Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: zbudowalismy grod i co dalej - utrzymanie zrekonstruowanego
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka > Budujemy nowy gród...
MayGyver
jesli juz znajdziemy odpowiednie miejsce
jesli juz znajdziemy partnera
jesli nasz wniosek zostanie zaakceptowany
jesli otrzymamy pieniadze i wybudujemy ten grod, wioske, zamek,

to co dalej z takim obiektem - trzebaby go jakos zagospodarowac
ktos musialby trzymac nad nim piecze przez caly rok, a nie tylko podczas imprez historycznych

domyslnie bylby to obiekt niedochodowy wiec skad brac pieniadze na jego utrzymanie

rozumiem ze jakas wspolpraca z muzeum musialaby byc, jednak nie wyobrazam sobie ze wybudujemy - zrekonstruujemy obiekt za kilka milionow euro, ktory bedzie sluzyl rycerzom przez 2-3 miesiace w roku (zapewne krocej bo nikomu nie chcialoby sie tam siedziec cale wakacje, a o zimie to mozna zapomniec)
Halfgar
Ha ... dobre pytanie smile.gif

Osobi¶cie widze kilka rozwi±zañ:

1. Najlepiej dogadaæ siê z gmin±, ¿eby ona by³a wnioskodawc± (istotna zaleta: stabilno¶æ finansowa). Gmina mo¿e czê¶ciowo partycypowaæ w utrzymaniu grodu, lub nawet go utrzymywaæ ca³kowicie pod warunkiem, ¿e gród bêdzie funkcjonowa³ jako atrakcja turystyczna i bêdie wykorzystywany w promocji gminy.
2. Jak ju¿ gród stoi to mo¿na pozyskiwaæ kolejne ¶rodki na organizacjê imprez i promocjê. Nie chodzi przecie¿ o to, ¿eby gród dzia³a³ 2 miesi±ce w roku bo to nie ma sensu. Trzeba do niego ¶ci±gn±c turystów, ¿eby by³a z tego kasa na bie¿±ce funkcjonowanie (dlatego warto staraæ siê z EOG bo tam mo¿na w ramach projektu uj±æ stylizowany hotel dla turystów). Oznacza to lekkk± komercjalizacjê, ale dziêki temu bêdzie kasa na funkcjonowanie i organizowanie imprez w grodzie.

To tyle co mi przychodzi teraz do g³owy:)

Buziaczki

Aha ... pojêcie dochodowy/niedochodowy jest znacznie szersze. Wa¿ne jest aby gród nie generowa³ znacz±cego zysku netto. Oznacza to, ¿e je¶li gród "wyjdzie na zero" to wszystko jest w porz±dku. Pojêcie znacz±cego zysku netto mo¿na obliczac tak, ¿e je¶³i przez okres amortyzacji (w przypadki inwestycji budowlanej 30 lat) gród zarobi netto (czyli dochód minus koszty utrzymania) wiêcej ni¿ wynios³a dotacja na jego budowê, wówczas bêdzie to znacz±cy zysk netto. Mam nadziejê, ¿e wyjasni³em to do¶æ jasno :>
Vislav
Witam

Przyk³ad podjêtych dzia³añ - Skansen w Wolinie - Stowarzyszenie Centrum S³owian i Wikingów - nowo¶ci z Wolina

pozdrowienia
Kapitan
hmm wlasnie zaczynamy sie przymierzac z bractewkiem do budowy grodu... w terenach nadbuganskich i zastanawiamy sie czy trzeba miec jakies pozwolenia i jesli tak to w jakiej cenie (wiadomo nic za darmo ) by :

a.) funkcjonowalo to jako hotel i by moc legalnie pobierac od tego pieniadze chocby za wstep
b.) funkcjonowalo to jako jadlodajnia - lub inna karczma smile.gif to ze zgoda sanepidu musi byc to oczywiste ale czy trzeba miec jakies inne uprawnienia ?
c.) organizowac wszelakie turniejiki
d.) pod co podchodzi taki grodek czy teren musi byc budowlany by wybudowac taki grod ?
teoretycznie to tylko pale wbite w ziemie ale jak to wyglada z prawnego punktu widzenia smile.gif

Wielkie dzieki za pomoc Pozdrowionka
Indiana
O kurcze :D
No to tak:
- zeby funkcjonowa³o jako hotel, to najpierw zastanów siê czy to ma byæ hotel. Warunki do spe³nienia na poszczególne kategorie obiektów noclegowych okre¶la ustawa o us³ugach hotelarskich smile.gif
Aby przyj±æ ludzi, musisz mieæ tzw. karte obiektu, na której akceptacjê obiektu podbija:
gmina, stra¿ po¿arna, san-epid i co¶ tam jeszcze
- gastronomia - nie zgodê San -epidu, tylko akceptacjê. Tj. musicie spe³nic higieniczne wymogi, które s± nieraz absurdalne (tj, kuchnia musi spe³niaæ standardy). O wykaz takowych zwróæ siê do San-epidu w³a¶nie. Jesli chcesz sprzedawaæ alkohol - w gminie zwróc siê o koncesjê na sprzeda¿.
- turnieje - ¿eby wpu¶ciæ ludzi na obiekt, musi on spe³niaæ warunki obiektu u¿yteczno¶ci publicznej. Patrz ustawa o prawie budowlanym i inne pochodne (np. rozporz±dzenie ministra budownictwa o normach budowlanych - ale tym na ogó³ zajmuje sie projektant).
- je¶li to jest hotel, to teren musi byæ budowlany, Wchodzi w grê równiez teren rolny klasy V i VI . Inny teren rolny wymaga odrolnienia.
Zeby to wszystko prowadziæ, potrzebna jest jakas dzia³alno¶c gospodarcza - jako¶ z zysków siê trzeba rozliczaæ i podatki p³aciæ. A w ogóle zanim cokolwiek zaczniesz budowaæ to:
- znajd¼ na to kasê
- znajd¼ pomys³ na utrzymanie tego - czyli sensowny "byznesplan" dla obiektu, co tam chcesz robiæ, dla jakiego klienta, jak i za ile siê reklamowaæ, przelicz ile na czym zarobisz itd. Powy¿szy post Halfgara jest bardzo du¿o mówi±cy w tej kwestii.
- zleæ projekt uwzglêdniaj±c wszystko powy¿sze, a tak¿e takie szczegó³y jak zaopatrzenie w wodê, prad, kanalizê, zabezpieczenia po¿arowe itp.
- uzyskaj pozwolenie budowlane (pozdrawiam wydzia³ budownictwa w Z±bkowicach anger.gif )
- znajd¼ firmê lub ekipê wariatów, którzy to postawi±.

¯yczê powodzenia smile.gif
Hasintus
CYTAT(Kapitan @ 16:21 03.05.2007) [snapback]188003[/snapback]
hmm wlasnie zaczynamy sie przymierzac z bractewkiem do budowy grodu... w terenach nadbuganskich i zastanawiamy sie czy trzeba miec jakies pozwolenia i jesli tak to w jakiej cenie (wiadomo nic za darmo ) by :

a.) funkcjonowalo to jako hotel i by moc legalnie pobierac od tego pieniadze chocby za wstep
b.) funkcjonowalo to jako jadlodajnia - lub inna karczma smile.gif to ze zgoda sanepidu musi byc to oczywiste ale czy trzeba miec jakies inne uprawnienia ?
c.) organizowac wszelakie turniejiki
d.) pod co podchodzi taki grodek czy teren musi byc budowlany by wybudowac taki grod ?
teoretycznie to tylko pale wbite w ziemie ale jak to wyglada z prawnego punktu widzenia smile.gif

Wielkie dzieki za pomoc Pozdrowionka

Jest jeszcze taka droga: Wchodzisz w posiadanie kilku hektarów ziemi rolnej (chyba wystarczy 1 ha), zostajesz rolnikiem, wystêpujesz do gminy o pozwolenie na wybudowanie tzw. siedliska (przeciesz musisz gdzie¶ mieszkaæ), tworzysz gospodarstwo agroturystyczne (mo¿liwo¶æ preferencyjnego kredytu), w ramach tego gospodarstwa budujesz co¶ na kszta³t grodu czy te¿ wioski wczesno¶redniowiecznej, przyje¿d¿aj± letnicy, organizujesz dla nich atrakcje, karmisz ich a oni ci p³ac±. I tak ³±czysz przyjemne z po¿ytecznym. Oczywi¶cie to tak w skrócie.
Indiana
Racja, mo¿na jeszcze i tak smile.gif Hektar przeliczeniowy jest potrzebny, ¿eby zarejestrowac siê w KRUS -ie smile.gif Przynajmniej dopóki nie dojda do tego wymogi posiadania wykszta³cenia rolniczego icon_mrgreen.gif No, ale wtedy nie posiadasz hotelu :P
GDC
Byæ mo¿e da³o by siê poj¶æ w drug± stronê. Hotel - jak najbardziej. Ale na zasadzie surviwalu. Skoro mamy gród - to tv satelitarna i ¿arcie z mikroweli nie pasuje ni w z±b.
Mo¿e totalni moj¶c na ca³o¶c i za³o¿yæ jak±¶ "przydomow±" hodowlê inwentarza, (badania weterynaryjne i sanepidu), najlepiej rogatego (do produkcji jaki¶ pseudo historycznych [beeep]itek, które uwielbiaj± tury¶ci).
Ludzi zaczynaj± mêczyæ i nudziæ zwyk³e hotele i to mo¿e byæ "hicior".. nie ka¿dy chce inwestowaæ np. kupe kasy w skóry na wigwan indianców - ale ka¿dy chcia³by przez jakis czas byæ indiañcem.
W Biskupinie nawet foty nie mozna opublikowaæ bez zgody. To te¿ jest jaka¶ metoda zarobku.
Moim zdaniem spokojnie da³oby siê podci±gn±c to pod "gospodarstwo agroturystyczne" je¶li chodzi o dotacje.
Dodatkowo a¿ siê prosi by dogadaæ siê z niektórymi artystami czy muzeami i co jaki¶ czas robiæ wystawy. A¿ siê prosi o np wystawê kogo¶ fotografii przyrody w takiej scenerii...
To te¿ dodatkowy dochód.. Jednocze¶nie internet. Teraz to podstawa. Rozleklamowaæ swoj± stronê na ca³ym ¶wiecie, podpinaj±c j± pod najwiêksze fora historyczne.
A zrabiaæ bêd± wszyscy - nawet okoliczni rolnicy zaczn± mieæ dochody jak np zaczniecie braæ od nich mleko, czy ziarno, czy nawet gdy stworz± przydomowy parking dla turystów.
Przy okazji mozna siê spikn±c z forami od survivalu, ci ludzie czasem szukaj± czego¶ po¶redniego, chociazby do szkoleñ itd..
Mozna tez podpisac umowê z jak±¶ firm± od "korporacyjnych wycieczek", jakie¶ zadania integruj±ce, wieczorna popijawa itd..
Pomys³ów jest mnóstwo...
mad_kie
Witam
GDC i to jest calkiem niezly pomysl, szczegolnie jesli chodzi o survival i "korporacyjne wycieczki". Kilka razy robilismy pokaz dla takich ludzi, w "celu integracyjnym" i musze powiedziec, ze walka, bron, stroje robia niemale wrazenie i kazdy chce cos dotknac, pocwiczyc, przymierzyc itp. Mozna smialo probowac dogadac sie z biurami turystycznymi, ktore organizuja takie zabawy. Na jeden dzien czy noc ludzie podjezdzaja do grodu, ucza sie co nieco (moze rzemieslo?), walcza, przebieraja wreszcie pija i spia. Wymaga to oczywiscie duzego zaangazowania ze strony bractwa, ale na 2, 3 takie zabawy w miesiacu mozna znalezc czas. I z tak zarobionych pieniedzy (+ wiele innych mozliwosci) bez problemu utrzyma sie grod w nalezytym stanie.
GDC
Wiem bo sam je¿dzê z Firmy na takie szkolenia.
By³ juz paintball, nurkowanie, zawody paramilitarne, a brakuje w³asnie czegos takiego.
S± firmy, które zajmuj± siê tylko i wy³acznie organizowaniem taich imprez. Wystarczy siê dogadac i kasa gwarantowana.
A dla kazdego z bractwa sie co¶ znajdzie, bo na takich imprezach mo¿na wpa¶c na ka¿dy pomys³..
nie tak dawno mój kumpel by³ na imprezie gdzie by³o "szkolenie" o whisky i cygarach..
Ju¿ widze jak± furorê zrobi³oby szkolenie o "piciu miodu" czy o starych piwach smile.gif
Co do sanepidu to wpad³em na super pomys³ - jak ktos sie boi - to niech za³atwi cathering - ale to juz nie to samo...
Wszeb±d
Od wielu lat my¶lê o tego typu przedsiêwziêciu, jakim jest budowa i praca w ma³ym mini-skansenie. I z roku na rok analizujê i projektuje sobie w³a¶nie taki sposób na resztê ¿ycia. W oddali od ludzi ale jednocze¶nie w ci±g³ej z nimi styczno¶ci. a przecie¿ taki projekt przyci±gnie oprócz zwyk³ych ogladaczy tak¿e i wiele jednostek wybitnie zakrêconych....tak to z tymi skansenami-grodami jest.
Tylko wa¿ne dla mnie jest to aby wp³ywy uzyskane z go¶ci pozwoli³y mi siê utrzymaæ. Instytucje spo³eczne, samorz±dowe itp. maj± u³atwione zadanie......choæ w tego typu przedsiêwziêciach widac ile kasy mo¿na utopiæ i jak mizerny efekt uzyskaæ. Na przeszkodzie staja sprytni samorz±dowcy, ich "partnerzy" z biur projektowych, lokalni dzia³acze polityczni ....i wielu wielu innych którzy z pewno¶ci± podepn± siê aby podessaæ trochê kasy. A i entuzja¶ci po jakim¶ czasie "wymiêkn±" i mog± i¶æ na wiele zbyt daleko id±cych kompromisów....
Mo¿ecie powiedzieæ ¿e trujê ale.....je¿d¿ê, chodzê i gadam z wieloma osobami które prowadz± lub uczestnicz± w tego rodzaju dzia³alno¶ci. Kto organizowa³ jak±¶ imprezê wie o czym piszê smile.gif
Po co to pisze ? Po to by wyt³umaczyæ dlaczego powzi±³em kiedy¶ zamiar zrobienia czego¶ podobnego jako prywatna osoba (czyt. przedsiêbiorca ha ha).
Zagroda wczesno¶redniowieczna (w za³o¿eniu mia³a byæ datowana na X-Xi w., kowal garncarz itp. zwierzêta- docelowo powt. docelowo dwa trzy konie, owce koza ¶winia krowa.drób))
Wiêc tak. Nie mam ziemi. Na razie miejscowi w³a¶ciciele zach³ysnêli siê niedawnym skokiem cen i za rolna chc± zbyt wiele ( a ja niestety mam ograniczony bud¿et mogê wzi±¶æ kredyt jedynie do 50 000 - ziemia , wiercenie studni, chocia¿ ma³y ci±gnik, agregat pr±dotwórczy, podstawowe narzêdzia mech. ....no i materia³ na pierwsze budynki) . My¶lê wiêc o budowie nazwijmy ja "panelow±" (najpierw podstawowa oferta tzn. jeden dwa góra trzy budynki)potem z czasem dokupywanie ziemi i rozbudowywanie "skansenu"
I tu zaczynaj± sie górki.
-ma³a ilo¶æ gotówki bigsmile2.gif zawsze to samo nie ?!( z wiêksz± mo¿na powiêkszyæ ofertê atrakcji dla zwiedzaj±cych i korzystaj±cych : wiêcej i i lepiej wykoñczone budynki , wiêksza i bardziej ró¿norodna liczba zwierz±t itd.)
-zgody na zagospodarowanie, itd itp. czyli biurokracja
- konieczno¶æ zatrudnienia pewnej minimalnej liczby pracowników (tu formy umów o pracê i koszty ich pracy)
-nak³ady na reklamê
- niemo¿no¶æ w ogóle zrealizowania za³o¿enia ¶cis³ego odwzorowania realiów z danej epoki ( bo jak mam wspó³czesna krowê pa¶æ w chowie pó³dzikimv pod go³ym niebem lato i zima ?! To bêdê mia³ jak w ¶redniowieczu co rok dwa zarazê lub zamarzniêt± ¿ywine. Trzymaæ w chatach...He he a który turysta chcia³by spaæ ze sraj......± krowa w jednym "pokoju" . Nie ma chyba stajni vel obory na tamten czasokres ? Ha 1 wiêc muszê nie ogladaj±c sie na prawdê historyczn± budowaæ jakies stylizowane zabudowania gospodarcze.
A gdzie go¶ciæ i udostêpniæ pomieszczenia wiêkszej grupie osób w czasie deszczu i zimna ? Przecie¿ ma³e ¶redniowieczne gospodarstwo nie mia³o hal dla przyjezdnych ? A na takich imprezach m¿zna zarobic ? I co znów kompromis i trzeba szukaæ odpowiedniego budynku z epoki który nie bêdzie siê mia³ nijak do .....kontekstu crazy.gif . i tak wiele wiele innych pomys³ów i problemów która trzeba wyobracaæ na dziesi±ta stronê.
Wybaczcie ten elaborat . Z up³ywem lat, u¶wiadamiam sobie jakie to wielkie przedsiêwziêcie taka ma³a chatka za wsi±

Dawajcie rady .....mo¿e mnie nie dobijecie smile.gif



HOWGH

Ps. Zarabiamy na :
-pami±tki i ¿arcie (dobrze ¿eby by³y klimatyczne0 bilety chyba nie pokryja wszystkich potrzeb
-warsztaty dla grup szkolny , i innych zainteresowanych (wymóg budynek dostosowany do tego typu dzia³alno¶ci)
-ogniska, eventy, spotkania intergracyjne itp. (i znów odpowiednio du¿e pomieszczenie na okres jesienno-zimowy, wiata odpada)
-spotkania warsztatowe ró¿nej ma¶ci "entuzjastów" (szamani, zdrowa ¿ywno¶æ, itd.)
-turystyka kulturowa (krótkie wycieczki w sprzêcie z epoki wraz z opowie¶ciami opartymi na miejscowym folklorze zakoñczone orginalnym jposi³kiem itp.)
-udostêpnianie lub prowadzenie infrastruktury typu np. bania-³a¼nia
-wczasy lub innego rodzaju wypoczynek w skansenie (czyli budowa tanich i dobrze stylizowanych pomieszczeñ - co¶ jak domki kempingowe- i uczestniczenie w "¿yciu" skansenu
Monika ksf
CYTAT(Wszeb±d @ 23:49 09.09.2009) *
Dawajcie rady .....mo¿e mnie nie dobijecie smile.gif

Prowadzenie dzia³aln¶ci gospodarczej równa siê sk³adka co miesi±c do ZUS obojêtnie czy masz dochód czy stratê (tylko przez dwa lata p³acisz ni¿sz± sk³adkê jako "pocz±tkuj±cy przedsiêbiorca"). P³acisz tylko ubezpieczenie zdrowtne, gdy masz dochód z innego ¿ród³a (minimalne wynagrodzenie za pracê). Ju¿ lepiej jak staniesz siê rolnikiem smile.gif (oni nie p³ac± zus i podatków).

I najwa¿niejsze, do tego typu dzia³aln¶ci potrzebujesz sporo wolnej kasy, by zacz±æ (przynajmniej w³asny grunt) i musisz liczyæ siê z tym, ¿e przedsiêwzi±cie siê nie powiedzie, a Ty chcesz siê od razu pakowaæ w kredyt. Najpierw uzbieraj te 50 tys.

PS Takie przedsiêwziêcia tj ucieczka w g³uszê sprawdzaj± siê, jak kto¶ zmienia nieruchomo¶æ w mie¶cie na ruderê do remontu w Bieszczadach i dorabia doje¿d¿aj±c do wiêkszego miasta icon_wink.gif.
Wszeb±d
G³usza w najbli¿szych okolicach Krakowa ho ho hu hu !!! bigsmile2.gif . Mblade wiem , ¿e trzeba uciekaæ od podatków. Moja druga po³owa prowadzi jednoosobowa firmê tongue.gif i to w³a¶nie ona bêdzie czuwa³a nad zdolno¶ci± kredytow±. Nawet nie my¶la³bym o robieniu czego¶ podobnego (tzn. zagroda kowalska) na jakim¶ odludziu. Wtedy musisz podnie¶æ koszty na reklamê, aby ¶ci±gn±æ jak±¶ potencjalna grupê korzystaj±cych z mojej oferty. Zbieraæ 50 kawa³ków do skarpety czy w inny sposób nie zamierzam bo prêdzej mi "rosa oczy wyje" ni¿ jako pracownik muzealny takowa zbiore. O upad³o¶ci.... i tak my¶lê dosyæ ha ha ha. Pytanie jak jeszcze mo¿na temu zaradziæ. W moim powy¿szym po¶cie sygnalizowa³em pewien istotny dla ogó³u rekonstruktorów problem .......nie jestem w stanie spe³niæ moich "wizji' ( jak to zabrzmia³o ho) w³a¶nie ze wzgl. na czynnik ekonomiczny...tj. zapewnienie ró¿norodno¶ci i atrakcyjno¶ci oferty tzw. 'historycznej". nie ¿ebym chcia³ budowaæ Cepelio-Disneyland, ale ze wzgl. na w³a¶nie warunki wyznaczane przez
-przepisy budowlane
-warunki utrzymania w dobrym zdrowiu zwierz±t
- pewne minimum komfortu dla ewentualnych turystów itp.
Jeszcze co do podatków. Oczywi¶cie je¶li tylko to bêdzie mo¿liwe bêdê ucieka³ przed podatkami kryj±c sie pod dzia³alno¶ci± quasi-rolnicz± a jeszcze lepiej (i w³a¶ciwie niewiele mijam sie tu z prawda) za dzia³alno¶æ edukacyjn± !

HOWGH
Monika ksf
CYTAT(Wszeb±d @ 23:29 22.09.2009) *
G³usza w najbli¿szych okolicach Krakowa ho ho hu hu !!! bigsmile2.gif .
Przepraszam, trochê ¼le zrozumia³am Twoje plany. W okolicach Krakowa oznacza: kupujesz kawa³ek ziemi w miarê pustej okolicy i za kilka lat wyrasta Ci przy grodzie osiedle domków na dzia³ce dzielonej przez pazernego dewelopera po dwa ary albo jaki¶ koszmarny blaszak wielko¶ci hali Makro, albo bêdziesz mia³ na strza³ z ³uku np pó³nocn± obwodnicê ;).
Najbardziej urz±dza³aby Ciê nieruchomo¶æ np w Ojcowskim Parku Narodowym smile.gif lub okolicach pod warunkiem ¿e bêdziesz móg³ cokolwiek tam wybudowaæ ;) (mo¿na z Krakowa dojechaæ na rowerze plus przewalaj±ce siê t³umy turystów co weekend), ale ceny ziemi s± tam zaporowe. Niestety dobra lokalizacja = du¿a kasa na inwestycjê.
Dlatego uwa¿am, ¿e bez wolnej gotówki i sta³ego ¼ród³a dochodu mo¿na sobie tylko marzyæ o podobnej inwestycji. G³upi badziewny domek letniskowy na 8-12 arowej dzia³ce kilkadziesi±t kilometórw od Krakowa to obecnie nak³ady oko³o 100000 z³ plus np problemy z dojazdem samochodem w zimie-co równa siê mniejsza ilo¶æ turystów, czyli problem ze sta³ym dochodem, a zwierzaki trzeba dogl±daæ, je¶æ dawaæ, na weterynarza nie sk±piæ.
Najwiêkszym hamulcem przed zaczynaniem czegkolwiek "blisko ludzi" jest brak w³asnej ziemi w odpowiedniej okolicy (jak siê ma du¿o wolnego czasu zabudowania mo¿na sobie sukcesywnie wznosiæ ;). Zreszt± zderzenie z rzeczywisto¶ci± nast±pi, gdy wybierzesz siê do banku po kredyt i trzeba bêdzie przedstawiæ zabezpieczenia.
PS Mo¿e na pocz±tek jaka¶ dzier¿awa w sezonie w weekedny zagrody u gospodarza na trasie uczêszczanej przez turystów? Przynajmniej oszacujesz jakie jest zainteresowanie podobn± ofert±.
efendi
CYTAT(Kapitan @ 16:21 03.05.2007) *
hmm wlasnie zaczynamy sie przymierzac z bractewkiem do budowy grodu... w terenach nadbuganskich i zastanawiamy sie czy trzeba miec jakies pozwolenia i jesli tak to w jakiej cenie (wiadomo nic za darmo ) by :

a.) funkcjonowalo to jako hotel i by moc legalnie pobierac od tego pieniadze chocby za wstep
b.) funkcjonowalo to jako jadlodajnia - lub inna karczma smile.gif to ze zgoda sanepidu musi byc to oczywiste ale czy trzeba miec jakies inne uprawnienia ?
c.) organizowac wszelakie turniejiki
d.) pod co podchodzi taki grodek czy teren musi byc budowlany by wybudowac taki grod ?
teoretycznie to tylko pale wbite w ziemie ale jak to wyglada z prawnego punktu widzenia smile.gif

Wielkie dzieki za pomoc Pozdrowionka



Witaj!

Pierwsza sprawa to fundusze. Zeby sie na co¶ takiego porywac, musicie mieæ jakies 5-8 mln z³.
Jezeli ktos to wy³ozy, to mo¿ecie sie starac o dofinansowanie z UE.
Z tym ze trzeba to wy³ozyc, a po zakonczeniu budowy z³ozyc wniosek o czê¶ciowy zwrot.
Jak gmina ma³a, to nie da rady udzwignaæ tego ciê¿aru. samo wbicie ko³ków nic nie da, bo prawo budowlaqne....przepisy BHP....sanepidy itd.
Przeciczy³em to wszystko.....
Pozdrawiam
Efendi
Marek Hilgendorf
Wpad³ mi do g³owy jeszcze jeden pomys³.... trochê przewrotny.
Maj±c okre¶lone fundusze (mniejsze, czy wiêksze) nalezy:

ZREKONSTRUOWAÆ GRÓD

Tak, tak moi mili. Poka¿cie mi bowiem w Polsce miejsce bêd±ce PRAWDZIW¡ rekonstrukcj± grodu wczesno, b±d¼ "niewczesno" ¶redniowiecznego. Umówmy siê, ¿e konstrukcje spotykane w naszym kraju, nawet te najwiêksze, czy te¿ najs³ynniejsze s± co najwy¿ej obiektami wpisuj±cymi siê w WYOBRA¯ENIE o tym jak taki gród wygl±da³ i na tym wyobra¿eniu zarabiaj±cymi.

Mój pomys³ jest taki:
Mamy okre¶lon± ilo¶æ kasy- za te pieni±dze rekonstruujemy FRAGMENTY wa³u drewniano-ziemnego o konstrukcji skrzyñcowej tak by mo¿na by³o pokazaæ tê konstrukcjê odwiedzaj±cym. Rekonstruujemy JEDN¡ chatê, ale na tzw. tip-top, czyli nie tylko architektonicznie, ale te¿ wyposa¿enie, ceramika itd. Wydajemy szmal na porz±dne stroje dla "obs³ugi".
Sk±d taki pomys³? Ano od pewnego czasu zauwa¿y³em, ¿e dobrze zrobiony rekonstruktor nie musi siê przejmowaæ docinkami turystów w stylu: "Hehe- widzia³e¶ tego kolesia?? Ma rêkawy od kolczatki doszyte do kufajki, ¿eby wystawa³y poza szmatê z krzy¿em".
Dobra rekonstrukcja sama siê obroni merytoryczne, a wy mo¿ecie zawsze powiedzieæ, ¿e to co oferujecie to PRAWDZIWA i JEDYNA W POLSCE REKONSTRUKCJA grodu.
A dla atrakcyjno¶ci stawiamy na wolnym terenie wspó³czesny, choæ stylizowany budynek na warsztaty (garncarskie, kulinarnie i penis wie jakie jeszcze) wraz z kuchni± zgodn± z wymaganiami sanepidu i miejscem do spania i jedzenia...


Oczywi¶cie ³atwiej powiedzieæ ni¿ zrobiæ, natomiast by³oby to co¶ nowego i JEDYNEGO w tym kraju.

Dziêki uprzejmo¶ci Diab³a wpad³o mi w rêce co¶ takiego
http://www.bachritterburg.de
Peter von Opperau
CYTAT(Marek Hilgendorf @ 09:44 29.09.2009) *
Dziêki uprzejmo¶ci Diab³a wpad³o mi w rêce co¶ takiego
http://www.bachritterburg.de


Fajne smile.gif
na Bornholmie jest cu¶ podobnego, tylko skala du¿o wiêksza....
http://www.bornholmsmiddelaldercenter.dk/
Viator
Ja ostatnio "odkry³em" pras³owiañski Gross Raden:
http://www.reenactment.de/reenactment_star...ross_raden.html

No i od tego bym zacz±³, ¿eby nawi±zaæ bli¿szy kontakt z osobami / gremiami / instytucjami zarz±dzaj±cymi du¿ymi kompleksowymi zamierzeniami rekonstrukcyjnymi typu tych wszystkich Middelaltercentret (jest ich coraz wiêcej) - jak oni sobie radz±. Na pewno du¿o rozwi±zañ da siê przenie¶æ na nasz grunt - z pewn± poprawk± na ró¿nice prawne.

Mo¿e siê wypowie kto¶ kto bywa³ w tych o¶rodkach i ew. zapoznawa³ siê z nimi od podszewki?
architectonicus delirus
  Do Wszeb±da / i nie tylko / Poszukujemy osób, którym marzy siê / ale tylko bardzo konkretnie jak Wszeb±dowi / stale mieszkanie w grodzie lub na podgrodziu. W przeciwieñstwie do innych tego typu obiektów ten ma mieæ sta³±, ca³oroczn± za³ogê. Mamy prawomocne pozwolenie na budowê / czytaj - teren, stosowne kwity i kasê clap.gif /. Jak widaæ na wizualizacji zatwierdzony projekt zawiera wie¿e mieszkaln±, fosy, wa³y z palisad± i wie¿± bramn±. Na majdanie jest miejsce na budynki gospodarcze, które bêd± dalszym etapem budowy. Przewidujemy te¿ ma³e podgrodzie. Wy proponujecie w czym chcecie mieszkaæ i pracowaæ, my dajemy teren i finansujemy budowê. Oczywi¶cie ca³o¶æ za odrobek przy budowie  i utrzymaniu grodu - wszystkim ogrodnikom przys³uguje te¿ tradycyjny udzia³ w przysz³ych ³upach  szczerba.gif / umowy na pi¶mie /. Ca³o¶æ grodu to dzia³ka budowlana. Ku¼nia bardzo mile widziana devil.gif . Lokalizacja 3 km na zachód od D±browy Tarnowskiej, ok. 80 od Krakowa. Tylko konkretne propozycje i fachowcy. Datowanie: obiekt z II po³. XIII przebudowany w XV w. Pozdrawiam  smile.gif
Piotr Paruch
Ciekawa inicjatywa. Dysponujesz jakimi¶ zdjêciami stanu obecnego owego terenu i okolicy?

Bojê siê tylko, ¿e po³o¿enie na uboczu mocno ograniczy ruch turystyczny (za³o¿ê siê, ¿e docelowo g³ówne ¼ród³o finansowania?), jedynie do Tarnowa jest w miarê blisko.
architectonicus delirus
Niestety s³upy widaæ tu i tam...za to z dwóch stron woda- z jednej strumieñ, z drugiej rów melioracyjny zwykle mokry  tongue.gif resztê sobie wykopiemy i zalesimy smile.gif   . Najbli¿szym asfaltem przebiega turystyczny szlak rowerowy a miêdzy polami pieszy. W ci±gu dwóch lat pomiêdzy gródkiem a centrum D±browy wybudowana zostanie obwodnica. Z niej ponad lasem bêdzie widaæ wie¿ê / niestety wtedy z wie¿y bêdzie widaæ obwodnice hehehe.gif /. Zreszt± najchêtniej przeznaczyliby¶my obiekt na zamkniête centrum szkolenia rycerstwa a wtedy jedyny rozg³os jaki by nas interesowa³ to na forach szacownych jak to aniol.gif lecz ze wzglêdu na genetyczn± misjê edukacyjn± dopu¶cimy do ogl±dania wszystkich powa¿nie zainteresowanych / czytaj ¿±dnych wiedzy blinkie.gif /. Za¶ z za³o¿enia wymiar turystyczny jest tu wtórny / a je¶æ trzeba angsad.gif ... /. Pozdrawiam 
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.