Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: £uki z rogu
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Morrigan
ktos wie cos na ten temat , jak robic, jaki rog itd
Wotawa
A o co w³a¶ciwie tu chodzi?
Morrigan
o Luki wykonywane z rogu
fisch
chodzi ci o ca³e ³uki z rogu czy tylko elementy np. zaczepy na ciêciwê
Morrigan
Cale, calusienkie
Wotawa
Obawiam siê, ¿e w sprawie takich ³uków trzeba by by³o raczej do jakiego¶ forum fantasy napisaæ.
Aubrey
£uki z rogów istnia³y. wykonane by³y z odwróconych rogów zwierzêcych przewa¿nie bawolich a ³±czone na majdanie specjaln± obejm±, zreszt± te¿ rogow±. Odnajdujemy je na wykopaliskach Greckich. D³ugo¶æ takiego ³uku wynosi³a oko³o 110 - 130 cm.
lupusrex
Witam jednak nie fantysy

Wotawa niedaleko szukaæ by³y i s±.........i o ile mi wiadomo by³y egzemplarze ca³kowicie z rogu bez dodatku drewna.. ewentualnie z dodatkiem ¶ciengien - nie wypowiem sie co do tego egzempla¿a...

http://www.hornbow.com/cutaway.html

w ujêciu historycznym ³uk z rogów ¶wiêtego zwierzêcia czêsto pojawia sie w mitologiach ró¿nych ludów czyli co¶ w tym jest

pozdrawiam
Aubrey
Lupusrex ciekawe zdjecie tego rogowego ³uku. Aczkolwiek zupe³nie inny ten ³uk od tego co ja mia³em okazjê zobaczyæ w Grecji, tamten wykonany by³ z rogów bawo³a. niestety nie mam skanera i nie mogê zamie¶ciæ fotki.
Wotawa
CYTAT
Witam jednak nie fantysy

Owszem, fantasy. Zw³aszcza gdy mówimy o wykorzystaniu ca³ych rogów.

CYTAT
Wotawa niedaleko szukaæ by³y i s±.........i o ile mi wiadomo by³y egzemplarze ca³kowicie z rogu bez dodatku drewna..

Ale by³ bambus zamiast drewna - tak napisane jest na stronie z której podano przyk³ad "rogowego":
"Follow Korean Master Bowyer Geuk-hwan Park as he skillfully takes bamboo, horn, sinew and other materials and turns them into a work of art."

CYTAT
ewentualnie z dodatkiem ¶ciengien - nie wypowiem sie co do tego egzempla¿a...

http://www.hornbow.com/cutaway.html
Trzeba przeczytaæ co tam napisano, oraz to co zacytowa³em powy¿ej. Tradycyjny, wschodni ³uk kompozytowy, refleksyjny. Rdzeñ jest z drewna (bambusa?), od strony grzbietu sciêgna(tu - nie widzê), od brzu¶ca - warstwa rogu.
Podany link wyra¼nie pokazuje jak wygl±da drewniany rdzeñ (core) gdy zdejmie siê z niego ("is dehorned") warstwê rogu. Nawet widaæ, ¿e to drewno.

CYTAT
w ujêciu historycznym ³uk z rogów ¶wiêtego zwierzêcia czêsto pojawia sie w mitologiach ró¿nych ludów czyli co¶ w tym jest

Owszem, jest w tym pewne nieporozumienie. Nazywano te ³uki rogowymi, na takiej samej zasadzie jak na stronie:http://www.hornbow.com/cutaway.html. Jako ³uk z rogow± warstw±, wykonany z u¿yciem rogu (m.in.). To znana pomy³ka z dawniejszych czasów, powtarzana nieraz i w dzisiejszych, bli¿szych fantasy opracowaniach. Przypuszcza siê, ¿e istnia³y ³uki refleksyjne bez dodatu warstwy rogowej (niektóre znaleziska scytyjskie i in.) st±d "³ug rogowy" to po prostu nazwa ³uku kompozytowego z zawarto¶ci± warsty rogowej (w odró¿nieniu od tych bez tej warstwy). Na przes³anej przez Ciebie stronie jest nawet przyk³ad takiego ³uku bez rogu - zwanego bambusowym ( Korean bamboo bow - http://www.hornbow.com/mokgoong.html), ewidentnie kompozytowy - ¶ciêgna i bambus - bez warstwy rogowej.
Oczywiscie je¶li taki by by³ - chêtnie bym zobaczy³ jakie¶ znalezisko...
Przy okazji mamy tu ca³kiem ³±dne przekroje. Je¶li s± to tylko warstwy rogowe - mozna by to sprawdziæ:
http://www.hornbow.com/cross.html

www.bowtime.waw.pl
www.atarn.gorg
Wotawa
CYTAT(Aubrey)
£uki z rogów istnia³y. wykonane by³y z odwróconych rogów zwierzêcych przewa¿nie bawolich a ³±czone na majdanie specjaln± obejm±, zreszt± te¿ rogow±. Odnajdujemy je na wykopaliskach Greckich. D³ugo¶æ takiego ³uku wynosi³a oko³o 110 - 130 cm.

Obawiam siê, ¿e nie znajdujemy ich. To jest raczej dosyæ daleko id±ca kombinacja na temat niezbyt dobrze zrozumianych cytatów z Iliady i Odysei. Robienie ³uków z ca³ych rogów, to rzecz po prostu niemo¿liwa.

Moze podanie Twojego ¼ród³a informacji pomo¿e nam co¶ wyja¶niæ?
Wotawa
Ech, gapy, trzeba by³o przeczytaæ na FAQ:
Lupusrex:http://www.koreanarchery.org/faq.html
CYTAT
Q: What are the two types of bows made of?
A: The horn bow is made of several types of materials. The belly is made from waterbuffalo horn, the core is bamboo, the 'ears' are of acacia or mulberry, the handle of oak; it is backed with sinew, that is covered with birch bark, with everything being held together with fish air bladder glue.
The laminated bow is made from different materials, too. The belly is made from a special material the Koreans call 'black paper pulp'; it simulates the horn on the horn bow and is quite durable. The inner laminations are of either maple or bamboo (depending on the model), carbon, and a couple glass layers. The 'ears' are made of acacia, just like the horn bow and the back is covered with birch bark, also like the horn bow.


Czyli tak jak pisa³em.
Vislav
Witam

Do przemy¶leñ zanim s±dy zaczynaj± byæ kategoryczne:
CYTAT
Pure horn bows occur infrequently in Asia but were rather regular on the island of Java. Horn bows are generally cut from water buffalo horn because of their length and compressibility. The pure horn bow may have given rise both to the reflex bow and the composite bow.

cytat z artyku³u: Back to the Northern Seas. Autor powo³uje siê m.innymi na:
CYTAT
Longman, C.J. and Col. H. Walrond, Badminton Library of Sports: Archery. New York, F. Ungar Pub. Co., 1967.


Tak wiêc warto zajrzeæ do:
The Badminton Library: Archery
Chapter III chapter 2 - tabela
chapter 4 - THE HORN AND COMPOSITE BOWS. Autor m.innymi formu³uje tezê, ¿e ³uk rogowy jest form± przej¶ciow± pomiêdzy ³ukiem drewnianym a kompozytowym.

CYTAT
Probably the link between the wooden bow and the composite bow was the bow of pure horn.



Pozdrowienia Vislav
lupusrex
Dziêkuje Vislav wyprzedziles mnie tym linkiem w³a¶nie go wygrzeba³em smile.gif

Wotawa przeczytaj prosze jak sforumuowa³em zdanie napisa³em ¿e by³y i ¿e nie wypowiem sie co do tego egzempla¿a : O ile mi wiadomo by³y w Koreii a w³a¶ciwie tym obszarze wp³ywów ale to informacia zas³yszna( z ust archeologa) nie poparta jaki¶ fizycznym dowodem nie dam linku niestety. Poda³em zdiêcie dla wyobra¿enie kszta³tu. Podobnie jak Vislav uwa¿am ¿e to zbyt daleko id±ca konkluzia je¶li my nie wiemy obecnie jak co¶ zrobiæ nie oznacza to ¿e czego¶ takiego nie wykonywano. Wychodze z za³o¿enia ¿e nale¿y mieæ toche dystansu co do "fachowe Literatury" i staram sie wywa¿aæ opinie tak± mam zasade. Co do ¼róde³ starogreckich które poda³e¶ to dziêki nim Schliemann odkry³ gdzie znajduje sie Troja bo ¶wiêcie wierzy³ w ich prawdziwo¶æ icon_wink.gif . Jednak nie tylko ten obszar kulturowy mia³em na my¶li. W podanym przez Vislava linku systematyka moim zdaniem jest do przyjêcia, z prostej przyczyny, odporno¶æ na zgniatanie rogu musia³a byæ poparta jakimi¶ wcze¶niejszymi do¶wiadczeniami w zakresie urzytkowania go w wiadomy sposób, ale mo¿e to zbyt naci±gana teoria.

pozdrawiam
Wotawa
CYTAT(lupusrex)
Wotawa  przeczytaj prosze jak sforumuowa³em zdanie napisa³em ¿e by³y  i ¿e nie wypowiem sie co do tego egzempla¿a :

Przepraszam, ale w takim razie po co go zamiszczasz? Sk±din±d wypowiadaæ siê nie musia³e¶, bo by³ opisany i to zupe³nie niezgodnie z Twoimi sugestiami. Wiêc jakby sam nie przeczyta³e¶ co posy³asz. W tym kontescie zaganianie innych do czytania wygl±da dosyæ dziwnie.

CYTAT(lupusrex)
Poda³em zdiêcie dla wyobra¿enie kszta³tu.

Nie masz wrazenia, ¿e to jednak kompletnie bez sensu?. Nie wim po co podsy³asz ³uk kompozytowy dla wyobrazenia ³uku monolitycznego którego nikt nie widzia³, wiêc nie wiadomo jaki ma kszta³t. A potem siê dziwisz, ¿e komu¶ to nie pasuje. To by³o po prostu wymaga³o sprostowania, bo nie mia³o kompletnie nic do rzeczy. Chyba tylko udowadnia³o jak czesto " ³uk z warstw± rogow±" nazywany jest "³ukiem rogowym". bo tak w³a¶nie czêsto jest.

CYTAT(lupusrex)
Podobnie jak Vislav uwa¿am ¿e to zbyt daleko id±ca konkluzia  je¶li my nie wiemy obecnie jak co¶ zrobiæ nie oznacza to ¿e  czego¶ takiego nie wykonywano.

Ale znajd¼cie najpierw choæby JEDENO znalezisko, jeden przyk³ad i mówmy o nim. Nadal nie znajdujê konkretnych dopwodów na temat owych ³uków z Javy, a o kontaktach miedzy Jaw± i homeryck± Grecj± ju¿ nawet nie wspominam. Konwergencja? Warunki na Jawie nieco ró¿ni± siê od warunków w Grecji kontynentalnej i wyspach. Nawet od tych dawniejszych warunków.

To, ¿e nie mamy dowodów, ¿e nie wykonywano stalowych bumerangów w Kulturze Przeworskiej, nie znaczy, ¿e mo¿emy mówiæ o ich wykonywaniu i jeszcze do tego zamieszczaæ na dowód zagiêtego miecza i relacji o u¿ywaniu bumerangów w Australii.

Tu i tak jest lepiej, bo australijskie bumerangi przynajmniej ka¿dy z nas widzia³...

CYTAT(lupusrex)
Wychodze  z za³o¿enia ¿e  nale¿y mieæ toche dystansu co do   "fachowe Literatury"

Byle nie tysi±ce lat swietlnych dystansu wobec "fachowej literatury" i zero dystansu do ka¿dej sensacyjnej ploty. W przedstawionej narracji nie wiadomo czy chodzi o swobodna spekulacje, czy o mno¿enie mitów. Podanie jako przyk³adu ³uku kompozytowego przekona³o mnie, ze raczej o to drugie.

CYTAT(lupusrex)
Co do ¼róde³   starogreckich  które poda³e¶ to dziêki nim Schliemann odkry³ gdzie znajduje sie Troja  bo ¶wiêcie wierzy³ w  ich prawdziwo¶æ  ;-)

Dobrze, ¿e nie szuka³ sladów stóp Afrodyty i Apolla...
Nie podwa¿am sensowno¶ci czerpania z tego typu ¼róde³, bo ich przydatno¶æ zosta³a niejednokrotnie udowodniona. Choæby zapis o he³mie z k³ów dzika. W czasach klasycznej grecji juz nie u¿ywanych, wiêc ewidentnie zachowany wiernie przez grube setki lat. Jednalk gdyby¶my zapis o nim rozpoznawali tak jak o ³uku rogowym,, przyjêliby¶my, ze he³m sk³da³ siê wy³±cznie z k³ów dzika (ca³ych), posklejanych ewentualnie ze sob± "za pomoc± metalowej obrêczy" (takie samo kombinatorstwo jak z ³ukiem). Otó¿ nie. He³m by³ zrobiony jako struktura wielowarstwowa, a owe k³y dzika to p³ytki z tych k³ów powycinane i mocowane na ca³ej konstrukcji.

Po prostu trzeba wiedzieæ jak to czytaæ a nie ³apaæ siê jak leci ka¿dego s³ówka i to w t³umaczeniu polskim jako dowodu. Przypopminam hecê ze "skarbem Priama" z tej samej Troi.

CYTAT(lupusrex)
Jednak  nie tylko  ten obszar kulturowy mia³em na my¶li. W podanym przez Vislava linku  systematyka moim zdaniem jest  do przyjêcia, z prostej przyczyny,  odporno¶æ  na zgniatanie  rogu musia³a byæ poparta jakimi¶ wcze¶niejszymi do¶wiadczeniami w zakresie  urzytkowania go w wiadomy sposób, ale mo¿e to zbyt naci±gana  teoria.

I w dodatku przedstawiona ju¿ (tak a propos wnikliwego czytania) w cytowanym tek¶cie :
CYTAT
Pure horn bows occur infrequently in Asia but were rather regular on the island of Java. Horn bows are generally cut from water buffalo horn because of their length and compressibility. The pure horn bow may have given rise both to the reflex bow and the composite bow.

Niestety nie wiemy na ile mo¿na mu ufaæ, choc przynajmniej pokazuje gdzie szukaæ takich ³uków. To mo¿e jednak kto¶ na prawdê co¶ takiego widzia³ i opisa³? Póki co kto¶ mówi, ¿e "by³o u¿ywane", a wcze¶niej, ze takie ³uki "przytrafiaj± sie w Azji". Nie wiemy na jakiej podstawie. Jel³i tak, to warto by je po prostu pokazaæ. Mysle, ¿e to zakoñczy³o by ca³± sprawê i zadowoli³o wszystkich z nas.

Co do samej teorii:
Nie przekonuje mnie teoria o ewolucji od "pure horn" do kompozytowego. Bez szczegó³owej analizy kiedy by¶ datowa³ takie zjawiska, jak to wypadaw kontek¶cie ³uku kompozytowego itd. A poniewa¿ nikt nie wie kiedy taki ³uk siê pojawi³, to mo¿na sobie gadaæ i gadaæ...
Najstarsze znalezisko które mo¿e byæ interpretowane jako ³uk refleksyjny pochodzi ze srodkowej europy z pochówku Kultury Ceramiki Sznurowej. W kurchanie pochowano kobietê. Mozna sie wiêc upieraæ przy istnieniu czego¶ takiego nawet 3000 lat p.n.e. (u nas to jeszcze eneolit).

Tego typu teorie mo¿emy mno¿yæ w nieskoñczono¶æ i dodaæ przed epok± kamienia epokê "Narzêdzi Drewnianych" np.
lupusrex
Wotawa

Tym postem tylko ukazales ¿e urazilem tw± dume oponuj±c na temat autorytarnego stwierdzenia ¿e co¶ takiego jest nie mo¿liwe do wykonania i ¿e to fantysy. Popadaj±c w dywagacie tego typu próbuj±c Ci udowodniæ ¿e istnieje taka mo¿liwo¶æ i tak tego nie dokonam .

Osoba której zdanie zawar³em w tym po¶cie wg moich i nie tylko moich kryteriów by³a kompetentna do podania mi takiej informacji, o mitomanie bym jej nie oskar¿y³.

Je¶li ju¿ pos±dzasz mnie o nie dok³adnie czytanie.. to s³owa me jasno wyra¿a³y mój dystans do zamiesczonego przezemnie linku (zdjêcia) pojêcie wyobra¿enie a stwierdzenie "tak wygl±da³ ten ³uk" to dwie ró¿ne ¿eczy. Zgodze sie ¿e mo¿emy sobie gada¶ i gadaæ... bo obaj nie mamy niezbitych dowodów.

Jednak zauwa¿ ¿e dziêki temu ¿e rozmawiamy a nie atakujemy siebie czêsto ludzie dochodz± do efektów i ucz± sie do siebie na wzajem, kpiarski ton nie nada mocy twym argumentom: raczej uwa¿nego czytelnika forum zastanowi Twój emocionalny sposób wyra¿anie my¶li.

Stwo¿y³e¶ z mego krótkiego wzmiankowego postu przedmiot analizy.. popadaj±c w s³owotok niestety nie udowdni³e¶ tym tego ¿e ³uki tego typu to p³ód ludzkiej wyobra¼ni literackiej .

Vislav zamie¶ci³ link do strony kogo¶ kto "bada" ten temat apelowa³ o wstrzymanie sie co do " kategorycnych s±dów" moj post by³ intencyjnie swoistym poparciem dla jego apelu.

Przytaczasz szereg przyk³adów na moje b³êdy logiczne. Gdzie¶ wyczyta³em ¿e jeste¶ in¿ynierem wiêc jako umys³ ¶cis³y powiniene¶ bardziej tonowæ wypowiedzi. Ja nie uwa¿am sie za osobê na tyle ¶wiat³± by kategorycznie zak³adaæ co¶ czego nie da sie udowodniæ je¶li obaj teraz b±dziemy sie zasypywaæ argumentami i tak nie dojdziemy do konsensusu.
Ja nie zyskam nic ty mo¿e tak.....hm


Zwróæ uwagê jednak ¿e s³owa " nie istania³y, to nie mo¿liwe" s± czêsto redagowane przez ¿ycie
Pozytywnym efektem tego ¿e sie tu rozpisujemy jest to ¿e nie spoczywamy na laurach i weryfikujemy czêsto swe pogl±dy... je¶li jeste¶my do tego zdolni.. ja jestem

pozdrawiam
Wotawa
CYTAT
Tym postem tylko ukazales ¿e urazilem tw± dume oponuj±c na temat autorytarnego stwierdzenia ¿e co¶ takiego jest nie mo¿liwe do wykonania i ¿e to fantysy.


Dowodu jak nie by³o tak nie ma. Osobiste wycieczki to raczej niepowa¿na metoda i nie ma nic wspólnego z nawet ostr± wymian± zdañ. To ju¿ po prostu zwyk³a, bezsenswona pohukiwanka, na któr± nie mam czasu ani ochoty. Nie s±dzê by wogóle to komu¶ co¶ da³o.
lupusrex
Witam
zgadzam sie nic to nie da proponuje by¶my co¶ poszukali na ten temat a wtedy b±dziemy sie produkowaæ. Tak do niczego nie dojdziemy.

Oficialnie prostuje: moje s³owa nie by³y osobistymi wycieczkami pod adresem Wotawy i wola³bym by by³y tak traktowane przez wszystkich.

Pozdrawiam
bodkin
daleko nie trzeba szukac - chociazby rogowe luki eskimosow
sa fotki w tra . bow. bib.
poza tym luki plemienia przeklute uszy z zachodnich stanow dzisiejszego usa
widzialem fote jednak w tym przypadku nie potrafie z absolutna pewnoscia stwierdzic czy jest tam sam rog
te luki cieszyly sie uznaniem
natomiast wspomniane rogowe luki eskimoswo sa z litego rogu
o ile pamiec mnie nie myli oryginalne egzemplarze takich lukow ostrzelal i wyniki zapisal saxton pope
parametry nie byly rewelacyjne
precedens wiec juz jest ;)))))
lupusrex
Witam

Otó¿ w³a¶nie eskimosi mieli z oczywistych powodów deficyt je¶li chodzi o drewno. O ile mi wiadomo stosowali rogi renifera W podanym przez Vislava linku jest o tym chyba nawet wzmianka. W literaturze trafi³em na stwierdzenie ¿e próbowano nawet eksperymêtowaæ z fiszbinem choæ nie mam pojêcia o co w tym chodzi chyba na zasiadzie kompozytu róg - fiszbin. Fiszbin jest materia³em bardzo elastycznym. Stosowany by³ przez Inouckie plemiona jako swoista pu³apka na drapie¿niki. Wyginano go, zwi±zywano i zostawiano na mrozie jak zamarz³ i pozosta³ zgiêty rozcinano splot. po po³kniêciu zwierze rozpuszcza³o zmarzline i fiszbin siê wyprostowywa³ powoduj±c rozsadzenie ¿o³±dka. Brutalne ale có¿ face4.gif . Co do eskimoskich ³uków nie znalaz³em jednak narazie linku gdzie by taki ³uk by³ przedstawiony na fotografi choæ w³a¶nie szukam.


Bodkin podaj prosze link jak mo¿esz
bodkin
niestety nie mam linku
mam tylko fotki i opis
ja nie za bardzo siedze w lukach am pln , ale przypomnialem sobie , ze byl takze rogowy luk indian prerii ( nie pamietam jakie plemie )
dostalem kiedys fotki od goscia z niemiec ktory specjalizuje sie w lukach indian am pln
nie przypominam sobie aby ten luk mial w ramionach drewno
to byl rog , byc moze jeszcze sciegna
luk bardzo krotki i wyraznie zaznaczone w nazwie - rogowy
mysle , ze takie nazewnictwo moze funkcjonowac nawet jak na rogu beda przyklejone sciegna
pewnie dla odroznienia od lukow drewnianych
roznica co by nie mowic jest
skoro wpadli na to indianie i eskimosi to grekom pewnie tez sie to udalo i opisy homera nie wziely sie znikad
to oczywiscie tylko moje skromne zdanie
Wotawa
Czyli mamy Eskimosów i ewentualnie Jawê. Poszukamy dok³adniejszych relacji i sprawa bedzie jasna co do istnienia. Eskimosi s± tu szczególnie obiecuj±cy. Trzeba by siê przyjrzeæ.

Co do Homera, to jak ju¿ wspomina³em. Ta sama sytuacja co w przypadku he³mu z k³ów dzika. He³m by³, ale nie z ca³ych k³ów i nie tylko z k³ów. Poza tym co do Homera to wreszcie trzeba by ten cytat zamie¶ciæ...
Na pewno go nie wyszuka w tym tygodniu. Reszta ju¿ by³a wyja¶niona.
Abrat
co do cytatów to Iliada w ksiêdze IV opisuje ³uk zrobiony z dwóch rogów po³±czonych w majdanie, zwierzêcia nazwanego Ibex,
chodzi zapewne o kozioro¿ca (Capra ibex) ale to raczej trudne do uwierzenia, natomiast spotyka³o siê podobne ³uki w Afryce z rogów Oryxa (taka antylopa), ale nie pamiêtam gdzie to znalaz³em i takie ³uki ca³kiem nie¼le dzia³a³y.

nastêpny cytat to z XXI pie¶ni Illiady gdzie Odyseusz itd. ale z opisu wynika raczej, ¿e u¿ywa³ on ³uku kompozytowego

¼ród³o Iliada i Odyseja, wydanie dowolne bigsmile2.gif

co do Amer. Pó³n. plemiona Mandan, Arickaree, Crow ( i mo¿e inne) u¿ywa³o ³uków z poro¿a ³osia z warstw± ¶ciêgien, plemiona Crow i Cheyenne ³uków z rogów owcy (nie wiem jakiej) te¿ pokrywanych ¶ciêgnami. Oprócz tego u¿ywali ³uków drewnianych, to sa plemiona Prerii - czyli trochê niedoboru drewna.
podobnie ³uki z poro¿a by³y robione przez Eskimosów.

¼ród³o: S. Alley, J. Hamm, Encyklopedia of Native American Bows, Arrows and Quivers

Vislaw - co do linku z ksi±¿k± który poda³e¶ napisana zosta³a pod koniec XIX w. To jest naprawdê warte przeczytania ale co do wiedzy archeologiczno-historycznej opiera³ bym siê jednak na nowszych pozycjach smile.gif

Lupus... da³e¶ plamê z tym koreañskim ³ukiem - nie ma siê co przejmowaæ szczerba.gif

pozdrawiam
Abrat
Aha zapomnia³em dodaæ, ¿e w sieci wisia³ kiedy¶ fajny tekst Wojtka Kosiorka (oparty na jedo pracy dypolmowej na warszawsiej archeologii) dotycz±cy ³ucznictwa Mykeñczyków i Minojczyków. Ja mam ten tekst ale bez tytu³u. Skrócony ten tekst zosta³ opublikowany w JSAA chyba 2003 roku (moge siê myliæ)
Poza tym by³ te¿ w sieci artyku³ dr. Amatuccio dotycz±cy ³uku homeryckiego - te¿ warty przeczytania
(jest te¿ ciekawa ksi±¿ka Amatuccio po¶wiêcona ³ucznictwu okresu bizantyjskiego - niestety nie mam angsad.gif)

niestety nie namierzy³em tego obecnie w sieci ale obie pozycje mam gdzie¶ zarchiwizowane, a tekst Wojtka móg³bym wsadziæ na bowtime tylko muszê siê z nim skontaktowaæ w sprawie tytu³ów i copyright.

pozdrawiam
lupusrex
Witaj

Wiem ¿e da³em troche, wiedzia³em ¿e gdzie¶ dzwoni± ale to nie w tym ko¶ciele. bigsmile2.gif bigsmile2.gif,
Abrat
Aha jeszcze sobie przypomnia³em - polecam artyku³ wspmnianego Amatuccio pt: Saracen Archers in Southern Italy, przytacza tam ciekawe dane - art. jest tutaj:
http://www.deremilitari.org/resources/ARTI...cen_archers.htm

pozdrawiam
Sier¶ciak
Sorry ¿e tak trochê mrocznie...ale nie mówiê ¿e to ¿ród³o historyczne... devil.gif
Ogl±da³ ktos odyseusza...tego z Armandem Assante, tam facet mia³ taki ³uk, wygl±da³ jaby by³ zrobiony z dwóch rogów jakiegos czego¶, i nikt go nie móg³ napi±æ itd.... W filmie ³uk strzela³ tongue.gif , i wygl±da³ super, z czego mogliby go zrobic innego ¿eby wygl±da³ jak ³uk z rogu i jeszcze strzela³ ? Jakos wersja iz filmowy Odys szy³ z jakiegos supersprzêtu nie wydaje mi siê zbyt prawdopodobna, no ale jak oni to zrobili....
Miniejsza z tym..mo¿e jak±¶ fotkê znajdê

pozdrawiam Sier¶ciak the Great :P
Abrat
Hmm tak odmraczaj±c smile.gif
a po¿ycz sobie np. wersjê rozszerzon± DVD z np. Dru¿yn± pier¶cienia i poogl±daj w dodatkach z czego robi siê ró¿ne rzeczy w filmach (tak aby wiêkszo¶æ aktorów nie pad³a ze zmêczenia lub siê nie pozabija³a)
albo pogrzeb w sieci i poszukaj o takch produktach informacji
potêga filmowej iluzji jest z roku na rok coraz trudniejsza do ogarniêcia. Musze przyznaæ, ¿e po filmach z ostatnich lat zaczynam byæ przekonany, ¿e mo¿na nakrêciæ wszystko.
A ju¿ dawno temu by³y ca³kiem niez³e pomys³y w kinie.

pozdrawiam
Daniel Bochra
witam
stworzyc cos, co dobrze prezentuje sie na ekranie (np. luki) to jedno, ale czy taki sprzet ma walory uzytkowe?
tutaj link do strony goscia, ktory robil luki i strzaly do "Braveheart" i "Gladiator"

www.steveralphs.com
p.s
z tego co mi wiadomo, to jednym z nielicznych filmow w ktorym strzela sie "na prawde" jest Robin Hood z 1936(?) roku w ktorym obok Errola Flyna wystapil Howard Hill
Abrat
Przyk³adzik z tej stronki podanej przez Daniela z dzia³u re-enactment:
CYTAT
Late 14th Century style War bow. Three piece laminaton of selected timbers with tapered central core. A style favoured by the professional medieval archer

To mog± byæ fajne ³uki ale poza ogólnym kszta³tem to nie ma z pó¼nego XIV wieku jakichkolwiek wzmianek o takiej technologii. Oczywi¶cie u nas mog± byæ bo ludzie nie potrafi± dobrze przet³umaczyæ angielskich terminów dotycz±cych budowy drewna i nawet w ksi±¿kach pisanych przez historyków spotyka siê bzdury.

Ale wiêkszo¶æ innych na zachodzie dla re-enactment robi rekonstrukcje (kszta³t i technologia) tylko ciut s³absze.
A paru osi³ków bawi siê w rekonstrukcjê tzw. archery artillery czyli w ³uki w cale nie s³absze.

pozdrawiam
Kuba Bia³ek
Mo¿e to na co¶ siê komu¶ przyda ...

Cytat z ksi±¿ki Rafa³a Pr±dzyñskiego "Gawêdy o ³ucznictwie" :

"£uk ³±czony : (...). Najs³ynniejszym egzemplarzem pozostaje, opisany przez Homera , ³uk Odyseusza, który sk³ada³ siê z dwóch wygiêtych rogów muflona lub kozicy. Po³±czone je skówk± tak, aby by³y nachylone w stronê grzbietu ³êczyska.£uk taki odznacza³ siê nieprzeciêtn± moc±. Jego literacki opis zgadza siê z wygl±dem tej broni uwiecznionym w malowid³ach ozdabiaj±cych attyckie wazy oraz, w ciesz±cym siê tradycj± prawie dwóch tysi±cleci , ³ucznictwie kreteñskim."
Grzechotnik
Nikomu siê do niczego nie przyda, bo pan Rafa³ chyba nie widzia³ w ¿yciu muflona, z jego rogów nie da siê zrobiæ ³uku. Co do kozicy, sprawa w±tpliwa, bo samce maj± krókie rogi ale tu mianem kozicy mogli nazywaæ tak¿e inne zwierzêta.
Z opisu Homeryckiego wnioskowaæ mo¿na, ¿e by³y to spiete dwa surowe rogi jakiej¶ antylopy. Niewiele zwiêrzat ma dostatecznie d³ugie rogi by spiête opask± mog³y mieæ sensown± d³ugo¶æ, jak i na tyle sensowan± twardo¶c by by³o mo¿liwe ich napiêcie. Napewno Oryks szablorogi ale to bardzo twardy róg, do¶æ ciekawy kszta³t rogów ma impala, ale s± niewysokie, ³uk z tego by wyszed³ maksimum metrowy.
Jakie jeszcze i jakiej si³y trzeba by takie co¶ nagi±æ? Bo je¶li wyjdzie nam 300 kg to historia o takim ³uku to bajka smile.gif
Malkolm
A ja znalaz³em taki wzorek, mo¿e nie jest ca³kowicie z rogu ale jest co¶ kosciannego.

[Link]
Abrat
Peter Cua ma dobre rogi z waterbufallo ale ja mia³em du¿e problemy z urzêdem celnym które skoñczy³y siê tak, ¿e przesy³ka nie dotar³a do mnie angsad.gif
jest jeszcze jeden dobry namiar na róg w szkocji ale CI siê nie odzywaj± od dwóch miesiêcy. Je¶li siê odezw± to podrzucê link.
A tak na marginesie to ka¿demu zaczynaj±cemu robiæ ³uki rogowe sugeruje dobrze siê zastanowiæ czy wiedz± jak smile.gif to ¿mudna zabawa. Polecam najpierw zrobiæ trochê zwyk³ych drewnianych.

pozdr wszystkich wytrwa³ych
Abrat
Cream
A wie kto¶ gdziem mo¿na dostaæ fiszbin? (taki z wieloryba). W necie szuka³em ale tylko staniki znalaz³em...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.