Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kultury przeworska
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie staro¿ytne > Inne uzbrojenie staro¿ytne
Wiêc³aw
Jak wygl±da³o uzbrojenie w neolicie? S³ysza³em (W co w±tpie) ¿e robili co¶ na kszta³t miecza z krzemienia. To prawda?
A poza tym to zainteresowa³y mnie dwie kultury: Przeworska i £u¿ycka (Zainteresowa³em siê jak siê dowiedzia³em ¿e na polu mojej Babci jest grodzisko ³u¿yckie i cmentarzysko przeworskie.
Jak wygl±da³o uzbrojenie ochronne? Czy s± znane jakie¶ kolczugi przeworskie? Jakich mieczy u¿ywali ludzie kultury ³u¿yckiej? No i jak wygl±da³y toporki? Tak jak siekiery czy inaczej?
Ziemowit
Wiêc³awie, widze ¿e pojêcie Twoje o temacie marne jest...
Rozprawiasz o ludziach ¿yj±cych w neolicie jakby to byli ¶redniowieczni rycerze jeno ¿e wcze¶niej.
A neolit to zupe³nie inna bajka. Wtedy jeszcze ludzie bardzo rzadko walczyli miêdzy sob±, bo by³o ich bardzo ma³o i wiêkszo¶æ czasu zajmowa³a im zwyk³a walka o przetrwanie (i z dzikimi zwierzêtami walka, czy to na obiad czy w obronie) bum.gif

Nie by³o wtedy opancerzenia jako takiego - ubiór chroni³ jedynie do ochrony przed zimnem.
A miecze czy kolczugi w tym okresie to fantastyka.
Królowa³a zwyk³a DZIDA king.gif
czy to z zachartowanym w ogniu czy krzemiennym grotem. Prymitywne siekierki z krzemienia te¿ by³y...

poczytaj o tym pierw, a potem niejasno¶ci na forum rozwiewaj.
Wotawa
Jak wrócê to rozbijê temat, bo wstawianie neolitu, kultury ³u¿yckiej przeworskiej chyba sieje bardziej zamêt ni¿ pozwala pogadaæ :-).

Akurat kamieniarze ca³kiem nie¼le siê naparzali. Zw³aszcza spo³eczno¶ci trudni±ce siê hodowl± i ¿yj±ce "koczowniczo" s± o to mocno pos±dzane.

"Mieczy z kamienia" na pewno nie mieli. Mieli za to ¶liczne czekany z guzikowym obuchem (Kultura pucharów lejkowatych), debe¶ciarskie "topory ³ódkowate" (kultura ceramiki sznurowej). Przy czym te "topory" te¿ w zasadzie by³y czekanami. Do tego nie z krzemienia, tylko full-wypas g³adzone kamulce jak sie patrzy.
Do tego mamy ¶liczne przedstawienia walcz±cych ze sob± ³uczników z Hiszpanii. Groty strza³ - róg, zbrojniki krzemienne. £uki eksploatowano ju¿ koñcówki paleolitu, wiêc raczej d³ugo.
O pierwsze ³uki refleksyjne znane nam z "naszych" okolic pos±dza siê sznurowców ( u nas ok. 3100-1900 p.n.e.).

Sznurowcy rz±dz±!
P.S. Pozdrawiamy fanów amfor kulistych (mimo, ¿e obywali sie bez tych bajernych czekanów).
P.S.2. "Broñ pierwotna i staro¿ytna w Polsce" W³odzimierz Wojciechowski, Wydawnictwo M.O.N., Warszawa 1973r. Oczywi¶cie nie nale¿y siê przejmowaæ "s³owiañskimi wojownikami kultury ³u¿yckiej". Ot, znak tamtych czasów.
mardinus
Co do walcz±cych kamieniarzy to dobrym przyk³adem jest znalezisko cz³owieka lodu z Alp.
Zachowa³ siê w lodowcu z ca³ym wypa¶nym wyposa¿eniem.
Zgin±³ od strza³y w plecy , poza tym strza³y, które mia³ przy sobie mia³y ¶lady krwi kilku innych ludzi , poza tym mia³ rany na ciele zadane ostrym narzêdziem w czasie walki wrêcz.

Uzbrojenie jego stanowi³ ³uk, strza³y, sztylet krzemienny, miedziana siekierka.

Tyle wiem o tym znalezisku. (Nie pamiêtam nazwy - co¶ na Q........ , ani datowania)

Poza tym w Egipcie znaleziono cmentarzysko z tych czasów - (czasy przed nastaniem pañstwa ) i jeden szkielet mia³ ¶lady ran od walki , które zosta³y czê¶ciowo zaleczone , a poza tym ¶lady od ran które by³y dla tego pana ¶miertelne.

Co do Przeworskiej (i kultur s±siednich) to by³y to czasy imperium Rzymskiego i jakie¶ wp³ywy przenika³y.
Np. znaleziono he³m który jest albo Rzymskim wyrobem lub wzorowanym na ich produkcji.

Uzbrojenie ochronne tych czasów to tarcza z umbem pude³kowym i.......nic pozatym
Historycy Rzymscy opisuj± wojowników Germañskich (Przeworska to Germanie) i zwracaj± uwagê na brak uzbrojenia ochronnego .

O ile wiem to z uzbrojenia ochronnego Przeworskiej nie zachowa³o siê nic (poza umbami i jednym he³mem)
A mo¿e siê mylê?????
Wotawa
CYTAT
Co do Przeworskiej (i kultur s±siednich) to by³y to czasy imperium Rzymskiego i jakie¶ wp³ywy przenika³y.
Np. znaleziono he³m który jest albo Rzymskim wyrobem lub wzorowanym na ich produkcji.

He³m (Siemiechów) jest najprawdopodobniej jednak celtycki. Typ agent/port. Zastosowany jako poielnica (zawleczenie?).

Przeworska:
"Umba pude³kowe"? Nie wiem czy okre¶lenie jest najszcze¶liwsze. O który typ konkretnie chodzi? Pytam nie dla czepiania siê, tylko z ciekawo¶ci. He³m to zapewne ten z Siemiechowa, zawleczony i wykorzystany jako popielnica i z³o¿ony po spo³u z mieczem celtyckim i innymi atrtefaktami. 70-50 p.n.e.
mardinus
Witam.
Mo¿e umba pude³mkowe to nie jest okre¶lenie naukowe (lecz przysi±g³bym ,¿e takowe gdzie¶ czyta³em).

Sugerowa³em siê typolog± ump przeworskich (domy¶lnie za³o¿y³em ,¿e chodzi o uzbrojenie z czasów Rzymskich)
http://www.pradzieje.republika.pl/umba/umba.htm.

chodzi mi o typy: 5 , 6 ,7 ,7b ,7a i inne dalsze - zobacz na stronie z typologi±.
Wiêc³aw
A s± jakie¶ znaleziska toporów powi±zane z kultur± przeworsk±?
I czy oni u¿ywali tylko jednego typu umba (Ten z wystaj±cym 'kolcem' czy czym¶ takim), czy by³ w u¿yciu te¿ 'standardowy' typ (Pó³kula)?
Zygmunt
Kolczugi: s± znane kolczugi zwi±zane z kultura przeworsk±, jednak w postaci niewielkich pasków interpretowanych jako ozdoba przedramienia (bransoleta), ewentualnie trofeum (kolczugi czyli lorica hamata by³y u¿ywane w w wojskach rzymskich)

Topory: jest kilka znalezisk toporków i siekierocise³ zwi±zanych z kultur± przeworsk±, (na przyk³ad Chmielów Piaskowy grób 28. ) jest ich jednak niedu¿o. S± stosunkowo niewielkich rozmiarów.

Co do typów umb u¿ywanych to zale¿y o jaki okres chodzi- umba podlega³y zmianom na przestrzeni czasu, a kultura przeworska trwa od okresu przedrzymskiego (ostatnie wieki przed nasz± er±) do okresu wêdrówek ludów, czyli od ok 250 r. p.n.e. do 500 r. n.e. Typologia zosta³a podana wy¿ej (link do strony gdzie publikowana jest typologia Jahna, jest tam te¿ typologia fibull i chronologia okresu rzymskiego http://www.pradzieje.republika.pl/ http://pradzieje.newworldltd.org/)

Literatura pomocna to:
-D±browska T., Wczesne fazy kultury przeworskiej, Warszawa 1988
-Publikacje cmentarzysk z serii Monumenta Archaeologica Barbarica (w tym God³owski K., Wichman T., Chmielów Piaskowy, Kraków 1998.)
-Prahistoria Ziem Polskich,(red. Hensel W.) tom V pó¿ny okres lateñski i okres rzymski, Wroc³aw- Warszawa- Kraków- Gdañsk 1981
-God³owski K., Przemiany kulturowe i osadnicze w po³udniowej i ¶rodkowej Polsce w m³odszym okresie przedrzymskim i w okresie rzymskim, Wroc³aw 1985.
-Hensel W. Polska staro¿ytna, Wroc³aw- Warszawa- Kraków- Gdañsk 1988

wiêcej bibliografii tu http://archeologia.host.sk/spispol.html
Bilimer
Kultura przeworska!
Trzeba jednak przyznaæ ¿e przed walk± replikami mieczy przeworskich trzeba zmówiæ modlitwê do Bogów w intencji o palce. Miecze ¶redniowieczne posiadaj± przynajmniej jelce a tu praktycznie lipa. By³em w³a¶cicielem takiego "cuda" przez 3 lata. Jego drewnian± rêkoje¶æ (robion±, jak i ca³y miecz na podstawie dokmentacji archeologicznej) musia³em wymieniaæ najdalej po pó³ roku. Muszê dodaæ ¿e 2 razy rêkoje¶æ rozpad³a mi siê w czasie bitki. Co¶ wiêc musi byæ na rzeczy, a mo¿e to kwestia innej techniki walki. Mo¿e jednak by³y jakie¶ elementy ochronne które nie zosta³y uchwycone w badaniach.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.