jest du¿o wykopalisk z Bliskiego Wschodu (np. ten- niestety razem z oble¶n± angielsk± interpretacj±
http://web.missouri.edu/~tm104/boots/egypt_boot.jpg ), najcze¶ciej jednak (ze wzglêdu na klimat)
noszono sanda³y (ew. jak bylo zimno owijano stopy materia³em -we³n± i wtedy dopiero zak³adano sanda³y), lub wystepuj±ce czesto na przedstawieniach (mozaika Justyniana z Ravenny- stra¿ pa³acowa w³a¶nie am tam takie) bardzo niskie pó³buty.
D³ugie buty nosi³a konnica, najprawdopodobniej ten patent zosta³ przejêty (ok. VI w.) razem ze strzemionami od koczowników (chodzi tutaj o tkaie buty jak ma naprzyklad Bazyl II). Czerwony kolor butów by³ zarezerwowany dla Cesarza i ¶wiêtych (ale ¶wiêci je mieli tylko na przedstawieniach) chodiz³o tutaj prawdopodobnie o bycie namiestnikiem Boga- ale to p³ynna teza. Najczê¶ciej siê przyjmuje, ¿e najwy¿szy dowodca wojskowy nosi³ czerwone buciki (ale to za to daje pytanie po co je mieli ¶wiêci, nie wojskowi? Bo Demetriusza czy Micha³a wtedy mo¿na zrozumieæ).
Stra¿ pa³acowa w Cesarstwie miala raczej jakie¶ krótkie buty (co ³adnie widaæ na w.w. mozaice Justyniana), stra¿ zawsze byla ubrana w paradne, bia³e ubrania.
Waregowie natomiast nie byli tak do koñca stra¿± pa³acow±, by³y one albo podpiête pod Akolitów albo byli niezale¿nymi dru¿ynami które dostawa³y jaki¶ rozkaz i go wykonywa³y niezale¿nie (najbardziej znanym przykladem jest Harald Hadrada). Oddzia³y Akolitów nale¿a³y poprostu do przybocznych wojsk Cesarskich, dlatego siê mówi, ¿e naleza³y do stra¿y pa³acowej, chociaz oni mogli nigdy nie wej¶æ do palacu, przez co nie nosili paradnych ciuchów i nie mieli wymagañ co do stroju- dlatego wareg mo¿e sobie nosiæ buty swojej nacji- szweckie, ruskie czy co tam.
A w kronice Skylitzesa jest dziwny opis co do butów, jest ró¿nie interpretowany, ale generalnie najczêsciej jest opinia, ¿e noszono spodnie które nie mia³y dziur na stopy, tylko okrywa³y ca³e buty. Jest tez potwierdzenie na inne opinie, ¿e noszono g³ównie sanda³y (na wiêkszo¶ci przedstawiweñ- nie tylko ¿olnierzy- s± pokazywane sanda³y, które znalaz³em nawet w wykopkach z V wieku p.n.e.)