Oczywi¶cie prze³o¿ono znikom± czê¶æ wymienionych przez Vaucheza pozycji (pomijam Manteuffla, którego nie trzeba by³o przek³adaæ). Przede wszystkim dostêpne s± ogólne prace Duby'ego, które raczej pozostawi± Ciê w podobnym poczuciu niedosytu. Co do reszty publikacji, to po prostu wpisuj w katalogi biblioteczne nazwisko autorów, a dowiesz siê co prze³o¿ono (poza wpisami "Le Goff" i" Gilson" nie bêdzie tego wiele) i co z pozycji oryginalnych jest dostêpne w Polsce.
Wymienione przez Ciebie zagadnienie jest niezmiernie szerokie, radzê zacz±æ od Le Goffa (o ile jeszcze nie znasz), którego sporo prze³o¿ono. Przede wszystkim siêgnij po
Kulturê ¶redniowiecznej Europy i
Narodziny czy¶ca, mo¿esz pomin±æ ksi±¿ki ostatnio opuplikowane przez wydawnictwo Czytelnik, s± to raczej popularyzatorskie dzie³ka, w których siê roi od b³êdów translatorskich (zw³aszcza w
Apogeum chrze¶cijañstwa). Poza tym warto zapoznaæ siê z Guriewiczem (najwa¿niejsze dzie³a prze³o¿ono), spo¶ród polskich autorów z K³oczowskim i Swie¿awskim.
W planowanym, nowym pwn-owskim wydaniu podrêcznika Manteuffla ma byæ zamieszczona uaktualniona bibliografia, uwzglêdniaj±ca przek³ady i opracowania w jêzyku polskim, pewnie bêdzie przynajmniej jeden dzia³ na interesuj±cy Ciê temat.
Poza tym mo¿esz czytaæ same ¼ród³a, ich prze³o¿ono sporo (a poza tym orygina³y s± po ³acinie, wiêc te¿ nie stanowi± problemu).
Przepraszam za zbytni± ogólno¶æ wskazówek, ale raczej bym siê wyg³upi³ podaj±c bibliografiê opiewaj±c± na kilkaset pozycji. Je¶li okre¶lisz jeszcze bardziej szczegó³owo zakres Twoich zainteresowañ (np. monastycyzm, ruch kluniacki, millenaryzm albo devotio moderna), to mogê podaæ bardziej szczegó³owe opracowania.
No i lepiej nie czekaæ na przek³ady, tylko podszkoliæ siê w jêzykach
Pozdrawiam