Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Hetka z ko¶ci ¶ródstopia ¶wini
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Inne ubiory wczesno¶redniowieczne
Snaewar
Witajcie

Spotka³em siê z informacj±, ¿e we wczesnym ¶redniowieczu stosowano na terenach zajêtych przez ludno¶æ s³owiañsk±, jako zapiêcie do kantanów na przyk³ad, ko¶ci ¶ródstopia ¶wini. Czy macie jakie¶ sugestie jak takie zapiêcie wygl±da³o? O co heftka by³a zapinana? Mo¿e kto¶ z Was takowe zapiêcie posiada?
W internecie znalaz³em tylko co¶ takiego http://www.archeo.uw.edu.pl/archezoo/galz.html (zdjêcie pi±te od góry) jednak nie wiem czy jest to pó³produkt, czy efekt koñcowy.

Jak tak± ko¶æ przygotowaæ? Bo samo pozbycie siê miêsa i wywiercenie otworu to chyba za ma³o? Jak dla mnie wydaj± siê trochê zbyt du¿e i, nie ma co ukrywaæ, ma³o estetyczne.

Z góry dziêkujê za pomoc
Maciek
Yhm
mi to wygl±da jak guzik po prostu. i o niego zahacza siê pêtelkê.
Rabiega
Hetka i pêtelka, po prostu.
Snaewar
I co koniec? W takiej postaci??! To tak oczywiste, ¿e a¿ nieprawdopodobne bigsmile2.gif Dziêki wielkie smile.gif
Sawa
Warto wspomniec ¿e wiekszo¶c ze znalezionych hetek jest raczej ma³o starannie wykonana i kiepsko obrobiona, boczne krawêdzi kosci czêsto nie s± wcale nawet zestrugane ani w ¿aden inny sposón wyg³adzone.
Rabiega
Ta nierówno¶æ brzegów mo¿e wynikaæ z wp³ywu czasu - jakby nie patrzeæ, to tysi±c lat.
Co nie zmienia faktu, ¿e to prymitywne i tanie zapiêcie, rzek³bym - plebejskie.
Snaewar
Jarlów jest ju¿ chyba do¶æ, w¶ród ludzi zajmuj±cych siê odtwórstwem, wiêc okre¶lenie "plebejskie" raczej wyd¼wiêku pejoratywnego nie ma smile.gif .

Reasumuj±c: ko¶æ ¶ródstopia jedynie przewiercona (jeden lub dwa otwory) mo¿e byæ z powodzeniem zastosowana jako zapiêcie kaftanów, przeszywalnic etc.?
Sawa
Powym±drzam sie jeszcze troche o hetkach icon_wink.gif . Najwiêksze natê¿enie wystêpowania hetek przypada na XI wiek (przynajmniej na ¦l±sku i Pomorzu). Wiêkszo¶c okazów mia³a tylko jeden centralnie umieszczony otwór, jednak hetki znalezione na Wolinie (2 egzemplarze) posiada³y dwa otory wywiercone ko³o siebie. Wymiaru orygina³ów s± ograniczone surowcem (ko¶cmi ¶ródrêcza i ¶ródstopia ¶wini) i wynosz± ¶rednio 4,5-8 cm.

Jako ciekawostka: istniej± 3 teorie co do zastosowania hetek. 1. by³y elementami naszyjników. 2. by³y u¿ywane jako rodzaj instrumentu muzycznego typu "aerofony wibruj±ce" - dzia³a³o to tak: bra³o siê nitkê i przewleka³o prze otwór a nastêpnie krêci³o (to z jaki¶ etnologiczne badañ) 3. zastosowanie jako guziki (na potwierdzenie znaleziono hetkê z kawa³kiem materia³u - nie pamiêtam niestety gdzie dunno.gif )

Pozdrawiam
Rabiega
Tak jest.
S³uszna uwaga, Snaewarze.Ma³o kto w dru¿ynach wczesnych odtwarza zwyk³ego cz³owieka.Gros wcze¶niaków stylizuje siê na jarlów i komesów - srebrne zapinki, kaftan haftowany trzy lata,poz³acany szyszak, ¿e jeden taki na ¶wiecie znaleziono i pas za 400 euro.
I do tego miecz od Maciejki smile.gif
Za 80 euro.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.