Witam ponownie.
Mam pytanie dotycz±ce drewna. Jak wygi±æ (niekoniecznie historycznie, mo¿e byæ technik± domowa) drewno, próbowa³em nad par± ale drewno w ogóle nie chwyta³o. A i czy taki giêcie ma jaki¶ negatywny wp³yw na drewno... mowa o drewnie do wyrobu ³uków.
WItam!
Ale do jakich ³uków? £uki proste, d³ugie (np. angielskie) z tego co sie orientuje nei by³y wyginane w ogóle (prosze poprawiæ jakbym sie myli³). Wycinano poprostu z pnia drzewa (wi±z, cis) tak jakby "kij", którego po³owa sk³ada³a sie z twardziela drzewa, a druga z miazgi. £uk taki nie by³ wygiêty, natomiast kiedy by³ naci±gniêty mówiono, ¿e ³uk jest prawie z³amany. Wykorzystywa³o sie w ³ukach prostych elastyczno¶æ i twardo¶æ drewna (miazga i twardziel), natomiast w lukach refleksyjnych energii dostarcza³o prostowanie wygiêtego ju¿ kawa³ka drewna.
Mo¿e wystarczy porz±dne namacznie, a nastepnie profilowanie drewna (no i wyschniêcie).
Pozdrawiam
Mój kolega, który robi ³uki powiedzia³, ¿e moczy drewno w gnojówce ...
Polecam ksi±¿kê Jarka Jankowskiego "Drewniany ³uk ¶redniowieczny" (czy jako¶ tak). Autor pisze tam o trenowaniu ³uku. Podczas trenowania mo¿esz wypracowaæ jego si³ê i zrobiæ twardszy lub bardziej miekki.
Drewno do giêcia nale¿y zagrzaæ. Mo¿na to zrobiæ przez nadmuch ciep³ym powietrzem, gotowanie lub k±piel parow±, pod ci¶nieniem lub nie. Tak przygotowany element dociskamy do szablonu i czekamy a¿ ostygnie i wyschnie. Ma³e elementy np; koñce ramion mo¿na zagrzaæ w zwyk³ym garnku na kuchni , aby zagrzaæ ca³y ³uk potrzebne jest naczynie zrobione z stalowej rury fi100mm z zaspawanym jednym koñcem .Grzaæ mo¿na w ognisku lub przy pomocy wmontowanej grza³ki elektrycznej.
Eksperymenty te gro¿± po¿arem lub powa¿nymi poparzeniami (garnki lubi± siê wywracaæ zw³aszcza gdy gotowana rzecz znacznie z nich wystaje), Dlatego proponujê grzanie nadmuchem , metoda bezpieczna i na potrzeby ³uku wystarczaj±ca. Poza tym efekt mamy od razu i mo¿na obej¶æ siê bez szablonu. Go grzania proponujê nagrzewnicê elektryczn± (25z³ w Realu),kszta³towaæ mo¿na nawet na krawêdzi sto³u.
Wszelkie k±piele ,ciep³e czy zimne ,powoduj± wyp³ukanie naturalnych soków z drewna i zast±pienie ich czyst± wod± , a tak mokre drewno schnie o wiele szybciej a¿ do pozbycia siê czystej wody. Mo¿e wiêc doj¶æ do przesuszenia drewna ,a co za tym idzie -wzrost twardo¶ci i du¿a krucho¶æ.
CYTAT(Morion)
po³owa sk³ada³a sie z twardziela drzewa, a druga z miazgi...
Jezus Maria, na Peruna, Thora i Wo³osa!!!
Miazga, czyli kambium, to nawet nie jest drewno! Za d³ugo by wyja¶niaæ, ale z miazgi na pewno siê ³uku nie zrobi. A Tobie w po¶cie chodzi³o o twardziel i BIEL, a nie miazgê.
Poza tym to jest TA twardziel, a nie ten twardziel. Nie mówimy tu o Bruce'ie Lee czy Schwarzeneggerze
Wybaczcie, ale niektórych rzeczy nie mogê znie¶æ...
Pozdrawiam
Dobra jak nagrzac juz mniej wiecej wiadomo, ale czy nagrzewac zrobiony juz wsepnie ³uk czy dopiero co sciêta szczapê?
Chyba wstêpnie wykoñczony ³uk... przynajmniej ja tak robiê
Uwa¿am, ¿e du¿o zale¿y od kawa³ka drewna, którym dysponujesz. Ale po d³u¿szym przemy¶leniu dochodzê do wniosku, ¿e giêcie przed wstêpnym obrobieniem nie ¿adnego sensu, bo w czasie pracy "wychodzi" jakiej ³uk bêdzi
e grubo¶ci i o jaki bêdzie mia³ charakter.
nie znam sie na tym ale podobno jak robisz ³uk mongolski lub turecki trzymasz drewno w jakiej¶ marynacie prze roku, dwa i powoli go wyginasz. podobno jak drewno potem wyschnie to jest takie sztywne, ¿e hoho
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.