CYTAT(lupusrex)
Wotawa przeczytaj prosze jak sforumuowa³em zdanie napisa³em ¿e by³y i ¿e nie wypowiem sie co do tego egzempla¿a :
Przepraszam, ale w takim razie po co go zamiszczasz? Sk±din±d wypowiadaæ siê nie musia³e¶, bo by³ opisany i to zupe³nie niezgodnie z Twoimi sugestiami. Wiêc jakby sam nie przeczyta³e¶ co posy³asz. W tym kontescie zaganianie innych do czytania wygl±da dosyæ dziwnie.
CYTAT(lupusrex)
Poda³em zdiêcie dla wyobra¿enie kszta³tu.
Nie masz wrazenia, ¿e to jednak kompletnie bez sensu?. Nie wim po co podsy³asz ³uk kompozytowy dla wyobrazenia ³uku monolitycznego którego nikt nie widzia³, wiêc nie wiadomo jaki ma kszta³t. A potem siê dziwisz, ¿e komu¶ to nie pasuje. To by³o po prostu wymaga³o sprostowania, bo nie mia³o kompletnie nic do rzeczy. Chyba tylko udowadnia³o jak czesto " ³uk z warstw± rogow±" nazywany jest "³ukiem rogowym". bo tak w³a¶nie czêsto jest.
CYTAT(lupusrex)
Podobnie jak Vislav uwa¿am ¿e to zbyt daleko id±ca konkluzia je¶li my nie wiemy obecnie jak co¶ zrobiæ nie oznacza to ¿e czego¶ takiego nie wykonywano.
Ale znajd¼cie najpierw choæby JEDENO znalezisko, jeden przyk³ad i mówmy o nim. Nadal nie znajdujê konkretnych dopwodów na temat owych ³uków z Javy, a o kontaktach miedzy Jaw± i homeryck± Grecj± ju¿ nawet nie wspominam. Konwergencja? Warunki na Jawie nieco ró¿ni± siê od warunków w Grecji kontynentalnej i wyspach. Nawet od tych dawniejszych warunków.
To, ¿e nie mamy dowodów, ¿e nie wykonywano stalowych bumerangów w Kulturze Przeworskiej, nie znaczy, ¿e mo¿emy mówiæ o ich wykonywaniu i jeszcze do tego zamieszczaæ na dowód zagiêtego miecza i relacji o u¿ywaniu bumerangów w Australii.
Tu i tak jest lepiej, bo australijskie bumerangi przynajmniej ka¿dy z nas widzia³...
CYTAT(lupusrex)
Wychodze z za³o¿enia ¿e nale¿y mieæ toche dystansu co do "fachowe Literatury"
Byle nie tysi±ce lat swietlnych dystansu wobec "fachowej literatury" i zero dystansu do ka¿dej sensacyjnej ploty. W przedstawionej narracji nie wiadomo czy chodzi o swobodna spekulacje, czy o mno¿enie mitów. Podanie jako przyk³adu ³uku kompozytowego przekona³o mnie, ze raczej o to drugie.
CYTAT(lupusrex)
Co do ¼róde³ starogreckich które poda³e¶ to dziêki nim Schliemann odkry³ gdzie znajduje sie Troja bo ¶wiêcie wierzy³ w ich prawdziwo¶æ ;-)
Dobrze, ¿e nie szuka³ sladów stóp Afrodyty i Apolla...
Nie podwa¿am sensowno¶ci czerpania z tego typu ¼róde³, bo ich przydatno¶æ zosta³a niejednokrotnie udowodniona. Choæby zapis o he³mie z k³ów dzika. W czasach klasycznej grecji juz nie u¿ywanych, wiêc ewidentnie zachowany wiernie przez grube setki lat. Jednalk gdyby¶my zapis o nim rozpoznawali tak jak o ³uku rogowym,, przyjêliby¶my, ze he³m sk³da³ siê wy³±cznie z k³ów dzika (ca³ych), posklejanych ewentualnie ze sob± "za pomoc± metalowej obrêczy" (takie samo kombinatorstwo jak z ³ukiem). Otó¿ nie. He³m by³ zrobiony jako struktura wielowarstwowa, a owe k³y dzika to p³ytki z tych k³ów powycinane i mocowane na ca³ej konstrukcji.
Po prostu trzeba wiedzieæ jak to czytaæ a nie ³apaæ siê jak leci ka¿dego s³ówka i to w t³umaczeniu polskim jako dowodu. Przypopminam hecê ze "skarbem Priama" z tej samej Troi.
CYTAT(lupusrex)
Jednak nie tylko ten obszar kulturowy mia³em na my¶li. W podanym przez Vislava linku systematyka moim zdaniem jest do przyjêcia, z prostej przyczyny, odporno¶æ na zgniatanie rogu musia³a byæ poparta jakimi¶ wcze¶niejszymi do¶wiadczeniami w zakresie urzytkowania go w wiadomy sposób, ale mo¿e to zbyt naci±gana teoria.
I w dodatku przedstawiona ju¿ (tak a propos wnikliwego czytania) w cytowanym tek¶cie :
CYTAT
Pure horn bows occur infrequently in Asia but were rather regular on the island of Java. Horn bows are generally cut from water buffalo horn because of their length and compressibility. The pure horn bow may have given rise both to the reflex bow and the composite bow.
Niestety nie wiemy na ile mo¿na mu ufaæ, choc przynajmniej pokazuje gdzie szukaæ takich ³uków. To mo¿e jednak kto¶ na prawdê co¶ takiego widzia³ i opisa³? Póki co kto¶ mówi, ¿e "by³o u¿ywane", a wcze¶niej, ze takie ³uki "przytrafiaj± sie w Azji". Nie wiemy na jakiej podstawie. Jel³i tak, to warto by je po prostu pokazaæ. Mysle, ¿e to zakoñczy³o by ca³± sprawê i zadowoli³o wszystkich z nas.
Co do samej teorii:
Nie przekonuje mnie teoria o ewolucji od "pure horn" do kompozytowego. Bez szczegó³owej analizy kiedy by¶ datowa³ takie zjawiska, jak to wypadaw kontek¶cie ³uku kompozytowego itd. A poniewa¿ nikt nie wie kiedy taki ³uk siê pojawi³, to mo¿na sobie gadaæ i gadaæ...
Najstarsze znalezisko które
mo¿e byæ interpretowane jako ³uk refleksyjny pochodzi ze srodkowej europy z pochówku Kultury Ceramiki Sznurowej. W kurchanie pochowano kobietê. Mozna sie wiêc upieraæ przy istnieniu czego¶ takiego nawet 3000 lat p.n.e. (u nas to jeszcze eneolit).
Tego typu teorie mo¿emy mno¿yæ w nieskoñczono¶æ i dodaæ przed epok± kamienia epokê "Narzêdzi Drewnianych" np.