Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: £ucznictwo Indian Ameryki Pó³nocnej
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
siemko2
Witam!!!

Celem za³o¿enia tego¿ chwalebnego bigsmile2.gif rozdzia³u jest dog³êbne przeanalizowania ³uków, strza³, technik strzeleckich i tradycyjnych technik wyrobu wy¿ej wymienionych sprzêtów przez RDZENNYCH AMERYKANÓW.
Podzielmy sie nasz± wiedz± king.gif read.gif : , opiniami, linkami na ten temat. Mile widziane bêd± yes.gif ró¿norakie ¼ród³a ikonograficzne, zdjêcia.

Pozdrawiam - siemko
skorupa
John Coles w "Archeologii do¶wiadczalnej" (wyd. polskie z 197... którego¶) opisuje incydent z po³udnia dzisiejszych USA. Hiszpanie z³apali Indianina. ¯eby smiechom i zabawom nie by³o koñca postawili go na przeciwko kolesia z muszkietem. Mieli siê strzelaæ. Jak Indianin wygra to idzie wolny (h³e h³e bigsmile2.gif ). Indianin strzela³ pierwszy z ³uku, strza³± o krzemiennym grocie. Strzeli³, a strza³a przebi³a kolesia w kolczudze nawylot. Krzemienny grot rozci±³ po prostu pier¶cienie kolczugi. Po tym wypadku Hiszpanie zast±pili kolczugi pikowanymi kaftanami z bawe³ny.
Ree
i teraz pytanie: czy ten Indianin odszedl wolny? szczerze w to w±tpiê.

a odno¶nie zarzucenia kolczug i pancerzy na rzecz kaftanów bawe³nianych pisa³ te¿ Bernal Diaz del Castillo, jednak w odniesieniu meksykañskich mieczy obsydianowych, które podobno ciê³y stal jak mas³o.

pozdrawiam
Jakub T. Pr±dzyñski
Mam indiañskie groty z obsydianu (to wprawdzie nie kamieñ lecz szkliwo wulkaniczne) jest na krawêdziach ostre jak brzytwa, przypuszczalnie nie ma w naturze bardziej ostrego narzedzia, ale jest do¶æ kruche. Z drugiej strony, po uszczerbieniu powstaje kolejna ostra krawêd¼.
Sier¶ciak
Widzia³em..jak zwykle na Discovery chyba. Replikê takiego mieczyka, sprawdzali jak siê zachowuje i co potrafi.
Wyglada³ on jak ma³e igie³ki obsydianu przytrzymywane przez dwie deski, i to wszytsko by³o do¶c solidnie zawi±zane. Nejpierw facet przeci±³ takim mieczem pó³ ¶wini, jednym ciosem. Ale potem testowali wytrzyma³o¶æ tego cuda w zetknieciu z bronia bia³± hiszpanów, i tu wypadla bardzo blado, po kilku uderzeniach zosta³a po³owa kamieni, wiêc po d³u¿szej walce bez trafieñ w przeciwnika ju¿ nie by³o czym go trafiaæ. O ile dobrze pamietam testowali tez kirysy ale nie mogê sobie przypomnieæ wyników tego testu, mo¿e jak zwykle powtórz± go kiedy¶.
Mo¿e zrobili s³ab± replikê.
No ale OT siê robi ...

Pozdrawiam Piotrek
Wasilko
Bardzo dobra ksi±¿ka: "Encyclopedia of Native American bows, arrows and quivers", Steve Allely i Jim Hamm, 1999
siemko2
Witam!!!

Czy dysponujesz skanami lub wersj± elektroniczn± powy¿szej ksi±¿ki????
Li¶ciasty
Witam
na temat ³uków Indian Sioux napisano na stronce http://www.free.of.pl/l/lakota/luk_i_strzaly.htm gdzie w skondensowanej formie mo¿na siê co¶ dowiedzieæ o ³ucznictwie Indian. poza tym jest kilka ksi±¿ek o ³ukach tubylczych amerykanów, m.in. Tuftona "North American Bows,Arrows and Quivers" której fragmenty by³y przed laty publikowane w polskiej prasie indianistycznej o ile mi wiadomo.
Poza tym donoszê ¿e na forum indiañskim http://indianie.w.activ.pl/phpBB2/viewforum.php?f=57 od niedawna powstaje temat ³uczniczy i myslê , ¿e warto by powymieniaæ siê do¶wiadczeniami smile.gif
pozderka
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.