Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [historia]Noszenie strza³ (w ko³czani, za pasem i in.)
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Stron: 1, 2
Justysia
Witam

poszukujê informacji jak zrobiæ ko³czan, najlepiej ¶redniowieczny; jakiej u¿yæ mogê do tego skóry, jak szyæ i w ogóle o co z tym chodzi ;)
poza tym w jaki sposób mo¿na ewentualnie urozmaiciæ taki ko³æzan... :-P
wdziêczna bêdê za ka¿d± informacjê blinkie.gif blinkie.gif

pozdrawiam
Justysia
Robin
Witam!
Wiesz, nie robi³em jeszcze ko³czanu, ale w niedalekiej przysz³o¶ci zamierzam i tego spróbowaæ. My¶lê, ¿e mo¿naby zrobiæ to tak:
Bierzemy p³at grubej(niekoniecznie bardzo) i sztywnej skóry.Taki 50cmx oko³o 25 cm( tyle ile obwód ko³czanu. Jako dno proponujê ko³o z miêkkiej skóry(tak, ¿eby wystawa³ ze 3 cm ponad ko³czan) Przyszywamy do tego kó³ka mniejsze z grubej skóry(tak, ¿eby wesz³o do ko³czanu. Nastêpnie zszywamy p³at skóry ( ten du¿y) i przyszywamy do niego zszyte wcze¶niej kó³ka. Pasek mo¿na zrobiæ równie¿ ze skóry. Jest to mój w³asny plan na zrobienie ko³czanu. Nie wiem jak zrobiæ ko³czany historyczne. Je¿eli musi to byæ koniecznie "historyk" to poszukaj na jaki¶ stronach (Bisok, itp.) lub popytaj o to pana J. Jankowskiego jangrot@hot.pl
Pozdrawiam, Artur
Zbysio
Ja zrobilem swoj kolczan ze skóry 40 na 25 cm. W miarê mozliwosci wyszed³ mi calkiem fajnie. Teraz jestem na poziomie zdobienia go. Nale¿ê do ekipy S³owiañskiej i bede go zdobi³ motywami natury icon_cool.gif . Kolega "Robin" opisal calkiem trafny sposob wyrobu, prawie taki sam jak ja robi³em. :o

S³awa!!!
Zawisza
Bisoka na historyczny bym nie poleca³ natomiast na stronie Grozera jest pare fajnych przyk³adów ko³czanów
Zawisza
Coby tematów liczby niepotrzebnej nie nabijaæ to ja tu swoje pytanko zamieszczam - mianowicie:
poszukujê wykroju do ko³czany zamknietego (fotka ponizej) z detalami nie widocznymi na zdjêciu - chodzi mi o ewentualne wzomocnienia lub Bóg wie jeszcze co od wewn±trz ko³czanu, mo¿e kto¶ takowy (wykrój) posiada?

pozdr
Wotawa
wygl±da jak kopia tego z ospreya "Battle of Kalka River". Tamten by³ z kory brzozowej (tzn. wiadomo z czego) i wzmocniony zewnêtrznymi, drewnianymi listewkami.
Dodatkowych wzmocnieñ nie jestem pewien.
Rzeczywi¶cie brak rozs±dnych materia³ów na ten temat. Nie wiem, czy nie posy³am Ci odgrzewanych kotletów. :-)

Bardziej mnie zastanawia jak sie wk³±da³o do tego strza³y. Jaka¶ klapka od spodu??
Co¶ po¶lê.
Swój jak siê w koñcu zabiorê, zrobiê z utwardzonej skóry, bo o obróbce kory brzozowej nie mam pojêcia. A szkoda.
Abrat
Odno¶nie tej rekonstrukcji z Ospreya, tego jak raz nie czyta³em. Czy ta rekonstrukcja jest oparta na jakich konkretnych znaleziskach, je¶li tak to jakich. Czy masz mo¿e namiary na publikacje? Ciekawi mnie do jakiego stopnia by³y to kompletne dane. Nie zna³em tego rysunku ale z tego co sam robi³em z kory to powinno siê trzymaæ kupy, do¶æ du¿o elementów drewnianych i ko¶cianych. Z tym, ¿e z tej rekonstrukcji nie widaæ jakiegokolwiek otwarcia z do³u. Wotawa, zim± (znaczy siê w ¶wiêta najbli¿sze) si±dê i przegl±dne dok³adnie co mam na temat zamkniêtych ko³czanów. Wcze¶niej siê nie wyrobiê. Mo¿e umówmy siê na powrót do tego tematu, a przygotujmy siê do tego. Tak z marszu to czêsto umykj± szczegó³y.
Gyula
Jak ktos by potrzebowal kolczany to ja robie ;)
A ten co Zawisza fotke wrzoocil to ze strony Grozera z kory ;)
jak takowy by ktos chcial miec to mozna zrobic ;) tylko drozse toa nizeli standardowe.
Zawisza
¯eby podgrzac atmosferê to ostatnio znalaz³em na stronce ATARN artyku³ oto on - co prawda wiêcej tam w±tpliwo¶ci i materia³u do przemy¶leñ ale zawsze

www.atarn.orgislamicbedeCLOSED QUIVER2001.htm

Gyula a taki ko³czan zawny u Grozena Nomad Arrow Quiver (B) to u ciebie ile stoi?
Jasimir
Po której stronie nosi siê taki ko³czan przypinany do pasa ?

Je¿eli zatem staniemy ju¿ gotowi do strza³u czyli bokiem do celu to powinni¶my strza³y wyci±gaæ z ko³czany zamocowanego z przodu (czyli ko³czan zamieszczony jest po lewej stronie cia³a) czy jednak strza³y powinnismy wyci±gaæ z ko³czanu który jest z ty³u (jesli stoimy bokiem)(zawieszony ko³czan jest w tedy po prawej stronie cia³a.

Nie wiem ,czy kto¶ mnie zrozumia³ ???
Andrzej Siejeñski
Witam
W³a¶ciwie to strza³y najwygodniej trzymaæ z ty³u za paskiem. Problem siê zaczyna kiedy mamy pacynki wtedy co¶ na strza³y siê faktycznie przydaje a najwygodniej to co¶ zawiesiæ po prawej stronie (przetestuj, to sam zobaczysz).
Pozdrawiam
Natanielus miles Liberi Acies Sieleciensis
Tharfin
Witam!!!

Po prostu sprawd¼ jak ci bêdzie wygodniej i sprawa siê sama rozwi±¿e

Pozdrawiam!
Kamil Mieloszyk
Na wstêpie u¶ci¶lijmy odtwarzasz s³owiañskiego woja, wikinga lub te¿ jak±¶ inn± nacje która takich ko³czanów u¿ywa³a.
Zak³adaj±c ¿e rêka napinaj±ca ciêciwe to prawa, ko³czan równie¿ umie¶æ po prawej stronie na biodrze. Zamocuj go tak aby by³ pochylony pod k±tem a nie wisia³ pionowo /podwi±¿ dno do pasa-sznura po lewej stronie/. W³a¶ciwie ko³czan l±duje wówczas prawie na prawym po¶ladku ale nie ma obaw ¿e podczas strzelania zaczepisz ciêciw± o strza³y a i siêgn±æ jest ³atwiej. Wypracuj sobie odrobine p³ynno¶ci przy wyci±ganiu a efekt bêdzie bajeczny.
Pozdrawiam i powodzenia
Gomez
Ja noszê przy pasku po lewej...
Kamil Mieloszyk
Ka¿dy nosi jak mu wygodnie jednak ze wzglêdów praktycznych lepiej po prawej. obecne strzelania tp strzelania turniejowe ma³o w nich ruchu. W przypadku strzelañ prowadzonych dynamicznie w ruchu umieszczenie ko³czanu na biodrze wykrocznym ciut przeszkadza.
Wszystko to oczywi¶cie zak³adaj±c ¿e ³ucznik jest praworêczny.
Wotawa
Panowie, gdzie wy widzeli¶cie te wszystkie ko³czany? "Wikiñskie" na przyk³ad.
Tak poza Bayeux, bo tu ju¿ trudno mówic o"wikingach".

Wogóle dobrze by pokombinowaæ na ile jest rozs±dnie nosic ten czy ów wynalazek ko³czanopodobny na jakie¶ konkretne czasy. Oczywi¶cie o ile kogo¶ interesuje odtwarzanie historii. Co jest raczej ma³o popularne w RR.


Wogóle kto¶ posiada jakikolwiek rozs±dny historycznie wzorzec?
Mamy sporo wzorów koczowniczych (dla kawalerzysty), adaptowanych tak¿e w naszej cze¶ci Europy. Mamy te¿ kilka tureckich, pieszych wzorów (takie tuby z przykrywk±).
Ale do ³uków europejskich poza bayeux, to cie¿ko siê na cos powo³aæ.
Na XIIIw. mamy morawskie wyobra¿enie ³owcy z ³ubiem typu wschodniego. Polska - wiadomo - te¿ s± przyk³ady od XVw. Chocia¿ chodzi tuoczywi¶cie o sprzêt ³owiecki.
Andrzej Siejeñski
Witam
Panowie, gdzie wy widzeli¶cie te wszystkie ko³czany?
****** Ja widzia³em na ostatnim Grunwaldem i to ca³kiem sporo :-). Ogólnie rzecz bior±c wiêkszo¶æ ko³czanów w RR powsta³o chyba zainspirowane wizerunkami Indian (bynajmniej nie ¶redniowiecznych, ale tych z westernów).

A tak na powa¿nie, to trudno co¶ powiedzieæ o ko³czanach (zw³aszcza „bojowych”) bo tak od XII w. jak wiadomo ³uki raczej znika³y z pola bitwy. Jedynym wyj±tkiem s± ³uki angielskie (jest jeszcze wschód ale ten mia³ raczej ma³y wp³yw na Europê w tej kwestii, poza Polsk± i kilkoma krajami „oko³o wschodnimi”) i dla tego wspomnia³em o trzymaniu strza³ za paskiem. Mo¿na ewentualnie w lnianym worku (jest dobry na pacynki). To s± chyba jedyne wiarygodne ¼ród³a w tej kwestii. Co do ko³czanów w ¿yciu codziennym (u¿ywanych np. podczas polowañ) to nie spotka³em siê z takimi choæ pewnie istnia³y (je¶li kto¶ wie jak wygl±da³y to chêtnie siê dowiem).

Pozdrawiam
Nataniel
Kedzierzawy
to znaczy ze lucznik z XII-XIIIw.moze nosic strzaly w worku lnianym przypietym do pasa z prawej strony oczywiscie chodzi mi tu o lucznika z polski ,albo jest drugi sposob za pasem czy te dwa sposoby sa dobre.blinkie.gif


Pozdrawiam Konrad
z Tarnowca
Kamil Mieloszyk
Nie ma czegos takiego jak ³ucznik polski. Przyk³adowo za czasów Chrobrego byli to zwykli ch³opi którzy za uzbrojenie mieli ³uki broñ my¶liwsk± codziennego u¿ytku. Id±c dalej za £okietka by³o tak samo, ci sami ch³opi te same ³uki.
Mo¿na prowadziæ ró¿ne dywagacje ale materia³y ¼ród³owe s± prawie ¿adne, a co do wikingów to i owszem opona z Bayeux to jedno i ju¿ sama ona mówi sporo ale s± jeszcze pochówki, nie tylko wikiñskie. Osobi¶cie temat wikingów jest mi do¶æ odleg³y ale przy okazji rozmów mia³em okazje ciut lizn±æ smile.gif
I jeszcze drobiazg lniane worki nie by³y troczone, s³u¿y³y tylko do transportu strza³ na miejsce bitwy.
Kedzierzawy
a to przepraszam za tak zle sformulowane pytanie ,teraz juz bede wiedzial ze nie bylo lucznikow w polsce tylko chlopi ktorzy uzywali lukow do polowan.A wiec mam rozumiec ze lniany worek jest do transportu strzal (tak jak to do tej pory robilem)a noszenie strz za pasem jest dobrym rozwiazaniem .
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
teraz juz bede wiedzial ze nie bylo lucznikow w polsce

Nie tylko w Polsce. Kusza wypar³a ³uk z pola bitwy, za wyj±tkiem Anglii. Oczywi¶cie zale¿y to te¿ od tego jakie wieki siê odtwarza, bo u wcze¶niaków to ³uk w celach bojowych jak najbardziej.

CYTAT
A wiec mam rozumiec ze lniany worek jest do transportu strzal (tak jak to do tej pory robilem)a noszenie strz za pasem jest dobrym rozwiazaniem.

Takie rozwi±zanie jest najbezpieczniejsze z historycznego punktu widzenia. W przypadku pacynek ja osobi¶cie pozwalam sobie na przytwierdzenie lnianego worka do paska jako ¿e ani za paskiem tego nie ma jak trzymaæ ani wbiæ w ziemiê. Chyba nie jest to jaki¶ koszmarny obciach (tym bardziej, ¿e i pacynki historyczne nie s± i tak nie ra¿± w oczy postronne osoby, a jak kto¶ szybko strzela to i tak nikt nie zauwa¿y czym siê strzela :-).

Co do tego worka to mo¿na w nim umie¶ciæ jeszcze deskê okr±g³± z otworkami w których umieszcza siê strza³y. Dziêki temu kiedy zawi±zujemy worek lotki s± zabezpieczone przed zgniataniem.

Pozdrawiam
Natanielus miles Liberi Acies Sieleciensis
KhaToo
Nie chcê siê powtarzaæ, troszkê ikonografii wsadzi³em w "uzbrojenie ³ucznika XIIw" czy jako¶ tak -je¶³i kogo¶ interesuje, zapraszam do tego tematu. Jednak co do deseczki i strza³ -wyczyta³em gdfzie¶, ¿e worki owe by³y u¿ywane i napychano je sianem, ¿eby strza³y nie obija³y siê o siebie. Ponad to czyta³em te¿, ¿e worki by³y sznurowane z obu stron -dó³ i góra- co pozwala³o wyci±gaæ strza³y "nie pod w³os" lotek.
Wotawa
CYTAT
a to przepraszam za tak zle sformulowane pytanie ,teraz juz bede wiedzial ze nie bylo lucznikow w polsce tylko chlopi ktorzy uzywali lukow do polowan.A wiec mam rozumiec ze lniany worek jest do transportu strzal (tak jak to do tej pory robilem)a noszenie strz za pasem jest dobrym rozwiazaniem .


Nie tylko ch³opi u¿ywali ³uku do polowañ. Sam Jogaj³a jako król, sportretowany zosta³ z ³ukiem. Wschodnim oczywi¶cie. Oczywi¶cie z ko³czanem pude³kowym. Tak samo ¶w Eustachy w Tryptyku z KAtedry Wawelskiej.
S± przedstawienia z naszych terenów (dorzucam bratnie Morawy) ³uków wschoddnich od samych poczatków po XVIw. Pó¼niejsze tylko w kontek¶cie ³owieckim (np. Eustachy, Ezaw).
Absolutny prymat kuszy na polu walki jest w³a¶ciwie poza dyskusj±.

Nie widuje sie za to przedstawieñ ³uków prostych. Za to dla odmiany s± znaleziska. Ostatnio pan Wybranowski zrobi³ repliki wed³ug znalezisk. Te "polskie" z charakterystycznymi "rogami" jak w ³ukach wschodnich. BArdzo fajne, no i swojskie :-).
Lord Wiader
Witam.
Przegl±daj±c frehê spotka³em siê z wizerunkiem ³ucznika XIV-XV wiek z ko³czanem przymocowanym do paska ( w³a¶ciwie zatkniêtym weñ ). Moje pytanie brzmi : czy isniej± jakiekolwiek dowody na mocowanie ko³cznu na plecach ( ala Robin Hood ) czy te¿ ko³czany by³y zatykane przez pas , ewentualnie strza³y zatkniêteza pas bez ko³czanu lub jakiegokolwiek pokrowca? Aktualnie wykona³em ko³czan przewieszany przez plecy ,dla mej towarzyszki ¿ycia , jednak¿e nie wiem czy jest to poparte jakimi¶ dowodami historycznymi. Je¶li bbyliby¶ci tak uprzejmi , zamie¶æcie fotki swoich ko³czanów, chcia³bym porównaæ, zaczerpn±æ przyk³adu... Z góry dziêkujê za konstruktywne uwagi i wypowiedzi .
Zrycerskim pozdrowieniem .
P.£
Andrzej Siejeñski
Strza³y trzyma³o siê za paskiem, ewentualnie w lnianym worku b±d¼ te¿ po prostu wbija³o przed strzelaniem w ziemiê (co ma dodatkowe efekty bakteriologiczne dla przeciwnika).
Pozdrawiam
Adsumus
Witam!!!

W pogotowiu historycznym swojego czasu toczy³a siê do¶æ ciekawa rozmowa na ten temat...
Osobi¶cie uwa¿am, ¿e ko³czan do pasa jest wygodniejszy od ko³czanu na plecach, czy te¿ wyci±ganiu strza³ zza paska...

Pozdrawiam
Andrzej Siejeñski
Je¶li siê je odpowiednio umie¶ci za paskiem to jest to wygodny sposób. Pozostaje jeszcze kwestia historyczno¶ci.
Pozdrawiam
Adsumus
Witam!!!

Powiem tak- próbowa³em tak trzymaæ strza³y, ale specyfika moich grotów mi na to nie pozwala, wiêc pozost³ mi ko³czan...
A znam kolesia który w ci±gu 30 sek. wystrzeli 11 strza³- zmie¶æ to za paskiem...
A poza tym, kolczany wschodnie, sa chyba jak najbardziej historyczne...

Pozdrawiam
Tomasz z Bienii
Je¿eli bawicie siê w angielskich ³uczników to proponuje zapomnieæ o ko³czanie i polecam zajrzeæ do tematu http://www.freha.pl/index.php?showtopic=1128 gdzie s± bardzo cenne uwagi Jaros³awa.
Je¶li wschód to sporo informacji jest we wspomnianym wy¿ej pogotowiu historycznym: http://www.freha.pl/index.php?showtopic=6262
Lord Wiader
Dziêki za informacje. Tomaszu - przejrza³em linki podane przez Ciebie i wci±¿ jednoznacznie nie wiem czy ko³czan by³ ( nie by³ ) u¿ywany. Czêsto noszê strza³y za paskiem , u¿ywam tak¿e ko³czanu . Pasek jest niesamowicie niewygodny je¶li chodzi o pacyny. Do strzelania na czas do celu wbijam strza³y przed siebie w ziemiê. Jednak wci±¿ nurtuje mnie pytanie - ko³czan - tak czy nie .
Tomasz z Bienii
Szczególnie ciekawie wygl±da rz±d ³uczników z powbijanymi przed sob± strza³ami, ale jak tu powbijaæ pacyny... bigsmile2.gif dunno.gif crazy.gif
U nas ludzie porobili sobie lniane worki, ca³kiem nie¼le to wygl±da. Je¶li wolisz ko³czan to z powy¿szych linków wynika, ¿e przy pasie jeszcze ujdzie, ale plecy odpadaj± na 100%.

P.S. Czy by³e¶ mo¿e u nas w Bobolicach? Bo Lord Wiader nie wiele mi mówi...
Lord Wiader
Witam , niestety nie by³em w Bobolicach. Mam teraz niez³y orzech do zgryzienia - jak zmie¶æiæ 60 strza³ za paskiem :D albo w worku , bêdzie ciê¿ko.
Wybiera siê kto¶ na P³owce ?
MagE
Witam, Jak daleko z P³ocka do P³owic ?? I co konkretnie sie tam bedzie dzialo ?
Adsumus
Witam!!!

Panowie, Panowie z takim rozmowami to na priv, albo do innego tematu....

Pozdrawiam
Gebritef
a ma mo¿e kto¶ zdjêcia i opisy wyrobu ( kursy dla wyj±tkowo opornych) ko³czanów
Andrzej Siejeñski
Je¶li chodzi o u¿ywanie lnianych worków ze strza³ami w akcji (je¶li ju¿ kto¶ musi koniecznie z nim biegaæ) to jedna ma³a porada.
Worek zwijamy od góry tak aby pióra i czê¶æ promienia wystawa³y z niego i wtedy mocujemy go do paska. Metoda sprawdzona.
Pozdrawiam


CYTAT
jak zmie¶æiæ 60 strza³ za paskiem

A w jakim momencie turnieju potrzebne Ci 60 strza³? Nie bardzo rozumiem na czym polega Twój problem.

CYTAT
albo w worku

W worku siê zmieszcz± (choæ nie bêdzie im za wygodnie).

CYTAT
a ma mo¿e kto¶ zdjêcia i opisy wyrobu ( kursy dla wyj±tkowo opornych) ko³czanów

Bierzesz len d³u¿szy o jakie¶ 10 cm od strza³, szeroko¶æ musisz sobie ju¿ sam dopasowaæ. Zszywasz zostawiaj±c z jednej strony otwór, na jego koñcu zawijasz materia³ tak aby mo¿na by³o przeci±gn±æ przez niego sznurek (do ¶ci±gania worka co by nie wypada³y strza³y). I masz "ko³czan"..

Pozdrawiam
Wotawa
1. Temat by³ omawiany wielokrotnie.

2. Do ³uków wschodnich - kolczan jak najbardziej.

3. Do ³uków d³ugich torba na dwa tuziny strza³ (24 szypy) - podrêczna, po dalsze zapasy trzeba by³o biegaæ. Do strzelania strza³y trzyma siê za paskiem. Strza³y zza paska wyci±gaæ grotem do przodu - to zadziory nie przeszadzaj± (pióra siê gniot±, ale w walce to prawdopodobnie nie mia³o a¿ takiego znaczenia).

4. Ostatnie ko³czany zachodnie które dobrze kojarzê, to te z tkaniny z Bayeux. Zdaje siê, ¿e mamy jeszcze ze dwa inne. Ko³czany noszone przy pasie. Nie wiadomo jakie dok³adnie. Potem juz do ³uków prostych - nie widuje siê, za to czêsto widuje siê strza³y za paskiem, albo wschodnie ³uki z ko³czanami (nawet ¦rodkowa Europa - bez problemu).

5. Ko³czany na plecach - staro¿ytny Rzym.
Wotawa
Sk³adak
Gebritef
a czy wie kto¶ co¶ o ko³czanach p³askich tzn. nie tuba tylko taki no... p³aski
Hako
Witam....
......znalaz³em taki p³aski ko³czan przy pasie. Niemcy - drzeworyt z 1470 r.

ZRP - Hako
Abrat
Witam
to nie jest rysunek p³askiego ko³czanu lecz graniastego (w rozumieniu graniastos³upa lub sto¿ka ¶ciêtego o podstawie graniastos³upa), do¶æ dobrze udokumentowanego w ikonografi jest te¿ parê podobnych (graniastych) w muzeach.

pozdr.
Abrat
Adsumus
No dla mnie tez to nie jest p³askie, ale graniaste...
P³askie to chyba XX XXI wiek...??
Zawisza
poniewa¿ nie chcê zak³adaæ nowego tematu to wrzucê to tutaj:
oto moja ostatnia robótka - z braku funduszy trzeba sobie jako¶ radziæ devil.gif

http://img140.imageshack.us/my.php?image=p...=pic00106xt.jpg
Gebritef
a ma mo¿e ktos zdjêcie ko³czanu z klapk± ?? chyba ¿e ten wyzej to jest z klapk± dunno.gif
Halfgar
CYTAT(Gebritef)
a czy wie kto¶ co¶ o ko³czanach  p³askich tzn. nie tuba tylko taki no... p³aski


P³aski ko³czan ... ³ucznik mamelucki z XIV wieku ...

Wotawa
Zazwyczaj strza³y w ko³czananach przedstawione s± jako równiutko u³o¿one. Co robicie by sie Wam nie majta³y po pudle i wygl±da³y dziarsko? Przeplatanie "ogonka", czyli szmatki jest dosyc uporczywe przy du¿ej ilosci szypów.
Halfgar
Ko³czan jest bardzo ciasny i od ¶rodka wymoszczony futerkiem.
Przyk³ad:

http://www.1186-583.org/IMG/jpg/kich_004.jpg
Gebritef
ale co zrobic zeby by³ aki ciasny ?? to skóra ma byc taka twarda czy jak ??
Halfgar
CYTAT(Gebritef)
ale co zrobic zeby by³ aki ciasny ?? to skóra ma byc taka twarda czy jak ??


Nie wszystko widaæ na zdjêciu, ale tak, skóra jest twarda i ciasno zszyta
Gebritef
dziêki .. wiem ¿e sie powtarzam ale mo¿liwe nawet w tym temacie ktos wspomnia³ o kolczanie z klap± .. mog³by mi ktos udostempnic jakies zdj±tko ??
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.