Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Okres P³atowców;)
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie ochronne - ogólnie
Pawe³ Lipnicki
Od kiedy - i do kiedy P£ATY mo¿na przywdziaæ w zgodzie z histori± ??
(zarówno metalowe, jak i skórzane - nie lamelki i nie kolety smile.gif )
Aiuto
przyjmuje sie ze w Polsce pierwsze przedstawienie platow to pieczec Hentryka poboznego ( przez 1241r.) i ze uzywane byly jeszcze pod Grunwaldem ...nie nalezy jednak zapomionac ze platy tez przechodzily swoja ewolucje i
tez XIIIw rozily sie jednak od XIV czy XVw.
Wotawa
P³aty w Polsce udokumentowano chyba jednak dopiero po po³owie XIIIw. Jest kilka pieczêci ksi±¿±t które pokazuj± p³aty, lub co¶ co prawdopodobnie jest nimi od oko³o 1260r.
Pobo¿nego raczej nie kojarzê z p³atami.

Bardzo wa¿na uwaga o zmienno¶ci form p³atów. Dodam tu przyk³ad niejako "w drug± stronê";
Rozwiniête formy p³atów (Visby 24) zwane s± ju¿ przez niektórych brygantyn±. Zapewne ze wzglêdu na drobne zbrojniki i zapinanie ich z przodu. Prowadzi to jednak do zabawnego odziewania siê w pó¼nopiêtnastowieczne brygantyny z poziomo u³o¿onymi zbrojnikami i chraktertstycznym "wykrojem" do celów odtwarzania prze³omu XIV i XVw. Dla mnie - b³êdna koncepcja (mimo sporego podobieñstwa choæby w sposobie zapinania).

Jak widaæ - jest sie nad czym zastanawiaæ :-).
Aiuto
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=5615&start=15 -kolega sobie zobaczy ,moze mu sie zacznie inaczej kojarzyc ;)
Wotawa
Kolega sobie zna te pieczêci. Kolega Wotawa zna te¿ pieczêæ z 1234r, na której s± niemal identyczne "p³aty". A jest to pieczêæ Wioli, ksiê¿nej opolskiej. Ksiê¿na oprócz p³atów ma te¿ na sobie p³ytowe naramienniki i nakolanki Ot, rewolucja! Jak wróci do mnie skaner - poslê :-). Co do pieczêci doda³bym jeszcze napier¶nik skrzyñcowy na takowej z ok. 1253-1279, nale¿±cej do Boles³awa Pobo¿nego. Napier¶nik skrzyñcowy ma na sobie oczywi¶cie smok walcz±cy ze stryjaszkiem Przemys³a II.

Oczywi¶cie to co mamy na pieczêci Henryka moze wygl±daæ na p³aty. Jedne z pierwszych w Europie (pierwsze?). Czy to jednak tunika zebrana paskem, czy p³aty, czy pancerz ³uskowy, czy aketonik - trudno decydowaæ. Jak kto¶ bardzo chce tam zobaczyæ pierwsze na ¶wiecie p³aty - zobaczy. Podobnie jak barbuty z zas³onami i Cie¿kozbrojn± Wiolê, Ksiê¿nê Opolsk± icon_wink.gif
Wotawa
Obiecana ksiê¿na opolska Wiola w p³atach analogicznych do tych u Henryka Pobo¿nego.
Pancerna Wiola ma jeszcze do tego naramienniki p³ytowe i pe³ne plytowe os³ony nóg.
A wszystko to w 1234r.

Tyle o wró¿eniu z pieczêci. icon_wink.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.