Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: He³m lamelkowy z Niederstotzingen - efekt finalny !
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Sigurd
Witajcie

Znajomy p³atnerz prosi³ mnie o za³o¿enie tematu ( sam ma bardzo ograniczony dostêp do sieci ). Bêdziemy wdziêczni za wszelkie informacje, dane, wymiary itp na temat tego he³mu i kilku podobnych znalezionych m.in na Ukrainie. Szuka³em w google ale niewiele tam znalaz³em.

Z góry dziêkujê za pomoc !
Rabiega
¯elazny he³m merowiñski, datowany na VII wiek, znalezisko bodaj z grobu 12 w Niedestotzingen.
Wysoki, profilowany dzwon wykonany z 52 p³ytek, zwieñczony ¿elazn± kopu³k±, do tego naczó³kowa p³ytka z nosalem.
O ile siê nie mylê, orygina³ obecnie w - http://www.landesmuseum-stuttgart.de Mo¿e jest gdzie¶ na muzealnych stronach ?
Co¶ o nim by³o w "Acta universitatis lodzensis.Folia archaelogica", bodaj w 2001 r.
Wydaje mi siê, ¿e jaka¶ niemiecka reenactorska "schmiede" wytwarza repliki tego¿ he³mu.
Wartoby poszukaæ i popytaæ np. na http://www.tempus-vivit.de , nie jest to Freha smile.gif , ale zawsze forum.
Tyle tylko wiem.
My¶lê, ¿e znajomo¶æ niemieckiego by³aby wskazana dla uzyskania precyzyjnych danych dla rekonstrukcji.
Pozdrawiam.
Vislav
Witaj Sigurd

Spójrz na to: link i jedno ze zdjêæ

rekonstrukcje znajduj± siê m.in. w grupie Ulfhednar

równie¿ High Quality Reenacment i w ¶rodku Ivar i Udarlich

pozdrowienia
Sigurd
Witajcie ! Pozwolê sobie od¶wie¿yæ temat i podziêkowaæ wam za wskazówki i materia³y choæ by³o ich niewiele. Wystarczy³y jednak, by Szymon zrobi³ ów he³m a za jego pozwoleniem zamieszczam zdjêcia ¶wie¿utkiej, prosto spod m³ota repliki. Efekt oceñcie sami, mnie powali³ na kolana in plus !
Rabiega
£adny.
Pogratulowaæ twórcy !
Morgoth
Sigurdzie a podaj jeszcze cene tego cuda ( juz widze jak w kazdej duzynie jest koles w takim he³mie blinkie.gif ) :D
Sigurd
Raczej nie ka¿dego staæ na taki he³m bo cena wynosi ok 1100 z³ ale to ju¿ trzeba siê dogadywaæ z Szymonem. Tutaj pro¶ba do was - napiszcie ale tak realnie bior±c pod uwagê stopieñ skomplikowania he³mu, jego niepowtarzalnosæ i status spo³eczny tego, kto taki he³m móg³ nosiæ - jaka powinna byæ minimalna cena ? Szczególnie mile widziana opinia innych p³atnerzy.
Rabiega
Poza cen± uwzglêdni³bym tu popyt na he³my merowiñskie w¶ród licznych krajowych dru¿yn/bractw germañskich smile.gif .

A powa¿nie - skoro za byle czerep ³ycar p³aci parê stówek, to za co¶ takiego 1000 PLN wg. mnie jest doln± granic±.
Warto ustaliæ cenê w euro, bo operuj±cych taka walut± widzia³bym jako nabywców he³mu.
Pozdrawiam.
Abrat
A macie jakie¶ informacje kogo (czyli kogo by³y che³my) dotyczy³y znaleziska na Ukrainie podobnych che³mów i czy te¿ dotyczy³y VII wieku? Merowingowie na Ukrainie?

pozdr.
Abrat
Thyrvald
CYTAT(Abrat)
...che³my... che³mów ...
dunno.gif no.gif
Rabiega
Abracie, je¶li piszesz o znaleziskach z Kercza, to by³y to he³my tongue.gif koczownicze ( awarskie ).
Jest paru panów z Wielkiego Stepu na Fresze, mo¿e oni co¶ wiêcej wiedz± i powiedz±.
Berek
Dok³adnie wiêc mo¿e he³my te by³y awarskie, a nie merowiñskie. Szkoda ¿e nie znam dok³adnych informacji o inwentarzu grobowym nieboszczyka z Niedestotzingen. My¶lê i¿ nie tylko Kercz nale¿a³o by ³±czyæ ze ¶rodowiskiem Awarskim. Zbroje typu lamelkowatego uwa¿am i¿ nale¿y ³±czyæ ze wschodnimi tradycjami, tu polecam „Uzbrojenie koczowników wielkiego stepu w czasach ekspansji mongo³ów XII-XIV w.” Pana Witolda ¦wiêtos³awskiego. Praca dotyczy materia³u pó¼niejszego, jednak¿e ukazuje jak daleko rozwiniêta by³a owa zbroja w kulturze „ludów wschodu”.
Rabiega
Sugerujesz, Berek, ¿e w Niederstotzingen stacjonowali Awarowie crazy.gif ?
I w Korei tak¿e ? Bo i tam podobne he³my odnaleziono.
Spójrz mo¿e na mapy read.gif .
Szereg kultur wywiera³o wp³yw na inne,ale i w wielu krêgach kulturowych podobne procesy odbywa³y siê jednoczasowo.
My¶lê, ¿e mo¿emy przyj±æ, ¿e he³my lamelkowe by³y w u¿yciu i Germanów i ludów koczowniczych Europy po³udniowo - wschodniej i mieszkañców po³udniowej Syberii i wojowników Dalekiego Wschodu.
Mimo, ¿e o pokrewieñstwo rasowe i kulturowe trudno ich wszystkich podejrzewaæ...
Berek
Nie koniecznie... co do Korei to jedynie potwierdza moj± tezê ;) i¿ jest to produkt typowo wschodni (pozatym wcze¶niejsza historia awarów jest nie znana prawdopodobnie nêkali Chiñczyków tongue.gif )... Zapewne na wschodzie takie he³my nie by³y u¿ywane jedynie przez Awarów. Po drugie nie zaprzeczam ¿e grób Niederstotzingen to grób Franka, dopytuje siê tu jaki by³ inwentarz grobowy (tak mo¿emy sobie jedynie gdybaæ). Je¿eli uwa¿asz ¿e jeden he³m lamelkowy nale¿y ³±czyæ odrazu z ca³± kultur± merowiñsk±.... icon_neutral.gif a dwa pozosta³e równie¿ jako importy merowiñskie... to mo¿e ³atwiej bedzie wyt³umaczyæ to w drug± stronê, jako by he³m awarski, wystêpowa³ jako import w grobie merowiñskim. Wkoñcu Awarzy mieli bezpo¶redni kontakt w starciach z frankami. A dziwnym trafem 3 he³my lamelkowe znalaz³y sie na ziemiach na których przebywali Awarowie...
Viator
Te¿ bym siê sk³ania³ do przypuszczenia, ¿e raczej koczowniczy Awarowie zapêdzili siê na Zachód (nawet a¿ do Niederstotzingen), ni¿ odwrotnie. A he³m jednego z wodzów naje¼d¼ców móg³ ³atwo trafiæ np. jako trofeum do pochówku jego zwyciêzcy, zw³aszcza je¶li np. ten¿e zgin±³ jeszcze w tej samej bitwie i taki gest sam siê nasuwa³.

Spekulujê tu oczywi¶cie, nie znam zreszt± dok³adnego opisu pochówku, który mo¿e wykluczaæ tak± interpretacjê, je¶li np. rzeczony he³m tkwi³by na g³owie merowiñskiego wojownika i nosi³by ¶lady uszkodzenia w tym samym miejscu co czaszka pod nim - ale zdaje siê, ¿e fragmentaryczny stan zachowania nie umo¿liwia jednoznacznego stwierdzenia takich faktów.

Trzeba by dotrzeæ do jakich¶ ¼róde³ - gdzie s± wyniki badañ znalezisk he³mów lamelkowych, o ile kto¶ je przeprowadzi³? Jaka¶ analiza metalurgiczna, palinologiczna, prze¶ledzenie technologii wykonania, datowanie... to powinno wyja¶niæ genezê i drogê wêdrówki zachowanych egzemplarzy (gorzej, je¶li rzeczywi¶cie mamy do czynienia z "eksportem my¶li technicznej").

Pozdrawiam!
Abrat
no to zache³mi³em bum.gif icon_redface.gif
ale tak jakos mnie zainteresowala ta mapka z rozmieszczeniem he³mów i raczej koncentracj± znalezisk nie na terenach Franków.

pozdr
Chabrat bigsmile2.gif
kaper
co do he³mu, no trzeba pochwaliæ nie ma co, a dumny ten który go bedzie nosiæ smile.gif
pozdr
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.