Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: skrzynia, kufer drewniany w XV w.
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Meble i wyposa¿enie pomieszczeñ
krazownik
Witam!
Interesuj± mnie przedstawienia drewnianych skrzyñ z pierwszej æwierci XV w. z terenów Polski, Niemiec wsch. bad¼ ¦l±ska. Z jakiego drewna by³y wytwarzane (podejrzewam ze zazwyczaj z dêbu)? Czy ma kto¶ mo¿e co¶ takiego w zanadrzu? Bêdê wdziêczy za pomoc icon_wink.gif
Andrzej Siejeñski
polecam galerie ze strony naszego admina - Watchera. Jest tam kilka skrzyñ z interesuj±cego Ciê okresu.

Pozdrawiam
EwKa
Jesli chodzi o zrodla to polecam Web Gallery of Art http://www.wga.hu/index1.html gdzie mozesz przy minimalnym wysilku znalezc obrazy zawierajace wizerumnki skrzyn, kufrow-uzyj funkcji "Search".
Probka mozliwosci:http://www.wga.hu/art/m/meckenem/luteharp.jpg (lewy dolny rog-skrzyneczka)
Poza tym po wpisaniu hasla "medieval furnitur" w Google otrzymasz adresy m.in z wizerunkami skrzyn.
http://www2.kumc.edu/itc/staff/rknight/Furniture.htm
krazownik
Wielkie dziêki za te ¼róde³ka. Apropo, czym zabezpiecza³o siê drewno w ¶redniowieczu?
Vislav
Witam

Najprostsze i dobrze dzia³aj±ce to olej lniany.

No i okres wcze¶niejszy, ale bardzo ³adnie opisany:
Viking Age Woodworking - finishing

Pozdrowienia Vislav
AdamS
widzialem jakis fragment programu gdzie starszy facet pokazywal jak impregnowac drewniana kolbe od muszkietu czy czegos innego (dawno to bylo i nie pamietam )
bral na szmatke olej wcieral go w drewno a pozniej tarl sam± gol± dloni± tak dlugo az zrobilo sie goraco nie do wytrzymania dla rêki
dzieki temu olej wchodzil gleboko w drewno i ladnie sie prezentowalo + lekki polysk
pozdro
AdamS
Szelma
Ja za to pamiêtam.
Facet naciera³ kolbê wspó³czesnego sztucera, a nie muszkietu. Naciera³ za¶ olejem lnianym.
vroobell
Ze strony, któr± poda³a Morrigan szczególnie polecam ten link:
http://www.greydragon.org/furniture/laneham/index.htm
Bardzo ³adna jest te¿ rekonstrukcja tej¿e skrzyni.
Surculus
to ja dodam jeszcze jedn± stronkê zwi±zan± ze snycerk± ¶redniowieczn±
http://www.medievalwoodworking.com/furnpage.htm
Brat Ma³yszeq
W³a¶nie, a propo skrzyñ drewnianych... Gdzie¶ dawno, dawno temu czyta³em, ¿e mo¿na impregnowaæ skrzynie jak±¶ specjaln± ¿ywic±. W ten sposób podobno s± odporne na praktycznie ka¿de negatywne warunki, w których biedna skrzynia siê poniewiera. je¿eli kto¶ by³by w stanie wiedzieæ wiêcej na ten temat, bêdê wdziêczny.
Tomasz Rejf
mo¿e chodzi o szelak, naturaln± ¿ywice pochodzenia ¿uczkowego z Indii.
vroobell
¯ywic± to raczej nie bo siê lepi. Prêdzej olej lniany (full historic), pokost lniany (nie wiem czy historyczny). Gdzie¶ ju¿ by³o o traktowaniu drewna. Poszukaj w £ucznictwie i temat o kuszach, bodaj¿e Balistarius pisa³ jak zabezpieczaæ drewniane ³o¿a kusz.
krazownik
jedno jeszcze pytanie. Czym (w ¶redniowieczu) i co grawerowano na skrzyniach w XV w.? Wiem, ¿e w ciemnych wiekach w dobie wikingów i s³owian by³y to wyobra¿enia ro¶linne, dzikie zwierzêta itd. Ma kto¶ mo¿e jakie¶ informacje b±d¼ materia³y na ten temat?

Pozdrawiam!
EwKa
Grawerka to w metalu, tu moze byc snycerka czyli artystyczne rzezbienie w drewnie. Motywy to luki, rozety...zobacz linki do stron z zachowanymi kuframi. Te rzezbione to albo kasy koscielne http://www.greydragon.org/furniture/laneham/index.htm skarbczyki dworskie albo posagowki z zamkow. Wiekszosc normalnych skrzyn byla zdobiona tylko okuciami zawiasow i zamka.
bydlef
problem w tym ¿e tak naprawde, to w ¶redniowieczu wiele opiera³o siê na architekturze.
Stroje,meble by³y kontyn³acj±, a raczej odwzorowaniem ówczesnego budownictwaopieram siê na okresie XIV-XV wiecznym,bez podawania rejonów Europy
Czêsto na konstrukcji drewna twardego nak³adano snycerkê wykonan± w drewnie mniêkim,albo dok³adano wykonane "co¶"w takim szmym gatunku(dok³adano znaczy naklejane}
Hasintus
CYTAT(Brat Ma³yszeq)
W³a¶nie, a propo skrzyñ drewnianych... Gdzie¶ dawno, dawno temu czyta³em, ¿e mo¿na impregnowaæ skrzynie jak±¶ specjaln± ¿ywic±. W ten sposób podobno s± odporne na praktycznie ka¿de negatywne warunki, w których biedna skrzynia siê poniewiera. je¿eli kto¶ by³by w stanie wiedzieæ wiêcej na ten temat, bêdê wdziêczny.

Drewno zabezpieczane by³o przede wszystkim woskiem i olejem lnianym. Drewno odpowiednio zaimpregnowane olejem lnianym (s± ró¿ne metody) jest bardzo odporne. Pokost pojawi³ siê chyba dopiero w XVIII w. Szelak przywêdrowa³ bodaj¿e w pó¼nym ¶redniowieczu z Chin. Pokrywa³o siê nim tylko mniejsze przedmioty, bardziej z powodów estetycznych ( g³adka ¶wiec±ca powierzchnia) ni¿ ochronnych. Jeszcze innym bardzo starym sposobem impregnacji drewna by³o jego pokrywanie dziegciem.
Vislav
Witam
Trochê wiêcej ni¿ sugeruje Hasintus Interior Wood Finishing in Medieval and Renaissance Europe
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.