zabieram siê za rekonstrukcje ¶redniowiecznego straganu.najbardziej interesuje mnie stragan w formie wozu wózka tylko nie mogê znale¿æ udokumentowania w ¿ród³ach.(mo¿e to fantasy)proszê wiêc o pomoc bo ze stolarstwem umnie lepiej ni¿ z histori±.
http://www.middelaldercentret.dk/albumbill.../Billede35.html
czyli najlepiej udokumentowany stragan sredniowieczny. Foto pochodzi z Middelaltercentret i jest potwierdzone ikonograficznie w zrodlach burgundzkich.
wielkie dziêki bo ju¿ my¶la³em ¿e wsystko sprzedawano z kosza stoj±cego porrostu na ziemi.rekonstrukcja rusza od poniedzia³ku i pewnie troche potrwa ale zdjêcia napewno za³±cze.gdyby jednak kto¶ spotka³ takie cudo na ko³ach proszê podes³aæ od przybytku g³owa nieboli.
W z±³±czniku targowisko z prostymi pó³walcowymi "namiotami" opartymi na kratowym szkielecie wi±zanym sznurkiem a wewn±trz z p³askimi lub uko¶nymi ladami b±d¼ (w "fast foodzie" po prawej) sto³ami i ³awami na koz³ach.
Francja, XIV wiek.
Pozdrawiam!
Zastanawia mnie ten wianek (?) po prawej stronie. Czy to zwyk³a ozdoba, czy mo¿e ma to co¶ oznaczac? Symbol jakich¶ towarów?
Pozdr
WR
Hej
Wianek zawsze oznacza³ karczmê, to jest najpopularniejsze oznaczenie tego przybytku
.
Pozdrawiam
ps. Mnie szczególnie ciekawi konstrukcja tych kopu³kowatych straganów.
A co mog± oznaczaæ inne widoczne tu "szyldy"? Czy one s± "indywidualne" czy te¿ stanowi± - jak wianek - symbolicznie i ogólnie przyjête oznaczenia? £abêd¼, lilia, tarcza z szewronem,...
Za³±czam zdjêcie rekonstrukcji takieo namiotu (z jakiej¶ imprezy na zachodzie).
Sugerowany materia³ na stela¿ - ga³êzie leszczyny.
Pozdr
WR
Jo³
No Bomba w sumie, leszczyna siê nada³aby, ale musia³aby byæ ¶wierza, ¿eby nie popêka³a. Trzebaby spróbowaæ nad tym podzia³aæ
.
Pozdrawiam
Cze¶æ...
Zdjêcie zrobilem na pewnej imprezie w Anglii, to dla tych, którzy mieliby jeszcze do dyspozycji konia.... Wóz ten s³ó¿y³ pewnemu duetowi do wystêpów muzycznych.
Witam, mam przyjemno¶æ wspó³pracowaæ z muzeum jako plastyk/grafik i bêdziemy robiæ wystawe o samorz±dno¶ci. Potrzeba bêdzie zrekonstruowaæ ¶redniowieczne stragany, oczywi¶cie najlepiej jak najbardziej prostymi metodami i jak najtaniej. Czy ktos moze wie, jak wed³ug wy¿ejwymienionej receptury je odtworzyæ? My¶la³am o zwyczajnym zbiciu nieoheblowanych desek. Po³ozeniu jakich¶ tkanin, ale nie jestem pewna, czy to dobry pomys³.
CYTAT(Magdanna @ 16:40 01.03.2007)
Witam, mam przyjemno¶æ wspó³pracowaæ z muzeum jako plastyk/grafik i bêdziemy robiæ wystawe o samorz±dno¶ci. Potrzeba bêdzie zrekonstruowaæ ¶redniowieczne stragany, oczywi¶cie najlepiej jak najbardziej prostymi metodami i jak najtaniej. Czy ktos moze wie, jak wed³ug wy¿ejwymienionej receptury je odtworzyæ? My¶la³am o zwyczajnym zbiciu nieoheblowanych desek. Po³ozeniu jakich¶ tkanin, ale nie jestem pewna, czy to dobry pomys³.
Witam
Przenios³em Ciê do w³a¶ciwego tematu - poczytaj powy¿ej.
Powierzchnie desek powinny byæ obrobione rêcznie, je¿eli ma to dobrze wygl±daæ. Strug, cios³o, o¶nik i parê innych rzeczy s± znane i uzywane od dawna.
Topornie nie znaczy 'historycznie'
pozdrowienia Vislav
CYTAT
Topornie nie znaczy 'historycznie'
dziêkuje bardzo, racja, zw³aszcza ze jesli chodzi chociazby o bi¿uteriê to filigran o tym swiadczy najlepiej.
Taki stragan jak w pierwszym linku jest chyba naj³atwiejszy do wykonania.
witam. A czy kto¶ ma pomys³ jak rozbudowaæ ( w miarê historycznie) sto¿ek na stoisko, nie musi byæ wielkie ;) ??? datowanie IX-XIw...
Mo¿e kto¶ z Krosna podrzuci³by jakie¶ zdjêcie fragmenty straganu ? Bêd±c w tym mie¶cie w tamtejszym muzeum widzia³em ca³kiem ³adn± rekonstrukcjê straganu i dobrze zachowane fragmenty z wykopalisk na tamtejszym rynku ( dla Pani Magdanny) ?
A oto reko straganu bez datowania. Fotka ze stronki:
http://historicgames.com/merchideas/Tents.html
Witam,
poszukujê wzoru na rekonstrukcjê mini straganu.
co prawda asortyment wspó³czesny (ksi±¿eczki dla dzieci ... o tematyce ¶redniowiecza)
ale straganik chcia³bym mieæ historyczny
wymarzony by³by mobilny wózek handlowy (dwu ko³owy ala taczka)
czy by³a luka dla drobnych ma³ych handlarzy bez straganów, namiotów, itp
pozdr.
Pewnie, ¿e by³a, ale akurat w realiach ¶redniowiecza ksi±¿ki ¼le siê komponuj± z drobnym, obno¶nym handlarzem. Taki, cokolwiek mia³, nosi³ na rêku, czy w koszu, a ksi±¿ki wymagaj± kawa³ka p³askiej powierzchni.
Ewentualnie wchodzi w grê taka opcja, jak± prezentuje pan w za³±czniku (Ksiêgi Domowe Mendla) - kube³ (lub kosz) do przenoszenia towaru, i blat do jego wyk³adania - kube³ w tym czasie s³u¿y za podstawkê.
sprytne,
fakt, ¿e nie znajdê chyba straganu z ksi±¿kami.
rozwa¿a³em te¿ rozk³adany trójnóg pod stolik
albo blat z 3 nogami
(
http://pl.gambeson.pl/sredniowieczny-sklep...tale-meble.html )
a mo¿e skrzynia?zawirowa³em siê miêdzy epokami
A jednak w realiach prze³omu XV i XVI wieku ksi±¿ki z obno¶nym handlarzem komponuj± siê ca³kiem dobrze.
Un libraire ambulant, Les cris de Paris, ok. 1500r.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.