Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: ornament skandynawski w pó¼nym ¶redniowieczu
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka
Ylajali
Witam,
wszyscy wiemy jak wyglada ornament wikinski stosowany na bizuterii, na dodatkach typu okucia do pasow czy w hafcie. A ja zastanawiam sie teraz nad tym, jakiego typu ornament na tych samych ozdobach stosowany byl w pelnym sredniowieczu w Skandynawii. Za³ó¿my, ze chcialabym odtwarzac taka Krystyne, corke Lavransa bigsmile2.gif , czy moglabym stosowac wtedy zdobnictwo wikinskie (jako spuscizne po przodkach i kultywowanie tradycji)? Co o tym myslicie? Krotko mowiac, jakie ozdoby powinnam za³o¿yæ do ¶redniowiecznego stroju skandunawskiej panny?
Pozdrawiam,
Ylajali
ps.Czy to mozliwe aby co¶ co datujemy na podstawie np.literatury czy sztuki np. na X w. bylo uzywane i znacznie pozniej (to samo lub replika, "podrobka") np. w XVI w. jako wlasnie spuscizna po przodkach i kultywowanie tradycji rodzinnej? Bo 4 wieki to jednak duuuuzo. Ale my nosimy np. pierscionek po praprababci, mimo, ze on juz nie jest modny szczerba.gif Czy czesto zdarza sie taki "psikus" historii? Tymczasem, Ylajali
Pawe³ Lipnicki
Osobi¶cie nie spotka³em siê nigdzie z wykorzystaniem wikiñskich wzorów po wieku XI a przed XIX-tym... icon_wink.gif .
Natomiast po ornamenty hafty itp. XVI, XVII w. nale¿y (chyba) uderzyæ na stronki szwedzkich i duñskich muzeów.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
CYTAT
Osobi¶cie nie spotka³em siê nigdzie z wykorzystaniem wikiñskich wzorów po wieku XI a przed XIX-tym...


bizuteri osobiscie nie studiowalem skandynawskiej powyzej 11 wieku. Ale np zobacz ogrom ornamentow "wikinskich" na katolickich kosciolach norweskich .. z ktorych najstarszy z Urnes datuje sie na poczatek 12 wieku, a reszta jest od 12-14 wieku. Do dzis zachowalo sie ich okolo dwudziestu kilku w Norwegi. Reszta zostala niestety spalona ... smutne.

Zamieszczam kilka fotek tu do sciagniecia (4,4 MB), ktore cyknalem wlasnie w tej najstarszej swiatyni w Urnes, zeszlego lata.

Poszukajcie sobie wiecj po sieci ... pod haslem norwegian stave churches
Mam ksiazke na ten temat, i jest w niej zdjecie przepieknego portalu z kosciolka w Oye .. upstrzonego do bolu takimi ornamentami.

Oczywiscie to czy te ornamenty w kosciolach byly oznaka reliktow przeszlosci wowczas w 13 wieku, czy aktualnie panujaca moda/stylem zdobniczym ... to juz nie wiem i nie do mnie pytanie

Co ciekawe jest jeden taki kosciol poza Norwegia na swiecie i znajduje sie ... w Karpaczu smile.gif , rozebrany i przewieziony do Polski chyba w 17 wieku ale nie dam glowy. Poszukajcie sobie w google... nazywa sie Swi±tynia Wang
Rabiega
Ko¶ció³ek w Karpaczu pochodzi z prze³omu XII/XIII w. z/znad Vang w Norwegii, w 1841 r. zdemontowany i przewieziony do Berlina - tam¿e mia³ stan±æ dla - fa³szywego rzecz jasna, potwierdzenia wikiñsko/normañsko - teutoñskiej ci±g³o¶ci dziejów i ekspansji - ostatecznie zrekonstuowany w 1842 r. na zboczu Czarnej Góry.
Lokalizacja, rekonstrukcja i klimat - godne osobistego zapoznania - polecam i pozdrawiam.
Robert £aziñski
Oprócz tych ko¶cio³ów jest jeszcze parê innych zabytków, które mimo ¿e pochodz± z XII/XIII powszechnie s± zaliczane do sztuki wikiñskiej (choæby szachy z Lewis). Z tego co ogl±da³em w ichnich muzeach to w XIV i pó¼niej w Szwecji raczej ju¿ nie widaæ wp³ywów wikiñskich w sztuce u¿ytkowej - (historycy sztuki nie zabijajcie) wzornictwo podobne jak w zachodniej Europie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.