Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Polski stroj narodowy
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie > Ubiory - inne
Ludka
Witam!

Z racji mojego kursu poproszono mnie o przygotowanie informacji o polskim stroju narodowym. W glowie mi sie miesza co powinnam im pokazac czy ma to byc stroj regionalny, np lowicki czy krakowski czy to co w XVIII wieku nosily szlachcianki?
Jakie sa wasze opinie na ten temat?

Ludka Excalibur
Owen
hej
Je¶li za³o¿ymy ¿e co¶ takiego istnia³o... ;)
EwKa
Jesli juz w XVIII wieku francusi uwazali, ze Polacy maja swoj stroj "narodowy" to moze cos w tym jest?
Tomasz Rejf
Jest tak ksi±¿eczka "Mundury wojewódzkie Rzeczypospolitej Obojga " ale jest to o kontuszach i ¿upanach w XVIII wieku. O strojach pañ nic chyba nie ma.
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=47683804
EwKa
Boucher ma rozdzial o polskim stroju narodowym-doslownie kilka linijek ale z tego wynika, ze pojecie istnialo. Gutkowska ma caly rozdzial, Malgorzata Mozdzynska-Nawotka w "O modach i strojach" omawia stroj w rozdziale poswieconym XVI, XVII i XVIIIw. Sam fakt wprowadzenia tzw. "munduru wojewodzkiego" swiadczy o probach zunifikowania stroju narodowego.
Dobrawka
Obecnie oficjalnie za strój narodowy jest uwa¿any strój krakowski.
Owen
Hej
No pojêcia pojêciami smile.gif, ale np strój krakowski to krakowski, a nie ogólnopolski. A ¿e uznamy go za logo polskie nijak siê ma do jego faktycznego zastosowania. Poza tym o ile w XVIIw mo¿emy mówiæ o wykszta³ceniu siê specyficznego ubioru, to jednak powi±zania z innymi narodami nadal s± bardzo silne. Natomiast od XVIII/XIXw. wydaje mi siê ¿e co¶ takiego nie istanieje "dla narodu". strój ludowy, nie do¶æ ¿e silnie zró¿nicowany to by³ strojem ch³opskim i nikt w mie¶cie siê tak nie ubiera³, i na odwrót. Zatem tu wchodzimy w mgliste definicje "narodu".
Pozdrawiam
Dobrawka
Tak siê przyjê³o, ¿e jak za granic± jacy¶ ludzie maj± "wrêczaæ kwiaty" jako polacy i to ma byæ widoczne tylko po stroju, to ich siê w strój krakowski ubiera.
Spaszatoros
Mo¿e po prostu nale¿y rozpatrzeæ sprawê mniej ogólnie, a bardziej skupiæ siê na typowych stroju elementach. Ja strzelam: rogatywka i w±sy (to raczej mêskie) szczerba.gif . Tak polaków przedstawiaj± wszystkie niemal¿e karykatury zachodnie; do tego jeszcze szabelka. Obowi±zkowo jakie¶ oficerki.
EwKa
A moze jednak lektura fachowa...
Boucher: "Na prowincji szlachta pozostawala jednak przywiazana do stroju narodowego, inspirowanego ubiorami wschodnimi". Jedno proste zdanie a wyjasnia nam, ze przynajmniej w XVIIIw. jest proste skojarzenie: stroj szlachecki=stroj narodowy. U zrodel stroju szlacheckiego ma lezec XVIw. moda na ubiory w stylu wegierskim, tureckim, generalnie wschodnim. Boucher zyla w latach 1885-1966 wiec jej opinie pochodza mniej wiecej z okresu tuz po wojnie...
Kasliwe uwagi dotyczace mod cudzoziemskich spotykamy juz w XVIw. Wynika z tego jednoznacznie, ze szlachta miala jakas swoja mode ktora uwazala za symboliczna i ukazujaca ich rdzenne, polskie pochodzenie.
Komunistyczne wymysly aby stroj szlachecki-kontusz, zupan, pas, rogatywke zastapic bardziej ludycznym strojem regionalnym z okolic krakowa (to tez mix ciuchow z wszystkich podkrakowskich wsi) da sie wytlumaczyc powojenna doktryna polityczna. Nie sadze jednak aby Ludce chodzilo tylko o ten okres...
Owen
CYTAT
Boucher: "Na prowincji szlachta pozostawala jednak przywiazana do stroju narodowego, inspirowanego ubiorami wschodnimi". Jedno proste zdanie a wyjasnia nam, ze przynajmniej w XVIIIw. jest proste skojarzenie: stroj szlachecki=stroj narodowy


Hmm ¶rednio mnie to przekonuje. Jak piszesz Boucher ¿y³a zasadniczo w XX wieku dlaczego wiêc jej opiniê odnosisz do pogl±dów XVIII wiecznych??
Poza tym to ¿e niedobitki konserwatywnej szlachty nosi³y siê po "staroszlachecku", i tylko swoj± warstwê uto¿samia³y z narodem, ma siê nijak do tego jak siê ubiera³a zdecydowana wiêkszo¶æ populacji mieszkaj±ca na terenach "polskich".
"strój narodowy" jest spraw± czysto umown± i co podci±gniemy pod ten termin jest kwesti± naszego wyboru, jednak nie odda on rzeczywistego wygl±du "typowego Polaka" bo moim zdaniem co¶ takiego nie istania³o i nie istnieje. Co nie wyklucza pewnych regionalnych róznic. Jako ciekawostkê co chyba dodam ¿e w literaturze staropolskiej diabe³ by³ przedstawiany w stroju tzw. "niemieckim", a w ruskiej w stroju "polskim" (vide choroba hiszpañska, francuska, niemiecka, polska smile.gif ). Co jednak raczej wyra¿a³o siê pewnymi róznicami a nie ca³okszta³tem i opiera³o siê na stereotypie.
Pozdrawiam
Ludka
Witam!

Dzieki za opinie. Czyli do wyboru pozostaje albo stroj szlachecki albo ludowy. To ma byc pokazane ludziom z roznych krajow nie tylko europejskich w tym takim, ktorzy moga nie wiedziec gdzie jest Polska. Co byscie wybrali szlachecki czy krakowski?

Ludka Excalibur
Anna Bernadetta
Witam!
Jest taka ksi±¿eczka "O modach i strojach" pani Ma³gorzaty Mo¿d¿yñskiej- Nawrotki i jest to przegl±d ubioru w Polsce przez wieki. Fajne jest w niej to, ¿e do mniej wiêcej wiêcej 19 wieku ilustracjami jest to, co sie zachowa³o i obrazy, w zwiazku z tym mo¿na tam siê przyjrzeæ bardziej dworowi ni¿ klasie mieszczañskiej. Drugim ¼ród³em mog± byæ kosiumy do ostatniego spektaklu Ardnte Sole jako do¶æ dobrze zrobiona rekonsrukcja strojów na dworze polskim w 18 wieku. Jak tylko dorwê skaner, to wy¶lê Wam zdjêcia z wystawy.
Pozdrawiam-
Ania Bernadetta.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.