Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Nowa publikacja o mieczach wczesno¶redniowiecznych
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Vlasta
Hej! Mo¿e ju¿ gdzie¶ o tym by³o, ale nie znalaz³am. Jako¶ nie tak dawno wysz³a publikacja autorstwa Lecha Marka Wczesno¶redniowieczne miecze z Europy ¦rodkowej i Wschodniej, Wydawnictwo Uniwersytetu Wroc³awskiego, kto chêtny, mo¿e poczytaæ wiêcej i ew. zamówiæ [url=http://www.wuwr.com.pl/szczeg.asp?num_id=1725]tutaj (cena wydaje siê byæ zno¶na). A kto ju¿ kupi³ i przeczyta³ - zapraszam do oceny.
Pozdrawiam!
Vlasta
P.A.Nowakowski
Ksi±¿ka ca³kiem niez³a, przede wszystkim zebrany ogromny korpus zabytków - niemal 400 mieczy. Niestety autor czasami ma k³opoty z ostatecznym formu³owaniem wniosków przez co niektóre problemy s± "niedoci±gniête". Ma tez k³opoty z klasyfikacj± zabytków (na przyk³ad u¿ywa terminu "miecz typu alfa", którego istnienie zakwestionowa³ sam pomys³odawca wydzielenia tego typu czyli prof. A. Nadolski) i niekiedy z datowaniem mieczy, zw³aszcza egzemplarzy z napisami, które stara siê nieco "postarzyæ" w stosunku do ustaleñ prof. M. G³oska i prof. L. Kajzera. Trochê ma³a ilo¶æ ilustracji pozostawia tak¿e spory niedosyt. Ale ogólnie praca warta uwagi.
Wit Gardy
Pozycja godna polecenia. Mo¿na by siê mo¿e tu i ówdzie do czego¶ "przyczepiæ", ale nie spotka³em jeszcze równemu temu kompendium. Du¿± zalet± jest te¿ zamieszczona mapk± wraz z lokalizacj± poszczególnych znalezisk, w innym przypadku by³yby w³a¶ciwie nie do odnalezienia. Je¿eli kto¶ chce zrobiæ sobie orginalny miecz (a nie po raz kolejny powielaæ kilka "wytartych" wzorców) to ksi±¿ka dla niego.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.