Troche o suknach w Prusach Krzy¿ackich:
Cytaty z „Dzieje Zakonu Krzy¿ackiego w Prusach” M. Biskup, G. Labuda
CYTAT
Rozdzia³ III. Miasta i handel w pañstwie krzy¿ackim XIV w. – ogólna sytuacja spo³eczno-ekonomiczna Prus
5. ROZWÓJ RZEMIOS£A I USTROJU CECHOWEGO W MIASTACH PAÑSTWA ZAKONNEGO
Z rzemios³ w³ókienniczych najsilniej rozwinê³o siê sukiennictwo, opieraj±ce siê tak na we³nie krajowej, jak i dostarczanej z ziem polskich, przy czym do g³ównych centrów jego produkcji nale¿a³y Stare Miasto Toruñ, Che³mno oraz Chojnice. Jako¶æ produkcji obliczonej na tañszego nabywcê i jej rozmiary nie by³y jednak zbyt wysokie, co stawa³o siê od pocz±tku XV w. przyczyn± trudno¶ci przy rosn±cym wzro¶cie zapotrzebowania na wytwory sukiennicze.
s. 326
Rzemios³o odgrywa³o znaczn± rolê w ¿yciu nawet ma³ych miast pruskich, ale cierpia³o na niedorozwój form i zasiêgu produkcji. ¯aden z pruskich artyku³ów rzemie¶lniczych nie sta³ siê przedmiotem powa¿niejszego eksportu (okresowo tylko sukno toruñskie), a niemal ca³o¶æ produkcji sz³a na rynek wewnêtrzny. Rzemios³o pruskie nie potrafi³o przy tym przystosowaæ siê do jego rosn±cych potrzeb, trwaj±c przy dawnych formach gospodarczych, co w przysz³o¶ci u³atwi³o konkurencjê artyku³om importowanym, szczególnie sukienniczym i metalowym. Na sytuacjê tê rzutowa³ wp³yw handlu zewnêtrznego, który oddzia³ywa³ nie tylko na wielkie, lecz tak¿e i ma³e miasta, zbyt jednostronnie nastawiaj±ce siê na zaspokajanie potrzeb w skupie artyku³ów rolniczych.
s. 327
9. KULTURA MATERIALNA MIAST PRUSKICH
Odzie¿ wyrabiana by³a z p³ótna oraz sukna, produkowanego w miastach pruskich. Sukno to, grubsze, gorszego gatunku, wypierane by³o przez importowane cienkie sukna flamandzkie, czê¶ciowo i angielskie, szczególnie w warstwie zamo¿niejszej mieszczañstwa. Ubiera³a siê ona tak¿e w porze zimowej w futra, produkt miejscowych ku¶nierzy, opieraj±cych siê na importach polskich, ruskich i skandynawskich. W powszechnym u¿yciu by³o skórzane obuwie obok lepszych gatunków pantofli – produktów silnie rozwiniêtego szewstwa miejscowego.
s. 336
Ponadto w latach 1400-1402 komisanci Zakonu zakupili ogromna ilosc sukna flamandzkiego (okolo 41 tys. sztuk). Nie wiem, jakiej jakosci by³y sukna flamandzkie i angielskie, ale pewnie bardzo dobrej. Oczywiscie pod uwage trzeba jeszcze wziac, czy nie zmienilo sie to po Wielkiej Wojnie.
W za³±czniku dodatkowo inicja³y z Elbl±skiej Ksiêgi ³±kowej (pocz±tek XV w.) Dobrze jakby ich wiêcej dorwaæ, podobno Ksiêga le¿akuje w Archiwum Pañstwowym w Gdañsku, ale to takie tylko ma³e marzonko ;)
...pozdrawiam
Pietrek