Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Piechota polsko-wêgierska
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Rzeczpospolita Obojga Narodów (u)
Zordon
Przeszuka³em forum, nic na ten temat nie znalaz³em, wiêc ¶miem twierdzi, ¿e nic nie ma.

Szukam informacji, stronek, zdjêæ, s³owem wszystkiego co mo¿e zobrazowaæ dok³adnie uzbrojenie i strój ¿o³nierza pieszego z XVII w.


Z góry dziêkujê
Dr_Oetker
Z tego co mi wiadomo to t± polsko-wegiersko¶æ, nale¿y traktowaæ w ten sposób, ¿e jest to najzwyczajniej piechota wêgierska (strój, uzbrojenie- chyba, ¿e ró¿nica w typie szabli), a s³u¿yli w niej polscy ch³opi i mieszczanie. Typowo Polska, bêdzie natomiast piechota ³anowa.
Zordon
Dziêkujê za odp.
Ale:

-chcai³bym siê czego¶ wiêcej dowiedzieæ(to i tak co¶ rozja¶ni³o)
-jeszcze raz jak kto¶ ma fotki, linki

Pozdrowienia
pepson
a tu by³?
http://www.xvii.w.pl
tam co¶ mo¿e by¶ znalaz³
Dr_Oetker
Na pierwszym obrazie te dwa "¿uczki" z lewej, tylko nie podobj± mi siê ich szable, czy kto¶ spróbuje je okre¶liæ? . Rêkoje¶æ w typie wêgierskim(XVI/XVIIw.),z jelcem krzy¿owym przechodz±cym pod k±tem 90 stopni w pólotwarty kab³ak. Tylko ¿e to jest 2p.XVII w., wiêc raczej szabla polska o rekoje¶ci pó³zamkniêtej z paluchem. Chyba zawsze mo¿na wyposazyæ tak± piechotê tak¿e (1p.XVIIw.) w szable polsko-wêgierskie np. typ III z ³añcuszkiem. Posiadaj± równie¿ berdysze (dodatkowo funkcja forkietu) i oczywi¶cie rurê. Drugi obrazek to piechur wybraniecki. Tutaj szabli nie widaæ, ale generalnie powinno byæ podobnie jw., równie¿ rura, a zamiast berdysza, solidny czekan tz. hajducki.



Edit by Mareck
Spvrivs Decivs Darivs
Piechota wybraniecka- powo³ana za czasów Stefana Batorego (1578 Korona, 1592 Litwa). Sk³ada³a siê z ch³opów (jeden ch³op na 20 ³anów), zamieszkuj±cych posiad³o¶ci królewskie. Ka¿dy ch³op mia³ obowi±zek stawienia siê w wypadku wyprawy wojennej z w³asnym uzbrojeniem. Do tego natomiast nale¿a³y najczêsciej szable, toporki i rusznice. Wybrañcy nosili ¿upany w b³êkitnych barwach. Wykorzystywano ich równie¿ do prac saperskich (mo¿na powiedzieæ nawet ¿e g³ównie). To tak najogólniej, w 1726 zast±piono j± ca³kowicie piechot± ³anow±.


Piechota ³anowa- powo³ywana od 1655 roku, wzorowana na piechocie wybranieckiej. Barwê mundurów dla konkretnej roty okre¶la³ lokalny dowódca, uzbrojenie by³o podobne jak w wypadku wybranców (rusznice czêsto zastêpowa³y muszkiety, podobnie zreszt± jak u wybranców). Piechota ³anowa zyska³a s³awê dobrego i mobilnego wojska. Powo³ywano do ich szeregów jednego ch³opa na 15 ³anów. Wkrótce (1673) powsta³a te¿ piechota dymna, odpowiednik piechoty ³anowej, z t± ró¿nic± ¿e ¿o³nierze powo³ywani byli z miast.
Zordon
Dzêki za odpowiedzi, na to czeka³em

Pepson, Mareck, Moven dziêki

Trochêz tych rzeczy wiedzia³em, ale to o strojach jest w¿nym uzupe³nieniem

Zapraszam do wrzucania tu innych dodatkowych informacji, bo my¶le, ¿e interesuj±cy temacik


Pozdrowienia
Don Carlos
Cze!!
http://www.lorica.pl/1/14/14.php
Oto link do grupy ktora robi cos w ten desen.

Pozdrawiam
Zordon
No nie¼le, ja te¿ pod wp³ywem zaobserwowania Czechów na Vivat Vasa! zacz±³em my¶leæ o czym¶ takim.
Tyle, ¿e musia³ bym wiedzieæ jakie kolory wystêpowa³y na Kujawach, wzglednie Pomorzu.

W ka¿dym razie thx
ANO
>>Czwarta akwarela nosi napis: „£anowi Pu³k von Pommern AD 1682" ..,: i wyobra¿a równie¿ szeregowego w jasnoniebieskim ¿upanie (?) z ko³nierzem wyk³adanym, pasem wi±zanym oraz wy³ogami rêkawów — p±sowymi. Na g³owie niebieska czapka obszyta szarym barankiem piersi przewieszony pas bia³y skórzany do torby ze skóry cielêcej, bia³ej w czarne ³aty. Na pasie zawieszone gotowe ³adunki. W prawej rêce muszkiet, w lewej soszka, u boku tasak prosty w pochwie skórzanej, br±zowej z okuciami mosiê¿nymi... B³êkitny ubiór, jak ju¿ wiadomo, by³ barw± ogóln± dla piechoty polskiej. Kolory województwa pomorskiego czerwony i bia³y uwydatnione s± poprzez ko³nierz, mankiety i pas czerwony oraz bia³y bandolier do ³adunków. << wg Z. Stefañska "POLSKIE UBIORY WOJSKOWE Z XVI I XVII W" Muzealnictwo Wojskowe T.2, 1964r.

Natomiast województwo kujawskie posiada³o w herbie kolory ¿ó³ty, czarny i bia³y.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.