Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Tarcza hoplity
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie staro¿ytne > Ochronne uzbrojenie staro¿ytne
Bjorn z Dregowii
Czy grecki hoplita, oko³o V w p.n.e móg³ u¿ywaæ tarczy innej ni¿ ta pokryta br±zow± blach±? Czy móg³ np. stosowaæ tarczê wiklinow±, pokryt± skór±, jak pelta¶ci?
Pawe³ Lipnicki
Istnieje rozpaczliwie ma³o materia³ów ¼ród³owych...
Za³o¿enie o pokryciu tarczy hoplity równie¿ jest hipotetyczne.
Tarcze wotywne (wymienione w opisach skarbców lub darów
¶wi±tynnych) zazwyczaj s± metalowe, zdobione itp.
Parê pozosta³o¶ci tarcz równie¿. Homer (?) g³osi o
tarczach krytych metalem. Reenactingowo "bezpieczniej"
przychyliæ siê ku znanym przyk³adom (wiklinowe nie mia³y szans
przetrwaæ do naszych czasów), ale w³a¶ciwie ¿aden kontekst
nie jest 100% pewny (jednak to ponad 2500 lat... face4.gif )
Wotawa
Przepisane z pewnej m±drej ksi±¿ki - John Warry "Armie ¶wiata staro¿ytnego". Z tej samej z kórej plagiatuj± ilustracje polskie wydawnictwa, co skoñczy siê pewnie wielk± drak±, bo wkurzaj± tym kilka osób stamt±d juz od jakiego¶ czasu.
http://zolnierze.konieczka.net/zolnierze/5...rma_ifikratesa/

Trochê pó¼no jak na Vw. Tarcz z pokryciem metalowym i resztkami drewna znaleziono wystarczaj±co by je dobrze i pewnie odtworzyæ. St±d lepiej jest siê trzymaæ tych wzorów. Jednakw IV w. p.n.e. sarissforoi nosili przecie¿ mniejsze tarcze, o nie do koñca wyja¶nionej dzis konstrukcji. Gdzie¶ tu bym szuka³ pewnyc odow³añ w poszukiwaniach.
Bjorn z Dregowii
Rzeczywi¶cie najbezpieczniej odtworzyæ tarczê pokryt± br±zem. Zastanawiam siê jednak nad powszechno¶ci± tej konstrukcji. Czy ka¿dy z tych 30 tys. ateñskich hoplitów posiada³ tak± odporn± i kosztown± tarczê, czy te¿ by³o raczej tak jak w przypadku zbroi p³óciennej, tañszej od "pancerza atlety"?
Co do budowy tego typu tarczy to po zdjêciu br±zu wci±¿ przecie¿ pozostawa³aby ciê¿ka i wytrzyma³a tarcza pokryta skór±.
Mo¿liwo¶æ odtworzenia obu wariantów pozwoli³aby na wiêksz± ró¿norodno¶æ...
Wotawa
Niestety pozostaj± domys³y. Jednak ju¿ w pocz±tkach IV w.p.n.e. eksperyment taki jak w podanym linku:

Wydaje mi siê wart ryzyka. Tylko, ¿e tu - faktycznie przestarza³y i ma³o pasuj±cy by³by niezwykle bajerny i lubiany he³m koryncki niestety... Pozostaje - przedstawiony - tracki. Za to mo¿na by przy okazji wybadaæ jak by siê sprawdza³a taka mniejsza tarcza do pó¼niejszej sarissy.
Memnon
Zostawiaj±c ¼ród³a na boku w±tpiê, ¿eby hoplici nosili takie tarcze. Przeczy³oby to samej idei ciê¿kiej piechoty.
Wotawa

Powodzenia.
Konsul
Polecam ksiazke Connolego "Historia Armii Greckiej" jest tam troche napisane na temat tarcz hoplitów z niez³ymi ilustracjami w³acznie. Co do "oszczedzania na tarczach" to wplata sie tu wczesnosredniowieczne standardy (bieda i brak odpowiedniego ekwipunku). Hoplici byli bardzo dobrze uzbrojeni, co do pancerzy atletów to od poczatku by³y noszone wy³acznie przez oficerów. A pancerz p³ócienny zast±pi³ pancerz dzwonowy z brazu i to raczej z powodu wiekszej wygody, bo w V w.p.n.e. pancerz dzwonowy ca³kowicie wychodzi z uzycia. Co do tarczy przedstawionej wyzej to nie mog³a byc stosowana, tarcza hoplity mia³a obrzeze dzieki czemu ¿o³nierz móg³ ja oprzeæ o ramie, do tego jej lewa czêsc wystawa³a tak ¿e chroni³a prawicê ¿o³nierza stojacego po lewej stronie w szyku zwartym falangi.
asdf
hmm.... rekonstrukcja obrze¿a to prawdziwe wyzwanie ...... ale jeszcze wiêkszym wyzwaniem jest system wewnêtrznych mocowañ -klamry i paski (Staro¿ytni nie osczêdzali na zdobieniach) wreszcie sam uchwyt ... chcia³bym kiedy¶ zobaczyæ tak± tarczê na ¿ywo i skorzystaæ z do¶wiadczeñ tego kto pierwszy siê tego podj±³...
Elu Thingol
Grecki hoplita móg³ u¿ywaæ takiej tarczy jak napisa³ Bjorn z Dregowii ale przez to grecka falanga by³a by niczym dlatego ¿e jej si³a opiera³a siê g³ównie hoplon.
Rafa³ Pr±dzyñski
Wydaje mi siê ¿e podstawow± kwesti± do rozwa¿enia jest czy chodzi o hoplitê dok³adnie.
Jak wy¿ej napisano lakonicznie, a m±drze - dyjabe³ tkwi nie w kosztowno¶ci czy trudno¶ci konstrukcyjnej tarczy lecz w powodach taktycznych jej stosowania.
Czym innym oszczep vel w³ócznia hoplicka, czym innym sarisa . Hoplon pojawi³ siê stosunkowo wcze¶nie z konkretnych powodów (wcze¶niej wszak inne tarcze stosowano chetnie) i z konkretnych powodów siê przyj±³, a potem by³ stosowany - i niestety te powody wyklucza³y stosowanie czego¶ innego.
Do zmiany g³ównego za³o¿enia taktycznego hoplon by³ najskuteczniejszym taktycznym argumentem. I nie mia³ prawa byæ nieco "s³abszy".
Bjornie - zrób sobie kartonowe modele panoplii i [posprawdzaj jak i gdzie jeste¶ chroniony - szczególnie w szyku - i co to daje .
Ja tak zrobi³em przeskalowuj±c ichniejsze 166 cm wzrostu na moje 172 - genialne - ale to naprawdê byli HEROSI.
Bjorn z Dregowii
Nie dr±¿ê wiecej tego tematu. Nie ma znalezisk ani innych przes³anek za tak± tañsz± tarcz±, a wiêc nie ma powodu jej odtwarzaæ.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.