Zobaczcie co znalaz³am - Obraz przedstawia kobiety ubrane jakby w ubo¿sze i wygodniejsze wersje strojów dworskich, widaæ np co¶ na kszta³t houpki przewi±zane zwyk³ym skórzanym paskem. Dosz³y¶my z kole¿ank± do wniosku, ¿e mog± to byæ stroje podró¿ne, ew. jakie¶ "codzienne", zak³adane wtedy, kiedy chodzi³o o wygodê a nie o szpan. Co o tym s±dzicie? Macie jakie¶ inne podobne przedstawienia?
normalne przyklady strojow damskich z terenow podlegajacych wplywom kultury niemieskiej...na futrze, barwne, fryzurki do nich calkiem dworskie. O biedzie, skromnosci czy wygodzie nie ma co mowic.
Zgadzam sie z Ewk±. A co do strojów podró¿nych - mo¿e mi kto¶ powiedziec czy prawd± jest jakoby kobiety u¿ywa³y strojów mêskich przy takiej okazji ? Sienkiewicz w "Krzy¿akach" opisa³ tak± sytuacje - a do strony obyczajowej to on siê przyk³ada³...
Damskie stroje podrozne najczesciej spotykane w ikonografii to stroje pielgrzymkowe. Skladaly sie z plaszcza a wlasciwie peleryny z krotkimi, kloszowo krojonymi rekawami do lokcia oraz z kapelusza o dosc szerokim radzie i okraglej glowce. Forma stroju nie zmienila sie znaczaco od XIII po koniec XVw. i byla identyczna zarowno dla mezczyzn jak i kobiet (moze jedyny wyjatek to chusta pod kapeluszem).
Tyle o podroznej modzie "unisex".
Jest jedna dosc ciekawa ilustracja z wydania Opowiesci Kantenberyjskich z pocz. XVw. ktora przedstawia Wdowe-houppelande ma ona owinieta wokol nog w forme "kokona" a na glowie kapelusz. Fajny przyklad praktycznosci.
EwKo, czy masz jakis obrazek takiego stroju jaki opisujesz? Właśnie mnie kusi, żeby się wybrac na pielgrzymkę, a w houppelande nie pójdę, bo jest ciężka i mało wygodna na dłuższą podróz. Jest jakis strój wierzchni, ciepły a wygodny, pomijając houppe i płaszcz? Na płaszcz nie założę szelek od kosza na dobytek...
warto dodac ze ilustracja ta przedstawia owa wdowe konno ,i ze kapelusz ma nalozony na crusler
CYTAT(Rita @ 20:40 19.10.2006)
EwKo, czy masz jakis obrazek takiego stroju jaki opisujesz? Właśnie mnie kusi, żeby się wybrac na pielgrzymkę, a w houppelande nie pójdę, bo jest ciężka i mało wygodna na dłuższą podróz. Jest jakis strój wierzchni, ciepły a wygodny, pomijając houppe i płaszcz? Na płaszcz nie założę szelek od kosza na dobytek...
Witam
Miałem ten sam problem na moich zimowych wyprawach - 'przerzuciłem' się na kaftan uszyty z grubej tkaniny wełnianej (co widać na moim awatarze).
pozdrowienia Vislav
Hmmm, wszelkie przedstawienia podroznikow nie potwierdzaja zwyczaju zabierania ze soba jakis giga pak, plecakow itp.
Przewaznie jest to skorzana torba, przewieszona przez piers na ukos. Wymiar jakies 50/70x30/50 cm. Taki chlebak:) "Chlebak" dobrze pasowal na suknie a pod plaszcz i na sukni/plaszczu pielgrzymim tez dobrze lezal.
Mozna bylo go bezkarnie nosic na plaszczu. Sa tez torebki skorzane noszone w rece.
Ludzie z paka/koszem na plecach to rzemieslnicy a ci m ieli na sobie ubrania praktyczne. Poza tym to faceci a my tu mamy o damskich ciuszkach gadac. Panie nosily wieksze paczki na glowie. Ciezar i rozmiar dyktowany byl wytrzymaloscia szyji. To rozwiazanie wydaje sie byc stosowane w wyprawach na mniejsze odleglosci (na jakis targ np.).
Dziêkujê - linki z obrazkami na¶wietli³y odpowiednio sprawê. Có¿ wra¿enia i zdjêcia do³±cze jak tylko pomys³ zostanie zrealizowany:)
Swoj± drog±, te torby pielgrzymie mia³y naprawdê imponuj±ce rozmiary...
Czyta³am, bodajze w ksi±¿kach dotycz±cych okresu krucjatowego, ¿e pielgrzym koniecznie by³ wyposazony w kostur, zrolowany p³aszcz niesiony na plecach, kapelusz i buk³ak. Oraz sakwê/torbê. Czyli jeszcze kilka rzeczy musze skompletowaæ i rozpisac trasê.
Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.