Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Viollet le Duc - fakty i fikcja
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Literatura
Pawe³ Lipnicki
Myslê, ¿e wiêkszo¶æ pisz±cych Frehowiczów zetknê³a siê ze spraw±...
Najkrócej - w czym mo¿na zaufaæ wy¿/wym Autorowi, a w czym
jest patronem wszelakich Mroków ?
Dla utrudnienia dopowiem, ¿e na tych dzie³ach opiera siê wizerunek
¦redniowiecza w ¶wiadomo¶ci kilku kolejnych pokoleñ Europejczyków
- nie tylko we Francji... read.gif
Opisy i rysunki u V. le Duc s± niezwykle ciekawe, drobiazgowe i
w ogóle ekstra super. Nawet naukowcy mediewi¶ci maj± z tym problem dunno.gif .
Przeciwnicy zarzucaj± "wymy¶lanie ¶redniowiecza na nowo" , zwolennicy
twierdz±, ¿e dzie³o opiera sie w wielu miejscach na autentycznych zabytkach
dzi¶ ju¿ nie istniej±cych ( wojny XX wieku) i ¿e jest najlepszym kompendium
wiedzy i rzetelno¶ci...
Co WY na to ???
Rudy
Wystarczy popatrzeæ na Tracht, Wehr unf Waffen którego ten pan mia³ zaszczyt ilustrowaæ, i teraz mamy barbuty z zas³on± i inne fantazje. Raczej nie sugerowa³bym sie tym go¶ciem, chocia¿ nie wszystko co narysowa³ by³o fantazj±. Trzeba tylko mieæ ju¿ jakie¶ podstawy ¿eby móc sie opieraæ na jego rysunkach, aby usuwaæ odrazu jego XIX wieczne ulepszenia ¶redniowiecza.
Rudy
Aiuto
chyba kolege ktos wprowadzil w mylny b³ad smile.gif ..V.Le duc nie mogl ilustrowac powyzszego "dziela" gdyz dawno juz nie zyl ... natomiast inspiracja jego dokonaniami jest tam widoczna , ale chyba o fantastyce historycznej LeDuca juz byl jakjis temat na FREHA ?
Rudy
No to ja przepraszam, niemieckiego nie znam, i sugerowa³em siê podpisami pod ilustracjami gdzie co kawa³ek jest Viollet le Duc. My¶la³em ¿e to jego rysunki.
Rudy
Pawe³ Lipnicki
Pewien w miarê sympatyczny ¯abo- i ¦limakojad uchylaj±c r±bka tajemnicy zagmatwa³ jeszcze bardziej
- wed³ug niego czê¶æ szkiców jest odautorskich, czê¶æ - ilustratorów pod dyktando naukowe (?),
a czê¶æ - nie wiadomo sk±d... Ale - na nich opiera³o siê spore gronko ¶ci¶le-historyczno-naukowe.
W imiê tradycji itp. broni± donios³o¶ci dzie³a ( oraz ilustracji!!) zarzucaj±c ciemnotê przeciwnikom...
Pasztet powiêksza fakt (!) znikniêcia wielu opisywanych przez le D. zabytków. Nie wiadomo wiêc, które
by³y oryginalne, a które "rekonstruowane w stylu wieku XIX" (czyli ostatniego wieku ¶redniowiecza
traktowanego na bardzo powa¿nie cool.gif ). A je¶li chodzi o inspiracje XIX-wiecznym ¶redniowieczem oraz
nastêpcami V. le D. - nie trzeba daleko szukaæ. Przypomnijcie sobie filmy "Excalibour"oraz "Joanna d'Arc".
tongue.gif
Izolda
Z punktu widzenia historyka sztuki sprawa pana le Duc wygl±da w ten sposob, iz punktem wyjscia dla jego koncepcji architektonicznej bylo przeciwienstwo arch. antycznej do arch.dojrza³ego gotyku, którego nie traktowa³ jednak w kategoriach religijnych ("budowle wykonywane by³y przecie¿ przez ludzi ¶wieckich" icon_neutral.gif ) tylko czysto konstrukcyjnych.

Wprowadza do my¶lenia o gotyku pojêcia charakterystyczne dla nauk przyrodniczych np. pojêcie systemu szkieletowego, u¿ywane by³o do tej pory g³ównie w palentoologii.

Wiadomo, ze le Duc by³ restauratorem budowli. Jjednak wg. niego restauracja budynku to przywrócenie go do dawnego, IDEALNEGO charakteru, który byæ mo¿e nigdy nie mia³ miejsca. Co wi±za³o sie w praktyce z usuwaniem z gotyckich ko¶cio³ów barokowych o³tarzy, ambon, rze¼b ect. anger.gif
Owszem, jego wiedzy historycznej po³±czonej z pasj±, byæ mo¿e niewiele mo¿na zarzuciæ, jednak inna sprawa ¿e czêsto traktowa³ j± wybiórczo. Wybiera³ on z oryginalnych zabytków gotyckich te elementy które stanowi³y (wg. niego oczywi¶cie) kwintesencje stylu, ³±czy³ w jednym dziele i w ten sposób stwarza³ typ idealny bardzej gotycki ni¿ sam gotyk! crazy.gif
Np. zamek Pierrefonds mo¿e byæ przyk³adem takiego idealnego za³o¿enia.

cokolwiek by siê nie mówi³o na jego temat, jego niew±tpliw± zas³ug± by³y innowacje architehtoniczno-konstrukcyjne jakie wprowadzi³i a które potem by³y czêsto wykorzystywane, uratowa³ wiele budowli przed zniszczeniem co jednak odby³o siê pewnym kosztem icon_neutral.gif
Aiuto
Nie zamierzam podwazac wkladu naszego bohatera w rozwoj arhitektury , smiem tylko sugerowac ,aby podchodzic b.sceptycznie do jego rekonstrukcji strojow i uzbrojenia przedstawionych w "encyklopedi kultury sredniowecznej " .
Cukiereczki i ciasteczka
Ananke
Tylko - do których, Aiuto?? Do których??? face4.gif
Rymcerze Francji czêsto siê wzoruj± na le Duc'u... dunno.gif
Mroki?????????? tongue.gif
Ludka
Witam!

Oczywiscie, ze duzo osob wzorowalo czy wzoruje sie na Le Ducu i nie trzeba szukac przykladow we Francji.
Ja mam jeden psi pysk ktory o ile mi wiadomo byl wzorowany na tej ksiazce a nalezal do kogos bioracego udzial w tej dyskusji.
Pamietam czasy jak kazdy z ruchu kto jechal do Paryza odbywal pielgrzymke do sklepu w Muzeum Sredniowiecza coby ta ksiazke zakupic i zachwyty nad nia.
Jest to pozycja dosc stara ponad stuletnia. W czasach Le Duca archeologia byla w powijakach, zadna typologia mieczy, toporow, czy helmow nie istniala, Okeshot jeszcze sie nie urodzil bigsmile2.gif
To musimy wziasc pod uwage na tamten czas dzielo wrecz rewolucyjne. Na dzisiejsze czasy nieco stare. Nauka i nasza wiedza poszla do przodu.
Osobiscie uwazam, ze mozna sie na niej wzorowac ale z glowa. Wybrac obekt i jeszcze troche poszukac w ksiazkach czy na stronach internetowych czesc zabytkow sie powtarza. Po za tym to fajna zabawa szukanie potwierdzenia czegos co sie zna z rysunku no i jak sie ma wiecej zdjec czy rysukow zabytku mozna je porownac odkryc podobienstwa i roznice itp.

Ludka Excalibur

A
Aiuto
no jasne,na ty polega tez ta zabawa ,ze weryfikuje sie zrodla , raczej nigdy nie bedziemy mogli powiedziec ze osiagnelismy wiedze wystarczajaca ,zawsze bedzie to "stan badan z dnia ..." i to jest wlasnie fajne, podobnie jak autoweryfikacja swoich sprzetow , i wykokywanie nowych lepszch czy tez zgodnych z nasza obecna wiedza ...
Natomiast jak slusznie zauwazyla kolezanka Ludmila , w czasach LeDUca to jeszcze bylo bardziej zbieractwo-kolekcjonerstwo niz jakies usystematyzowane prace typologiczne czy bronioznawcze
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.