Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: tatuaz/skaryfikacja w sredniowieczu
> Ubiór i dodatki > Dodatki > Fryzury i makija¿
Szawel
Witam [w moim pierwszym temacie]
Chcialbym sie zapytac, czy macie jakiej wiadomosci na temat tatuazu/skaryfikacji (swiadomego robienia blizn w okreslone wzory) w sredniowieczu, ja troche poszperalem i znalazlem kilka ciekawych informacji:
1: istnieje teoria, ze sw. Pawel byl tatuowany/skaryfikowany - list do Galantow 6,17 "Odtad niech nikt juz nie sprawia mi przykrosci; przeciez ja na ciele swoim nosze blizny, znanej przynaleznosci do Jezusa" wg. tej teori pierwsi chrzescijani nosili tatuaz w postaci litery X (Chrystus) lub J.N. (Jezus Nazarenski), ryby czy jagniecia na !czole! lub przegubie reki. Nie ma pewnosci, czy znaki te byly tatuowane czy wypalane (nie byly pietnem tylko znakiem przynaleznosci)
2: (ciekawostka) Zwloki krola Harolda II po bitwie pod Hastings zostaly rozpoznale min. po tatuazu Edith na piersi <nie wiem ile w tym prawdy, sadze, ze byly lepsze sposoby na poznanie go>
3: Krzyzowcy kazali tatuowac sobie krzyze, zeby ich cialom zapewnic chrzescijanski pochowek - flamandzki zlotnik Godefroid de Claire w 1150 utrwalil wizerunki rycerzy krzyzowych z zaznaczonymi na czolach symbolami chrzescijanstwa (mozna to znalezsc na zdobieniach stopy krucyfiksu w katedrze Notre Dame

Mam jeszcze pytanie co do symboli religijnych noszonych podczas ruchu krucjatowego (wisiory itp) - jak ktos ma to prosze o podeslanie jakis zdjec itp.

Jezeli popelnilem jakis wielki blad to prosze o wyrozumialosc - to moj pierwszy dzien na freha a sredniowieczem glebiej interesuje sie od niedawna.

Pozdrawiam
Szawel
Szawel
czekam i czekam i jakos nie widze tlumnych odpowiedzi obytych gronowiczów...naprawde zaden/zadna z Was nie ma zadnych informacji na ten temat??
Vislav
Witam

Ciekawy rysunek tatua¿u na dole strony - niestety brak opisu
http://www.steppenreiter.de/Kleidung.htm

Pozdrowienia
Vermis
Opis tego rysunku, który zamie¶ci³ Vislav i jeszcze parê przydatnych informacji na temat tatua¿u i skaryfinacji w ¶redniowieczu/ renesansie i pó¼niej znajduje siê w ksi±¿ce Andrzeja Jelskiego "Tatua¿", Wydawnictwo „Alfa”, Warszawa 1993.

Kiedy¶ ju¿ taki temat by³ na Freha i wtedy przepisa³am obszerne fragmenty z tej ksi±¿ki, ale temat kto¶ skasowa³ anger.gif , a mi siê drugi raz ju¿ pisaæ nie chcê icon_neutral.gif

Pozdrawiam

Robak czyli Bianka
Szawel
mam ta ksiazke ale wlasnie w niej sa wiadmomosci, jakie zamiescilem w temacie - myslalem, ze moze ktos wie cos wiecej...
mmayfair
Z ciekawo¶ci wpisa³am has³o tematu do Google i na pocz±tek znalaz³am informacje, ¿e tatuaze by³y swoistym potwierdzeniem na to, ¿e komu¶ rzeczywi¶cie uda³o siê dotrzeæ do Ziemi ¦wiêtej. Wiekszo¶æ pielgrzymów wraca³a z prostym, wspomnianym ju¿ wzorem krzy¿a, ale autor tekstu wspomina te¿ o bardziej skomplikowanych, np scena zwyciêstwa ¶w. Jerzego nad smokiem. Fragment tekstu i link do ca³o¶ci poni¿ej:

"The only way to prove that you had been to the Holy Land, was to return with a tattoo from the Coptic priests, who practiced this art, outside the city walls of Jeruselem. Most pilgrims got a simple tattoo, of a cross, but some of the more adventureous ones returned with images of St. George's victory over the dragon, the Virgin Mary with the infant Jesus, or Peter and the crowing cock. The designs were kept on woodblocks and the tattooing was rough, but it was the only proof available, that a pilgrim had actually visited the Holy Land."
http://www.metal-tiger.com/Wu_Tang_PCA/tattoo.html

Mo¿e kto¶ posiada wiêcej wiedzy i mog³by skomentowaæ/zweryfikowaæ ten fragment?
Pozdrawiam
Vermis
CYTAT(mmayfair)
Z ciekawo¶ci wpisa³am has³o tematu do Google i na pocz±tek znalaz³am informacje, ¿e tatuaze by³y swoistym potwierdzeniem na to, ¿e komu¶ rzeczywi¶cie uda³o siê dotrzeæ do Ziemi ¦wiêtej. Wiekszo¶æ pielgrzymów wraca³a z prostym, wspomnianym ju¿ wzorem krzy¿a, ale autor tekstu wspomina te¿ o bardziej skomplikowanych, np scena zwyciêstwa ¶w. Jerzego nad smokiem.


Tak, Jelski te¿ o tym wspomina, nawet jest stosowna rycina, z tym ¿e taki proceder zacz±³ siê najwcze¶niej w XVI/XVII wieku. Takie tatua¿e mia³y charakter souveniru z wycieczki. crazy.gif

pozdrawiam

Robak

PS. To ¼ród³o, które poda³a¶ jest jakie¶ podejrzane. Wystarczy spojrzeæ na bibliografiê, odnosi siê g³ównie do mórz po³udniowych, a nie do Europy.
Wojgniew
CYTAT(Vislav)
Witam

Ciekawy rysunek tatua¿u na dole strony - niestety brak opisu
http://www.steppenreiter.de/Kleidung.htm

Pozdrowienia



Jest to tatuaz zmumifikowanego wodza scytyjskiego, odkryty w jednym z kurhanow pazaryckich (zachodnia Syberia).
Snorri
CYTAT(Wojgniew)
CYTAT(Vislav)
Witam

Ciekawy rysunek tatua¿u na dole strony - niestety brak opisu
http://www.steppenreiter.de/Kleidung.htm

Pozdrowienia



Jest to tatuaz zmumifikowanego wodza scytyjskiego, odkryty w jednym z kurhanow pazaryckich (zachodnia Syberia).




Mam pytanko, ma kto¶ mo¿e jakie¶ dok³±dniejsze rysunki tego tatua¿u, mo¿e jaki¶ opis?

Pozdro
Vislav
Witam

Od mojego poprzedniego postu trochê wiêcej wiedzy na temat tych tatua¿y:
CYTAT
Ca³e cia³o wodza - nie tylko zreszt± z tego kurhanu, jest to po¶wiadczone tak¿e w innych przypadkach - pokrywa³y tatua¿e, wykonane nak³uciami. Na gardle i krêgos³upie znajduje siê wyobra¿enie fantastycznej postaci tygrysa z g³ow± or³a, która wytatuowana jest na karku. Rêce a¿ po nadgarstki zdobione by³y figurami mitycznych jeleni z orlimi dziobami i orlimi g³owami na koñcach rogów. S± tu te¿ wyobra¿enia górskiego barana, tygrysa i inne. Nogi równie¿ pokryte by³y postaciami zwierz±t - s± tu koz³y i mityczny drapie¿nik z orlimi g³owami. Tatua¿e by³y rozpowszechnione w¶ród koczowniczej arystokracji; informacje o tych zwyczajach przekazali tak¿e historycy chiñscy.

D³u¿szy tekst na temat znalezisk w Pazyryk http://www.archeo.uj.edu.pl/menhir/numer1/altaj.html

Inne znaleziska z tego obszaru http://www.pradzieje.pl/index.php?option=c...id=65&Itemid=59

rysunki odwzorowuj±ce tatua¿e mozna znale¼æ przegl±daj±c
http://images.google.pl/images?q=pazyryk&s...=&start=20&sa=N

Fragment jednego z znalezisk:


pozdrowienia
Zygmunt
Temat jest o ¶redniowieczu, ale skoro pojawi³ siê kurhan scytyjski to wspomnê o tym i¿ cz³owiek z lodowca alpejskiego Otzi z koñca neolitu tak¿e mia³ tatua¿e, do¶æ proste, przypuszcza siê ¿e ¶lady po zabiegach magiczno- medycznych (krzy¿ na kolanie w którym mia³ jakie¶ bodaj reumatyczne powik³ania, nie jestem pewien) rzêdy kropek itp.

Warto wspomnieæ o relacji podró¿nika Ibn- Fadlana z podrózy do Bu³garu Wielkiego nad Wo³g± gdzie spotka³ Rusów (kupców skandynawskich), s³ynny z opisu pogrzebu wikiñskiego. Napisal i¿ maj± tatua¿e od paznokci po nasadê szyi, które wygl±daj± jak drzewa (plecionki jak przypuszczam)
Vislav
Witam

Dla odmiany tatua¿e z wykonywane z u¿yciem henny, czyli to co przetrwa³o w kulturze arabskiej i hinduskiej od VIII w n.e. do chwili obecnej (zreszt± aktualnie modne w niektórych krêgach chyba na ca³ym ¶wiecie).

http://www.kenzi.com/HENNA/HTML/hennahistory.htm

Jako, ¿e jest to nietrwa³a sztuka zdobienia cia³a mozna zobaczyæ tylko wspó³czesne wykonanie


pozdrowienia
Pawe³ Lipnicki
W ikonografii mog± siê zdarzyæ pomy³ki, to znaczy wzór malowany, czy wykonany henn± móg³ byæ wziêty za tatua¿,
lub odwrotnie. Co do pierwszych postów, a propos ewentualnych tatua¿y i blizn ¶w.Paw³a Aposto³a, jest to raczej ma³o prawdopodobne - w ST, w ksiêdze Powtórzonego Prawa jest wyra¼ny zakaz tatua¿y i skaryfikacji -¶w. Pawe³ by³ ortodoksem, prawdopodobnie - faryzeuszem z kap³añskiego rodu. Równie¿ chrze¶cijanie z pierwszych wieków nie eksponowali w widocznych miejscach (np.:czo³o) symboli swojej wiary. Tatua¿e religijne wystêpuj± w ko¶ciele koptyjskim, a sceny religijne jako wzór tatua¿u - dopiero w pó¼nym ¶redniowieczu, i to nader sporadycznie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.