Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: strój muzyka
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Mêskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
100krotka
jak siê ubierali grajkowie (i kobiety i mê¿czy¼ni; chyba,¿e kobiety nie mog³y graæ?) ?
czy ich strój wyró¿nia³ siê np. kolorem?
happy.gif
Marcus Aurelius Carnifex
Haj!

Muzykanci ubierali siê bardziej kolorowo i dziwacznie icon_wink.gif . Natomiast nie wiem jak jest z zarobkami muzykantów. Wiadomo zarobki przek³ada³y siê na jako¶æ materia³ów. Jakby kto¶ móg³ porównaæ zarobki muzykantów i zbrojnych to mieliby¶my jakie¶ rozeznanie. Zarobki mog³y byæ podobne, chocia¿ z jednej strony stawk± jest talent muzyczny a z drugiej ¶mieræ w walce. Jednak muzykant nie musia³ kupowaæ uzbrojenia, lecz musia³ kupowaæ instrumenty (te¿ drogie). I tutaj te¿ nale¿a³oby porównaæ ceny instrumentów w porównaniu do cen uzbrojenia. Jak dokonamy tych dwóch porównañ to otrzymamy odpowied¼ na co by³o staæ muzykantów.

Ale. Nasuwa mi siê kolejne pytanie. W krajach przesi±kniêtym wojnami zawód ¿o³nierza by³ pewny i sta³y. Zawód muzykanta móg³ polegaæ na zasadzie umowy/zlecenia - niesta³e ¼ród³o dochodu. No có¿. Podsumowuj±c uwa¿am, ¿e kolory muzykantów powiny byæ ¿ywsze lecz nie powinny byæ z tych bardzo drogich materia³ów na które staæ by³o tylko elitê spo³eczeñstwa.

Zapraszam do dyskusji.

Pa
100krotka
hm, porównuj±c dzisiejsze wydatki muzyka i rycerza to sprawa wygl±da tak:
lutnia ok.6,5 tys. z³
flety (¶redniej jako¶ci):
-basowy 4tys. z³
-tenorowy 1,5tys. z³
-altowy 350z³
-sopranowy +65z³
co do uzbrojenia prosi³abym o info znawców, czyli panów smile.gif

a dawniej z tego co wiem, to ponoæ za pe³ne uzbrojenie mo¿na by³o kupiæ ca³± wie¶ smile.gif
Owen
Witam
To ja podrzucê ³adn± miniaturê, ¿eby by³o o czym rozmawiaæ smile.gif.
Jak idaæ, kolory raczej ró¿norodne, w pstrokatych zestawieniach (ale to element ka¿dej mody dworskiej). Niew±tpliwie kapelka z lepszej pó³ki, skoro przy królu, ale zauwa¿alny jest brak b³azeñskich rozwi±zañ w stroju
Pozdrawiam
Verona
A czy kto¶ mo¿e siê orientuje, ile kosztuj± dudy i czy bardzo ciê¿ko jest siê na nich nauczyæ graæ?
Finn
cena dud, czy dudów ( nie wiem za bardzo jak to siê odmienia ) zale¿y od ich rodzaju...
...kiedy¶ widzia³em og³oszenie u¿ywane jedno-roczne dudy szkockie za 1200 zl...by³y te¿ za 600 zl, te¿ szkockie tylko jakims parametrami sie ró¿ni³y smile.gif...ale by³y te¿ takie za 2500 zl ...albo prawie 150 letnie dudy hiszpañskie ( czy jkaies takie ) za prawie 5000 z³

musia³aby¶ siê konkretniej zorientowaæ w ich rodzajach... smile.gif
Medbh MacLochlainn
Verona - to zalezy od tego, czy chcesz dudy irlandzkie czy szkockie, od tego, czy s± nowe czy u¿ywane, i pewnie jeszcze od mnostwa rzeczy smile.gif Spytaj sie po prostu kogos, kto na nich gra - z profesjonalistow z Polski polecam zespol Czestochowa Pipes & Drums, mysle, ze chetnie udziela odpowiedzi na wszelkie pytania. Moge cie rowniez nakierowac na moich znajomych dudziarzy - ale to juz prosze na prv.

Dudy nie naleza do latwych instrumentow, chociaz zalezy to tez od indywidualnych talentow muzycznych osoby pretendujacej do miana dudziarza smile.gif
Verona
na rodzaju dud sie nie znam, ale najbardziej trafne by³yby takie, które mo¿na by w³±czyæ do rekonstrukcji historycznej XVwieku smile.gif
Dziêki za pomoc :D
Micha³ ¯elazo
Dudy s± ju¿ passe bigsmile2.gif

Wszystkim chc±cych byæ jazzy muzykami polecam liry korbowe.
D¼wiêk te¿ potrafi wywierciæ dziurê w mózgu. Ogromny wybór instrumentów, w tym pó¼no¶redniowiecznych, znajduje siê w muzeum instrumentów ludowych na zamku w Szyd³owcu (ko³o Radomia).

A poza tym w za³±czniku muzykanci z I po³owy XIV wieku, których Weso³a wziê³a sobie jako czê¶æ logotypu.

Pozdr.
M.
EwKa
Wiekszosc muzykow z miniatur to osoby z klasy "sredniej" czyli rzemieslnicy-nie oszlamiajaco bogaci ale tez nie biedni jak chlopi. Jesli byli zatrudniani przez Rade Miasta, moznego lub Dwor Krolewski to dostawali oni stroje lub material na stroje... Z zalozenia muzycy zwiazani byli z wyzszymi warstwami spolecznymi i przestajac z nimi musieli wygladac godnie (co innego pastuszkowie z dudami lub fujarka widoczni w scenach Narodzenia Panskiego:))
http://www.geocities.com/karen_larsdatter/...r/musicians.htm
na podstawie w/w ikonografii rysuje sie obraz muzyka-dworaka lub muzyka-mieszczanina w ciuchach modnych, dobrze skrojonych i uszytych z porzadnych tkanin.
EwKa
Inne zagadnienie to muzycy "wojskowi" czyli towarzyszacy kolumnie marszowej i bioracy udzial w dzialaniach wojennych.
W zyciu obozowym najpopularniejszymi instrumentami byly: dudy, beben (lub 2 bebny), szalamaja lub inny fletopodobny instrument o dosc przenikliwym dzwieku. Bebny maja tez dodana dodatkowa strune na dolnej membranie aby uzyskac dzwiek znany dzis z werbli.
Wsrod drzeworytow z pocz. XVIw. (niestety taka pozna ikonografia:(( ) ukazujacych przemarsz Landsknechtow znajduja sie nawet wizerunki muzykow dworskich...
http://www.st-max.org/images/woodcuts/Pfei...nschlagerin.jpg
Dobosz wraz z flecista czesto traktowani sa jak "podoficerowie" i zaliczani do tej samej grupy "uposazenia" co choragiewny:)
http://www.st-max.org/images/woodcuts/Trom...melschlager.jpg
http://www.st-max.org/images/woodcuts/Pfeifer.jpg
Veetek
Odno¶nie cechu dziadów (lirników, b±d¿ na Ukrainie poprostu kobziarzy) posiadali oni dosyæ wysoki stopieñ uposa¿enia. ¦wiadcz± o tym spisy podatkowe, na których odprowadzane podatki przez muzykantów s± oko³o 7-10 razy wiêksze od podatków, które p³acili dworzanie.
Niestety nie wiem jak wygl±da porównanie z innymi cechami rzemie¶lniczymi.
Morrigan
Moze sie przyda
Morrigan
Kolejne za³±czniki
Zauwa¿cie, ¿e na tych za³±cznikach wiêkszo¶æ ludków ma ciemny strój, z czego to mog³o wynikaæ byli bogaci i chcieli siê pochwaliæ swoim statusem materialnym.
dunno.gif
stroje sa takze na stronie Drollsow
Ania ¯uk
Trochê tancerzy i muzyków: http://www.chnutz.de/
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.