Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Materia³ w kratkê u Staro¿ytnych Celtów
> Ubiór i dodatki > Ubiory staro¿ytne > Inne ubiory staro¿ytne
Athe
Witam!

Od jakiego¶ czasu g³owiê siê nad tym zagadnieniem. Czêsto widuje siê na zdjêciach ludzi odtwarzaj±cych Staro¿ytnych Celtów i Galów, odzianych w kratê od stóp do g³ów. Jedni mówi± mi, ¿e kraty absolutnie nie by³o w Staro¿ytno¶ci, inni strój Celta kojarz± z krat± w³a¶nie... Nie znam siê zupe³nie na tkactwie i wyrobie materia³u, wiêc nie mogê wzi±¶æ tego na logikê. Czy kto¶ zaznajomiony w tym temacie móg³by mi pomóc i wyja¶niæ, jak to w koñcu z t± krat± by³o? By³o mo¿liwe stworzenie w tamtych warunkach materia³u w kratê, czy to jaki¶ mix z pó¼niejszymi czasami? Dodatkowe w±ty wzbudza fakt, ¿e owa krata na wielu zdjêciach wygl±da jakby j± kto ¿ywcem nadrukowa³ w wytwórni materia³ów, co z histori± wiele wspólnego, zdaje siê, nie ma...

Za pomoc z góry dziêkujê smile.gif
Pozdrawiam
pakotek
My¶lê, ¿e technologicznie by³o to mo¿liwe ju¿ w tamtych czasach (barwienie tkanin i sposoby ich tkania by³y ju¿ na do¶æ dobrym poziomie) . Warto siê zapoznaæ z publikacj± wydawnictwa Osprey – „Pictish Warrior AD 297-841”, napisan± przez Paula Wagnera. Nie jest to mo¿e praca po¶wiêcona wy³±cznie kulturze celtyckiej, ale mo¿e sporo wyja¶niæ. Poni¿ej zamieszczam dwa za³±czniki, pierwszy z nich przedstawia najbardziej popularny obraz wojownika nawi±zuj±cego to kultury celtów, jednak wed³ug historyków, bardziej popularne by³y „tuniki” ni¿ „spodnie” i raczej opowiadaj± siê za ubiorem jak na drugim za³±czniku. Wed³ug mnie oba ubiory s± odpowiednie, wszystko zale¿y od regionu i kultury, bo przecie¿ celtowie to bardzo rozleg³a kultura i bardzo czêsto miesza³a siê z wp³ywami innych kultur. Warto by³oby sprecyzowaæ poszukiwania.
Vidrobellinus
Tkanina w kratê w staro¿ytno¶ci by³a wykonywana i noszona, a przypisuje siê j± ludom celtyckim w³a¶nie.
Tkanina ta zosta³a odtworzona na podstawie skrawków we³nianych, odnalezionych w halsztackich ¿upach solnych.
Odziane w kraciaste ubranka postacie mo¿na zobaczyæ na situlach - wiadrach lub kot³ach z br±zu, jak np. na tej oto.
Zreszt± w modzie by³a nie tylko kratka, ale i pasy, co widaæ choæby na kotle z Gundestrup.
Antyczni historiozofowie (np. Diodor Sycylijski) podkre¶lali zami³owanie Galów do wielobarwno¶ci w ubiorze, wrêcz pstrokacizny. Barwienie tkanin i technika tkacka sta³a u ludów celtyckich na rzeczywi¶cie wysokim poziomie. Nie sposób tylko pozamykaæ w ramach czasowych i regionalnych jakie kolory kratek by³y szczególnie modne, albo które czê¶ci ubioru z nich wykonywano.

Wydaje mi siê, ¿e zastrze¿enia co do Celtów w kratkê wziê³y siê z automatycznego kojarzenia kraty z kiltami i tartanami oraz znakiem przynale¿no¶ci klanowej, co rzeczywi¶cie (!), w przypadku Celtów antycznych by³oby skoñczonym nieporozumieniem.

Pozdrawiam ;)
Vids
enid
Vidrobellinus Victor !!! king.gif

Dodajmy jeszcze, ¿e autentyczni Celtowie ,Gallowie i inni (wg s³ów cezarów)
bardzo chêtnie walczyli nago, maluj±c skórê (Piktowie i nie tylko)
stawiaj±c w³osy na wapno i inne (cukier? icon_rolleyes.gif )
i rycz±c przera¼liwie. Szczycili siê ranami z walki, a ich Kobiety,
jak siê wku... tzn. wczosnkowa³y, te¿ ³apa³y co¶ ostrego i m³óci³y bum.gif
Bardzo lubili z³ote ozdoby na szyi, ramionach, nadgarstkach i icon_redface.gif ...
W sumie niektórzy nosili te¿ pasiaste (kraciaste) spodnie i p³aszcze,
ale NIE by³y to kilty, feillean mhory czy inne wymys³y... tongue.gif
Wotawa
CYTAT
Tkanina w kratê w staro¿ytno¶ci by³a wykonywana i noszona, a przypisuje siê j± ludom celtyckim w³a¶nie.
Tkanina ta zosta³a odtworzona na podstawie skrawków we³nianych, odnalezionych w halsztackich ¿upach solnych.
Odziane w kraciaste ubranka postacie mo¿na zobaczyæ na situlach - wiadrach lub kot³ach z br±zu, jak np. na tej oto.

TAka ma³a uwaga - dodajmy, ¿e kultura halsztacka to nie tylko Celtowie (czy przodkowie Celtów - jak chc± niektórzy).
Vidrobellinus
Dodajmy icon_wink.gif
U¿ywszy przymiotnika "halsztackich" mia³em na my¶li raczej lokalizacjê geograficzn±, czyli okolice Salzberga, ni¿ okres w dziejach (choæ w tym konkretnym przypadku jeden z drugim siê ³±czy do¶æ ¶ci¶le).
Celtowie nie s± jedynym ludem kultury halsztackiej, tak jak i nie s± jedynym ludem antycznym, tkaj±cym wzorzyste tkaniny. Tyle, ¿e jako¶ w³a¶nie oni kojarz± siê z kratk±.
Pozdrawiam ;)
Vids
pakotek
A ma kto¶ jakie¶ ciekawe ¼róde³ka kultury halsztackiej i jak to by³o jeszcze wcze¶niej. Chocia¿by jakies podania i legendy. Cokolwiek choæ im bli¿ej historyczno¶ci tym lepiej. Albo mo¿e kto¶ wie gdzie tego szukaæ, np. w necie ??
Athe
Dziêkujê wszystkim serdecznie za informacje heart.gif i rozwiane moich w±tpilow¶ci.
Pozostaje tylko kwestia dobrania, czy raczej znalezienia odpowiedniego materia³u. Móg³by kto¶ jeszcze mo¿e podpowiedzieæ gdzie szukaæ i czym siê kierowaæ?
Z góry bardzo dziêki smile.gif
Aiuto
o kraty ,( takie na klimaty przeworskie i celtyckie) to sugeruje n,p do kolegi Aradpa (czyli Faktoryi) bo kraty takowe posiada na skladzie .......
pozdrawiam
Zyczliwy
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.