Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Runy-polske ¶lady
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Pismo i ksi±¿ki
zaciekawiony
Mam nadziejê ¿e umie¶ci³em ten temat w dobrym miejscu.
Runami interesujê siê ju¿ jaki¶ czas, szukam czego¶ na temat polskich znalezisk tych¿e
strony, ksi±¿ki(choæ dostêpu nie mam wielkiego) ró¿ne ¿ród³a
Dogrzeba³em siê tylko do jakiej¶ inskrypcji w grobie cia³opalnym w Rozwadowie, poza faktem i¿ takie co¶ jest nic nie wiem.
Podobno jet jeszcze jaki¶ kamulec pod Kozalinem, ale to nic pewnego.
I nie odsy³ajcie mnie do gazety rycerskiej, wiem ¿e by³ tam kiedy¶ artyku³, ale o ile wiem to chodzi³o o wspó³czesne , na ich stronie tego artyku³u nie ma, a ja dostêpu do gazety.
Wiêkszo¶æ encyklopedii ogranicza siê do stwierdzenia ¿e w polsce kilka jest.
Przychodzi mi do g³owy jeszcze szkatu³ka z Kamienia Pomorskiego, czasem na takich by³y jakie napisy,
Co prawda na analogicznej z Bambergu ¿adnych nie ma ale kto wie...
W³a¶nie , kto wie?
icon_wink.gif
Micha³ /Gwyn/ Czerep
W sensie ¿e o co chodzi? Szukasz skandynawskich inskrypcji runicznych pozostawionych na terenie le¿±cym obecnie na terytorium RP? Pozdrawiam
Gwyn
Rabiega
Poszukaj :
W.Maciejewski "Wczesne zabytki runiczne" wyd.w Poznaniu w 1990 r.

Pozdrawiam.
Zygmunt
Jakie¶ inskrypcje runiczne znalezione by³y na zapinkach z okresu wp³ywów rzymskich z terenu obecnej Polski, jak mnie pamiêæ nie myli to IIIw. ne, ale musia³bym poszukaæ. Pewnie powy¿ej przytoczona lektura poda co¶ bli¿ej.
zaciekawiony
Poszukam po bibliotekach, chyba by by³o akurat bo ów Rozwadów to chyba ok. 400 r.
Tak , w obecnej polsce, mog± byæ muzea, tolerujê te¿ inskrypcje germañskie icon_wink.gif
pozdrawiam icon_wink.gif
Ludka
Witam!

Cos zostalo znalezione w Polsce z inskrypcjami runicznymi ale to male przedmioty zadnych kamieni nie ma. Sprobuj przejrzec Importy Skandynawskie na Ziemiach Polskich Zaka.

Natomiast odkryto w Polscr runy awarskie tzw. tabliczki z Podeblocia. Widzialam je w Muzeum Archeologicznym w Warszawie, prawdobodobnie jeszcze tam sa.

Ludka Excalibur
zaciekawiony
Te kamenie runiczne tylko zawadzaj±, potykam siê o nie w trakcie poszukiwañ.
Nie kamulców szukam, ino run. icon_wink.gif
popatrzê.
zaciekawiony
ech...
podeb³ocie to nie runy, chyba ¿e nazwie siê runami jakie¶ pismo tureckie , np;orkchon wg. wikipedii.
A do tych importów to raczej s³aby mam dostêp.
Mimo to mi³o jest wiedzieæ gdzie szukaæ read.gif , jak co¶ znajdê to napiszê.
pozdrawiam runologów icon_wink.gif
mardinus
W wolinie znaleziono kawa³ek deseczki z napisem runicznym.
Je¶li dobrze pamiêtam brzmia³ on mniej wiecej tak " Napisz Runy"
Czyli po naszemu - napisz list lub cos takiego.
Unik
Medalion skandynawski ze z³ota, z VI w., z Wapna na Pa³ukach, z napisem "SABAR" (imiê w³asne). W Starym Che³mnie (Ka³dusie) znaleziono warcab z napisem runicznym, odczytanym jako "Przedmiot Jona (tj. Jana)".
Ale trzeba tu jeszcze pamiêtaæ, ¿e istniej± poszlaki, mog±ce wskazywaæ, ¿e tak¿e S³owianie znali pismo, podobne do runów. I nie chodzi tu bynajmniej o ba³wanki przylewickie itp. odkrycia.
Thyrvald
Kr±¿ek rogowy z pochówku w Ka³dusie
Unik
Ludka, sk±d wiesz, ¿e Podeb³ocie to runy awarskie?
W ogóle por±bane s± te historie z pismem w Europie ¦rodkowej, podobnie jak ze sztuk±. Nie ma to jak Skandynawia - tam wszystko by³o proste i klarowne.
mardinus
przes³anki s± minimalne.
Jak pamiêtam to tylko jedna.
Jaki¶ kap³an oprowadza³ kogo¶ po ¶wi±tyni w Arkonie i opowiada³ ,¿e pos±gi przedstawiaj± wizerunki bogów - a pod nimi sa jakies podpisy (nazwy tych bogów).
"turysta" nie móg³ rozczytaæ napisów - wiêc przez to stwierdzono ,¿e sa w pismie s³owiañskim.

To moim zdaniem nadinterpretacja - i tzw chciejstwo .

Nie znam innych przes³anek.

raczej brak jakichkolwiek zabytków - nie ma wzmianek itp.

czyli raczej pisma nie mieli anger.gif
Unik
To Thietmar pisa³ o tych pos±gach z wypisanym imieniem.
Problem w tym, ¿e to nie s± jedyne poszlaki. Ja sam widzia³em pos±¿ek z X w. z Pomorza Gdañskiego z napisem wypisanym jakim¶ dziwnym pismem. By³ tam m. in. znak w kszta³cie trójk±ta (jak grecka litera "delta"). Niestety, wówczas siê tym nie interesowa³em i dlatego nie przepisa³em tego napisu.
Poza tym górale karpaccy do bardzo niedawna u¿ywali ró¿nych odmian pisma, tak¿e wyra¼nie zapo¿yczaj±cego niektóre znaki z greki.
Zostaje jeszcze sprawa znaków w³asno¶ciowych, tzw. znamion i wyros³ych z nich herbów, które zawieraj± ró¿ne tajemnicze i niezrozumia³e znaki. W Skandynawii takimi znakami by³y litery runiczne - a u nas?
Znany mi jest tak¿e topór z Poznania z X w. z napisem. Ma na niej byæ rzekomo umieszczony ³aciñski napis "STLA", ale mi to zupe³nie nie przypomina takiego napisu, a przynajmniej nie w alfabecie ³aciñskim.
mardinus
hm.
Przypomnia³o mi sie jedno.....
Na powierzcchni ma³eggo pos±rzka kultowego z Wolina "¶wiatowid" s± takie dziwne znaki.
Ni too pismo , ni to kalendarz... (bardzo dziwne)
w kszta³cie kresek i znaków w kszta³cie stylizowanych ³odzi (widzianych z góry ) lub kszta³cie oczu (jak kto woli)
S± one umieszczone w liniach i co¶ musz± znaczyæ .

Pismo s³owian.....hm
Unik
Na razie to tylko hipoteza. Przyda³oby siê znale¼æ jaki¶ d³u¿szy tekst...
mardinus
Tak dzia³a nauka.
Musi byc dowód - bezsporny - a tu nie ma......

czyli to narazie tylko jedna z teorii .....

Mo¿e cos odkryj± - ale watpiê (choæ ca³y czas kopi± :-) )

Na dzieñ dzisiejszy s³owiañskie pismo mo¿na miêdzy bajki w³orzyæ :-)

Do czasu..........................................
Unik
Je¶li co¶ jest hipotez±, to ju¿ samo to oznacza, ¿e nie mo¿na tego w³o¿yæ miêdzy bajki! Oznacza to tylko i wy³±cznie, ¿e tego czego¶ nie mo¿na podawaæ jako faktu, i tyle!
Brak bezspornego faktu - ale niewykluczone, ¿e dlatego, i¿ nikt siê tym po prostu nie zajmowa³. Od kiedy podwa¿ono autentyczno¶æ ba³wanków przylewickich i kamieni mikorzyñskich, ka¿dy dowód, mog±cy ¶wiadczyæ o istnieniu takiego pisma, kwitowany jest pogardliwym wzruszeniem ramionami i automatycznie uznawany za równie autentyczny, jak tamte. Wszyscy boj± siê po prostu o¶mieszenia.

W Karpatach istnia³y i by³y u¿ywane do niedawna ró¿ne odmiany runów - tzw. pisma rewaszowego (w³. rowaszowego, od rowków). Jeszcze do niedawna u¿ywano go m. in. do spisywania umów na deseczkach lub korze. Oczywi¶cie, nasza nauka siê tym nie zajmuje - bo i po co, skoro to przecie¿ tr±ci kamieniami mikorzyñskimi? Brak odwagi cywilnej to straszna wada u naukowca, która czyni go czêsto drugorzêdnym lub bezp³odnym.
Mnie osobi¶cie znane s± trzy rodzaje pisma runicznego: seklerskie (Seklerzy - górale wêgierscy z Siedmiogrodu), huculskie i s³oweñskie.
Przy czym je¶li chodzi o te dwa ostatnie, to znane mi s± jedynie cyfry. Co ciekawe, s± one do siebie do¶æ podobne, co mog³oby ¶wiadczyæ o istnieniu pewnej wspólnoty miêdzy S³owianami. Natomiast cyfry seklerskie to po prostu archaiczne cyfry rzymskie. Je¶li chodzi o litery seklerskie, to widoczne s± tam wp³ywy greckie (starych form pisma greckiego). Próbuje siê ³±czyæ pismo seklerskie z ujgurskim, ale ja tam siê wyra¼nych podobieñstw nie dopatrzy³em, w ka¿dym razie nie wiêkszych, ni¿ z futharkiem.
S³ysza³em równie¿ o u¿ywaniu rewaszy w Mo³dawii i na Morawach. O naszych Góralach nic mi nie wiadomo, ale s±dz±c po rozpowszechnieniu pisma rewaszowego, dziwne by by³o, gdyby go nie znali.

Dla porówania - archaiczne formy pisma greckiego i rzymskiego (litery i cyfry).

Wikipedia pisze o rewaszach, ale niezbyt ¶ci¶le (m. in. nie odró¿nia ró¿nych form tego pisma):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rowasz

A oto, co znalaz³em na pewnym forum:
CYTAT
Tutaj jest jeszcze jedna zagadka dla milosnikow starych pism-
Codex Rohonczy w calosci:

http://www.dacia.org/codex

Ksiazka ta, liczaca ponad 400 stron i kilkadziesiat ilustracji, do poczatku XIX wieku znajdowala sie w Rohonczu (dzis to chyba Rechnitz we wschodniej Austrii).
Od tego czasu twierdzono pare razy ze ja odczytano. Raz proponowano, ze jest po wegiersku, raz ze po rumunsku, innym razem ze po kipczacku. Ostatnia papierowa publikacja sprzed paru lat podawala, ze jest napisana po lacinie, dackimi literami, ale dowody jakos sie nie pojawily (- ani na lacine, ani na to ze owe litery sa wlasnie dackie a nie np. panonskie).
W polskim internecie pojawiaja sie glosy, ze ksiazka jest po slowiansku lub wrecz po polsku. Pamietam ze tutaj tez ktos o tym wspominal (chyba na starym forum), tylko nie bylo zrodla w sieci. Teraz jest.
Co o nim myslicie?


Zauwa¿cie, ¿e w Kodeksie z Rohonczu czêsto wystêpuje kombinacja jakby wyprostowanych dwóch liter Z i jednej ¯ ("ZZ¯"), podobnych do napisu na toporze z Poznania. Moim zdaniem te¿ Kodeks z Rohonczy jest napisany innym alfabetem, ni¿ seklerski, choæ istniej± podobieñstwa. Odnoszê wra¿enie, ¿e wrzuca siê wszystkie pisma u¿ywane w Karpatach i na Ba³kanach do jednego worka korzystaj±c z tego, ¿e nosz± one wspóln± (nawiasem mówi±c - s³owiañsk±) nazwê, i ³±czy siê je do¶æ dowolnie z koczownikami. A to dlatego, ¿e niektórym nie chce siê zaj±æ t± spraw± serio.

[Unik, jak mi jeszcze raz napiszesz cztery osobne posty pod rz±d... !
Patrz: Regulamin i opcja Edycja.
Scalone.
Pozdrawiam,
mod. Andrzej/Viator]
zaciekawiony
oh, bardzo dziêkujê za odpowiedzi i fakty, dodam jeszcze inskrypzjê z portalu Swi±tyni z Wang,która znajduje siê w karpaczu
t³umaczy siê to jako ,,Eindri rze¿bi³[portal] chudy palec, syn Olafa z³ego" Czyli ¿e nazywa³ siê Eindri Chudopalcy.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Unik
Ostatnio okaza³o siê te¿, ¿e g³agolica wykazuje du¿e podobieñstwo do polskich znaków bartnych. Tyle, ¿e jest znacznie bardziej elegancka.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.