Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Proszê o opiniê w sprawie he³mów
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Skutilla
Jaki¶ czas temu na forum pokaza³em wariacje na temat he³mu ¿ebrowego. Otrzyma³em wtedy liczne porady i komentarze.
Wiêkszo¶æ radzi³a bym próbowa³ przejsc z he³mu owalnego w sto¿kowo-szpicowy.
Oto moja próba zrobienia takiego he³mu.


Wiêcej zdjêc na http://priv.ckp.pl/kuznia/norm.htm

He³m jest ca³kowicie zrobiony z 2mm stali zwyk³ej ( nie wysokot³ocznej) klepany na zimno.

Prosi³bym o opiniê, komentarze i porady.
(przepraszam za nie³adne zdjêcia ale jak widaæ Jalkowi musia³y nie¼le dr¿eæ rêce bigsmile2.gif )

Korzystaj±c z okazji prosi³bym o opinie i komentarze na temat drugiego he³mu.
Zosta³ on zrobiony t± sam± technik± i z tych samych materia³ów przez mojego ucznia.
Pomijaj±c historyczno¶æ obu he³mów proszê o komentarz.

Wiêcej zdjêc na http://priv.ckp.pl/kuznia/norm2.htm
Gunnar
Wed³ug mnie te he³my s± bardzo ³adne.
Wotawa
zdjecia pod dziwnym k±tem, nie oddaja dobrze prawdziwego kszta³tu.
Co do pomijania historyczno¶ci - to trudno to sobie wyobraziæ na Forum Re-kreacji historycznej. W koñcu te he³my te¿ jako¶ odtwarzaj± które¶ dawne wzory, nie s± to przecie¿ he³my hokeistów.

Problem w podaniu dotyczy z³ego o¶wietlenia, z³ych ujêæ i z³ej kompozycji zdjêcia. Trzeba sie mocnoi wysilaæ by poznaæ prawdziwy kszta³t he³mu.
Skutilla
Wiem ze zdjêcia pozostawiaj± duzo do zyczenia ale jak juz pisa³em jalk sie nie postara³. Wierce mu dziure w brzuchu by zrobi³ nastêpne ale on nie ma czasu szczerba.gif Jak co¶ bêde mia³ to wrzuce bo bardzo mi zalezy na opiniach.
KhaToo
nie wiem jak z historycznosci±, ale he³m mi siê baaardzo podoba.
Zrobi³by¶ taki krucjatowy? ( z zas³on± na twarzy)
Skutilla
Co do kwesti historycznosci to ja wychodzê z za³ozenia i¿ najpierw siê nauczê odpowiednio krzta³towaæ blachê, by uzyskac dany po¿±dany krzta³t. A jak juz to opanuje to wyklepanie kawa³ka blachy tak by mia³ historyczny krzta³t to juz nie problem.
Wotawa
Ale "odpowiednie kszta³towanie blachy" to w³a¶nie jeden z elementów owej historyczno¶ci.
Nie chodzi mi tu o to, by analizowaæ te he³my pod k±tem zgdno¶ci z konkretnym orygina³em. Po prostu jak juz mówi³em nie robisz he³mów hokeistów. Chcesz czy nie chcesz - uczysz siê odtwarzaæ historyczne rozwiazania.
No bo chyba nie robisz he³mów na wzór tych z "Gwiezdnych Wojen", tylko wed³ug jakich¶tam historycznych wzorów. Np. owych he³mów ¿ebrowych nie wyposa¿asz w krate na twarz, rogi i folgowy nakarczek?

Podkre¶lam, ¿e nie napieram wcale na jakie¶ dorbiazgowe analizy, ale pytaj±c o opiniê na temat tych he³mów, pytale¶ w³a¶ciwie o co? O wygl±d zapewne (bo jak w³a¶ciwie mamy sprawdziæ odporno¶æ i funkcjonalno¶æ?). Ten za¶ zawsze bedzie mia³ wiele wspólnego z wiierno¶ci± schematom (podkreslam schematom) historycznym.
KhaToo
tak, zgadzam sie. Ale...smile.gif
Oceniaæ je mo¿na te¿ pod wzglêdem kunsztu wykonania.
-blaszki s± ³adnie oszlifowane na krawêdziach
-chyba wszystko jest symetryczne
-nity s± te¿ ³adnie i symetrycznie nabite (czasem ³epek siê idiotycznie sp³aszcza na jedn± strone)
-nosal jest ³adnie wykonany, z podej¶ciem artystycznym.
S³owem, he³my stanowi± ³adn± ca³osæ, a nie s± tylko sk³adank± z blaszek byle jak po³±czonych.Okular te¿ jest ³adny i ten czubek na okularowym jest bardzo ciekawym dodatkiem i wzbogaca konstrukcje.
-nie s± beznadziejnie wyb³yszczane tak,¿e widaæ mazy po tarczy (czy czego siê tam u¿ywa).
-mi osobiscie taki kolor stali bardziej pasuje ni¿ b³ysk (to tylko moje zdanie)
Wszystko wydaje siê dopracowane, a nie zrobione na odwal w stylu "tani he³m z pancernej blaszki ka¿dy kupi, chod¼by nie wiem jak by³ pokraczny".

Je¶li te wszystkie plusy bêd± widoczne w he³mach robionych wed³ug konkretnego wzoru, to wszystko ju¿ bêdzie cacy.
Wotawa
Nie przeczê. Jest sporo do pochwalenia.
Tyle, ¿e co do nosala (he³m Wac³awa?), to dolna krwêd¼ "brwi" nie powinna odrywaæ sie od dolnej krawêdzi he³mu, bo wygl±da jakby by³a krzywa.

Elfie oczy w "okularach" - zabawne i nieco groteskowe ale kszta³tu he³mu na tym zniekszta³conym zdjêciu nie da siê odczytaæ.

Na koniec przynudzê - na prawdê najlepiej uczy robienie replik he³mów. Wyg³aszam tylko opiniê, nie narzucam nikomu sposobu pracy. Po rpostu zainteresowa³y mnie te he³my. Na tych kiepskich zdjêciach chyba widaæ staranno¶æ wykonania.
Wojmir
Skutilla - je¶li bêdziesz kszta³ci³ siê w takim tempie jak obecnie to kto wie mo¿e za rok czy za dwa zamówie u ciebie he³m.
He³my bardzo starannie zrobione! Podpisuje siê do zarzutów wotawy, ¿e nie korzystasz ze wzorców . Pierwszy he³mik ma trochê przywielgachny nosal zastanawiam siê czy to norman czy te¿ wac³aw bigsmile2.gif trudno go gdziekolwiek przyporz±dkowaæ. Jednak ogólnie ¶wietnie i trzymaj tak dalej!
Skutilla
No no bo poapdnê w samouwielbienie szczerba.gif Wotawo wiem ze pokazuj±c tu te he³my nie powiecie mi "o w tym miejscu 2 cm w lewo od nosala i 2mm w do³ tam masz slad popraw to..." Poprostu chcia³em wiedziec czy w tym le³mie bêde wygl±dac jak mrok, trurbo-mrok czy broñ bo¿e carvi. Zrobi³em ten he³m ca³kowicie z "g³owy" zatem nie dziwmy sie i¿ jest "nie bardzo" histeryczny. Id±c za waszymi radami zassê sk±d¶ jakies ikonografiê/nagrobki/zdjêcia/ryciny itp.. i zobaczymy jak mi to wyjdzie.
Bia³y Je¼dziec
Có¿ mogê powiedzieæ: yes.gif
Rzeczywi¶cie wszystko ³adnie wykoñczone, podoba mi siê te¿ nosal.
No i oczywi¶cie ca³okszta³t.
Drugi te¿ niczego sobie, gdyby tak jeszcze zdjêcie chocia¿ z boczku... Ale o zdjêciach ju¿ pisano, nie nudzê wiêc.

Pozdrawiam
Jugger
Witam.

Najpierw o helmach. Oba zostaly wykonane na moje zamowienie. Oba oceniam jako bardzo dobrze wykonane - jak na swoja cene. Do pierwszego dostarczylem zdjecia, produkt koncowy nie ma wiele wspolnego z nimi, ale Skutilla uznal ze nie jest w stanie zrobic takiego, a mi to nie przeszkadzalo.

Konstrukcja:
Najbardziej cenie sobie wytrzymalosc, i warunek ten zostal spelniony. Oba helmy daja 6mm blachy w 3 wartwach w najistotniejszych miejscach, co pozwala mi spokojnie wypuscic moich ludzi na "dunczyki". Plaszczyzny sklepienia sa wyrownane i zbiezne bardzo dobrze w pierwszym i zadowalajaco w drugim helmie. Wszystkie nity sa zaklepane dobrze i pewnie poza 1 u Skutilli i 2 u W³uczykija. Skuttiemu uciekl kawalek blachy ze sklepienia (przesadzil ze szlifem). Za zalete i oznake przyszlego profesjonalizmu uwazam spelnienie mojego wymogu aby nie mialy zadnych spawow.

Historycznosc:
Pierwszy helm - calkowicie ok.
Drugi - nie znajduje zadnego odpowiednika dla takiej konstrukcji "okularu", wymaga wymiany

Podsumowanie:
Moja Druzyna uzywa od lat helmow produkcji Mariusza Ozoga z Legnicy. Moge powiedziec ze sa to najlepiej wykonane helmy jakie znam - a widzialem wiele. Produkcja Panow S&W pozwala mi wyposarzyc poczatkujacych Boendr w sprzet tanszy, a nie ustepujacy parametrami technicznymi produkcji Mariusza. Kiedys beda wielcy, i to juz niedlugo :)


Co do zdjec:
1. Skutilla sam wybral zdjecia do publikacji, wiec ujecia sa takie jak sa,
2. Nie obrobil ich w zaden sposob,
3. Gdybym wiedzial ze beda podlegac krytytce p. Wotawy i szerokiej publicznosci to na pewno postaralbym sie bardziej i strzelil jakas olejna martwa nature z helmem.

wyrazy szacunku,
Wotawa
E, tam, po prostu zrobione s± na tyle nieszczê¶liwie by uniemozliwiæ odczytanie kszta³tu he³mu.
Tu nie ma co krêciæ, po prostu autor nie pomy¶la³ przy robieniu zdjêæ i tyle.
Problem nie w mojej krytyce, tylko w tym, by nie zamykaæ oczu jak siê robi zdjêcia.
icon_wink.gif

Lepiej nie maluj, bo wyjdzie abstrakcja. icon_wink.gif
Skutilla
Eee ja bym chcia³ sprostowaæ i¿ mój uczeñ to nie W³óczykij. Mój uczeñ ma ksywe Mardamb.
A ja tam nigy nie w±tpi³em w umiejêtnosci plastyczne Jalka bigsmile2.gif
Gunnar
Witam.
Co my¶licie moi drodzy o he³mie tego typu?

Ten he³m to he³m ¿ebrowy z okularami. Dodatkowo bêdzie posiadaæ siatkê kolcz±.

Opis:
"Jest to he³m maj±cy w swojej ogólnej formie przedstawiaæ he³m typowego Wikiñskiego wojownika. Obrêcz, ¿ebra oraz okulary wraz z nosalem s± wykonane z blachy o grubo¶ci 2 mm; dzwon wykonany jest z czterech czê¶ci z blachy o grubo¶ci 2 mm rêcznie klepanej. Wszystkie elementy ³±czone nitami 4 mm; ca³o¶æ jest polerowana He³m posiada pasek pod brodê. Wy¶ció³ka z wojskowego he³mu zapewnia idealne mocowanie he³mu do g³owy. Kszta³t okularów jest wzorowany na okularach z tzw. "He³mu Sigurda" z VII w. Kszta³t nosala z elementami maj±cymi markowaæ brwii jest moim w³asnym projektem bêd±cym bardzo lu¼n± wariacj± na temat kszta³tu nosala oraz brwii, które w oryginale s± odlewane z mosi±dzu."


Wiêcej na: http://www.mardinus.c2000.pl/oferta/helmy_...sne_01.php?id=2
ilm
widzialem taki helm w akcji - przydal sie.
chlopak z RBW jak "zjezdzal do boksu" to kolcza z lewej strony (odrabana od okulara) mu wisiala odslaniajac cala twarz. gdyby nie ona, to pewnie z tak wiszaca skora by schodzil.

ilm
Owen
Witam
Ten he³m to popularna u nas (niestety) wariacja na temat "wikinga" z okularem i he³mów Vendelskich 200-300 lat ró¿nicy devil.gif .
Pozdrawiam
Hula
Mo¿e i sie czepiam, ale ten he³m jest po prostu wykonany krzywo (chodzi mi o helm Gunnara ), co widaæ po nitach, krzywym nosalu.

Wybaczcie, jak robi³em pierwszy helm to nie by³em w stanie dobrze wyklepaæ æwiartek, ale nosal krzywo przytwierdziæ to ju¿ jest niedba³o¶æ.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.