Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Skórzanana lorica segmentata i "gorset" hoplity
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie staro¿ytne > Ochronne uzbrojenie staro¿ytne
Wiêc³aw
Mam kilka pytañ. Mianowicie: czy istnia³y skórzane wersje loriki segmentaty? Spotka³em siê z tym na filmach, ale domy¶lam siê, ¿e ¿aden egzemplarz nie przetrwa³ do dzi¶, wiêc czy s± jakie¶ ¼ród³a pisane?
Je¶li taka zbroja istnia³a, to czy ró¿ni³a siê tylko materia³em?
Obi³o mi siê o uszy, ¿e rzymianie u¿ywali te¿ skórzanych he³mów, ale mam co do tego w±tpliwo¶ci. Czy tak by³o?
No i wreszczie: Macie jakie¶ wykroje greckich pancerzy "gorsetów"? By³y te¿ jakie¶ nie wzmacniane metalowymi ³uskami? Jakiego materia³u u¿ywano? I jak przebiega³o klejenie (Bo ³atwo o posklejanie materia³u nie tak jak trzeba)?
Wotawa
Nie by³o skórzanej segmentaty, ani skórzanych he³mów (nic o tym nie wiadomo). Kostiumy do filmów z regu³y prezentuja poziom ¿enuj±cy.

Grecki pancerz tekstylny - polecam Petera Connolly (poszukaj w google), albo zeskanujê taki wzór (to potrwa). Moze byæ bez ³usek, u¿ywano lnu najprawdopodobniej, co do sposobu klejenia - to w³a¶nei trzeba odtworzyæ. Na pewno pancerz by³ bardzo sprê¿ysty. Czêsto przedstawia sie "naramienniki" dziarsko stercz±ce do góry przezd zapiêciem ich na piersi. Widaæ, ¿e s± sztywne i sprê¿yste.
Vidrobellinus
Na pocz±tek dwa obrazki, a bez trudu mo¿na podobnych znale¼æ dziesi±tki.
P³askorze¼ba i mozaika.
Obie ilustracje dotycz± rzymskich wy¶cigów konnych. D¿okeje i wo¼nice rydwanów oplatali torsy skórzanymi pasami lub rzemieniami, co dodatkowo zawieszali jeszcze na szelkach. Jest to chyba jedyny osprzêt ochronny, który (po kilku du¿ych piwach z mocniejsz± wk³adk±, przy s³abym o¶wietleniu i wrodzonej kaprawo¶ci oczków) mo¿naby zakwalifikowaæ jako "co¶ w rodzaju podobnym do...".
Segmentaty, jako pancerza ze skóry w wersji wojskowej nie widzia³em, nie s³ysza³em, nie czyta³em, nikt mi nigdy nie wspomina³.
Tym samym cyrkowym zawodnikom przypisuje siê u¿ytkowanie skórzanych kasków ochronnych. Korzystanie z podobnej ochrony g³owy przez legionistów w warunkach bojowych... jak w poprzedniej kwestii.

Hoplite page - na pocz±tek. Potem mo¿na pojechaæ po linkowni i/albo zarzuciæ has³o "linothorax" na wyszukiwarkê.

Pozdrawiam ;)
Vids
Rudy
Mam skan takiego pancerza z ksi±¿ki "Historia Armii Greckiej".
Wiêc³aw
Znalaz³em jeszcze takie co¶ .
Czy to by³o u¿ywane jako przeszywka, czy jako 'samodzielnny' pancerz te¿?
Vidrobellinus
Subarmalis zdecydowanie pod pancerz, nigdy zamiast.

Pozdrawiam ;)
Vids
Wiêc³aw
A czy linothorax'y mog³y byæ stosowane w armii republiki rzymskiej? Bo za czasów królów pewnie ich u¿ywano (Ale tu te¿ chcia³bym siê upewniæ)
Wotawa
U¿ywano. Wogóle wczesna armia rzymska tak do wojen samnickich by³a pod wp³ywem greckim (tak¿e po¶rednio przez Etrusków). Przezbraja siê mniej wiêcej w czasach Aleksandra Wielkiego lub tu¿ po jego ¶mierci. Trudno ostatecznie wyznaczyc granicê.
Wczesne kolczugi rzymskie by³y form± wzorowane na p³óciennych pancerzach greckich.
Wiêc³aw
czyli? Bo nie kumam... kó³ka przyszywane do tkaniny czy jak? A czy gorsety by³y u¿ywane jeszcze powiedzmy w czasie wojen punickich? I na jakiej zasadzie uzbrajano ¿o³nierzy po reformie w 102 r. p.n.e.?
No i jeszcze jedno pytanie (Nie chcê zak³adaæ nowego tematu): Mo¿ecie poleciæ mi jak±¶ literaturê z opisem budlowy ³uku rzymskiego z prze³omu II i III w. n.e. (Albo sami go opisaæ)?
Wotawa
CYTAT
czyli? Bo nie kumam... kó³ka przyszywane do tkaniny czy jak?

Nie. Po prostu "krojem" kolczuga przypomina³a pancerz p³ócienny. Brak rêkawów, pasy na ramionach itd.

£uku "rzymskiego" jako takiego nie by³o. wzorowaæ siê nale¿y na scytyjskich. W okolicach pocz±tków naszej ery spotyka sie ju¿ ³uk z d³ugimi "rogami", bardziej podobne do ³uków hunów, choæ rzadko. Scytyjski jest wiêc najpewniejszy do ok. II w.n.e.
Konsul
Pancerze p³ócienne by³y znane w grecji ju¿ od czasów mykeñskich. Ale ich prawdziwy rozkwit przypada na V i IV wiek p.n.e., kiedy sta³y sie podstawow± zbroja greckich hoplitów i macedoñskich sarisoforii. Uzywano ich do pierwszego wieku naszej ery. Pancerze p³ócienne nie przyje³y sie w armii rzymskiej, sporadycznie u¿ywali ich tylko oficerowie. Pancerz p³ócienny zrobiony z kilku warstw p³ótna o grubo¶ci 5 do 10 mm, (czêsto wzmacniany metalowymi elementami) dobrze chroni³ przed ciêciami miecza. Pancerz p³ócienny jako mniej wytrzyma³y zosta³ zast±piony przedewszystkim przez kolczuge.
Ragnar SW
Witam
chcia³bym siê dowiedzieæ czy lniane pancerze by³y wykorzystywane oko³o X w. Micha³ek (niestety) pisze ¿e korzystali z nich czasem harcownicy z terenów Grecji w armii bizantyñskiej do mniej wiêcej tego okresu
czy dla najemnika bizantyñskiego taka zbroja i pelta by³aby herezj±/prawdopodobn± mo¿liwo¶ci±/udokumentowanym wyposa¿eniem na pokazach?
Lu_Tzy
Pytanie do uswiadomionych: skorzany kirys "atletyczny"; sa jakiekolwiek slady istnienia czegos takiego, czy tez to tylko radosna tworczosc wytworcow kostiumow?
Wotawa
CYTAT
chcia³bym siê dowiedzieæ czy lniane pancerze by³y wykorzystywane oko³o X w. Micha³ek (niestety) (...)

My¶lê, ¿e to wyczerpuje temat, bo do "micha³ków" trudno siê jakkolwiek ustosunkowaæ :-).

Polecam przegl±d bizantyjskich ¼róde³. Jaka¶ forma "przeszywanicy" wystêpowa³a. Postaram siê temat podzieliæ tak by da³ szansê poszukiwañ w dziedzinie pancerzy organicznych.
Konsul
Bizantyjczycy nie rzadko u¿ywali ochrony tekstylnej ale ju¿ nie w formie antycznych pancerzy p³óciennych, ale dobrze wszystkim znanych pikowanych kaftanów. Takie kaftany by³y zak³adane nie tylko zamiast kolczugi ale tez na ni±, ¿eby zwiêkszyæ ochronê przed strza³ami.
Nurglitch (Sextvs Didivs Longvs)
CYTAT(Wotawa @ 13:10 27.03.2005) *
Nie by³o skórzanej segmentaty, ani skórzanych he³mów (nic o tym nie wiadomo). Kostiumy do filmów z regu³y prezentuja poziom ¿enuj±cy.


Skórzana segmentata mia³by przyzerowy sens, skoro jej kszta³t wynika³ z mo¿liwo¶ci technologicznych i ograniczeñ materia³u. Natomiast jest sporo ¼róde³ potwierdzaj±cych istnienie innych skórzanych pancerzy, najpewniej ró¿nych odmian musculaty.
Nurglitch (Sextvs Didivs Longvs)
A, przepraszam, waln±³em siê. Na Kolumnie Traiana jest co¶, co wygl±da jak skórzana (a przynajmniej czê¶ciowo skórzana) segmentata.
Nurglitch (Sextvs Didivs Longvs)
Jest tego wiêcej. Na sarkofagu Portonaccio w Rzymie jest centurion cohors volontariorum w czym¶ co równie¿ wygl±da jak skórzana segmentata.
Nurglitch (Sextvs Didivs Longvs)
"Arms and Armour of the Imperial Roman Soldier From Marius to Commodus, 112BC-AD192" autorstwa Raffaele D'Amato i Grahama Sumnera, ISBN 978-1-84832-512-8

http://img101.imageshack.us/f/leathersegmentata.jpg/
http://img268.imageshack.us/f/leathersegmentata2.jpg/
http://img529.imageshack.us/f/leathersegmentata3a.jpg/
http://img14.imageshack.us/f/leathersegmentata3b.jpg/
Folderon
Natomiast mamy skórzane napier¶niki torsowe wschodnie,rzymskie, celtyckie itp.
Kirys przecie¿ pochodzi od curboilli , czyli zbroi Gallów formowanej na gor±co z gotowanej skóry
- widzia³em taki pokaz w eksperymentalnej osadzie Galijskiej we Francji
Iulianus
CYTAT(Nurglitch @ 22:17 27.10.2010) *
"Arms and Armour of the Imperial Roman Soldier From Marius to Commodus, 112BC-AD192" autorstwa Raffaele D'Amato i Grahama Sumnera, ISBN 978-1-84832-512-8

http://img101.imageshack.us/f/leathersegmentata.jpg/
http://img268.imageshack.us/f/leathersegmentata2.jpg/
http://img529.imageshack.us/f/leathersegmentata3a.jpg/
http://img14.imageshack.us/f/leathersegmentata3b.jpg/

To tylko interpretacja. D'Amato troche siê rozpêdza w opisywaniu materia³ów z których wykonano zbroje bêd±ce na p³askorze¼bach. Równie dobrze mo¿emy napisaæ, ¿e s± z kewlaru, ale zagine³y, wiêc nie mo¿emy potwierdziæ technologii :P
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.