem.

B) Broñ drzewcowa tylko w u¿yciu przez grupy zorganizowane (minimum 10 osóB), które uzyskaj± wcze¶niejsze zezwolenie organizatorów oraz dowódców chor±gwi, z którymi bêd± siê potykaæ. Broñ drzewcowa w starciu z broni± drzewcow±. W innym przypadku kategorycznie zakazana.
c) Broñ obuchowa – dopuszcza siê:
• Jednorêczne topory, toporki o d³ugo¶ci ca³kowitej do 70 cm. Maj±ce obuchy zakoñczone p³asko, oraz odpowiednio (bezpiecznie) wyprofilowane ostrze. Zakazuje siê stosowania w/w broni zakoñczonej kolcem. Organizator ro¶ci sobie prawo bezwzglêdnego wykluczenia danego egzemplarza broni bez wyja¶nieñ.

d) Tarcze drewniane.
e) Strza³y dostarcz± organizatorzy. W ka¿dym innym przypadku dopuszczenie oraz przydzia³ strza³ winien byæ konsultowany z Norbertem Kopczyñskim, najdalej w przeddzieñ bitwy. Ka¿dy z ³uczników posiadaæ bêdzie równ± ilo¶æ strza³. Podzia³ strza³ zostanie dokonany przed sam± bitw±.
f) Na pole inscenizacji mo¿na wnie¶æ tylko jeden rodzaj broni (jedna sztuka)
g) Zakaz u¿ywania i wnoszenia na pole inscenizacji sztyletów, mizerykordii, pugina³ów itp.

UWAGA: do inscenizacji nie bêdzie dopuszczona pordzewia³a broñ oraz posiadaj±ca zadziory. Organizator ro¶ci sobie prawo bezwzglêdnego wykluczenia danego egzemplarza broni bez wyja¶nieñ.

14. Warunkiem uczestnictwa w inscenizacji jest posiadanie przez uczestnika na sobie uzbrojenia ochronnego mog±cego wystêpowaæ w latach 1350 – 1470 (tymczasowo,- docelowo 1350- 1420 w roku 2008), z wy³±czeniem he³mów garnczkowych.
a. Walcz±cy (wszyscy poza b, c, d oraz markietankami i s³u¿bami miecznika): he³m, os³onê torsu z przeszywanic± ( zbroi p³ytowej bia³ej jak i krytej, kolczugi, p³atów, napier¶nika, pancerza metalowego, itp. maj±cych odpowiedniki w historii), rêkawice kolcze lub p³ytowe, nakolanników, na³okietników, naramienników, os³ony krtani np.: w postaci watowanego ko³nierza.
b. £ucznicy winni posiadaæ stroje mêskie. Minimum to przeszywanica i os³ona g³owy (³ebka lub kaptur kolczy + wy¶ció³ka), dopuszcza siê broñ sieczn± jako dodatkow±, broñ sieczna tylko w pochwie – 4 oddzia³y po 30 ³uczników
c. Strzelcy (hakownice, piszczele) i pawê¿nicy (dotyczy tylko pawê¿ników przy grupie „inscenizacyjnej strzelców”) winni posiadaæ stroje mêskie. Minimum to przeszywanica, os³ona i zabezpieczenie uszu, os³ona g³owy (kapalin), dopuszcza siê broñ sieczn± jako dodatkow±, broñ sieczna tylko w pochwie.
d. Dopuszcza siê posiadanie tylko grubej przeszywanicy (jako os³ona torsu) przez bombardierów. Dopuszcza siê broñ sieczn± jako dodatkow±, broñ sieczna tylko w pochwie. UWAGA: od roku 2007 artyleriê obowi±zywaæ bêd± kapaliny
.

O he³mach:

Kapaliny noszone na kapturze b±d¼ z podwieszanym czepcem kolczym, wy¶ció³ka pikowana z ko³nierzem:
a) Kapaliny o wyra¼nie zaznaczonym przej¶ciu od dzwonu do krezy.
B) Kapaliny z p³ynnym przej¶ciem – kreza g³êboka z wyciêt± szczelin± wzrokow±, b±d¼ z wyciêciem w krezie.
£ebka – sz³om z doczepionym czepcem kolczym, wy¶ció³ka pikowana z ko³nierzem. Czepiec kolczy os³aniaj±cy twarz do linii nosa.
 Przy³bica
a) Z ruchomym nosalem po³±czonym podstaw± z czepcem kolczym, gór± mocowanym zaczepem lub haczykiem do dzwonu ³ebki.
B) Z zas³on± klapow± na jednym zawiasie na wysoko¶ci czo³a, lub dwa zawiasy sztyftowe na skroniach.
c) Hundsgugel – przez niektórych zwana „ Psim pyskiem”
d) Inne maj±ce odpowiednik w historii.

O tarczach:
DO INSCENIZACJI DOPUSZCZONE BÊD¡ TARCZE DREWNIANE.
RANT TARCZY MUSI BYÆ WZMOCNIONY SKÓR¡ LUB TKANIN¡.
ZAKAZ OBIJANIA RANTU TARCZY METALEM.

 Tarcza trójk±tna
 Tarcza nieregularnie czworok±tna z zaokr±glonymi naro¿nikami, posiadaj±ca wyciêcie na kopiê.
 Tarcza prostok±tna, posiadaj±ca wyciêcie na kopiê.
 Pawê¿ka – zarys czterok±tny z wystêpem wzd³u¿ pionowej osi.
 Pawê¿e piechoty kszta³tem przypominaj±ca pawê¿kê, jednak z mocniej zarysowanym wystêpem i wiêksza. Oraz tzw. pawê¿ w³oska o kszta³cie owalnym i migda³owatym.
 Tarcze wschodnie w oddzia³ach litewsko – tatarsko – ruskich.

O zbrojach:

Maj±c na uwadze mo¿liwo¶ci finansowe zainteresowanych, a tak¿e mo¿liwo¶ci i „moce przerobowe” p³atnerzy, zamkniêcie przedzia³u czasu w latach 1350 – 1420 rozk³adamy na etapy (tabelka za³±cznik), których koniec zosta³ okre¶lony na Grunwald roku 2008.
Uzbrojenie „okresu przej¶ciowego” datujemy na lata 1350 – 1470. Jednak¿e zbroje musz± byæ spójne historycznie, czyste, estetyczne, bezpiecznie i solidnie wykonane, nie mog± posiadaæ rogów, k³ów, kolców itp.

15. Dowódcy chor±gwi mog± wprowadziæ wewn±trz chor±gwiane obostrzenia dotycz±ce uzbrojenia ochronnego
16. Podstawowa weryfikacja broni i uzbrojenia dokonana zostanie przez dowódców chor±gwi i miecznika b±d¼ jego przedstawicieli. Ostateczna za¶ przy wej¶ciu na pole inscenizacji.
17. Na polu inscenizacji grunwaldzkiej nietykalni s±:
• Miecznik oraz Justycjariusze – (b³êkitny wopenrock z bia³± „ srebrn±” lili± z przodu i z ty³u – Miecznik lilia z³ota,- zarezerwowany kolor wopenrocka w bitwie), z powo³an± stra¿± (b³êkitne szarfy lub tarcze z symbolem wagi – zgodnie z zaleceniami kapitu³y)
• Artylerzy¶ci, chor±¿owie, ³ucznicy, strzelcy-hakownice + pawê¿nicy z grup inscenizacyjnych.
• Poczet dowódcy tj.: chor±¿y, goniec oraz adiutant (dwaj ostatni nosz± niebieskie p³aszcze lub wopenrock z bia³± „ srebrn±” lili± oraz tarczê ze znakiem omegi)
• Giniesz w potyczce, je¶li zdecydujesz siê na pojedynek z dowódców chor±gwi (za jego przyzwoleniem) posiadaj± tarczê w barwach chor±gwi, któr± dowodz± oraz czerwon± szarfê zawi±zan± na prawym nadgarstku, lub czerwony otok na he³mie (symbolika zarezerwowana dla dowódców).
• Giniesz w potyczce, je¶li zdecydujesz siê na pojedynek z osob± (za jej przyzwoleniem) bior±c± udzia³ w zaplanowanych „inscenizowanych” scenkach. ¯ó³ta szarfa na prawym nadgarstku.
18. W pi±tek odbêdzie siê próba generalna z pe³nym sk³adem osobowym chor±gwi bior±cych udzia³ w inscenizacji (bez uzbrojenia). W czwartek próby w sk³adzie ograniczonym.
19. Na sobotni± inscenizacjê nakazuje siê wej¶cie na pole bitwy w dwóch zwartych kolumnach: polskiej i krzy¿ackiej, ka¿da innym wej¶ciem, gdzie nast±pi ostateczny przegl±d uzbrojenia. Wcze¶niej na polu bitwy mog± znajdowaæ siê tylko artylerzy¶ci.
20. Wprowadza siê identyfikatory dla wszystkich uczestników Dni Grunwaldu (niebior±cych udzia³u w inscenizacji), które upowa¿niaj± do obozowania na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego”. Do 12 lat pod opiek± rodziców bez identyfikatorów, 13–17 lat identyfikatory, zgoda rodziców oraz wskazanie opiekuna pe³noletniego, 18 lat i wiêcej identyfikator. Osoby nieposiadaj±ce identyfikatorów w godz. 22.oo do 8.oo nie mog± przebywaæ na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego”
21. Wprowadza siê identyfikatory dla wszystkich uczestników inscenizacji grunwaldzkiej (inne ni¿ w pkt. 20). Wzór identyfikatorów przedstawiony zostanie Dowódcom Chor±gwi po przyje¼dzie na Pola Grunwaldzkie.
22. Ka¿dy z uczestników „Dni Grunwaldu” mo¿e posiadaæ tylko jeden rodzaj identyfikatora (poza organizatorami).
23. Tworzenie chor±gwi winno odbywaæ siê z wyprzedzeniem, nawet kilkumiesiêcznym. Niedopuszczalnym jest tworzenie chor±gwi przed sam± inscenizacj±. Wszyscy uczestnicy przybywaj±cy na pola Grunwaldu, powinni byæ przypisani do konkretnej znanej im chor±gwi.
24. Grupy zg³aszaj±ce siê do inscenizacji zg³aszaj± równocze¶nie kandydatów na justycjariuszy,- znaj±cych kodeks i regu³ê, wspó³pracuj±cych z Miecznikiem.
25. K³adzie siê szczególny nacisk na to, i¿ impreza organizowana na polach Grunwaldu to inscenizacja, a nie bitwa co zobowi±zuje wszystkich jej uczestników do odpowiedniego zachowania w trakcie inscenizacji.
26. Zaleca siê aby ka¿da chor±giew wyznaczy³a spo¶ród mieszkañców swojego obozu osobê, która bêdzie filmowaæ inscenizacjê „Bitwy Grunwaldzkiej”. Jeden i tylko jeden operator na chor±giew, w stroju historycznym, niebiegaj±cy po polu, ale poruszaj±cy siê przy dowódcy lub chor±¿ym, biegaj±cego bez³adnie nie dla rejestrowania niebezpiecznych zdarzeñ a dla w³asnej przyjemno¶ci filmowania justycjariusze mog± usun±æ z pola bitwy. Zebrane w ten sposób ta¶my wideo pos³u¿± organizatorom oraz dowódcom chor±gwi w wy³apaniu osób niebezpiecznie zachowuj±cych siê w trakcie inscenizacji.
27. Miecznik i justycjariusze bêd± pilnowaæ, aby na pole inscenizacji nie weszli widzowie a przede wszystkim osoby w kostiumach niebior±ce udzia³u w inscenizacji jako walcz±cy. Wyj±tki stanowiæ bêd± jedynie grupy wspomagaj±ce poszczególne chor±gwie np. dostarczaj±ce wodê rycerstwu na pole. Musz± oni jednak byæ wcze¶niej zg³oszeni miecznikowi przez swojego dowódcê.
28. Ustalenia z dowódcami z dnia 12.06.2004 i 26.11.2005 oraz tabelka : „cele, kierunek i rozwój Grunwaldu” s± integraln± czê¶ci± regulaminu.

O GRODZISKU GRUNWALDZKIM
O przyjêciu do obozu decyduj± organizatorzy i dowódca chor±gwi – obozu.
OD ROKU 2007 W GRODZISKU MOG¡ BYÆ ROZBIJANE TYLKO NAMIOTY Z GODNE Z IKONOGRAFI¡ I ¬RÓD£AMI HISTORYCZNYMI

29. Dowódcy chor±gwi s± odpowiedzialni za swoj± chor±giew od pocz±tku do koñca ca³ej imprezy grunwaldzkiej. W trakcie inscenizacji jak i w obozie. Dbaj± o dyscyplinê, uzbrojenie oraz realia historyczne wszystkich osób wchodz±cych w sk³ad chor±gwi, (co oznacza nie tylko osoby walcz±ce ale wszystkich mieszkañców obozu). Ponosz± odpowiedzialno¶æ przed organizatorami.
30. Bractwa, grupy, osoby indywidualne zostan± zakwaterowane w „obozach chor±gwi” zgodnie z uczestnictwem w inscenizacji. Namioty mo¿na rozbijaæ tylko na terenie wyznaczonych obozów, osoby kwateruj±ce poza obozami chor±gwi, traktowane bêd± jako tury¶ci, a ci proszeni bêd± o opuszczenie terenów „historycznych” i udanie siê na teren pola biwakowego.
31. Na czas inscenizacji proponujemy, aby ka¿da grupa wyznaczy³a swoje warty nadzoruj±ce teren obozu.
32. Ka¿dy mieszkaniec „ Obozu rycerskiego” jest zobowi±zany posiadaæ przy sobie identyfikator i glejt wystawiony przez dowódcê Chor±gwi Grunwaldzkiej (imiê, nazwisko, grupa, osoba odpowiedzialna za grupê).
33. Go¶cie nocuj±cy w obozie powinni posiadaæ stroje historyczne, które nie zak³óc± wizerunku ca³o¶ci, oraz posiadaæ przy sobie identyfikator Go¶cia. Go¶ci nocuj±cych obowi±zuje regulamin „Grunwaldzki”
34. Uczestnicy zobowi±zani s± do przestrzegania realiów historycznych w obozie jak i na polu inscenizacji.
35. Organizatorzy maj± decyduj±cy g³os w sprawie uczestnictwa grup i osób indywidualnych w inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem” oraz w sprawie zamieszkiwania „Grodziska Grunwaldzkiego”. Nie maj± obowi±zku przed³o¿enia argumentów swojej decyzji.
PRZESTRZEGANIA ZASAD OBOWI¡ZUJ¡CYCH PODCZAS „DNI GRUNWALDU” PILNOWAÆ BÊD¡:
Miecznik wraz justycjariuszami oraz stra¿ obozowa powo³ana z ludzi z waszych grup.

Z£AMANIE ZASAD OBOWI¡ZUJ¡CYCH PODCZAS „ DNI GRUNWALDU” A W SZCZEGÓLNO¦CI:
Naruszenie przepisów zawartych w Ustawie o bezpieczeñstwie imprez masowych z dnia 22 sierpnia 1997 r., a w szczególno¶ci Art. 17a pkt 2 podpunkt 5)
• Zakazu spo¿ywania alkoholu od godziny 0 w dzieñ inscenizacji, a¿ do jej zakoñczenia
• U¿ywanie narkotyków i innych ¶rodków odurzaj±cych
• U¿ywanie broni czarnoprochowej poza inscenizacj±
MO¯E SPOWODOWAÆ WYDALENIE Z IMPREZY.

PORZ¡DKU NA TERENACH „GRODZISKA GRUNWALDZKIEGO” PILNOWAÆ TE¯ BÊD¡ S£U¯BY OCHRONIARSKIE.
SAMOCHODY PARKUJ¡CE W MIEJSCACH INNYCH NI¯ WSKAZANE PARKINGI MOG¡ ZOSTAÆ ODCHOLOWANE PRZEZ S£U¯BY GMINNE, NA KOSZT W£A¦CICIELA POJAZDU.

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJ¡ SOBIE PRAWO DOKONANIA ZMIAN W REGULAMINIE, JEDNAK NIE PÓ¬NIEJ NI¯ DO 15.05.2006.




Ustalenia z dowódcami z dnia 12.06.2004
oraz z 26.11.2005

1. Czwartek wieczór spotkanie Dowódców, Jagie³³y, Wielkiego Mistrza i Miecznika.
2. Sobota trzy godziny po bitwie spotkanie jw. w celu podsumowania bitwy i wyja¶nienia ewentualnych nieporozumieñ.
3. Oznaczenie wypadku – rannego:
• Otwarta d³oñ wysuniêta do przodu – w tej strefie nie walczymy, wyprowadzanie poszkodowanego, lekko ranny.
• Pomarañczowy proporzec – sygna³ówka,- wezwanie noszowego lub wskazywanie miejsca powa¿niejszego wypadku. Sygna³ówkê tak± bêdzie posiada³, ka¿dy adiutant lub chor±¿y w ka¿dej chor±gwi.
• Wezwanie karetki do bardzo powa¿nego wypadku,- przez krótkofalówkê.
• Zaatakowanie powy¿szych zdarzeñ, karane bêdzie natychmiastowym wykluczeniem z bitwy, a w uzasadnionych wypadkach dalej id±cymi konsekwencjami
• Dowódca chor±gwi ma obowi±zek udzielenia wsparcia wydarzeniu.
4. Identyfikatory.
• Ka¿dy uczestnik bitwy bêdzie posiada³ numerowany identyfikator: walcz±cy, chor±¿y, adiutant, goniec, ³ucznicy, kanonierzy, justycjariusze, markietanki, strzelcy – osoba nieposiadaj±ca identyfikatora, zostaje usuniêta z pola bitwy.
• Dokonano zmiany w pkt 4 – koszty zwi±zane z identyfikatorami pokrywaj± organizatorzy
5. Dowódcy zobowi±zuj± siê wytypowaæ odpowiedzialnych justycjariuszy „bojowych” Typowanie nie pó¼niej ni¿ do 15.05.2006. po tym czasie miecznik typuje Swojego kandydata. Ilo¶æ justycjariuszy „bojowych” wg zapotrzebowania z roku 2005.
6. Miecznik i justycjariusze
• W sk³ad s³u¿b Miecznika wchodz± Miecznik i wspomagaj±cy go „Zastêpcy – Doradcy” zwani dalej „Grup± Miecznika” oraz justycjariusze (pomocniczy i „bojowi”).
• Justycjariusz „bojowy” – id±cy z oddzia³em. Typowani s± przez dowódców chor±gwi dla oddzia³u, z którym bêd± wchodziæ w starcia.
• Justycjariusz „pomocniczy” – pozostali w obrêbie pola

• W obozach o porz±dek dbaj± dowódcy, w razie problemu,- intruza, na polecenie dowódcy doprowadza siê do organizatorów. W innych wypadkach organizator porozumiewa siê z dowódc±.
• Poza terenem obozu chor±gwi, „Grup± Miecznika” justycjariusze doprowadzaj± sprawcê do organizatora.
• Justycjariusze na czas „Dni Grunwaldu” maj± obowi±zek noszenia identyfikatorów.
Do przegl±d podstawowego uczestnicy inscenizacji podchodz± w pe³nym uzbrojeniu z broni±. Przegl±d chor±gwi „A” przeprowadza dowódca chor±gwi „B”, (chor±giew, z któr± bêdzie wchodziæ w starcia) i wice verso, wraz z Miecznikiem b±d¼ jego przedstawicielem w obecno¶ci dowódcy chor±gwi „A”... oraz justycjariuszy „bojowych”.
• W sprawach spornych ostateczn± decyzjê podejmuje organizator.
• Dowódcy sprawdzaj±cy oddzia³y umawiaj± siê na kontrolê, która musi byæ przeprowadzona do próby generalnej w pi±tek, termin uzgadniaj± z miecznikiem.
• Dla osób, które we wskazanym czasie nie mog³y stan±æ do przegl±du, bêdzie funkcjonowa³ dy¿urny punkt konsultacji miecznika. Do którego zg³asza siê zainteresowany, w pe³nym uzbrojeniu, w obecno¶ci swego dowódcy i justycjariusza „bojowego”.
• Zwróciæ uwagê na ¼le wykonane barbuty. Z³y i niebezpieczny kszta³t dzwonu, ¼le wyprofilowana linia od czo³a poprzez nos a¿ do szczêki. Cofniêta czê¶æ czo³a ods³ania nos.

• Przed bitw± „Grupa Miecznika” ustanawia dwie „bramki”, na których ustawia justycjariuszy (dla usprawnienia po ka¿dej stronie mo¿e byæ kilka bramek). „Grupa Miecznika” wraz z Dowódc± okre¶lonej chor±gwi dokonuj± ostatecznego przegl±du uzbrojenia. Osoba dopuszczona przechodzi przez „bramkê” na pole bitwy. Wyznaczony justycjariusz spisuje i odbiera broñ nieregulaminow±, która przechowywana bêdzie na czas bitwy w miejscu wyznaczonym przez Organizatorów i „Grupê Miecznika” w przechowalni „¿³obek” ( tam te¿ po bitwie mo¿na j± odebraæ). Osoba mo¿e odmówiæ oddania broni, jednak jest to równoznaczne z nie wpuszczenie jej na pole bitwy.
• Na polu bitwy justycjariusz ma prawo:
 Nakazuje uzupe³niæ brakuj±ce uzbrojenie ochronne (w razie jego chwilowego odpiêcia siê). W razie braku odprowadza do przechowalni „¿³obka” na pozosta³y czas bitwy.
 Za nieprzepisowe ataki odprowadza do przechowalni „¿³obka” na pozosta³y czas bitwy
 Za przemycon± nieregulaminow± broñ odprowadza do „¿³obka” na pozosta³y czas bitwy
 Za nieposiadanie identyfikatora odprowadza do „¿³obka” na pozosta³y czas bitwy
• W trakcie bitwy dowódca ma obowi±zek pomóc justycjariuszom zwracaj±cym siê o pomoc.
• Dowódcy chor±gwi w sprawie porz±dku maja obowi±zek wspó³pracowaæ z organizatorami i Miecznikiem.
7. W pi±tek odbêdzie siê próba generalna z pe³nym sk³adem osobowym chor±gwi bior±cych udzia³ w inscenizacji (bez uzbrojenia). W czwartek próby w sk³adzie ograniczonym (dowódca, sier¿anci + 10 do 20 osóB)
8. Próba Generalna przeprowadzona bêdzie od momentu zbiórki przed obozem g³ównym i wyj¶cia w pi±tek.
9. Na polu bitwy przed bitw± mog± znajdowaæ siê tylko kanonierzy (posiadaj±cy identyfikatory) i justycjariusze.
10. Zbiórka przed bitw± o godzinie 13.00, przed obozem g³ównym, 13.15 wymarsz na pole bitwy w dwóch kolumnach.
11. Za zorganizowanie wymarszu odpowiedzialni s±:
• Kolumna polska – Jacek Szymañski (lub wskazana wcze¶niej i przedstawiona ogó³owi przez niego osoba).
• Kolumna krzy¿acka – Jaros³aw Struczyñski (lub wskazana wcze¶niej i przedstawiona ogó³owi przez niego osoba).
• Osoby spó¼nione, bez dowódcy chor±gwi nie bêd± wpuszczone na pole bitwy (o wpuszczeniu takiej osoby decyduje miecznik i dowódca chor±gwi)
12. Organizator wyznacza sektor tylko dla odtwórców historycznych posiadaj±cych identyfikatory cywilne (okolice parkowania karetek pogotowia - i w dó³).
13. Na polu bitwy nakazane jest pos³uszeñstwo wobec wszystkich Dowódców Chor±gwi.
14. Dopuszczaln± ilo¶æ markietanek ustalono na 1:8 walcz±cych, kanonierów, czy te¿ ³uczników. Markietanki na pole bitwy wchodz± razem ze swoimi chor±gwiami, ka¿da z nich posiada identyfikator oraz zielon± (¿ywa; najlepiej zieleñ wiosenn±) wst±¿kê na ramieniu. Wst±¿ki prosimy sporz±dziæ we w³asnym zakresie. Zadaniem markietanki jest podawanie wody, a nie robienie zdjêæ.
15. Na czas bitwy dowódcy ustalaj± warty na terenie swoich obozów.
16. Dowódcy maja zwróciæ wiêksz± uwagê na widok obozu z zewn±trz, susz±ce siê na namiotach rêczniki, porozk³adane ¶piwory, karimaty, le¿aki, plastikowe krzese³ka i inny sprzêt turystyczny.
17. Zadbaæ o wygl±d odtwórców (ukryæ) wspó³czesne tatua¿e, dredy, nadmiar kolczyków, agresywny makija¿, neonowe farbowanie w³osów, irokezy itp. (Grunwald to nie „Przystanek Woodstock”).




Witajcie
Na listopadowym spotkaniu dowódców „Chor±gwi Grunwaldzkich”, wspólnie wytyczyli¶my cel i kierunek, w którym powinno naszym zdaniem, zmierzaæ coroczne spotkanie na Polach Grunwaldzkich. Wytyczyli¶my ramy czasowe na lata 1350 - 1420, które bêd± obowi±zywaæ od roku 2008. Lata 2006 oraz 2007 to okres przej¶ciowy, daj±cy Wam czas na w³a¶ciwe przygotowanie strojów, namiotów i uzbrojenia (Wasze finanse oraz mo¿liwo¶ci wytwórcze rzemie¶lników). Wszystkie osoby, które zechc± otrzymaæ zaproszenie do uczestnictwa w inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem” oraz do zamieszkania w „Grodzisku Grunwaldzkim”, musz± spe³niaæ postanowienia i wytyczne zawarte w regulaminie i za³±cznikach. Dla u³atwienia, zmiany w Regulaminie 2006 podkre¶lili¶my kolorem czerwonym. Proszê o dok³adne zapoznanie siê zasadami Grunwaldu 2006 i jego zmianami do roku 2008. Wnikliwa lektura, mo¿e zaoszczêdziæ niepotrzebnych wydatków oraz stresów i nieporozumieñ ju¿ na Polach Grunwaldu. Regulamin oraz za³±czniki autoryzowane przez organizatorów mog± byæ zamieszczone na stronach: www.grunwald1410.pl www.zamek-gniew.pl www.freha.pl http://projekty.inpu.net/kapitula/ oraz na stronach prowadzonych przez dowódców chor±gwi grunwaldzkich. Szczegó³owe pytania proszê kierowaæ do Waszych Dowódców Chor±gwi.



p.s. Poniewa¿ planujemy zwiêkszyæ rolê konnicy w inscenizacji, chêtnych proszê o kontakt pod nr 0602/326 824. Dla konnych bêd± równie¿ okre¶lone wymogi uzbrojenia i strojów, zatem proszê o kontakt pe³noletnich odtwórców historycznych, a nie organizatorów rajdów konnych.



W imieniu organizatorów

¿yczê

Wszelkiej Pomy¶lno¶ci

oraz dost±pienia wielu

£ask Bo¿ych

w Nowym Roku Pañskim 2006

Krzysztof Górecki
Cedric
[size=18]I jeszcze obrazki dotyczace broni.
Cedric
Kolejne info od Organizatorów:

Aby zakoñczyæ wszelkie polemiki, domys³y i plotki, Wójt gminy Grunwald wyda³ oficjalne o¶wiadczenie na temat organizatorów "Dni Grunwaldu 2006".
O¶wiadczenie mo¿na przeczytaæ na stronie internetowej w serwisie Gminnego O¶rodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Gierzwa³dzie
http://www.grunwald.info.pl/oswiadczenie.php
lub na stronie Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem http://www.grunwald1410.pl/download/files/...swiadczenie.jpg
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.