Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Cynowe "plakietki" (badges :) )
> Ubiór i dodatki > Dodatki > Bi¿uteria
Stron: 1, 2
Jakub z Bielska
Poszukuje wzorów i osób, które wykonuj± takie w³a¶nie plakietki z cyny!
Mam tak¿e jedno pytanie : do jakich czê¶ci ubioru ¶redniowiecznego przypinano takie "plakietki" i czy znaczy³y one cokolwiek (np. noszenie ujednoliconych znaczków przez jeden oddzia³ itp.)?
Jan Gradoñ
Witam!

Spróbuj: http://www.castsfromthepast.bizland.com/ , http://www.backtowhen.com/system/index.html , http://www.fetteredcockpewters.com/pilgrim_badges.html

Ja kupowa³em od ludzi z firmy Casts From the Past. Ceny nie s± wygórowane (ok. 5 funtów). Do ka¿dego egzemplarza do³±czona jest informacja potwierdzaj±ca "historyczno¶æ" danego wzoru.

swinka.gif
Szypu³
Nie wiem jak to by³o w ¶redniowieczu ale badges byly noszone przy beretach przez Szkotów, by³y one (i ciagle s±) oznaczeniami przynale¿nosci klanowej, ka¿dy klan mia³ swoj badge, ale by³o to po czasach kiedy zamiast badges Szkci nosili ro¶linki
pozdrawki jester.gif
Jakub z Bielska
Dziêkuje, dziêkuje...
To mo¿e teraz inne zapytanie!
Czy kto¶ próbowa³ robiæ takie rzeczy w³asnym sumptem? Mo¿e jest na tym forum kto¶ kto pracuje/pracowa³ w cynie??
Zapraszam do dzielenia sie do¶wiadczeniami z innymi!!!
EwKa
W heraldyce angielskiej badges wymieniane sa jako plakietki cynowe potwierdzajace przynaleznosc czyjas do oddzialu lub dworu danego wielmozy. Badges naszywano na odziez wieszchnia w ten sam sposob w jaki umieszczano wszelkie inne odznaki herbowe czyli na lewej piersi tuz ponad sercem. Przedstawienie na bagdes czesto jest kalamburem, zagadka w ktorej ukryto nazwisko Pana a nie jego figura herbowa (choc to drugie tez sie zdarzalo).
Przyklad plakietek naszytych na liberie to scena z Bardzo bogatych godzinek Ks. de Berry przedstawiajaca wyjazd na polowanie (miesiac Maj)-w lewym rogu widac trebaczy w szarorozowych strojach ze zlotymi plakietkami. Plakietki zolnierskie z czasow wojny stuletniej (najlepiej udokumentowane) byly oczywiscie cynowe a nie zlote/pozlacane.
Co do robienia plakietek na imprezy w Polsce to jest to watpliwy historycznie biznes...w czasie takiej np. bitwy pod Grunwaldem w uzyciu byly naturalne powrosla ze slomy a nie cynowe plakietki.
Micha³ ¯elazo
.
Nikodem
jedyne co mi sie nasuwa jako ozdobniki to tzw. Pilgrim Badges - z tego co wiem w polsce niedostepne icon_sad.gif
Micha³ ¯elazo
.
Nikodem
wpisz "pilgrim badges" walbo w google.pl, albo w szukaj na forum smile.gif by³o o tym kiedy¶...
a co do dzwoneczków - cos kiedys o takim czyms s³ysza³em, ale kojarzy mi sie to to z wczesniejszym sredniowieczem
a co do ¶wiecide³ek - o to w³asnie chodzi w badges-ach, s± to cynowe broszki z ró¿nymi motywami, od ¶wi±tobliwych odnaczek ze sie by³o na pielgrzymce, poprzez herbowych znaków, a¿ do spro¶nych, uskrzydlonych fallusów, fallusów w koronie etc. :D fajna rzecz ogólnie mówi±c
Micha³ ¯elazo
.
Micha³ ¯elazo
.
Nikodem
przypinane do ubrania - herby nad sercem, a reszta (chyba dowolnie) z tego co widzia³em to: na kryzie kaptura, na kapeluszu (filcowym, ale s³omkowy tez by sie chyba nada³) i co jeszcze wymy¶lisz smile.gif
a co do kwesti czysto technicznej jesli chodzi o noszenie - ma to to chyba ma³y szpikulec z ty³u którym przekuwa sie ubranie i zapina z drugiej strony.

P.S. Jesli bys chcia³ cos takiego kupowac a Angli to proponuje zebysmy kupili razem - wyjdzie taniej za przesy³ke.
Ludka
Witam!

Propunuje zajrzec do Gutkowskiej i jej "Historii Ubiorow" rozdzial dotyczacy mody wloskiej jest dobrze opracowany, jest tez podana bibliografia, ale ciezko dostepna w Polsce. Najwazniesze jednak jest, ze podaje ona nazwiska wloskich malarzy z XV i XVI w, ktorych prace w wiekszosci dostepne sa w sieci i mozna je poogladac a to dobre zrodla ikonograficzne.

Ludka Excalibur
Micha³ ¯elazo
.
Tomasz Rajtar
CYTAT
z tego co wiem w polsce niedostepne


Eeee... tak nie do koñca. A¿ tak biednie u nas nie jest... Dowód - trochê takich ozdóbek sam mam...
W zesz³ym roku kilka osób przywozi³o takie z turniejów zachodnich a kilka innych osób z pewno¶ci± potrafi³oby co¶ takiego wykonaæ.
Co do "importu" - nale¿a³oby porozmawiaæ z samym Watcherem...
Nikodem
CYTAT(Tomasz Rajtar)
CYTAT
z tego co wiem w polsce niedostepne


Eeee... tak nie do koñca. A¿ tak biednie u nas nie jest... Dowód - trochê takich ozdóbek sam mam...
W zesz³ym roku kilka osób przywozi³o takie z turniejów zachodnich a kilka innych osób z pewno¶ci± potrafi³oby co¶ takiego wykonaæ.
Co do "importu" - nale¿a³oby porozmawiaæ z samym Watcherem...


no to tu mnie ucieszy³e¶ smile.gif a jesli mo¿na wiedzieæ sk±d Ty posiadasz rzeczone ozdoby? import czy kto¶ w Polsce to to wykonywa³?
Bartko z £om¿yñca
Co do "badges", by³y zdajê siê na tym Grunwaldzie. Przynajmniej jako¶ w trakcie rozmowy zas³ysza³em, ¿e kto¶tam mia³ je dla innych.
Mam wra¿enie, ¿e Wania i Janusz bêd± wiedzieli o co chodzi i kto konkretnie mia³...(i chyba nawet od nich to s³ysza³em).
Tomasz Rajtar
Ja swoje ozdóbki kupi³em w zesz³ym roku od Cezarego vel Watchera, czyli admina tego forum. Przywióz³ je bodaj z Danii. Proponujê porozmawiaæ z nim (uprzedzam - ja nic za reklamê nie mam... bigsmile2.gif ).
Jakub z Bielska
Z tego co zas³ysza³em to Markus z Bydgoszczy mia³ jakie¶ badge na Grunwaldzie.
Je¶li siê nie myle, to zamierza on w przyszo¶ci prowadziæ handel tymi rzeczami smile.gif
Polecam zg³osiæ siê do samego Markusa smile.gif
EwKa
Eeeeeee...jest tylko jeden problem techniczny. Plakietki pielgrzymie nosili TYLKO pielgrzymi ktorzy odbyli podroz do jakiegos sanktuarium wiec radze dobrze poszukac w zrodlach gdzie sie jezdzilo w 2 pol. XVw. A plakietki "herbowe" czyli emblemy noszono jak plakietki klubowe. Tez trzeba uwazac, czyj znaczek sie nosi. Zeby nie wyszlo, ze Niemiec z Bremy nosi emblem klubu z zachodniej dzielnicy Florencji albo ksiecia Yorku...
No ale jak ktos nie jest ultrasem to "chulaj dusza piekla nie ma..."
Micha³ ¯elazo
.
Tomaszek
cz³onki i tym podobne symbole falliczne ?????? czy mo¿e co¶ inszego????
Ludka
Witam!

Temat troche stary, ale dobry material na temat badges mozna znalezdz w Osprey "Medieval Heraldy". Z tekstu wynika, ze to nie tylko cynowe plakietki ale badges mogly byc rowniez wykonane z materialu i naszyte na ubranie.
Poza tym jaka jest wlasciwie polska nazwa dla badges? plakietk, odznaki, oznaki ?

Ludka Excalibur
Jakub Zieliñski
W artykule Anny Paner i Henryka Paner Gdañszczanie na pielgrzymkowych szlakach [w:] Gdañsk ¶redniowieczny w ¶wietle najnowszych badañ archeologicznych i historycznych, Gdañsk, 1998, ss. 167-183. pilgrim badges okre¶lone s± jako znaki pielgrzymie lub plakietki pielgrzymie. Generalnie PLAKIETKI?

Poza konukursem: El¿bieta Choiñska-Bachdan (Znaleziska o charakterze kultowym z Gniewa [w:] Pomerania Antiqua, tom XIII) u¿ywa angielskiego okre¶lenia pilgrim tokens w stosunku do znaków pielgrzymich. Czyli nie tylko badges.
Ciekawe czy secular badge mo¿na okre¶liæ jako secular token? Pytam z nudów i zepsucia...
Bartko z £om¿yñca
Ja tam i tak wolê, co¶ co zosta³o w jednym miejscu nazwane "carnival badges" smile.gif

Czy to czasem nie jest to samo, co "secular"? smile.gif
Micha³ /Gwyn/ Czerep
A czy znaczek stwierdzaj±cy podleg³o¶æ jakiemu¶ panu jest znaczkiem karnawa³owym? Nie. A ¶wiecki jest z pewno¶ci± (no, chyba, ¿e biskupi albo papieski:). Te¿ lubiê carnivale Pozdrawiam
Gwyn
Micha³ ¯elazo
.
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Je¶li kto¶ nosi³ znak korporacyjny i podobny to po lewej stronie- na ramieniu, ko³nierzu kaptura, na piersi nad sercem. Pozdrawiam
Gwyn
Reyki
Szukam informacji nt.Badgesów.
Chodzi mi dok³adnie o symbolikê najpopularniejszych wzorów.
Reyki
Dziêki na Ciebie zawsze mo¿na liczyæ.Nigdy nie wpad³bym na pomys³ ¿e to bêdzie w Targowisku.

Dziêki Cedric.
Danniels
Nie wiem, mo¿e gdzie¶ to ju¿ jest, ale Freha jest ju¿ za du¿a ¿eby wszystko przeczytaæ, a wyszukiwarka nic takiego nie znalaz³a.

Szukam jakiego¶ wzoru typowo militarnego badga dla angola na mniej wiêcej po³owê XVw.
Gdzie¶ chyba widzia³em co¶ co wygl±da³o jak tarcza herbowa przeciêta emaliowanym na czerwono krzy¿em, ale nie mogê tego znale¼æ. W googlu jest od czosnku ró¿nych wzorów, ale 99% to pornografia, a reszta to pelikany, zaj±ce, skrzydlate ¶winie i Thomas Beckett.
Mo¿e kto¶ posiada jakie¶ rysunki, zdjêcia, cokolwiek co przedstawia plakietkê jakiej¶ formacji, oddzia³u czy wojojuj±cego lorda. Jedyne czym dysponujê to ró¿e, lwy i litera M w koronie, ale jako¶ niebardzo mi siê to podoba. Ju¿ najbardziej jaka¶ ró¿a, ale face4.gif
Wiem ¿e naszywano na lewym ramieniu na przeszywce naszywki, ale nie mam ¿adnego wzoru. To samo tyczy siê znaczków.

Najbardziej interesuje mnie Anglia, bo reszta ekwipunku i ³achy s± robione wg angielskich ¼róde³. Od biedy co¶ kontynentalnego.

Z góry dziêkujê.
Pozdrawiam
Jacunio
Micha³ ¯elazo
CYTAT
litera M w koronie


"A" w koronie Jacusiu. "A" od "Amor vincit omnia" smile.gif

A tak BTW to móg³by¶ zacz±æ od zapytania siê kolegi: bo mam na przyk³ad tzw. "bia³± saladê" - badgesa Tomasza Howarda, diuka Norfolk.

Pozdr.
M.
Danniels
Nie "A" Micha³ku tylko "M" w³a¶nie.
To pierwsza litera imienia jakiej¶ Marii (tylko nie wiem czy ¶wiêtej, czy jakiej¶ angielskiej awanturnicy). Podobno bardzo popularny symbol jednej ze stron podczas wojny stuletniej. (nie pamiêtam której bigsmile2.gif )

Badga znalaz³em na niemieckim E-Bayu w tamtym roku i nie wszystko zrozumia³em tego jêzyka, a resztê zapomnia³em, dlatego tak mêtnie to brzmi. Mo¿e kto¶ m±drzejszy sprostuje smile.gif

Zdjêcie jeszcze mam, wiêc wrzucam tu.

Pozdrawiam
Jacunio
£ukasz XIII
Witam,

Temat troche stary, ale nowego nie warto chyba rozpoczynaæ, a mianowice mam pytanie do wszystkich ludzi odtwarzaj±cych XIII wiek. Czy moge badget'a przyszyæ w centralnym miejscu torby, czy musze raczej wszywaæ w cote ? Szuka³em w Bibli Maciejowskiego i w Psa³terzu Potockich, ale niestety nie znalaz³em na ¿adnej torbie czego¶ co by badget przypomina³o.

I pytanie odbiegaj±ce, ale za jednym razem chce to za³atwiæ, z czego powinno sie wykonaæ ozdoby toreb (te frêzelki?) z lnu, czy mog± byc wykonane z we³ny?

Pozdrawiam
Rabiega
Wrrrrrr...wrrrrrrrrr...!!!! - jak mawia mój synek rekonstruuj±c Zygzaka Mc. Queena anger.gif
Ta¿ o przyszywaniu badgesów ju¿ by³o, tu¿ powy¿ej nawet .... wrrrrr....wrrrrrrr...!
£ukasz XIII
Drogi Panie Rabiega faktycznie pisano o noszeniu badgesów, ale podano kilka przyk³adów (szkockie berety, odzie¿ wierzchnia po lewej stronie nad sercem, na ko³nie¿u kaptura [potrafiê czytaæ cool.gif ]) z czego ¿eden nie podawa³ przyk³adu, czy mo¿liwe jest noszeni go na torbie, dlatego wole sie spytaæ.

Niewiem czy zawsze Szanowna Szara Rada atakuje tak nowych, ale mnie trudno zniechêciæ,

Pozdrawiam.
Rabiega
Nie, Szara Rada nikogo nie atakuje, to moderatorzy, nie agresorzy...
Alee...
Aleeee...
wrrrr...
wrrrrrr...
Mo¿e najpierw czytaæ, potem pytaæ ?
£ukasz XIII
CYTAT(Rabiega @ 02:27 26.12.2006) *
Nie, Szara Rada nikogo nie atakuje, to moderatorzy, nie agresorzy...
Alee...
Aleeee...
wrrrr...
wrrrrrr...
Mo¿e najpierw czytaæ, potem pytaæ ?



Tak wiem przegl±da³em wszystkie te strony jeszcze przed tym zanim Pan je tutaj umie¶cil i prosze wybaczyæ, ale je¶li jest napisane, ¿e moge je nosiæ gdzie jeszcze wymy¶le hehehe.gif jest to odpowiedz sam Pan przyzna nie do koñca satysfakcjonuj±ca, a napewnoo nie mnie icon_wink.gif . Te dwie podane przez Pana strony s± oprócz tej wszystkimi w których pojawia siê zagadnenie badges'a i niestety nic nie pisze tam o naszywaniu badgesów na torby, ale dobrze uznam ¿e ma Pan racje ( musze wiêcej poczytaæ [ czwarty raz te same teksty dunno.gif ] ) i bêde z pokor± czeka³ na odpowiedz na zadane wcze¶niej pytanie.

Pozdrawiam.
Viator
1. Plakietki "pielgrzymie", stanowi±ce najwiêksz± i najwa¿niejsz± grupê, funkcjonowa³y podobnie jak znaczki turystyczne np. ze schronisk górskich w naszych czasach, tylko ¿e dotyczy³y sanktuariów - noszono je dla w³asnej satysfakcji i trochê swoistego szpanu, na znak odbytych dok±d¶ peregrynacji i otrzymanego w zwi±zku z tym szczególnego b³ogos³awieñstwa i zdobytej zas³ugi. (Tak na boku mówi±c, temat jest jeszcze s³abo rozpoznany, ale ¿e dodawa³y one nosz±cym splendoru i nobilitacji, na pewno bywa³y i podrabiane, zw³aszcza te z dalszych o¶rodków).

Noszono je na pewno na kapeluszu pielgrzymim (patrz za³±czony fragment ilustracji ze str. 371 z Codex Manesse), na stroju, s³ysza³em te¿ (ale tego akurat w ikonografii nie widzia³em) ¿e na klapie torby (np. muszlê przegrzebka z Santiago de Compostella).

2. Plakietki ¶wieckie pe³ni³y ca³y szereg funkcji - znów podobnie jak dzisiejsze znaczki na agrafce, mog³y okre¶laæ przynale¿no¶æ, stanowiæ symbol, albo byæ po prostu humorystyczn± ozdob±, s±dz±c po szerokim wachlarzu zachowanych wzorów.

Miejsce i sposób noszenia zale¿a³y od charakteru - je¶li znaczek gildii czy herbowy, to w okre¶lonym miejscu, je¶li taki sobie bajer - to podejrzewam ¿e rzeczywi¶cie do¶æ dowolnie, je¶li "niepubliczny" symbol (falliczny, wagina itp.) - podejrzewa siê ¿e raczej gdzie¶ pod spodem. Je¶li jaki¶ znaczek by³ wykorzystywany jako identyfikacja tajnego stowarzyszenia, te¿ zapewne by³ noszony gdzie¶ pod lub po lewej stronie ubrania (tak jak tajniackie plakietki pod ko³nierzem prochowca).

Trzeba wiêc dok³adnie zorientowaæ siê z jakim znaczkiem masz do czynienia, ¿eby zdecydowaæ gdzie i czy w ogóle mo¿esz go nosiæ.

3. Co do sposobu mocowania, plakietki pielgrzymie mia³y standardow± formê z czterema "uszkami" na naro¿nikach i by³y za te "uszka" przyszywane. Nie powinny byæ przyszywane w miejscach nara¿onych szczególnie na rozci±ganie lub zginanie materia³u, a to ze wzglêdu na nisk± wytrzyma³o¶æ cyny (a i tak uszka czêsto s± na zabytkowych egzemplarzach urwane).

Przy plakietkach ¶wieckich mocowanie zale¿y od kszta³tu, ale tu te¿ wchodzi w grê raczej przyszywanie (o ile wiem nie znaleziono ¿adnych szpil czy zapiêæ dolutowanych od ty³u, a zreszt± takie elementy wymagaj±ce wiêkszej sztywno¶ci lub pewnej sprê¿ysto¶ci metalu tym bardziej nie mog³yby byæ wykonane jako cynowe).
EwKa
Spora czesc plakietek piegrzymich znalezionych w Gdansku ma z tylu albo zachowana szpile albo slad po szpili-baaaardzo popularne mocowanie. Drugi typ to uszka-okragle koleczka powstajace juz na etapie odlewania a znajdujace sie na narozach.

Poza tym istnial zwyczaj pielgrzymek "za kare" wiec plakietka stanowila dowod odbycia takowej i byla pozniej komisyjnie niszczona aby nie stala sie przedmiotem handlu wtornego:) Dlatego duza czesc plakietek jest specjalnie przecieta lub zlamana. Wiadomosci pozyskane od Pana Henryka Panera-dyrektora gdanskiego Muzeum Archeologicznego.
Viator
A to mnie zaskoczy³a¶ z t± szpil±...

Znasz mo¿e jakie¶ opracowanie w którym by³yby przedstawione reprodukcje / rysunki nie tylko "awersu" ale równie¿ tylnej strony plakietek pielgrzymich (chêtnie z terenu Polski) ?
EwKa
I tu dochodzimy do typowego problemu z Muzeo Archeo w Gdansku-brak opracowan. Maja teraz na skladzie kilka ladnych tysiecy tego ustrojstwa i wciaz dokumentuja a naplywaja nowe (taki np. cudny Kwiryniusz z Neuss)... Sprawa jest beznadziejna, nie jestem w stanie nic zamiescic na forum:(
Viator
icon_sad.gif

Ale dzięki za dobre chęci...

A czy orientujesz się, czy jest (lub czy jest w przygotowaniu w jakimś znanym terminie) jakakolwiek forma ekspozycji przynajmniej części tych znalezisk, pozwalająca je chociaż obejrzeć w realu i ew. przerysować sobie we własnym zakresie? Zbiór wart byłby wydzielenia w osobną kolekcję i odpowiedniego zaprezentowania...
Smerda
Hejka!!! Czy jest kto¶ w naszym piêknym kraju, kto zajmuje siê produkcj± badgesów? Szuka³em, ale bezskutecznie... dunno.gif
Marek z Myslowic
Spróbuj na www.jazwiec.pl tam jest chyba Basia, która wg. opisu na stronie zajmuje siê Badgesami.

Swoj± droga sam jestem ciekaw i chêtnie te¿ bym co¶ kupi³. Ale czy jest kto¶ jeszcze prócz ww. pani ?
marta.br
Basia i S³odki plakietki maluj±, nie odlewaj±.
Skontaktuj siê przez Freha z u¿ytkownikiem o nicku Pawe³.
Mi jaki¶ czas temu plakietki robi³.

Pozdrawiam
Marta
Purvis
jakos tak w maju zesz³ego roku na allegro pojawi³ sie (-i³a siê) niejaki (-a) Szuflandia, albo Szuflandia100 z oferta badgesów. O jako¶ci mnnie bêde siê wypowiada³, bo ¿aden ze mnie znawca; mnie sie podoba³y, wiêc polecam.
EDYT: sprawdzi³em, szuflandia100 z gdyni,
AdamsZnin
Witam.

A jak malowaæ badgesy? Jakimi farbami? Czy mo¿na dowolnymi kolorami, czy w bagdesach obowi±zywa³y jakie¶ ograniczenia co do kolorów?

Pozdrawiam
Viator
Ja siê nie zetkn±³em z ¿adnymi dowodami na to, ¿e plakietki by³y malowane, przynajmniej pielgrzymie s± zwykle w kolorze naturalnym metalu czyli srebrnoszare (co nie przes±dza, ¿e -zw³aszcza te ¶wieckie- nie bywa³y malowane).

Badgesy produkuje jeszcze Grzegorz Kursa http://www.institorium.pl/ - i stale poszerza ofertê, a przynajmniej ma takie zamiary.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.