Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Pozyskiwanie funduszy
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka > Budujemy nowy gród...
Wasilko
Pieni±dze to chyba najpowa¿niejszy problem przy budowie czegokolwiek. Prosi³bym osoby, ktore orientuj± siê w tym bardziej o informacje odno¶nie zdobywania ¶rodków finansowych na budowê, czy to z UE, samorz±dów lokalnych czy od instytucji, osób prywatnych (sponsorzy).
Na w³asnym przyk³adzie: planujê rekonstrukcjê wczesno¶redniowiecznej chaty/zagrody s³owiañskiej i jak mogê przekonaæ kogokolwiek, ¿eby udzieli³ mi wsparcia? Bêdê budowaæ na w³asnym terenie z przeznaczeniem do celów w³asnych, ale i turystycznych/kulturalnych. Lokalizacja (chocia¿ nie wiem czy ma to w tym przypadku znaczenie) to Puszcza Bia³owieska.
Tak wiêc jakie pisma i do kogo? Co jeszcze, bo chyba siê to wielu osobom przyda...

Uk³ony
wasilko
Jacobsson
W UE istnieje zwierzátko dla wikingow na takie rzeczy - nazywa sie destination Viking. W sprawie pozyskiwania tych funduszy najlepiej jest pognebic roznych ludzi ktorym "juz sie udalo" - np. Foteviken.
MayGyver
zaczynajac od poczatku
z informacji ktore posiadam fundusze na odbudowe grodu w Byczynie zostaly przyznane z funduszy unijnych poprzez obecne Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (wczesniej to bylo ministerstwo gospodarki i costam)

moja niewiasta wlasnie tam spedza duza czesc dnia wiec wyciagne od niej informacje na temat co, jak, gdzie, kiedy dlaczego

jednak jest jeden warunek - musza to byc tzw tereny przygraniczne czyli np wojewodztwo swietokrzyskie nie jest objete tym programem - mazowieckie jest chociaz ma dalej do granicy :/

wiecej info wieczorem
Wasilko
To doskonale siê sk³ada - dok³adnie 4 km od granicy chyba mo¿e byæ, prawda? smile.gif
Ale czy Byczyna akurat pod to podpada (pogranicze)? Bo nie wiem ile to jest do granicy (jakielkolwiek) ale duuu¿o. Na jakiej zasadzie jest to w takim razie "teren przygraniczny"?
I czy chodzi tu o to, ¿e w ramach rozwoju regionalnego dofinansowywane s± tylko projekty w "strefie przygranicznej", a je¶li chodzi o inne rejony, to po prostu z innych programów?

Czekam z niecierpliwo¶ci± na dalsze informacje
Indar
Witam
Wasilko, faktycznie - to najpowa¿niejszy problem, jednak zanim przyjdzie Ci stoczyæ bój z UE o dofinansowanie trzeba spe³niæ kilka wymogów formalnych. Zanim zaczniesz walczyæ o pieni±dze musisz mieæ jak±¶ formê prawn±, stowarzyszenie czy te¿ co¶ innego - UE musi mieæ prawnego "biorcê". Ale to temat na odrêbn± dyskusjê.
Najlepszym do tego celu jest fundusz Interreg. Jest to fundusz który wspiera wspó³pracê przygraniczn±, miêdzynarodow± i miêdzyregionaln±. Obejmuje on swoim dzia³aniem tereny: Polska - Bia³oru¶ - Ukraina - bia³ostocko-suwalski, ³om¿yñski, bielsko-podlaski, ostro³êcko-siedlecki (to jest akurat czê¶æ która nas interesuje, poza tymi reionami w grê wchodz± i inne tereny kraju). Dzia³alno¶c kulturalna, etnograficzna itp, jak najbardziej pasuje do tego w³a¶nie funduszu.
Jednak mankamentem tego jest konieczno¶æ pozyskania partnera do realizacji celu, partnera "przygranicznego" - st±d w³a¶nie wymienieni tu s± nasi wschodni s±siedzi. Mankament, a mo¿e z drugiej strony zaleta. W³a¶nie w £om¿y zaczynamy sie zmagaæ z problemem pozyskania partnera, i tu te¿ rodzi siê moje pytanie:
Na jakich zasadach odbywa sie ta wspó³praca, pozyskujemy fundusze jako jeden wnioskodawca i piszemy wspólny wniosek - ale zdaje siê ¿e nie musimy mieæ wspólnego, jednego celu. My akurat chcemy za pozyskane pieni±dze zbudowaæ gród (Efendi, nie bêdziesz mia³ najwiêkszego grodu :)), a partnerzy chc± rozbudowac swoje muzeum. Jak to dok³adnie wygl±da od strony technicznej?
k³aniam siê nisko i pozdrawiam
Indar
Wasilko
CYTAT(Indar)
Zanim zaczniesz walczyæ o pieni±dze musisz mieæ jak±¶ formê prawn±, stowarzyszenie czy te¿ co¶ innego - UE musi mieæ prawnego "biorcê"

Hmmm, a czy nie jest mo¿liwym pozyskiwanie pieniêdzy na osobê prywatn±, podpinaj±c to np. pod agroturystykê (lub te¿ inaczej)? Kto¶ z moich znajomych mi o tym wspomina³ i zastanawiam siê czy jest to mo¿liwe.
Indar
Ale w tym przypadku dzia³asz jako osoba fizyczna prowadz±ca dzialalno¶æ gospodarcz±, tak wiêc nie jeste¶ ju¿ "osob± prywatn±".
I.
Wasilko
Oczywi¶cie masz racjê smile.gif
Halfgar
CYTAT(Wasilko)
CYTAT(Indar)
Zanim zaczniesz walczyæ o pieni±dze musisz mieæ jak±¶ formê prawn±, stowarzyszenie czy te¿ co¶ innego - UE musi mieæ prawnego "biorcê"

Hmmm, a czy nie jest mo¿liwym pozyskiwanie pieniêdzy na osobê prywatn±, podpinaj±c to np. pod agroturystykê (lub te¿ inaczej)? Kto¶ z moich znajomych mi o tym wspomina³ i zastanawiam siê czy jest to mo¿liwe.


Jako, ¿e zawodowo zajmujê problematyk± Funduszy UE biegnê z wyja¶nieniami:

Problematyka Funduszy UE jest znacznie szersza ni¿ siê tu i ówdzie wspomina.

Wasilko: Mo¿na pozyskaæ fundusze na dzia³alno¶æ agroturystyczn±, ale trzeba byæ rolnikiem. Nie chcê siê tu wdawaæ w szczegó³y bo musia³bym przytoczyæ ci masê dokumentów. Ale jak jeste¶ tym zainteresowany to mogê ciê skierowac gdzie trzeba

Wracaj±c do tematu funduszy na gród/osadê

¦rodki na takowe najlepiej obecnie pozyskaæ z Mechanizmu Finansowego EOG/Norweskiego Mechanizmu Finansowego (to s± dwa mechanizmy finansowe po³±czone w jeden). W wymienionym mechanizmie jest priorytet po¶wiêcony dziedzictwu kulturowemu. Wnioskodawca musi zapewniæ odpowiednie ¶rodki na budowê osady, gdy¿ (tak jak we wszystkich dotacjach inwestycyjnych) dotacja jest tak naprawdê zwrotem rzeczywi¶cie poniesionych kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, ¿e najpierw trzeba wy³o¿yæ odpowiedni± kwotê, a pó¼niej przedstawiæ dokumenty finansowe potwierdzaj±ce, ¿e te rzeczy zosta³y zrobione i zap³±cone.

Reasumuj±c: Najlepiej aby wnioskodawc± by³a Gmina, gdy¿ mo¿e ona otrzymaæ do 85% zwrotu kosztów kwalifikowanych (czyli takich, które "sponsorzy" zgadzaj± siê ponie¶æ). Trzeba napisaæ projekt, zgromadziæ dokumentacjê techniczn±, trzeba dysponowaæ odpowiednim terenem (w³asno¶æ lub dzier¿awa). Nastêpnie sporz±dza siê Studium Wykonalno¶ci oraz Wniosek i sk³ada do odpowiedniej Instytucji. Po czym nastêpuje kilku etapowa ocena (formalna i merytoryczna). Je¿eli wniosek otrzyma pozytywn± ocenê merytoryczn±, wówczas nastêpuje podpisanie umowy i mo¿na ropoczynaæ realizacjê projektu.

Tak to w olbrzymim skrócie wygl±da. Je¿eli kto¶ chcia³by otrzymaæ wiêcej informacji to proszê na priv lub gg.


Aha ... to nie jest reklama moich us³ug ani nic takiego. Owszem zajmujê siê zawodowo pisaniem takich wniosków, ale w tym przypadku jest to bezp³atna informacja devil.gif

Buziaczki
Prezes
jak napisa³ Indar - fundusze pozyskuje siê na konkretny Projekt.

w zale¿no¶ci od tego jak± ma tematykê-pod taki fundusz podpada.
w ramach funuszy dzia³aj± te¿ róznorakie Programy.

fundusze mo¿na na przyk³ad wiec pozyskaæ na projekt zwi±zany ze wspó³prac± miêdzy regionami granicznymi (chyba z tego posz³o na Byczynê choæ to tylko przypuszczenie)

o ile mi wiadomo s± te¿ osobne programy rozwoju regionalnego,dodatkowe dla najbiedniejszych regionów, rozwoju regionów wiejskich...

dla pozyskania takich funduszy najlepiej zaanga¿owaæ spo³eczno¶æ lokaln± w Stowarzyszeniu,a jeszcze lepiej za³o¿yæ wraz z lokalnymi inwestorami/gmin±/miastem - Fundacjê

to - skad pozywskiwaæ fundusze zale¿y w durzej mierze co zamierzasz robiæ.

mo¿esz sie nawet pokusiæ o wnioskowanie do refundacjê na aktywacjê zawodow± bezrobotnych - np szkolisz ich w tradycyjnych zawodach bednarza,kowala,garncarza,etc...dla potrzeb swojego projektu.
dodatkowa motywacja - wp³ywasz na rozwój przedsiêbiorczo¶ci w regionie - dobre rêkodzie³o przecie¿ ca³kiem nie¼le siê sprzedaje.

je¶li dzia³asz w ramach programu wymagaj±cego wspó³pracy z innymi regionami przygranicznymi - jest tu troche trudniej - bo musisz wy³uskaæ jakie¶ stowarzyszenie,etc -
primo - kto¶ godny zaufania
secundo - daj±cy pe³ne know-how odno¶nie dzia³±nia tego typu w ramach prawa danego regionu. no chyba ¿e lubisz studiowaæ np. czeskie prawo w wolnych chwilach smile.gif

generalnie - projekt musi byæ opracowany bardzo profesjonalnie je¶li chodzi o fundusze unijne.

je¶li chodzi fundusze ministerialne - sito jest troche rzadsze smile.gif
Indar
Witam
CYTAT
fundusze mo¿na na przyk³ad wiec pozyskaæ na projekt zwi±zany ze wspó³prac± miêdzy regionami granicznymi (chyba z tego posz³o na Byczynê choæ to tylko przypuszczenie)

Dok³adnie, Byczyna "Jedzie" w³a¶nie na wspó³pracy przygranicznej, na "Interreg-u" o którym wspomnia³em. Znale¿li partnera w Czechach, wspólnie z³o¿yli wniosek i dostali - informacja do przeczytania tutaj:
http://www.odr.net.pl/index.php?czytaj=001197
Ma³o? :)
Mnie najbardziej interesuje samo okre¶lenie "partnera" - na jakiej zasadzie owe partnerstwo siê odbywa (oczywi¶cie na potrzeby tego jednego funduszu).
Co do agroturystyki - to faktycznie mo¿na. Ale nawet na "rolnika" musisz p³aciæ sk³adki ZUS, czy te¿ KRUS - formalnie prowadzisz dzia³alno¶æ gospogdarcz±. Tak wiêc lepiej jednak zarejestrowaæ stowarzyszenie, co zwolnione jest z op³at (chyba ¿e masz zamiar prowadziæ dzia³alno¶c zarobkow±).
k³aniam siê nisko
Indar

ps. Efendi, odezwij siê i o¶wieæ nas jak za³atwi³e¶ t± kasê. :)
I.
Halfgar
Na poziomie polskim jest Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego i ¶rodki z niego s± rozdzielane na poziomie regionalnym (Urz±d Marsza³kowski). W ramach ZPORR mo¿na by w zasadzie spróbowaæ wnioskowaæ, ale na osadê najlepiej uderzyæ do mechanizmu Finansowego EOG.

Te projekty trzeba przygotowywaæ z bardzo du¿± wnikliwo¶ci± i dok³adno¶ci±. Generalnie panuje jedna chyba najwa¿niejsza zasada: Je¶li czego¶ nie ujmiemy we wniosku to tego nie ma.

Co do innych funduszy np na szkolenie garncarzy to by³bym ostro¿ny bo tu trzeba pisaæ projekty na szkolenie wiêkszej liczby osób. Mo¿na posi³kowac siê: ZPORR 2.3 (szkolenia dla osób z terenów wiejskich).

Preses ... do do INTERREG to ³apie siê na to tylko czê¶æ regionów przygranicznych. Trzeba mieæpartnera po drugiej stronie granicy. Procedura wnioskowania jest ¿mudna i jeszcze gorsza ni¿ w przypadku Funduszy Strukturalnych. Dlatego szczerze odradzam t± drogê.

Mechanizm Finansowy EOG tak¿e nie jest prosty, ale warto tam uderzyæ. Tylko dla Polski do roku 2008 przeznaczono z tego Mechanizmu 500 milionów euro. To jest do¶æ znaczna kasa do wykorzystania. Najbli¿szy termin sk³adania wniosków bêdzie w II Kwartale 2006 roku!!! Warto ju¿ pomy¶leæ o tym smile.gif


Indar: ... Partnerstwo polega na tym, ¿e jest jeden partner wiod±cy, który sk³ada wniosek i odpowiada za realizacjê projektu. Partner wiod±cy przekazuje pozosta³ym partnerom ¶rodki i koordynuje ca³y projekt. Wszystkie szczegó³y partnerstwa musz± byæ ujête w Umowie partnerstwa (niekoniecznie szcezgó³y, ale umowa musi zawieraæ przynajmniej najwa¿niejsze sprawy ... w tym finansowe).

Mam nadziejê, ¿e troszkê to rozja¶ni³em

Buziaczki:)
MayGyver
Wasilko,

Twój projekt, oczywi¶cie w duzo bardziej zaawansowanej formie, mo¿e byc dofinansowany w ramach Inicjatywy INTERREG III A, a dok³adniej - Program S±siedztwa Polska-Bialoru¶-Ukraina INTERREG III A - TACIS CBC. Jak rozumiem, potencjalne miejsce realizacji projektu to pogranicze polsko-ukraiñskie. Dok³adny obszar kwalifikowalny znajdziesz tu:
http://www.pbu.wwpwp.gov.pl/index.php?opti...id=13&Itemid=43

Je¶li jednak chcesz uzyskaæ dofinansowanie musisz spe³niac pewne warunki.
1. Jesli jestes osoba prywatn±, nawet jesli prowadzisz dzia³alno¶æ gospodarcz± nastawiona na zysk, to dofinansowania nie dostaniesz. Ale dostanie je np. gmina, instytucje kulturalne (np. muzea), organizacje turystyczne, stowarzyszenia itp. Po prostu non-profit. Wszystkie kategorie beneficjentów s± wymienione w dokumentach programowych, o których ni¿ej.
2. Nale¿y pamietac o podstawowej zasadzie, otó¿ jest to tylko dofinansowanie. UE da max 75%, beneficjent za¶ musi wnie¶æ wk³ad w³asny min 25%. Wszystko jedno z jakich ¼róde³, aby legalnych naturalnie.
3. Warto¶ci± projektu ma byæ przede wszystkim jego dobroczynny wp³yw na dany region, rozwój np. turystyki itp. gadki szmatki. On po prostu nie ma przynosiæ zysku materialnego, ma s³u¿yæ ogólnemu rozwojowi i wspó³pracy w regionie, czy to kulturalnej czy innej.
Projekt w Byczynie dosta³ dofinansowanie, ale mia³ problemy przy ocenie merytorycznej - kwalifikowalno¶ci w ogóle projektu. Pomys³ by³ i jest owszem ciekawy, ale problemem by³o to, ¿e ma tam powstaæ m.in. hotel, zatem bêdzie przynosi³ zyski. Problem ten mo¿na jako¶ omin±æ tworz±c wniosek i uzasadniaj±c odpowiednio (czyli: hotel dla rycerzy przyje¿d¿aj±cych tam, trenuj±cych, organizuj±cych imprezy itp.). Projekt w Byczynie jak najbardziej jest w obszarze kwalifikowalnym, poniewa¿ ca³e opolskie ³apie siê. To akurat jest program Polska-Czechy, ale zasady s± ogólnie podobne.

My¶lê, ¿e opcj± by³by lobbing na jak±¶ instytucjê, która takim beneficjentem mo¿e byæ, ewentualnie za³o¿enie stowarzyszenia ;) Problemem by³oby te 25%, ale zawsze mo¿na znale¿æ sponsora itp.
Twój projekt, jak s±dzê (ale pewna nie jestem), mie¶ci³by siê w Priorytecie 2, Dzia³anie 2.1 - tam s± takie ró¿ne opcje na dziedzictwo kulturowe regionu itp. W ogóle polecam dowiedzieæ siê, jak uda³o siê tym w Byczynie zorganizowaæ taki projekt.

Przyda³by siê tak¿e partner zagraniczny i tu ju¿ trzeba po¶wiêciæ nieco energii i czasu. Pomóc mo¿e w tym Wspólny Sekretariat Techniczny dla Programu, który akurat znajduje sie w Warszawie. Nie jestem pewna, czy akurat w tym programie jest on niezbêdny (po informacje odsy³am do poni¿szych adresów), bo znale¿æ partnera na takiej Bia³orusi ostatnio nie jest ³atwo, pewnie na Ukrainie ³atwiej. Niew±tpliwie przy ocenie projektu taki partner podniós³by szasne na zatwierdzenie projektu.
Pewne informacje, jak pozyskaæ partnera, mo¿na znale¿c tu:
http://www.pbu.wwpwp.gov.pl/

Sporo informacji mozna znale¿æ tak¿e na stronie: http://www.interreg.gov.pl/INTERREG+IIIA/P...lorus++Ukraina/
S± tu adresy RPKów dla programu i osób kontaktowych, które maj± za zadanie udzielaæ informacji zainteresowanym. MRR w Warszawie oraz Wydzia³ w Bia³ymstoku i osoby zajmuj±ce sie tym Programem tak¿e udziel± informacji i to one bêd± wiedzia³y najwiêcej - gdzie, co i jak.
Na stronie tej polecam zak³adkê "Wa¿ne dokumenty":
http://www.interreg.gov.pl/INTERREG+IIIA/P...azne+dokumenty/

i poczytaæ Program PUB, Uzupe³nienie Programu (tu s± dok³adnie opisane Priorytety i Dzia³ania, kategorie beneficjentów itp.) oraz Podrêcznik beneficjenta, w którym te¿ jest sporo po¿ytecznych informacji.

Sprawa do¶æ skomplikowana, ale ludzie dostaj± pieni±dze i buduj± swoje gródki itp. Tak naparawde to w ka¿dym funduszu najwa¿niejsze to DOBRZE napisaæ wniosek (chocia¿ niestety i te z najwiêksz± ilo¶ci± punktów nie przechodz± czasem na komitetach :-( )



p.s. gdyby ktos nie zauwazyl to pisala moja luba ;)
Indar
O krynico m±dro¶ci, skarbnico wiedzy unijnej, mów dalej - o¶wiecaj nasze zb³±dzone umys³y i wied¿ nas ku dofinansowaniu...
Halfgar
no ³adnie ... to ja wam dajê nowy program z którego mo¿na sporo kasy wyci±gn±æ w³a¶nie na budowê osad i grodów na terenie ca³ej Polski a nie tylko na terenach przygranicznych jak to jest w INTERREGU i co mnie za to spotyka? ... idê siê powiesiæ usmieszek_01.gif

A tak na powa¿nie:

INTERREG w zasadzie wymaga partnerstwa zagranicznego, bo to jest wpisane w jego ideê.

Na INTERGERU siê nie wyznaje bo to nie moja dzia³ka, ale kto¶ mi tu wlaz³ na ambicjê mad.gif

Mechanizm Finansowy EOG/Norweski Mechanizm Finansowy (www.eog.gov.pl)

Trzeci obszar priorytetowy obejmuje ochronê dziedzictwa kulturowego Europy. Wnioskodawcami moga byæ:

- Ministerstwo Kultury,
- jednostki samorz±du terytorialnego,
- zwi±zki i porozumienia jednostek samorz±du terytorialnego,
- pañstwowe i samorz±dowe instytucje kultury i instytucje filmowe,
- pañstwowe szko³y i uczelnie artystyczne,
- pañstwowe szko³y wy¿sze,
- organizacje pozarz±dowe ze sfery kultury dzia³aj±ce w interesie publicznym,
- ko¶cio³y i zwi±zki wyznaniowe,
- przedsiêbiorstwa pañstwowe i zak³ady bud¿etowe jednostek samorz±du terytorialnego nie dzia³aj±ce w celu osi±gniêcia zysku,
- instytucje sektora prywatnego dzia³aj±ce w interesie publicznym.

Wniosek w jêzyku polskim mo¿na sk³adaæ w Ministerstwie Kultury. Jak ju¿ wspomnia³êm najbli¿szy termin w przysz³ym roku. Pozopm dofinansowania siêga 85% w przypadku gdy wnioskodawca jest jednostka sfery bud¿etowej, czyli np gmina albo pañstwowe lub samorz±dowe instytucje kultury.

Cel priorytetu: Zachowanie i odbudowa europejskiego dziedzictwa kulturowego wraz z jego otoczeniem.
Rodzaj projektu: Budowa niekomercyjnej instytucji kultury o europejskim znaczeniu (powo³anie siê na wp³ywy kulturowe np: skandynawów lub innych ... zale¿y od rodzaju osady/grodu)
Co mo¿na sfinansowaæ:
1. Prace przygotowawcze - ekspertyzy, badania geologiczne, raport oddzia³ywania na ¶rodowisko (w przypadku budowy jest to dokument wymagany), studium wykonalno¶ci, koszt przygotowania dokumentacji przetargowej, zakup gruntu
2. Wszelkie op³aty finansowe (bankowe, notarialne, koszty gwarancji, podatek VAT - je¶li nie mozna go odliczyæ) zwi±zane z realizacja projektu
3. Prace inwestycyjne - zakup nierychomo¶ci, przygotowanie terenu pod budowê, nadzór techniczny, budowa, sprzêt i wyposa¿enie, wynagrodzenia osób zaangazowanych w realizacjê projektu (kierownik projektu), koszty t³umaczeñ
4. koszty informacji i promocji projektu

Minimalna warto¶æ projektu: 1 milion euro

Wszystkie informacje dostêpne na stronie www.eog.gov.pl

Buziaczki

no ... teraz mogê i¶c siê wieszaæ :P
starsza wi¶nia
witam
z swojego raczej niewielkiego do¶wiadczenia powiedzia³bym ¿e przedewszystkim nalezy zacz±æ od porz±dnego biznes planu..policzyæ te wszystkie koszty/ewentulane zyski oraz nie zapominaæ o konieczno¶ci utrzymania i finansowania dzia³ania grodu który ju¿ wybudujemy....samo pisanie projektu to ju¿ idzie z górki...PROBLEMEM JEST NATOMIAST TO, ¯E:
CYTAT
Wnioskodawca musi zapewniæ odpowiednie ¶rodki na budowê osady, gdy¿ (tak jak we wszystkich dotacjach inwestycyjnych) dotacja jest tak naprawdê zwrotem rzeczywi¶cie poniesionych kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, ¿e najpierw trzeba wy³o¿yæ odpowiedni± kwotê, a pó¼niej przedstawiæ dokumenty finansowe potwierdzaj±ce, ¿e te rzeczy zosta³y zrobione i zap³±cone.

i tu le¿y przys³owiowy piesek pogrzebany....
no bo có¿ pozostaje kredyty/promesy kredytowe?? no chyba ¿e tylko ja mam problemy z zfiansowaniem z oszczêdno¶ci budowy ¶redniowiecznego grodu.. icon_wink.gif
Halfgar
CYTAT(starsza wi¶nia)
witam
z swojego raczej niewielkiego do¶wiadczenia powiedzia³bym ¿e przedewszystkim nalezy zacz±æ od porz±dnego biznes planu..policzyæ te wszystkie koszty/ewentulane zyski oraz nie zapominaæ o konieczno¶ci utrzymania i finansowania dzia³ania grodu który ju¿ wybudujemy....samo pisanie projektu to ju¿ idzie z górki...PROBLEMEM JEST NATOMIAST TO, ¯E:
CYTAT
Wnioskodawca musi zapewniæ odpowiednie ¶rodki na budowê osady, gdy¿ (tak jak we wszystkich dotacjach inwestycyjnych) dotacja jest tak naprawdê zwrotem rzeczywi¶cie poniesionych kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, ¿e najpierw trzeba wy³o¿yæ odpowiedni± kwotê, a pó¼niej przedstawiæ dokumenty finansowe potwierdzaj±ce, ¿e te rzeczy zosta³y zrobione i zap³±cone.

i tu le¿y przys³owiowy piesek pogrzebany....
no bo có¿ pozostaje kredyty/promesy kredytowe?? no chyba ¿e tylko ja mam problemy z zfiansowaniem z oszczêdno¶ci budowy ¶redniowiecznego grodu.. icon_wink.gif


O utrzymaniu grodu jest inny temat. Pozwól, ¿e u¶ci¶lê twoj± wypowied¼. Do wniosku potrzebne bêd± przede wszystkim nastêpuj±ce dokumenty:
- Studium Wykonalno¶ci (Biznes plan obowi±zuje w funduszach dla przedsiêbiorstw)
- dokumenty finansowe wnioskodawcy pokazuj±ce, ¿e ma on stabilne dochody
- Dokumentacja techniczna (kosztorys, Projekt)
- Promesa kredytowa (je¶li bêdzie zaci±gany kredyt)
- wszelkie wymagane zezwolenia (np na budowê)

Szczegó³owe wykazy za³±czników s± zawsze we w³a¶ciwych wytycznych. Polecam stronê www.funduszestrukturalne.gov.pl Znajdziecie tam informacje ogólne i szczegó³owe dotycz±ce ró¿nych projektów.
Wbrew pozorom napisanie wniosku zajmuje sporo czasu, bo ca³y projekt musi byæ przemyslany, jasny i logiczny. Nale¿y zapewniæ nie tylko finansowanie, ale tak¿e pó¼niejsze zarz±dzanie oraz trzeba przewidzieæ ewentualne problemy jakie mog± siê pojawiæ w trakcie realizacji projektu.

Najlepiej je¶li wnioskodawc± bêdzie w³a¶nie Jednostka Samorz±du Terytorialego (Gmina, Miasto), gdy¿ zawsze posiada ona stabilne ¶rodki finansowe. Je¶li chodzi o pó¼niejsze zarz±dzanie, to warto dogadaæ siê z Gmin± aby utworzyæ swoist± Spó³kê Komunaln±, która zajmie siê bie¿±cym zarz±dzaniem grodem, organizacja imprez i tak dalej. Mo¿na tu wiele dla siebie wygraæ, gdy¿ przewa¿nie w otoczeniu Wójta (Burmistrza, Prezydenta) bardzo rzadko s± osoby, które znaj± siê na organizacji takich imprez.

To tyle ... Buziaczki
efendi
http://www.odr.net.pl/index.php?czytaj=001197

W zasadzie tu jest napisane jak znalezc te pieniadze. Najlepiej udac sie do Urzedu Marsza³kowskiego i pogadac z ludzmi ktorzy sie tym zajmuja. Doradza i pomoga napisac projekt bo za to biora (niema³e), pieni±dze.
A druga sprawa,
temat pozyskiwania pieniedzy jest tak obszerny ze w zasadzie bez konsultacji z urzednikami nic sie nie zrobi.
przyk³ad? np produkt(spozywczy), regionalny. Mozna doprowadzic do tego ze wytrzasnie sie pieniadze na produkcjê i pokazy wykonywania ko³acza ktory by³ robiony na terenie gminy Kozia... od 50 lat.
I mozna na to dostac niezle pieniadze a ze np kolacze takie produkowano glownie w zagrodach ufortyfikowanych smile.gif to tzreba i taka zagrode za pieniadze UE wybudowac zeby moc promowac ten na poczatku wspomniany produkt . i to by by³o na tyle... smile.gif
Pozdrawiam
MayGyver
projekt w Byczynie ma problemy - studium wykonalnosci rozni sie znacznie od projektu zatwierdzonego przez komitet, ktory przyznal im srodki - projekt stal pod znakiem zapytania

na razie eksperci oceniajacy zgodzili sie, ze projekt zostanie poprawiony, ale nie musi byc zatwierdzony ponownie przez komitet, ktory mogl mu cofnac dotacje. moze teraz bedzie juz wszystko w porzadku jak poprawia. ale ten projekt ciagle sie boryka z problemami
Indar
Powitaæ.
Andrzej z Sielca poruszy³ ciekaw± kwestiê, z jakich rodzimych ¶rodków mo¿na czerpaæ fundusze na tego typu inicjatywy. W³a¶nie, je¶li kto¶ nie chce uderzaæ do UE - jest jaka¶ alternatywa u nas w kraju? Mo¿e kto¶ próbowa³ ju¿ za³atwiaæ co¶ w ten sposób?
Indar.
Andrzej Siejeñski
Witam

Informacja (prawie) off-topic.
Temat który stworzy³em ( http://www.freha.pl/index.php?showtopic=9368&highlight= ) dotyczy mniejszych projektów (niekoniecznie zwi±zanych z budownictwem), których mo¿na sk³adaæ nawet kilka, zamiast jednego wartego miliony z kilkuletni± realizacj±. Je¶li kto¶ ma do¶wiadczenia w tej dziedzinie to bêdê wdziêczny za porady.


Powracaj±c do tematu dyskusji. To te¿ mnie ciekawi czy mo¿liwa jest realizacja takiego du¿ego przedsiêwziêcia finansowanego tylko z lokalnych funduszy.

Pozdrawiam
efendi
Witam!
Zosta³o poprawione studium wykonalno¶c a nie projekti. Czekamy na podpis .
Pozdrawiam
MayGyver
nie zajmuje sie tym osobiscie (projektem w Byczynie) wiec mozliwe ze przekrecilem slowa
Indar
Witam
W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" (16.08.2006) ukaza³ siê krótki, aczkolwiek ciekawy artyku³ na temat dotowania przez UE inicjatyw "grodowych".
Szukajcie na 8 stronie.
k³aniam
Indar Budowniczy
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.