Witam.
Osobi¶cie uwa¿am, ¿e problemy terminologiczne maj± istotne znaczenie jedynie na gruncie poprawnych klasyfikacji, które spe³niaj± wymóg zupe³no¶ci i roz³±czno¶ci. Najczê¶ciej jednak aparatura pojêciowa wynika nie z takich poprawnych klasyfikacji, lecz z pewnych zasz³o¶ci jêzykowych oraz istnienia mnogo¶ci ¼róde³ nazewnictwa zw³aszcza wówczas, gdy dotyczy przedmiotów o bardzo d³ugiej historii i wystêpuj±cych w ró¿nych cywilizacjach i w ró¿nych krêgach kulturowych.
Odnoszê wra¿enie, ¿e dyskusja na temat pojêcia retrofleksyjno¶ci i desygnatów nazwy "³uk retrofleksyjny" (uwa¿am, ¿e potrzebna i po¿yteczna) odbieg³a od tre¶ci wyj¶ciowego pytania, a dodatkowo IMHO dotyczy odmiennej materii, ani¿eli poruszonej w tym pytaniu.
Pytanie dotyczy³o nazwy "³uk retrorefleksyjny", za¶ dyskusja odnios³a siê do nazwy "³uk retrofleksyjny". W±tku tego nie rozwijam, a jest on donios³y, gdy¿ mo¿na siê spotkaæ z obydwiema nazwami.
Ciekawsza by³a supozycja (ze znakiem zapytania), ¿e ³uk retrorefleksyjny, to "double recurve". Ja mam nieodparte wra¿enie, ¿e wywo³ana kwestia nie dotyczy ani ³uku rertrorefleksyjnego, ani ³uku retrofleksyjnego, a dotyczy ³uku, który w naszych polskich warunkach jest nazywany jako "³uk defleksyjno- refleksyjny" i znany nam jest w ostatnich latach z produkcji Jaros³awa Jankowskiego i Adama Bisoka.
Okre¶lenie "double recurve" rzeczywi¶cie wystêpuje, a spotykane ilustracje ukazuj± to co (jak to wy¿ej okre¶lono) jest przypadkiem deflekso-refleksu. Porównaj np
http://www.barnsdalearchery.com/dblrecurve_thmbs.php
Osobi¶cie jestem sk³onny traktowaæ nazwê ³uku "double recurve", jako pleonazm, a wiêc jako nazwê niepoprawn± i wprowadzaj±c± niepotrzebne zamieszanie terminologiczne. Okre¶lenie "deflekso-refleks" jest bardzo poprawne, a je¶li by³bym zmuszany do tamtej nazwy, to synonimicznym okre¶leniom: "recurve" i "double curve" nadawa³bym raczej zró¿nicowane znaczenie (terminus technicus w obrêbie nazewnictwa rodzajów ³uków), gdzie jako "recurve" rozumia³bym ponowne zakrzywienie w tym samym kierunku, gdy¿ tak w³a¶nie postrzegam ³uki refleksyjne i retrofleksyjne w stanie spoczynku (czyli przy zdjetej ciêciwie). Natomiast ³uki deflekso-refleksyjne w stanie spoczynku charakteryzuj± siê wyra¼n± podwójn± krzywizn± prowadzon± w przeciwnych kierunkach - wiêc okre¶lenie "double curve" mia³oby tu jaki¶ sens.
Odno¶nie za¶ nazwy "³uk retrofleksyjny", to bez wzglêdu na narodowo¶æ jej autora by³aby ona nazw± zbêdn±, gdyby by³a to nazwa pusta, czyli gdyby nie istnia³ zbiór desygnatów, które mo¿na okre¶liæ dan± nazwa. Je¶li za¶ jaka¶ nazwa opisuje jak±¶ istniej±c± cechê, a je¶li nie cechê, a jak±¶ funkcjê ró¿ni±c± od innych obiektów (w tym przypadku ³uków), to nie tylko uw±¿am, ¿e nie ma nic zdro¿nego w pos³ugiwaniu sie tak± nazw±, lecz nawet uwa¿am, ze jest to potrzebne.
Pozdrawiam