Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Niewolnictwo na ziemiach polskich we wczesnym ¶redniowieczu
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
Ziemowit
Czytaj±c historiê Europy wczesno¶redniowiecznej pióra Brooka, zaskoczy³ mnie fakt i¿ niewolnictwo w tym okresie by³o tak rozwiniête. Szczególnie handel na trasie - morze ba³tyckie -> muzu³mañska hiszpania, gdzie g³ównie sprzedawano... S³owian. Co ciekawe w tamtych czasach wielodzietne rodziny czasem pozbywa³y siê swoich dzieci - sprzedaj±c je no.gif
Zastanawia mnie w zwi±zku z tym, jak niewolnictwo wygl±da³o na ziemiach polskich w tym czasie? Np ilu niewolników przypada³o na 100 mieszkañców grodu, a ilu na 100 mieszkañców "wsi". Kto¶ posiada jakowe¶ informacje na ten temat? dunno.gif
Rugiewit
Ró¿nie. Czêsto na dany teren przesiedlano ludno¶æ podbitego obszaru, przez co tworzy³y siê ca³e wsie zasiedlone niewolnikami.

W grodach natomiast wiêkszo¶æ niewolników sz³a na handel.
Odbywa³ siê handel nimi na targach miejskich lub grodowych pod nadzorem administracji ksi±¿êcej na rzecz której p³acono podatek za transakcjê. (+Op³aty celne przy wywozie niewolników za granicê) ("S³ownik kultury dawnych s³owian" pod red Lecha Leciejewicza)
G³ownym o¶rodkiem niewolnictwa na s³owiañszczy¼nie by³a wtedy Praga.


W niewolê mo¿na by³o sprzedaæ siê samemu, swoje dzieci, popa¶æ w niewolê za d³ugi, zostaæ niewolnikiem po wyprawie wojennej (lub niewolników na niej zdobyæ).
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.