Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Strza³y - próby rekonstrukcji
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Wasilko
Witam!

Prosi³bym o opinie o moich próbach rekonstrukcji strza³ historycznych. Na pocz±tek rodzaj pierwszy..

1. Strza³y z kutymi grotami.
Wg za³o¿enia maj± przypominaæ s³owiañskie z wczesnego ¶redniowiecza, raczej jako strza³y przede wszystkim my¶liwskie, ew. bitewne w koniecznych sytuacjach. To wynika g³ównie z ich wagi, która wynosi od 38 do 47 gramów. Przypuszczam, ¿e strza³y przeznaczone specjalnie do bitwy powinny byæ ciê¿sze (nie mówiê tu o pó¼niejszych czasach, bo wtedy to oczywiste, tylko o szeroko pojêtym wczesnym ¶redniowieczu), ale nie jestem tego pewien.
Promienie wykonane s± z leszczyny i z jesionu z m³odych normalnych pêdów lub pêdów odro¶lowych (jesion). Co za tym idzie ich ¶rednica nie jest jednakowa. Przy grocie maj± 10-12 mm, a przy osadzie 7-8 mm.
D³ugo¶æ ca³ych strza³ razem z grotami to 90 cm, d³ugo¶æ grotów 8-9 cm, co daje efektywn± d³ugo¶æ naci±gu 81-82 cm, czyli prawie dok³adnie 32 cale.
Forward Of Centre jest mocno przesuniêty do przodu i wynosi 15-16,5 %.
Lotki d³ugo¶ci 5,5-6 cali, przywi±zywane do promienia (szyte) dratw± lnian±.
Wasilko
2. Strza³y z ko¶cianymi grotami

Tu nie wiem dok³adnie na jaki okres tego typu strza³y mog± dobrze pasowaæ. Neolit na pewno, ale wiodomo te¿ przecie¿, ¿e i we wczesnym ¶redniowieczu u¿ywano grotów ko¶cianych. Tutaj kojarz± mi siê chyba 2 tylko z naszej okolicy (np. grot z Wolina z szczêce dzika). Nie wiem jednak czy stosowano wtedy (w naszej czê¶ci ¶wiata) groty szerokie i p³askie (--> zdjêcie). Wiêkszy grot ma 2,5 cm szeroko¶ci i 5 cm d³ugo¶ci. Mniejszy - 2,5 cm d³ugo¶ci i w przekroju jest romboidalny (taki ko¶ciany bodkin prawie); poza tym posiada zadzior, który jest ju¿ tylko moj± fantazj±. Ale mo¿e co¶ takiego by³o? Czy kto¶ mo¿e zna jakie¶ ¼ród³a na potwierdzenie tego?
Groty zosta³y wykonane z ko¶ci ¿ubra i przymocowane do promienia ¶ciêgnami z klejem kostnym. Lotki (d³ugo¶æ 5 cali) mocowane w ten sam sposób.
Odstêpstwem od realiów w tym przypadku s± toczone promienie icon_neutral.gif W tym wypadku jedna strza³a zosta³a wykonana z sosny, druga z jesionu.

Pozdrawiam i mi³ego komentowania.
Zawisza
cze¶æ!

Mam nadziejê ¿e siê nie obrazisz ale mi osobi¶cie strza³y ¿ kutymi grotami siê nie podobaj±. Po pierwsze promienie wygl±daja jakby wycinane na prêdce, nie starannie i nie s± wykoñczone. Po drugie lotka wygl±daj± na mocno sfatygowane i jakie¶ takie niedopracowane. To ¿e ma byc to rekonstrukcja nie znaczy ¿e ma wygladaæ ¼le. W dziale ³ucznictwo - materia³y znalezione masz linki gdzie Fiodor Spasov z Gardariki pokazuje ró¿ne etapy tworzenia rekonstrokcji strza³ - porównaj sobie.
Kolejna sprawa piszesz ¿e maja przypomina¶ s³wiañskie z wczesnego sredniowiecz. S³owian by³o du¿o je¿eli wschodnich to tu rodzi sie w±tpliwo¶æ. W materia³ach jakie przegl±da³em oraz m.in. z przyk³adów wykopaliskowych (w Tykocinie min by³ prezentowany wczesny grot z naszych wschodnich terenów) pokazane s± jedynie groty oprawiane na sztyftach ty stosujesz tulejki wiêc czy jest to historyczne?
Jeszcze raz mówiê nie chodzi mi o zjechanie twojej pracy s± to tylko moje w±tpliwo¶ci. Mo¿e ci siê jako¶ one przydadz±.

Pozdrawiam

ps. w za³±czniku przyk³ady grotów z Rusi
Wasilko
Witaj!

Dziêki za uwagi. Ju¿ t³umaczê...

CYTAT(Zawisza)
promienie wygl±daja jakby wycinane na prêdce, nie starannie i nie s± wykoñczone. Po drugie lotka wygl±daj± na mocno sfatygowane i jakie¶ takie niedopracowane. To ¿e ma byc to rekonstrukcja nie znaczy ¿e ma wygladaæ ¼le...

Nie by³o moim zamiarem zrobienie strza³ "brzydkich" (to subiektywne, ale niewa¿ne), ale chcia³em spróbowaæ zrobiæ strza³y, które mog³y byæ u¿ywane jako swego rodzaju "masówka". Tu chodzi³o mi g³ównie o moje rejony (Puszcza Bia³owieska), ale wydaje mi siê, ¿e mog³oby siê odnosiæ równie¿ do innych czê¶ci s³owiañszczyzny (nie tylko?). Za³o¿enie jest takie, ¿e tymi strza³ami pos³ugiwaæ siê mog³a tutejsza wiejska ludno¶æ do polowañ. Ci±g my¶lenia jest taki: poniewa¿ ludno¶ci tej ogromn± wiêkszo¶æ czasu zajmowa³o staranie siê o po¿ywienie (przy czym polowanie by³o, jak wiadomo tylko dodatkowym ¼ród³em zaopatrzenia), to takie strza³y powinny byæ przede wszystkim:
- efektywne
- wymagaj±ce ma³ego nak³adu pracy (zreszt± strza³a to raczej jednorazowa rzecz).
I wydaje mi siê, ¿e te strza³y w³a¶nie takie s±. Mo¿na by³o by je zrobiæ szybko i w du¿ej ilo¶ci, a by³y odpowiednio skuteczne (ciê¿ar i du¿e lotki zapewniaj±ce dobr± stabilizacjê w lesie przy strzelaniu na krótkich odcinkach). Moim zdaniem dalszy wzrost nak³adu pracy w strza³y skutkowa³by zbyt ma³ym wzrostem skuteczno¶ci takich strza³ w stosunku do pracoch³onno¶ci. Co nie znaczy, ¿e mam racjê.

CYTAT(Zawisza)
W materia³ach jakie przegl±da³em oraz m.in. z przyk³adów wykopaliskowych (w Tykocinie min by³ prezentowany wczesny grot z naszych wschodnich terenów) pokazane s± jedynie groty oprawiane na sztyftach ty stosujesz tulejki wiêc czy jest to historyczne?

Zasadniczo masz racjê: na wschodzie czê¶ciej by³y trzpienie, na zachodzie tulejki, ale zobacz w za³±czniku -->groty znalezione w Nowogrodzie wg "S³owiañszczyzny wczesno¶redniowiecznej" Hensela.

Czy jeszcze kto¶ wiedz±cy wiêcej (albo i mniej) ma jakie¶ uwagi? Z chêci± wys³ucham.
bodkin
zgadzam sie , ze jezeli chodzi o strzaly to nie ma co sie pchac w robote skoro te piekne lepszej dziury nie robia
watpie aby ktos siedzial i dlubal godzinami przy jednej strzale skoro czesto byla to jednorazowka
groty z wczesnego sredniowiecza mialy tulejki tez
mam tylko jedno pytanie :
do jakiego luku przewidujesz te strzaly
pytam poniewaz np luki z brzegu i opola sa kapke za krotkie do takich strzal
Wasilko
Nie mam teraz gdzie sprawdziæ, ale wydaje mi siê, ¿e ³uk z Opola by³ d³u¿szy (co¶ pod 2 m.). D³ugi by³ te¿ ³uk z Wawelu. £uk z Mikulczyc w Czechach mia³ prawdopodobnie ponad 170 cm.
S± jeszcze fragmenty ³uku znalezione w Drohiczynie (to akurat najbli¿sze znalezisko ³uku ode mnie). Co do ³uku drohickiego, to na podstawie zachowanych fragmentów s±dzi siê, ¿e prawdopodobnie móg³ byæ podobny np. do ³uku z Nowogrodu (ju¿ ten rysunek zamieszcza³em na Freha: http://www.freha.pl/download.php?id=5128 ). £uk z Nowogrodu by³ to ³uk bardzo d³ugi i na podstawie analogii mo¿na s±dziæ, ¿e drohicki te¿. Nowogrodzki to kompozyt drewno-drewno i w³a¶ciwie taki "drewniany refleks", co do drohickiego, to ma³o co o nim wiadomo, ale mia³ podobne ko¶ciane ok³adziny i móg³ mieæ przeciwwygiêcia.
Oczywi¶cie u mnie na Podlasiu mo¿liwe by³oby te¿ wykorzystanie ³uków refleksyjnych (stepy w miarê blisko), ale akurat w tym przypadku je¶li kogo¶ staæ by³oby na refleksa, to kupi³by sobie ³adniejsze strza³ki. Ale tu za³o¿enia rekonstrukcji s± inne (tyle, ¿e ogólnie, to refleksy te¿ siê ³api±).
Osobi¶cie strzela³em tymi strza³ami z drewnianego ³uku prostego d³. ok. 2m. i nie by³o ¿adnego problemu z doci±ganiem na tak± odleg³o¶æ.
Jutro lub pojutrze powinienem wkleiæ tu zdjêcia, jak ta ca³a rekonstrukcja wygl±da w akcji.
Sier¶ciak
Czy na obrazku z grotami z Nowogrodu to ja dobrze widze podzia³kê 0-50 cm????
to chyba do jakiej¶ armaty te groty...

pozdrawiam
Wasilko
Sier¶ciak czepiasz siê... ju¿ siê nawet w ksi±¿ce nie mog± pomyliæ?

A tak w sekrecie, to ci powiem, ¿e to by³y groty do specjalnych 5 metrowych strza³ i 10 metrowych ³uków 5-osobowych, ale o tym ciiiiiii... bigsmile2.gif
Adsumus
Witam!!!

A jak tam powtarzalno¶æ tych strza³?

Pozdrawiam
Wasilko
Tak, jak obiecywa³em - zdjêcia z praktycznego u¿ycia tych¿e strza³.
Jakby kto¶ siê pyta³, to ³uk jest te¿ mojej roboty, wi±zowy. Jak widaæ bez problemu daje siê ci±gn±æ na pe³n± d³ugo¶æ strza³.

Adsumusie, strzela³em nimi mo¿e 30 razy, a wiêc nie za du¿o. Ale dla przyk³adu jest jedno zdjêcie ze strza³ami w celu. Odleg³o¶æ nie by³a du¿a, bo 10-15 m., ale by³o to pierwsze strzelanie tymi strza³ami, dodatkowo w trudnym terenie (wiatro³omowisko) i strzelanie z wys. ok. 2,5 w dó³ (z pnia drzewa), wiêc chyba ca³kiem nie¼le.
topornik
mam tylko jedno pytanie: od jakiego ptaka poichodz± lotki?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.