CYTAT(Hako @ 17:17 25.03.2008)
mnie wydaje siê, ze wszelkiego typu pasy na dole sukni spodnich zabezpieczaj± te suknie przed nadmiernym wycieraniem siê. Po zniszczceniu pasa zawsze mo¿na suknie podszyæ czym¶ nowym i daæ w wianie wychodz±cej za m±¿ córce.
Za teza t± te¿ przemawia fakt, ¿e na na jednym z za³±czników jest szata biskupia a jego o przedlu¿anie kiecki bym nie podejrzewa³.
Hako,
je¶li chodzi o szaty liturgiczne i zakonne, to moim zdaniem trochê naci±gasz interpretacjê.
Jedn± spraw± s± doszyte pasy futrzane i pasy wysadzane klejnotami - z zabezpieczaniem przez wytarciem nie ma to wiele wspólnego. To zabieg maj±cy na celu "ubogacenie" stroju i podkre¶lenie statusu osoby tak± szatê nosz±cej.
Drug± kwesti± s± sutanny i habity zakonne, które maj± specjalnie naszywane pasy lub prostok±ty z mocnego materia³u maj±ce zabzpieczaæ szatê przez zbyt szybk± eksploatacj±. Prostok±ty naszyte s± wtedy na dole szaty, jak równie¿ na wysoko¶ci kolan i maj± wzmacniaæ te fragmenty, które najmocniej "pracuj±" podczas klêkania, siadania, itp.
W ¿adnym wypadku nie negujê tutaj istnienia samych pasów materia³u/futra naszywanych u do³u ró¿nych sukien. Wydaje mi siê, ¿e akurat kler nie jest najszczê¶liwszym przyk³adem w naszej dyskusji i nie wszystkie obrazki z Twojego za³±cznika odnosz± siê do problemu doszywania pasów materia³u w celu zabezpieczenia ubrania.
A tak poza tym, to uwielbiam Twoje kompilacje za³±cznikowe
Pozdrawiam serdecznie
Marta.Br